Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Agnostic bir sahis Mason olmak isterse...  (Okunma sayısı 22874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2010, 12:37:55 öö
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin MMC'a ben de katiliyorum. Masonlugun gunumuze kadar gelmesinin en onemli nedenlerinden biri torelerimize olan bagliligimiz, bir digeri ise aramizdaki kardes sevgisidir. Gunumuze kadar cok cok az degiserek gelmis olan Masonik toreleri birakin degistirmeyi, tartismaya bile acamazsiniz.

Yemin şekli değiştirilemez mi ?  Yani masonluğa kabul edilirken herhangi bir kitabın üstüne el koymak , biraz ilkel değil mi ?

Yazilardan alinti yapip ustune yorum yapmayi cok tercih etmiyorum cunku orjinal metin manasini kaybediyor ancak bu soruya kesinlikle cevap verilmesi gerektigini dusundugum icin alinti yaptim. Insan vicdaninin kutsalligina bende inaniyorum, ancak her dinin kutsal bir kitabi veya objesi vardir. Bu kutsallik kisinin ettigi yeminin en saglam koruyucusudur. Boyle kutsal bir rituele ilkellik demek bence yanlis bir yaklasim olur. Bizim aradigimiz yuce varliga inanc bu ve bunun gibi bir kac sebepten meslegimizde asiri onem tasir. Kisi kendi vicdanini zaman zaman kandirabilir ancak gercekten inancli bir kisinin ayni seyi yapmasi daha az olasidir. Yeminini asla cignemez demiyorum, lutfen yanlis anlasilmasin. Demek istedigim gercekten inancli bir insan kutsalligina inandigi bir seyin ustune yemin ederse bu yemini bozma olasiligi, vicdanina bagli olarak edecegi bir yemini bozma olasiligindan daha dusuktur.

Bu konu uzerine daha cok konusulup detaylara girilebilir ancak ben sozu baska Ustadlara birakmak istiyorum. Belki onlarin da ekleyecek veya duzeltmek isteyecegi kisimlar vardir.

Saygilar

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Aralık 11, 2010, 08:34:18 öö
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eyvah!....

Ne olacak şimdi?... Ben ne Sayın Potentate ne de Sayın Master Mason Clevaland'ı incitmek istiyorum.

Ancak her ikisinin de dedikleri yanlış...

Ben onların niçinağız birliği etmişçesine  öyle dediğini biliyorum ama bunu söylersem sonra konudan uzaklaşıp tartışmayı kişiselleştiririz. Bunu yapmak istemem.

Zaten konu başlığının çok dışına çıkmışız.

Merak eden yeni bir konu başlığı açsın.

Masonluktaki ritüeller değiştirilebilir mi?

Masonluğun gelenekleri değiştirilebilir mi?

Masonluktaki simgeler değiştirilebilir mi?

Masonlukta neler değiştirilebilir, neler değiştirilemez?

Konu başlıkları bunlar olursa ben de katılırım.

Gerçi bunları bu forumda başka başlıklar altında daha önce tartışmıştık ama olsun. Yine tartışırız.

Başlık dışına çıkmamak için şimdilik susuyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 11, 2010, 08:47:49 öö
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM,

Iyi niyetinizden ve nezaketinizden asla suphe duymadigim icin bu tarz bir incinme hissine asla kapilmayacagimdan emin olabilirsiniz, zira sizinle bu ve turevi konularda "tatli" (bana muazzam bir keyif veren) tartismalar yapiyoruz.

Oneriniz cok hakli ve yerinde. Ben de yeni bir konu acilmasindan yanayim, sizin arz ettiginiz uzere bu konu basligindan oldukca sapiyoruz. Kimin actigi asla onemli degil ama isaret ettiginiz gibi bu konu basliklari bence de forumda yerini almalidir.

Sevgi ve saygilarimla,

MMC
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Şubat 24, 2011, 11:31:29 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Sn. ADAM,

Soylediklerinize kismen katiliyorum, cok da guzel vurgulamissiniz bazi noktalari.

Benim soylemek istedigim konu bizim muntazam Masonluk olarak tabir ettigimiz kardesligimize agnostik veya ateist sahislarin girmemesinin esas olmasidir ki siz bunu gayet iyi biliyorsunuz. Ayrica Farkli Masonik teskilatlanmalar OMBL gibi aralarina ateist veya agnostic de kabul ediyorlar. Kendilerine saygi duyuyorum, onlarda benzer bir ulku icin calisiyorlar fakat biz tanimiyoruz kendilerini. Tekrar yinelemek isterim, kendilerine saygi duyuyorum.

Soylediginiz gibi Amerika da tekris olmus, kalfaliga gecmis ve ustaliga yukselmis bir Mason'um ama Masonlugun en guzel ogelerinden birisi evrensel kardesligimizdir ve torelerimize olan bagliligimizdir. Dolayisiyla muntazam diye tabir ettigimiz hangi locaya gidersek gidelim ateist veya agnostic kabul edilmeyecektir ama farkli teskilatlanmalarda tabi ki kabul gorebilirler.

