Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatürk ve Masonluk  (Okunma sayısı 46906 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 07, 2007, 04:47:09 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

sayın Fraternis  cevap bende olsun

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk mason localarının kapatmasının tek nedeni o dönemki çalkantılar olduğu doğrudur

Atatürk halifeliği kaldırdı,kuran-ı kerim dili olan arap alfabesini kaldırdı daha sonra ezanı türkçe okuttu tekke zaviye dergahları kapattı dini tarikatları yasakladı....
 ikilicilik yapmamak için ve halkın masonlara kötü davranmaması ve locaları dağıtmaması için masonik locaları da kapatırdı...
sadece tek nedeni budur yoksa mason locaları yasal bir locadır ülkeye ve halka hiçbir zararı yoktur

Ulu Önder'in mason olup olmadığını bilmiyorum ama eğer mason ise gerçekten ileriyi iyi düşünen mason olduğunu belli ettirmeyen ve masonluğa ve localara zarar gelmesini istemeyen büyük bir kahramandır...

Nisan 07, 2007, 06:37:40 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Alıntı
Enver Paşa, Fevzi Çakmak, Kuşçubaşı Eşref Bey, Kazım Karabekir, Mahmut Esat Bozkurt, Talat Paşa, Cemal Paşa, Ziya Gökalp, Süleyman Askeri,  vs... gibi isimler birer Mason'muş!..
bu isimleri nerden buldun? ben enver pasa nin Mason oldugunu bilmiyordum. bak bu dogruysa, benim dusuncelerimi bayagi degistirir. cunku enver pasa ile ataturk arasinda buyuk olaylar olmustu.

Nisan 07, 2007, 06:39:35 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Alıntı
Ulu Önder'in mason olup olmadığını bilmiyorum ama eğer mason ise gerçekten ileriyi iyi düşünen mason olduğunu belli ettirmeyen ve masonluğa ve localara zarar gelmesini istemeyen büyük bir kahramandır...
guzel ve dogru seyler soylemissin ama bir haricinin bu derece Masonlari savunmasi ilginc geldi.

Acabam, Sankim... sendemi Reyes???

Nisan 07, 2007, 09:03:06 ös
Yanıtla #13

sayın Fraternis  cevap bende olsun

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk mason localarının kapatmasının tek nedeni o dönemki çalkantılar olduğu doğrudur

Atatürk halifeliği kaldırdı,kuran-ı kerim dili olan arap alfabesini kaldırdı daha sonra ezanı türkçe okuttu tekke zaviye dergahları kapattı dini tarikatları yasakladı....
 ikilicilik yapmamak için ve halkın masonlara kötü davranmaması ve locaları dağıtmaması için masonik locaları da kapatırdı...
sadece tek nedeni budur yoksa mason locaları yasal bir locadır ülkeye ve halka hiçbir zararı yoktur

İkicilik düşüncesi mantıklı bir cevap olabilir. Kurumlar kaldırılırken kuruluşlarda kaldırılmış bunu anlayabiliriz ancak şekilde biraz tuhaflık var kabul ederseniz Locanın malları Halk evlerine nakledilmiş Masonlar bu malların kontrolünü oradanda yönlendirebilmiş bu konuda bir sınırlandırmada yok zaten şekilsek bir feshih olmuş anlaşılan.

Sayın Reyes buraya kadar anlaşıyoruz yalnız son paragrafta biraz çelişki gördüm M.Kemal Atatürk masonluğunu gizlemeyi istedi ve başardı anlamı çıkmış bunu mu kastettiniz bilemiyorum?

Nisan 08, 2007, 11:10:49 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

sevgili Fraternis evet tamamiyle onu kastettim

Nisan 08, 2007, 04:22:50 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Hamlet;

Enver Paşa ile Mustafa Kemal Paşa arasında kesinlikle hiçbir olay olmamıştır. Bunlar abartılıyor ikiside birbirini pek sevmesede hep saygı duymuşlardır. Tarihçiler nedendir bilmem Enver Paşa'ya hain damgası yapıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Biraz daha objektif araştırırsan sende gerçekleri göreceksindir. Bunları Fraternis'e biraz açıklamıştım aslında... Zaten Enver Paşa'nın yurtdışındayken dahi Atatürk'e yazdığı mektuplar herşeyi göstermiyormu? Aralarında rekabet vardı diyelim. Ama Enver Paşa başaramadı, Atatürk başardı. Başarısız olanı kesinlikle hain kabul etmem. Çünkü Enver Paşada bir vatanseverdi... Hele Talat Paşa ülkenin fakirlik ve son dönemlerinde halkının yediği çamurlu ekmeklerden onlarla birlikte yiyen biri oysaki onun mevkidaşları o dönem françala ekmekleri yerdi. Bunlar herşeyi açıklamıyormu? Biraz daha objektif araştır bence!..

Onları nereden bulduğuma gelince sen bu isimleri bilmiyormusunki? :) Bİr çoğu Teşkilat-ı Mahsusa'da da bulunmuştur. Aklıma o an o kadar geldi şimdi 20 tane daha sayarım...

Nisan 08, 2007, 06:23:02 ös
Yanıtla #16

sevgili Fraternis evet tamamiyle onu kastettim

Sevgili Reyes ,

Bu konuda bir belge yada referans bulabildiniz mi? Bizimle paylaşırsan memnun olurum!

