Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Universal ile roportaj  (Okunma sayısı 11449 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2011, 08:35:08 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygı değer üyeler,

Bu hafta sayın Omnia Tempus Alit ile çok güzel bir roportaj gerçekleştirdim. Eee artık dükkanımın adresini biliyorsunuz. Tabi ki Hür Köşe de :)... Ne yapalım, reklam olmadan satış olmaz değil mi :D.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:06:44 ös Gönderen: MASON »
enelsır

Nisan 28, 2011, 08:55:02 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Ilahi Sn Enelsir, supersiniz :D :D
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:06:57 ös Gönderen: MASON »

Nisan 28, 2011, 08:57:14 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ivet, ilginc, guzel bir roportaj. Sayin Omnia tempus Alit'le sayin skullG locadasmislar demek ki, ben de diyordum bunlarin bu kadar muhabbetinin sebebi nedir diye anlamis oldum. demek ki locadaslar arasinda iliski daha bir siccak oluyor. sevdim ben bu Masonlugu yeminle. acaba bir soru sorsam cevap gelir mi? hadi sorayim: sayin Omnia Tempus Alit veya sayin skullG hangi Locadasiniz, ileri de beni de araniza alir misiniz?

sukran ve sevecenliklerimle.

ps: sayin enelsir, benimle roportaj yapmak isterseniz her zaman hazirim :)
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:07:07 ös Gönderen: MASON »
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Nisan 29, 2011, 12:28:14 öö
Yanıtla #3

saygıdeğer enelsır ,
çok güzel bir röportaj olmuş, özellikle bir Masonun ağzından kendini bu kadar samimi anlatması çok iyi olmuş
sevgiler...saygılar...
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:07:14 ös Gönderen: MASON »
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Nisan 29, 2011, 03:23:32 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Güzel bir roportaj olmuş bencede. Reklendirme konusunda gelişme var ama bence yeterli değil. Bana gore her kişinin bir yazım şekli olmalı aşağıdaki örnekte olduğu gibi.

enelsır: Bu bir sorudur?
Aslı: Buda bir cevaptır.

Hatta sayfa ortalanarak bile sunulabilir. Neyse bence güzel bir röportaj olmuş. Tebrik ederim.
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:07:24 ös Gönderen: MASON »
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mayıs 02, 2011, 05:20:52 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın enelsır, açıkçası röportaj konusu ilk başlarda çok ilgimizi çekmişti.
Birileri kaleye geçecek, sizde penaltı atacaktınız, kimileri güzel kurtarışlar yapacak bizimde aklımızda güzel kurtarışları kalacaktı. Ancak gördüğüm kadarıyla şutlarınızın çoğu nu kalecinin kucağına attınız sayılır. Bir kaç şut güzel olsada, kaleciyi öğrenmemize yetmedi açıkçası. Oysa kaliteniz gereği çok sert ve falsolu şutlar çekebilirdiniz, hatta  İnanıyorum ki benim atacağım yerlerden daha güzel yerlere şutlar çekebilirdiniz. :)