Eger ki aday gercekten kurali ktiabina gore oynarsa 3 tane ustad-i muhteremei kandirirsa ve bizleri de kandirabilirse o zaman ona bence bizim yapabilecegimiz birsey yok . Bir yuce yaradana inanmak teolojik acidan dogma olarak algilanabilir ancak Masonik torelerimizde, kanun ve kurallarimizda esastir. Biz bundan taviz veremeyiz. Bu HKEMBL de de boyledir Ohio Buyuk Locasinda da boyledir UGLE de de boyledir. Sanirim bu konuda sizinle tatli bir fikir ayriligina dusuyoruz. Belirtmek isterim ki Masonlugu ozel ve elit kilan bizim geleneklerimize ve torelerimize karsi olan guclu bagliligimizdi.

Ohio Buyuk Locasi da Anderson anayasasini takip eder (Constitution). Yani Landmarklarimiz UGLE e cok cok benzerdir.

Masonluk asla dini bir enstitu (muhtemelen yanlis heceledim kusuruma bakmayiniz) degildir. Bizim amacimiz kardeslerimize dini inanc asilamak asla degildir. Dolayisiyla eger bu amacla katilmak istiyorsa aday geri cevrilecektir. Ayrica Masonluk rehabilitasyon merkezi de degildir. Biz aramiza iyi bireyleri almak isteriz, ve onlarin daha iyi bireyler olmasi icin onlari egitiriz. Yani dini boslukta olan bir sahsin inancini bulma noktasi degildir Masonluk bu sebeple aramiza kabul etmeyiz.

Bir Budistin veya samanistin Locaya basvurmasi cok cok cok nadir gorulen bir durum sahsen ben karsilasmadim. Benim bu konuya yaklasimim su olacaktir. "Yuce yaradana inaniyormusun?" ve Altar'in ustune o inanci sembolize debilecek kutsal bir yazit veya bir saman torbasi koyabilir miyim? Bu kriterler eger ki saglanabiliyorsa bence inanc bakimindan engelleyen hicbir husus kalmamis demektir. Kaldi ki benzer bir olayi Kizilderili bir sahsin basvurusnda goruyoruz. Amerikan Masonluk tarihinde kizilderili kardeslerimizin uyeligi dogrudur, gercektir. Bildiginiz uzere kizilderililer de samanist bir topluluktur fakat bir suprem guce inanirlar.

En icten sevgi ve saygilarimla..

MMC

Budist bir muntazam mason tanıyorum Almanya da kendisi

Şubat 24, 2011, 11:35:31 öö
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Eyvah!....

Ne olacak şimdi?... Ben ne Sayın Potentate ne de Sayın Master Mason Clevaland'ı incitmek istiyorum.

Ancak her ikisinin de dedikleri yanlış...

Ben onların niçinağız birliği etmişçesine  öyle dediğini biliyorum ama bunu söylersem sonra konudan uzaklaşıp tartışmayı kişiselleştiririz. Bunu yapmak istemem.

Zaten konu başlığının çok dışına çıkmışız.

Merak eden yeni bir konu başlığı açsın.

Masonluktaki ritüeller değiştirilebilir mi?

Masonluğun gelenekleri değiştirilebilir mi?

Masonluktaki simgeler değiştirilebilir mi?

Masonlukta neler değiştirilebilir, neler değiştirilemez?

Konu başlıkları bunlar olursa ben de katılırım.

Gerçi bunları bu forumda başka başlıklar altında daha önce tartışmıştık ama olsun. Yine tartışırız.

Başlık dışına çıkmamak için şimdilik susuyorum.

Geçmişte pek çok kere değiştirildi bu kurallar. Değişen ve globalleşen dünya da masonluk da ilerleyen zamanlarda bazı kurallarını esnetebilir kanaatindeyim.

Saygılarımla.

Şubat 24, 2011, 05:54:49 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Waldow-

Bu konuda cok yazdik cizdik ama bir kez daha onemli bir noktaya dikkat cekmek isterim. Eger Masonlugun kurallarini esnetip gevsetirseniz, Masonluk, Masonluk olmaktan cikar baska bir kurulusa donusur. Muntazam Masonlugun gorusu bellidir. Ritueller, gelenekler, kurallar, gereklilikler degistirilemez. Hangi kurallar degistirilmistir simdiye kadar? Zaten degistirdiginiz anda Muntazamliginizi kaybetmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Sevgiler

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Şubat 24, 2011, 06:07:09 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Sn.Potentate hangi kuralların değiştiğine örnek olarak aşağıda verdiğim linke tıklamanız yeterlidir.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=11651.0

Eğer okuduklarımı yanlış yorumlamışsam  lütfen beni aydınlatınız.

Saygılar

Şubat 24, 2011, 06:19:20 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn Waldow,

dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama değişen bir kural yok aslına bakarsanız. MAsonluk bir yorum sanatıdır aynı zamanda. Kimi Masonlar, yüce bir varlığa inanç şartını teistik çizgide hatta ibrahimî dinlere göre ve hatta hristiyanlık bakımından yorumlayabilir. Örneğin İsveç Büyük Locası burada en katı yorumu yapan Büyük Locadır ki üyelerini hıristiyanlar arasından seçer. Kimi Masonlar da, yüce bir varlığa inanç şartını daha geniş bir yoruma tabi tutabilir ve ateist olanlar hariç herkesi (yüce varlığa inanç şartını taşıyan herkesi) üye olarak kabul edebilir. Burada Ne kuralı en katı şekliyle yorumlayanlar ne de en geniş biçimde yorumlayanlar muntazamlık çerçevesi dışına çıkarlar.  Eğer değişmiş dediğiniz şey buysa yanılıyorsunuz. Kural aynı kuraldır ama yorumlar farklılaşabilir. Ama bir Büyük Loca çıkıp da Yüce Varlığa inanmaya gerek yoktur derse işte o anda bir kurala aykırı hareket etmeye başlamış demektir.

Saygılarımla.

Şubat 24, 2011, 06:44:31 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hani bir deyim vardır ya "zurnanın zırt dediği yer" diye...

Bir zamanlar bu deyiş argo ya da sokak ağzı olarak snitelenirdi ama artık güncel dilimize kesin bir benzetme, bir deyim olarak yerleşti. Şimdi unuttum; hangi ünlü ozanımız kullanmıştı bu deyişi ilk kez.

Sayın Potentate, kendi üyesi olduğu büyük locanın ktatı ilkeleri uyarınca Sayın Waldow'un sorusuna karşımlık Muntazam (!) Masonlukta böyle bir şeyin olamayacağını söylüyor.

Sayın SkullG daha toleranslı bir yaklaşımla yorum farkı olabileceğinden söz ediyor.

O yorum farkını kim getiriyor bireysel değil de kurumsal olarak?... Niçin getiriyor? Hani, nerede kaldı o değişmezlik ve değiştirilemezlik?

İşin içine politik-ekonomik çıkarlar girince ne din kalıyor ne iman.

Doğu dinlerinde öyle ulu yaradan falan yok. Kimisinin bir kitabı var da o kitap bile kutsal falan değil.

Ancak onlara Masonluğu kabul ettirmek de gerekli.

İşte orada zırt diyor zurna. Çaresiz.

Elbette bu tartışma aslında başlığın dışına çıkmış durumda. Keşke burada "agnostik" sıfatı kullanılmasaydı.

O konulmuş katı ilkelere göre, birçok dinin gizemci tarikatlarının üyeleri Masonluğa alınamaz. Çünkü onların anlayışıyla dinlerdeki o dogmatik inanışlar uyuşmaz.

Ben Sayın SkullG'den yanayım birazcık... Tümüyle değil, birazcık.

Masonluğun en önemli töresel ilkelerinden biri nedir?

TOLERANS.

Şayet Muntazam (!) Masonluk toleransın gereğini kabsulleniyor ve buna önem/değer veriyorsa, bu bağlamdaki sorunlar çok kolay çözüme ulaşır.

Sanmam olabileceğini.

Sömürgecilik bitti. Şimdi emperyalizm egemen. Öylesine ki mason örgütlerini bile yıllardır an-raç/uydu etmiş durumda kendilerine bu küresel politikalar. Mason örgütlerinin kendilerini onlardan kurtarması, gerçekten bağımsız olabilmeleri olanaksız gibi.

Türkiye'deki büyük localar bu bakımdan çok daha şanslı. Ulusal kimliklerini korumayı sürdürüyorlar. (Bu bağlamda başka ülkelerde de bağımsızlıklarını koruyanlar var. İşte Sayın SkullG'nin sözünü ettiği o çok katı İsveç Büyük Locası da onlardan biri.)

Şimdilik!

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 24, 2011, 06:58:38 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

İyi bir insanı daha iyi bir insan yapmak !
Nur-un peşinde gerçeği arayan bir yolcu !

Bunların ölçütü mutlak suretle yüce bir yaradana inanması mıdır ? Bir kişi agnostik ise bu iyi bir insan değil midir ? Ya o kişi asıl evrensel değerler olan sevgi, saygı, hoşgörü v.b değerleri kendine yol gösterici olarak seçmişse.

Masonluk eğer evrensel bir oluşumsa amaçları evrenselse nasıl insanları o ve bu şekilde ayırabilir ?

Öz eleştiri yapmayan, kendini sürekli sorgulamayan hiç bir kişi, kurum ve görüşün kendisini daha ileriye taşıyamayacağını düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2011, 07:02:33 ös Gönderen: Waldow »