Nisan 09, 2007, 09:39:29 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Kaan,

Enver pasa ile ataturkun kisisel mevzulerini cok arastirmadim ben isin politik ve devletsel yonuyle cok ilgilenmistim. Enver pasa tamamen sarayi tutan, saraydan yana olan ve osmanlici biriydi. Ataturkun ustuydu. Yanliz ataturk, baskenti istanbul olan bir imparatorlugun baska bir sehrinde, kendi kendine bir meclis kurup, birde imparatorlugu yikmaya kalkinca enver pasa tabiki hemen atladi ve ataturkle aralarinda cok olaylar gecti. bu olaylarin cogunlugunun nedeni, enver pasanin istanbuldan emir verilerek ataturke yollanmasiydi. enver pasa nin Mason oldugunu soyleyen resmi bir Mason yayini varmi elinde? hakkaten cok merak ettim. gormek isterim. Cunku ataturk un etrafi zaten Masonlarla doluydu. Kendisinin Mason olup olmadigi hala tartisiliyor ama enver pasanin Mason olmasi cok cok ilginc gelir bana. Ittihak ve terakkinin cogunlugu Masondu, ve osmanlinin yikiminda buyuk rol oynadilar diye biliyorum. Boyle bir durumda oaln ulkede sarayin en buyuk savunucularindanda birinin Mason olmasi olayi cok kotu karistirir. gene gireim komple kitaplarin icine, yaparim arastirmami. o yuzden bana sadece Enver Pasanin Mason oldugunu gosteren bir belge yada yazi bulursan cok sevinirm. Ama anti masonik sitelerden falan bulma. onlar herkese Mason diyo zaten :D Resmi sitelerden bulmaya calis. bayagi merak ettim bu konuyu.

Nisan 09, 2007, 07:43:36 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sanırım Enver Paşa'nın  İttihat ve Terakki'nin başında olduğunu Atatürk'ünde o sıralar kurulda ve yönetimde bulunduğunu bilmiyorsun. Hatta ülkenin tek yöneticisi Enver Paşa'nın yerine Atatürk'ü geçirmek isteyen Yakup Cemil'in planlar yaptığı sıralarda bu Enver Paşa'nın kulağına gitmiş Teşkilat-ı Mahsusa'nın silahşörü Yakup Cemil hakkında önce idam kararı çıkartmış sonra ona acıyıp kararını geri çekmiştir. Lakin Enver Paşa Almanya'ya gider gitmez bu fırsatı kaçırmayan Talat Paşa Yakup Cemil'i infaz ettirmiştir. Yakup Cemil kilit nokta biraz onu araştırırsan herşeyi anlarsın zamanında kendisine p.......nk diyen Sadrazam Nazım Paşa'yı gözünü kırpmadan vurmuşluğu vardır. :) Birtek Enver Paşa ve Atatürk'ten çekinirdi.

Benim fikrim Enver Paşa bilerek karalanıyor tıpkı Abdülhamid gibi...

Enver Paşa'nın Mason olduğunu ben nerede söyledim ki bunu Sn. Mason söylüyor ben değil  :)  yani ünlü Türk masonları listesinde adı var... Her ne hikmetse İsmet İnönü'nün adı yok... Ayrıca Enver Paşa eğer Mason'sa hatalarıda olsa neden tasfiye ediliyor? O dönemki birçok kişi Mason'muş... Benim Atatürk'e olan sevgim Enver Paşa'yı sevmeme engel değil. Abdülhamid'i de sevmesemde hain olmadığını biliyorum!..
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2007, 05:31:36 ös Gönderen: La_Merica »

Nisan 09, 2007, 08:40:42 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

İsmet İnönü,Fevzi Çakmak,Kazım Karabekir,Rauf Orbay,Refet Bele,Al, Fuat Cebesoy vs... gibi isimler önceleri Enver Paşa'nın himayesinde sonra Atatürk'ün himayesinde çalışmışlardır. Mustafa Kemal Paşa'da Enver Paşa'nın himayesinde çalışmıştır.

İsmet İnönü'de anılarında Enver Paşa'dan zeki ve büyük bir kumandan diye bahsetmektedir zaten... İsmet İnönü'yü Vahdettin'in idam kararından yine Enver Paşa ve az da olsa Fevzi çakmak'ın kurtardığı da söylenir.

Atatürk ile Enver Paşa yaşça akran olmalarından ve sırayla ülkenin mukadderatı üzerinde söz sahibi olduklarından dolayı iki lider şahsiyetin birbirleriyle rekabet halinde olmalarından dolayı birbirleriyle kıyaslanıyor ve kavgalıymış gibi gösteriliyor olabilir ama işin aslı öyle değil;

Enver “Paşa” Harbiye Nazırı ve Başkumandan vekili iken Mustafa Kemal “Bey” binbaşı rütbesini taşıyordu. O zaman mı kavga ettiler?

Mustafa Kemal Paşa İstiklal Harbi’nden sonra ülkenin mukadderatına hakim tek adam haline geldiğinde ise Enver Paşa hem iktidar mevkilerinin hem de vatan topraklarının çok uzağındaydı. Yoksa o zaman mı kavga ettiler?