Söylediklerimden alınmayacağınızı düşünerek bunları yazıyor ve haddim olmayarak bir kaç şut örneği veriyorum. Sizin şutlarınızın daha iyi olacağına inanıyorum.
1-Yaşadığımız sistem para, mal ve kariyer üzerine kurulmuştur. Böyle bir ortamda saygın olarak nitelendirilen kişilerin özellikleri nelerdir?
2-Atatürk'ün bu ülkeyi kurtarmak için seçtiği yöntem, halkın kütür seviyesinin yükseltilmesi ve silah elde ölüm pahasına savaşmasıydı. Masonluğun yöntemleri ise farklı, sizce hangi yöntem daha doğrudur?
3-Türklerin dili, inançları, kültürü, folklorü, hikayeleri, sanat eserleri, mimarisi ve toplum yapısı dururken, masonluğun tarihini, etkinliklerini araştırmak ve değerlerini üstün kabul etmek size neyi kazandırıyor?
4-Hem insanlık adına çalışıp, hemde siyaset ve din konuşmayı yasak ederek nasıl başarılı olacaksınız?
5-Bir gurup insanı dahili bir gurup insanıda harici diye tanımlamak, "Ya içindesindir çemberin yada dışında kalacaksın" sözü ile karşılaştırırsanız bize neler anlatırsınız?
6-İskoç şövalyesi ünvanı almak, milli duygularınızı incitmiyor mu? Yada milli duygularınız yok mu?
7-Öğretilerinz gerçekten işe yarar şeylerse ve gizliliğinize korumanızda gerekliyse, insanlık adına, güzel şeyler adına, hatta kendinize olan saygı adına, kendinizi gizleyip öğretilerinizi en azından merak edenlere yayamazmısınız?
8-Bir kuruma, bir dine, bir tarikate, bir siyasi partiye, bir kurallar dizisine ait olmak insanda bir güven duygusu yaratır. İnsanın böyle bir adiyete ihtiyacı kendisine olan güvenin eksikliğinden kaynaklanır. Sahip olunmuş bir dil, tarih ve topraklardan bahsetmiyorum elbette. Bu şekilde bakarsak, masonluk sizce aidiyet hissi veriyormu ve bu doğru bir şey mi?
9-Yaşadığımız dünyada hakim bir sistem var, bu sistemden memnunmusunuz? Yani dünyanın gidişatı sizce iyimi? İyi değilse, bu sistemin içinde kalarak hem kendiniz hem insanlık için nasıl başarılı olmayı düşünüyorsunuz?
10-İnsanlara saygılı olmak çok üzel bir şeydir ancak, düşünce yapısı belli, inançları belli, sizinle girdiği dialogdaki hedefleri de belli olan kişilere karşı saygı göstermenin ne anlamı olabilir? Soruyu daha basite indirgersek, sizi parçalamak için üstünüze saldıran bir köpeğe karşı tavrınız ne olurdu?
11-Masonluğun erdemlerini ve sistemini alıp ülkemize uygun şekilde geliştirmeniz söz konusu olamaz mı?
12-Bu sitede üye olupda gerçekten işe yarayacakmış gibi görünen ama para kazandırmayacak proje getirenlere maddi ve manevi destek verirmisiniz?
13-Ülkemizde ve dünyada milyarlaca insanın açlık, eğitimsizlik veya sağlık konusunda basit sıkıntılardan dolayı büyük acılar çektiğini bilirken, nasıl çok iyi insan olabileceksiniz?
14-Masonluk bir ahiliğe benzetilebilirse, Yunus Emre bu öğretiye göre çokmu çağdışı veya kötü kalıyor? Kalmıyorsa niçin masonluğu seçtiniz? Yunus Emreyi'mi anlamadınız yoksa?
15-İskoç şövalyesi ünvanı almak, milli duygularınızı incitmiyor mu? Yada milli duygularınız yok mu?
16-İnsanlık, topyekün bir savaş yerine, tek tek her insanın kurtulmasıyla mı mutlu sona ulaşabilir?k yazdım.

Anlayışınıza güvenerek yazdım, umarım kızmazsınız :)

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:07:55 ös Gönderen: MASON »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 02, 2011, 05:42:51 ös
Yanıtla #6

Sn. Prometheus,

Birer roportaj da siz yapın o zaman :)
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:08:02 ös Gönderen: MASON »
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 02, 2011, 07:05:49 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Prometheus,

Kızmak ne demek, bilakis çok mutlu oldum. Bu benim zaten arzu ettiğim bir şeydi. Örnek  sorularınızın bir çoğundan önümüzdeki roporatajlarda yararlanacağımı göreceksiniz :).

Benim bu roportajları yaparken odaklanmak istediğim salt Masonluk değil. Bulunduğumuz ortam gereği tabi ki sorular bu konu yönünde oluyor, fakat ben sorularımın yanıtların da Masonluğu aramıyorum, onu arayan insanı arıyorum. Bu yüzden de sorularımın odağında hep insan oluyor, muhatabımın kavrayış biçimini anlamaya çalışıyorum. Bütün samimiyetimle bilimenizi isterim ki ben bu sorular üzerin de çok düşünüyorum.

