Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotary, Rotaract, Interact aidat ve toplantı ücretleri  (Okunma sayısı 39289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 31, 2010, 01:52:31 ös
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Genelde özel mesaj yoluyla atılan mesajlardan biri "aidat ve toplantı ücretleri".

Aşağıda belirteceğim hususlar kulüpten kulübe, bölgeden bölgeye değişebilir.

1- İlk girişte her üye, bir defaya mahsus "girmelik" ücreti öder.
2- Her üye, her sene, senelik aidat öder.
3- Rotary için her hafta, Rotaract için iki haftada bir yapılan toplantılar 4-5 yıldızlı otellerin toplantı salonlarında yapılır ve yemeklidir. Bunların ücreti kulüp üyeleri tarafından verilir.

Bunlar sabit olanlardır, bunların dışında çalışmalar, etkinlikler, geziler, konferanslar, projeler de yapılır. Bunların maliyeti, kulüp üyeleri tarafından sağlanır.

Rotaract Sevgi ve Saygılarımla

Ağustos 31, 2010, 03:11:42 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Mozart,

Peki bu odemelerin miktarlari nedir? Tabii ki kulupten kulube degisiyordur ama fikir vermesi acisindan ortalama bir miktar belirtebilirsiniz sanirim..

Sevgiler..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Ağustos 31, 2010, 03:28:30 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bay Cornelius,

Ortalama bir miktar vermek imkansız. Çünkü yukarıda sözünü ettiğim, herhangi bir dönem içerisinde gerçekleştirilenler, her sene farklılık gösterir ve her kulübün dönem içerisinde gerçekleştirdikleri birbirinden farklıdır.

Yukarıda bir çok hususu fazla ayrıntılı bir şekilde belirttiğimi düşünüyorum, konuyla ilgili başka sorularınız varsa cevaplamak isterim.

Sevgiyle Kalın!

Ağustos 31, 2010, 03:47:08 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Mozart,

Spesifik ornek vermek gerek sanirim.. O zaman musadenizle soyle sorayim, sizin bagli oldugunuz kulubu ornek alip cevap verebilir misiniz acaba? İsmini vermek isteyebilirsiniz, benim merak ettigim; kulubunuzun aktiviteleri ve sizin bir Rotaract olarak mali gideriniz ne kadar oldu?

Saygilarimla..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Hiçbir gözün bakamadığı.

Ağustos 31, 2010, 05:09:41 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bay Cornelius,

Çok üzgünüm ama hiç hesaplamadım, üyesi olduğum Rotaract Kulübü dönem içerisinde dolu dolu geçirdiği için, bunu dönem başında başlayıp tek tek yazarak hesaplamak gerekiyor.

Ayrıca Rotaractların, Rotaryenlerin, Interactların dönem içerisinde gerçekleştirdikleri parayla ölçülmez, inanılmaz haz alırız.
Yani bu kulüplerin üyelerinin yaptıkları harcamalar, ne bir veri olabilir ne de bir düşünce, fikir için araç. Yaşamak gerekir.

Örnek verecek olursam, yolda yürürken bir ev ilanı görürsünüz ve ararsınız, fiyatını sorarsınız. Adam cevap vermek istemez, gelin görün der, çünkü ne internette olan fotoğraflara ne de dışarıdan görünüşüne benzer. Orası çok özel bir evdir ve Adamın daveti üzerine gidip görüp, evi oda oda dolaşmak gerekir.

Size de gelecek olan davet üzerine ilgili kulübün toplantısına veya etkinliğine katılabilirsiniz. Zaten haz alırsanız, elinizden geleni yapacaksınız, çok çalışacaksınız ve eğer uygun görülüyorsanız kulüp aday üyeliğine davet edileceksinizdir.

Giderlerden daha önemli olan, vakit ve çalışmaktır. Eğer zamanınızı sistemli olarak kullanamıyorsanız, etkinliklere ve toplantılara vakit ayıramazsınız. Yukarıda belirttiğim, dönem içerisinde gerçekleştirenleri Siz düzenleyeceksiniz ve ardından da o etkinliğe katılacaksınız. Bir etkinlik, konferans veya organizasyon gerçekleştirmeyi öğreneceksiniz.

Yemek yaparken harcadığınız emek nasıl ki yerken büyük bir haz verir, aynen öyledir bu kulüpler. Siz yaparsınız ve daha sonra keyfini Siz çıkarırsınız. Kimse önünüze buyur etmez, Siz yapacaksınız.

Bu kulüplerde para geçmez. Zaman, çok yoğun çalışmak, katkı sağlamak geçer. Daha önce forumda bir yerde yazdığım gibi kız arkadaşınızın doğum gününde kulüp için bir çalışmada olabilirsiniz. Siz ne kadar değer verirseniz, bu kulüpler de Size o kadar değer verecektir.

Sevgiyle Kalın

« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2010, 05:15:39 ös Gönderen: Mozart »

Ağustos 31, 2010, 06:00:56 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mozart,

Rotaryen, Rotaract ve Interact olmanın manevi getirileri ve verdiği hazzı tabii ki tartışmıyorum ya da eleştirmiyorum. Ev ilanı örneğiniz üzerinde gidecek olursak, bir evi gidip görmek, dolaşmak için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur lakin bildiğim kadarıyla Rotaract yemekleri ve toplantılarına katılmak için o toplantının düzenlendiği 4-5 yıldızlı otelin ikramlar için talep ettiği ücreti ödemek gerekir. Beni örnek alacak olursak, bir öğrenci olarak ayda birkaç kez 4-5 yıldızlı bir otelde düzenlenen bir davete katılacak kadar gideri karşılayamam.

Dediğim gibi, bu çalışmalar kişiye çok şey katıyordur, manevi olarak doyuruyordur fakat bunlar bedava değil.. Sözünüzü şöyle yorumlasam yanlış mı olur acaba? Bu kulüplerde para geçer, ama manevi getirinin yanında önemsiz kalıyordur.

Saygılar..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Hiçbir gözün bakamadığı.

Eylül 01, 2010, 10:01:06 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Cornelius;

Sayın Rotaract Dostum Mozart, size öz'ü anlatmış.
Ben de katkıda bulunmak isterim.
Elbetteki bir derneğe üye olmanın bâzı maddî yükümlülükleri olacaktır.4-5 yıldızlı bir otelde bireysel olarak yediğiniz yemeğe verdiğiniz ücret ile 20-30 kişi ve tüm sene boyunca bu otelle  anlaşma yaparak yiyeceğiniz yemeğin ücreti arasında büyük fark vardır.
Ayrıca Rotaract'ları destekleyen ve her zaman çalışmalarında arkasında olan bir hâmi Rotary Kulüpleri vardır.
Eğer Rotaract olmaya niyetli iseniz size yakın bir Rotaract Kulübünün başkanı veya kulüp sekreteri ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim,  hem maddî hem de manevî yükümlülüklerinizi ilgili kulübümüzün görevlileri size ayrıntıları ile anlatacaklardır.
Başarılar diliyorum.
Sevgi ve Saygılarımla...
Her şey bir adımla başlar...

Eylül 01, 2010, 10:29:08 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin KUZEYDOĞU,

Forumdaki Rotaract'lar olarak spesifik bilgiler vereceginizi dusunmustum, yine de verimli bir konusma oldu sahsim adina. Verdiginiz bilgiler icin size ve sayin Mozart'a cok tesekkur ediyorum..

Sevgi ve saygilarimla..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Hiçbir gözün bakamadığı.

Ekim 18, 2010, 02:46:06 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bay Nomen est omen,

Sizin belirttiğiniz, Mason localarının ortalama ücretleri olup olmadığını bilmemekler beraber, Rotaract kulüplerinin ortalama ya da sabit bir ücreti yoktur. Bölgeden bölgeye, ülkeden ülkeye, kulüpten kulübe, dönemden döneme bu uygulamalar değişebilir. Bu konu başlığı altında bulunan yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Rotaract'ın aidatı: Zaman ve emektir.

Sevgiyle Kalınız

Sayın mozart teşekkür ederim fakat pek açıklayıcı olmadı benim için.Mesela masonlukta ilk girişte **** tl gibi bir ücret ödeniyor yıllık olarakta aidat olarak **** tl civarlarında ücretler ödeniyor.Bu locadan locaya değişir ama ortalamadır.Benim sormuş olduğumda budur gizlilik arzetmiyorsa bir rotaract sadece aidat olarak ne kadar ücret öder paylaşır mısınız?

Saygı ve sevgilerimle

Not: Soru "Rotaract" isimli konudan alıntı yapılmıştır.

Ekim 18, 2010, 02:51:34 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın mozart sizi anlıyorum buna şüpheniz olmasın Fakat realist yaklaşalım bence:) bir kişi gidip zamanım emeğim var dediğinde rotaract olmayacaktır.HEr halukarda bu bir çarktır ve dönmesi için zaman ve emek dışında ihtiyaç duyulan şeyler vardır.Az önce okudum bütünüyle...Umarım anlatabilmişimdir.

Saygı ve sevgilerimle...