Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Asmalimescite Ileri Demokrasi Ayari  (Okunma sayısı 5728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 26, 2011, 10:45:35 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Asmalımescit'e Başbakan ayarı! Masalar gitti, Beyoğlu bitti!

Belediye zabıtasının bir haftadır Beyoğlu’nda, polis eşliğinde sabah-akşam düzenli olarak yaptığı ‘masa kaldırma’ operasyonlarında, turistin altından sandalye çekme, müşterinin yemek tabağına el koyma gibi sahnelerin yaşandığı ortaya çıktı. Masa kaldırma operasyonlarının ardından Asmalımescit sokaklarında hafta sonunda insan trafiği epey azaldı. Masa, sandalyelerine el koyulan Tünel 23 ve Cuba Bar adlı kafeler dün kepenklerini açmadı, sözlü uyarı alan işyerleri de masalarını dışarıya çıkaramadı. Asmalımescit’te masalarına el konan 2 işletmenin ‘işgaliye’ ücreti ödese de bunun için verilen ‘izni’ 2011 için yenilemedikleri öğrenildi.

İddialara göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz’da Berat Kandili akşamında araçla yaptığı Beyoğlu gezisinde, aracın Cuba Cafe’nin önünde çok fazla masa olması nedeniyle buradan geçememesi sonucu bölgede kontroller ve operasyonlar başlatıldı. Ancak fısıltı gazetesinde hızla yayılan bu iddiayı doğrulayan bar çalışanları, Radikal’e isimlerini vermek istemedi. Öte yandan Beyoğlu Belediyesi’nin dışarı atılacak masalara sınır getirmekle ilgili olarak çalışmalarının 1 ay öncesinden başlaması da dikkat çekti.

Mekâncı: Kazancımız en az yüzde 50 azaldı
Yaklaşık 1 ay önce başlatılan uygulamaya göre, dışarıya masa koymak için izin alan Asmalımescit kafelerinin önüne beyaz sınır çizgileri çizilmişti. İzin alan her işletme için masa koyma sınırını gösteren fotoğraflı bir evrak hazırlanmıştı. Masa başına 40-80 TL arası işgaliye ödeyen işletmeler de masaları sokağa çıkarmıştı.
Operasyonlarda evrakının tam olmadığı ve izni olmadığı halde dışarıya masa koyan işletmelerden birisi, evrakının yenilemek için 2 hafta önce başvuru yaptığını ancak izin belgesini henüz alamadığı için şu an dışarıya masa çıkaramadığını söylüyor. Bu hafta operasyon sırasında masaların hesaplarını alamamaktan yakınan bir işletme sahibi ise 20 çalışanına izin verdiğini ve 15 bin lira zarar ettiğini belirtiyor. Uyarı alan işletmelerden birinin sahibi de benzer biçimde yakınıyor ve “10 kişi eksik çalışıyoruz. Kazancımız da en az yüzde 50 azaldı” diyor.

Müşteri: Beyoğlu kalabalıksa Beyoğlu
Asmalımescit’teki kafeleri sürekli ziyaret eden müşteriler de durumdan rahatsız. Masaları kaldırılan bir işletmenin sürekli müşterisi olan Şeref Akın “Buraya sürekli geliyoruz. Operasyonlar sonucu burada çok fazla masa azaltıldı ve ilgimizi çeken, hoşumuza giden ambiyans bozuldu. Beyoğlu turistik bir yerdir, kalabalık olursa turistlerin ilgisini çeker” dedi. İşletme sahibi de “Kültür başkenti olduğumuz söyleniyor ancak turistin altından sandalye çekiliyor. Yabancı turistlere Türk kültürü bu şekilde mi ifade ediliyor?” diye konuştu.

Belediye ‘Şikâyet var’ dedi, sorulara yanıt vermedi
Beyoğlu Belediyesi tarafından operasyonlar sonrası yapılan yazılı açıklamada, “İlçemizde söz konusu kontrolsüz yol işgallerine yönelik belediyemizin yaptığı denetleme çalışmaları tamamiyle izinsiz olarak yapılan işgallere yöneliktir” dendi.

Belediye açıklamasında masaların trafikte sorun yarattığı vurgulandı. Söz konusu denetlemenin, bölgeden geçen araç ve yayaların seyrinin engellenmesi yolundaki şikâyetlerden yola çıkılarak başlatıldığı ifade edildi. Açıklamada “Kontrollü yol işgalleri konusunda belediyemizin işyerlerine destekleri sürmekte olup, operasyon kontrolsüz gerçekleşen işgallere karşı alınan bir önlemdir” denirken uygulamanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirildiği ifade edildi. Radikal’in ulaştığı belediye yetkilileri ise sorularımıza yanıt vermedi.

‘Sivil giyimli kalabalık’ ürkütücü
Masa kaldırıp moloz kamyonuna atma operasyonu, İstanbul eğlence hayatının en hareketli olduğu bölgede, Asmalımescit-Beyoğlu-Cihangir hattında gerçekleştirildi. Zaman zaman müşterilerin yüksek sesli itirazları ve alkışlı protestoya da neden olan baskınlarda dikkat çeken yön; operasyonun kalabalık bir zabıta, polis ve sivil kişiler grubunca ve aniden başlaması oldu. 30-50 kişilik grubun içindeki sivil giyimli kişiler, kendilerini ‘sivil zabıta’ olarak tanıttı. Görevliler, yaptıkları tüm işlemlerin resmi, yasal ve tutanakla sabit olduğunu vurguladı. Sigara yasağı sonrası iç mekânları unutan ve tamamen sokağa taşan Beyoğlu, masa kaldırma operasyonunun ardından ‘ıssızlaştı’.

( RADIKAL Gazetesi Haberidir ve Alintidir. )

---

yorum yapayim diyorum ama ne desem bilemedim?.. Ileri demokrasi olabilir. Yetmez ama Evet pek bir yakisir. Daha bunlar iyi gunlerimiz de olabilir. Susma sustukca sira nevizadeye gelecek biciminde bir slogan da patlatabilirim. Oh oh suyundan da koy diyorum ben. Yakinda zaten evde bile bira icerken gazeteye sarip icecegiz :) ben zaten uzumdu erikdi onlara takiliyorum artık. haydi hale gidelim uzumlere dalalim hafizlar.

bugunumuze de sukurcukluklerimle.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Temmuz 26, 2011, 12:31:34 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yinede yorum yapalım yapmadan olmaz.Önce neyi ve kimi savunmalıyız ona karar vermeli asmalımescit esnafınımı belediyeyimi.

Birkere çok eski bilirim orayı 30 sene önce salaş altı salaş biryerdi pek giren çıkanda olmazdı,şimdi ise nefis bir yer kimin katkısı var bunda peki tabiki hem mekan sahiplerinin hemde belediyenin peki aksak olan ne işte orada duralım aksaklık tamda hem işletmede hemde belediyede. nedenmi?

Belediye kendi öz işlevsel vazifelerini bırakıp haraç kesen bir kurum durumuna düşürdü kendini parası olan ve parayı verene istediği yeri işgal etme serbestisi verdi pek bilmiyorum ama acaba belediyenin böyle bir işgal ettirebilme yetkisi varmıdır varsa bunu asli işi olana halkın menfaatine uygun olarak yaptığınımı düşünüyor.

Önce esnafı soyuyor sonra baskı yapıyor sonra işine gelmedi yada başka bir bahane ile istediği şekilde tebligatı basıp esnafın ekonomisine son darbeyi vuruyor.Burda soru şu hangi uygar ve demokratik ülkede kdv üreten vergi veren insana kdv üretmeyen ve vergi vermeyen insanları musallat ederseniz olacağı budur.Devleti yönetenler her kurumu ile bu yönetimi halk adına yaparlar yada yaptıklarını söylerler acaba hangisi? bende bilmiyorum bu keyfi uygulamayı bu güzelim mekanlara yaparlarken halktan onay yada icazet almışlarmıdır.

Sen işgaliye adı altında belediyene bir rant kapısı açacaksın be kardeşim sen tüccarmısınki ticari fikirler gelişyitiriyorsun,işgal ettirdiğin yerlerin kullanımınıda daha sonra nasıl müdahale edersin.Yani kısaca bizdeki deli dumrul hikayesi batıdaki donkişot hikayesi birazda.Esnafında burda tek kusuru belediyenin yerini işgal etmesi demekki herşeyi para veripte halledemiyorsun adam para alsada burada benim dediğim olur benim borum ötüryor diyor o insanlara önce para vereceksin sonra saygı göstereceksin haddini bileceksin para kazanacağım diye tüm mesaisi halk yararına olan bu arkadaşları horlayıp eziklemeyeceksin sonra haddini aha böyle bildirirler.

Sadece nefret ediyorum ülkemdeki bu banalliklerden.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 26, 2011, 06:47:14 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Belli noktalara örneğin kamyonetiyle karpuz satan kişilere belediyenin yol köşesini para karşılığı kiralaması olayına belediyenin aç gözlülüğü olarak bakmak yanlış olmaz. Fakat belediyenin para kazanmasından çok orayı kiralayan kişinin mafyayla uğraşmasını önlemesi açısından bir çözüm gibi duruyor. Yani tüccar her halükarda o parayı ödeyecektir. Bunun mafya yerine insanlara hizmet sunan belediyenin kasasına gitmesinde bir sakınca var mı?

Taksim'de ufak bir sigara büfesinin hava parası 500bin dolardan fazladır. Yani mafyalaşmaya harcanan para belediyelere akmış olsa  belediyeler daha güzel hizmet sunabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Temmuz 28, 2011, 10:18:46 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bugün bu konula ilgili farklı bir ses farklı bir görüş okudum. Bir Beyoğlu sakininden. Blog adresi http://tayfunserttas.blogspot.com/
Kamusal mekan/alan ve işgal kültürü üzerine deginileri olaya baska bir acıdan bakma imkanı da veriyor. Uzak bir takipçi olarak ne olup ne bittiğini tek bir bakışla degil, farklı görüşlerle anlayıp algilayabilecegimizi düşünüyorum.iyi okumalar.

Sevgi ve saygılarımla.

Temmuz 28, 2011, 10:33:39 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ne denirki adamcağız tüm duygularını döküvermiş,Bende beyoğlu aşığı biriyim bazen kendimi kendimden kaybetmek kalabalıkta kaybolmak yok olmak keşmekeş içinde sadece çıkan yüzlerce senfonik sesi dinlerim ben ben olmaktanj çıkarım başka bir haz verir bana beyoğlu anlatılmaz yaşanır denen yerlerdendir orası.He güzelin nasıl kusur varsa bizim kusurlu beyinlerimizde iş bilen gibi davranıp doğal ortamı koruma yerine ranta yönelince durum bu oluyor.

Belediye rant için artık caddeleri pazarlıyor,sonra işine gelmeyen bir durum olduğunda koyuyor postasını ali kıran baş kesen amcalar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 28, 2011, 03:36:21 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Bir trafik polisi memurunun intihar girişimi haberini anımsadım. Adam, rüşvet almak istemediği için polis arkadaşları tarafından dışlanması zoruna gittiği için intihar etmeye karar vermişti. Hakikaten de millet çok gırtlağını sıkmadıkça farkında olamayacağı bir mafyalaşma var ülkemizde. Şu anki pozisyonu bilemiyorum fakat 1970 lerde beyoğlunda kadın ticaretini polis yapıyordu. Bunu yaşlı bir öğretmenimiz gençken istanbul'a gelip hayat kadını arayışı sırasında yaşadıklarını anlatınca şaşırmıştım.

Taksim gibi bir yerde yerleşik bir mafyalaşmanın oradan kazınıp atılmasının verdiği sancılardan başka bir şey değil gibi duruyor olay. Yani mevzu artık özgürce içki içemeyeceğiz diye alkolikleri ayağa kaldırmaya çalışarak eski düzenlerine el sürülmesini engelleme çabası... İşin ilginç yanı ise başta verdiğim örneğin tersine dönmeye başlaması. Yani rüşvet almak isteyen kişiler dışlandıkları için intihar girişiminde bulunuyorlar. Aslında iç açıcı bir sahne gibi duruyor.

Saygılarımla.

Temmuz 28, 2011, 04:50:08 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Merhaba,
Aslında asmalı mescidi , nevizadeyi , beyoğlunu çok seven biriyim. ayrıca sigarada içtiğimden dolayı dışarda oturmak ozrunda kalıyorum. Ki çoğunuz bilir içki ile sigara nasıl dosttur :)
Ancak mevizade ve asmalının son durumundan bende şikayetçi idim. İşgal hakkı verildimi verilmedimi bilmiyorum ancak ordaki mekan sahipleri para kazanmak adına masaları ilerlettikçe ilerlettiler bir süre sonra yürünmez hale gelmişti. Dar sokaklar masalarlada dolunca yürümek imkansızlaşıyordu. Sokağın başından sonuna 2 dakikalık mesafe 30 dakikada anca yürünüyor.
Bir düzende tekrar masalar konacaksa uygun olur. Sırf birilerinin cebine fazla para girdirmek, içki içilmesini engellemek ise amaç tamamen karşıyım.
Saygılarımla