Bunu şu şekil de açmama izin verin lütfen. Roportaj yaptığım bir insana, ''Mason olmak size neler hissettiriyor?'' diye sorduğum da alacağım cevap,'' Masonluğun ülkemizde ki geleceğini nasıl görüyorsunuz?'' diye sorduğum da alacağım cevaptan çok daha tatmin eder. Bu yüzdendir ki sorularımı biraz sığ bulmuş olabilirsiniz ( anladım ben onu , tamam, tamam :D ). Bakış açımın etkisiyle sorularım da bu yön de oluyor. Bir de kimseyi köşeye sıkıştırmak ve '' gol atmak!'' gibi bir amaç da gütmüyorum.

Sevgili Prometheus, bunları eleştirinize cevap olarak yazmıyorum. Çünkü eleştiriye cevap verilmez, ya gereği yapılır ya da kulak arkası edilir. Ben sadece bakış açımı bilin istedim. Eleştirileriniz benim için kulak ardı edilemeyecek kadar değerli. Samimiyetinize inanıyorum.

Son olarak sayın Mustafa Kemal'in önerisi bence gayet makul . Ben bu roportaj dizisine başladım diye roportajları tekelime mi aldım ya hu :D? Eğer öyle olsaydı forum da en çok roportaj yayınlamış kişi olan sayın MASON' la kanlı bıçaklı olmalıydık şimdi :D.

Nazik ve samimi eleştirileriniz için çok teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla.

« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:08:09 ös Gönderen: MASON »
enelsır

Mayıs 02, 2011, 11:47:04 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

:) Anlayışınız için teşekkür ederim. Ancak şu var ki güzel bir maçdan yenilsede yensede zevk alabilen kişiler erdemli kişilerdir. Elbette siz gol atmaya, onlar kurtarmaya çalışacak ki, hem sizin şutlarınızdan hemde onların kurtarışlarından zevk alalım(Bilgi edinelim) . Bazen soru sormakda insanı geliştirir, cevapları bilinmese bile..
ben buradaki insanların erdemlerini bildiğim ve güvendiğim için işi sportif bir mücadelenin zevkine dönüştürmek istedim. Bakın Sayın Mustafa Kemal nasılda hodri meydan demiş, yani ben kaleciliğime güveniyorum, seninde şutlarını görelim diyor. İşte bu alınmadan, kırılmadan, kızmadan tatlı bir meydan okumadır. Dikkat edin savaş demiyorum, güzel bir mücadele sadece. Sorun benim veya bir başkasının yenilmesine değil, müsabakanın dürüstçe geçmesi ve zevkle izlenebilmesi sadece...

Saygılarımla....

Aslında soruların çalakalem(çala klavye mi oluyor ) yazılsa da, fena sorularda değildir aslında :)
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:08:15 ös Gönderen: MASON »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 02, 2011, 11:51:52 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Prometheus,

Birer roportaj da siz yapın o zaman :)

Guzel fikir. Olabilir.

Hatta bana gore bu fikir Sn. Prometrous un fikri ile birlestirilmeli. Nasil?
Soyle ki, Mesela haftaya benimle roportaj yapilacak... (Ki siranin bana gelecegini hic sanmiyorum) benim onayim alindiktan sonra forumda konu acilarak benimle roportaj yapilacagi duyurulabilir. Bu sayede her uye bana sorulmasini istedigi sorulari oraya yazar ve Sn. enelsirda begendiklerini sorar,, kurcalar ve roportaji daha zevkli bir hale getirir. Boylece kimse "Bence su soruyu sormaliydin. Roportaj kotu olmus." diyemez.

Benimki sadece bir oneri. Ayrica sadece Masonlar yada Masonlugu sevenlerle degil, antimasonlar hatta kendine mason diyipte mason olmayanlarla bile roportaj yapilabilir.
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2012, 09:08:22 ös Gönderen: MASON »
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin