Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonluk evrensel ve bütün dünya içinse;Ziya Gökalp hem türkçü hem de mason  (Okunma sayısı 28233 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 31, 2008, 10:28:40 öö
Yanıtla #20
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. M.Akyol,

Ziya GÖKALP konusundaki ısrarlı sorularınıza harici üyelerimiz gayet makul ve de âkil cevaplar verdiği için herhangi bir kardeşim tarafından ek bilgi verilmesine gerek duyulmadığını tahmin ediyorum. Sizden de size cevap veren, araştırmacı kişiliği ile bizlerin takdirini kazanan üyemize daha saygılı davranmanızı beklediğimi belirtmek isterim.

Sorularınıza sırası ile cevap vermek gerekirse

1- Bu fikirleri, dönemin konjonkturu de dikkate alındığında Masonluğuyla uyumsuz değildir fakat hangi döneme aittir onu bilemiyorum.
2- Bunu cevaplamak hiç kimsenin haddi değildir. Kendisine ait (Masonluğa aykırı olan radikal uçlar dışında) siyasi fikirleri sebebiyle bir kardeşimizin Masonluğu asla tartışılmaz. Tartışma konusu yapılmasına da izin verilmez.
3- Türkçülük akımını Masonların başlattığını söylemek kaygan bir zeminde iddialı bir laf etmek olur. O dönemin Türkçülük olarak addedilen milli hislerinin bugün hangi düşüncelere taban olduğunu iyi değerlendirmek gerekir. Milli hislerin gelişmesinin temelinde bir çok kardeşimiz mevcuttur demek çok daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2008, 10:40:36 öö Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...

Şubat 01, 2008, 12:05:14 öö
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

dostum mesajlarımı iyi okuman dileğiyle lütfen avukatlık yapma kişisel birşeyin varsa özel mesaj at lütfen.çünkü konu sapıyor
Sorulariniza sn SkullG cevap verdi bu sefer dediniz, "sen sus, Masonlar'dan bekliyorum ben cevabi" . Ben skullG'yi savunmaya kalktim. bana dediniz "polemik yapma, sorularima cevap verenler cevaplasin".

Ne diyeyim ki...

Muhabbetle

Şubat 01, 2008, 12:21:19 öö
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

cevap verdiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim.
Ziya Gökalp Türkçülük akımını başlatmış bir sosyologtur.Bunu bütün dünya bilir.Yani benim bunu niye sorduğumu eminim anlamışsınızdır.Ben yinede yazayım.Ben şunu sezdim bir Mason dost burada veya dışarda bana Masonluğu anlatırken bizim bir sürü yararımız var bu ülkeye biz çocuk esirgeme kurumunu, kızılayı kurduk gibi övücü şeyler söylüyor.Ama bunu masonlar mason olduğu için kurmadı ve bunları masonluk kurmadı.Bunu o değerli insanlar kurdu.Bunları masonların kurduğunu söyleyen mason dostlar bence işine geldiklerini söylüyorlar.Çünkü hiçbir Mason dostun Türkçülük akımınıda biz başlattık dediğini duymadım.Nezaman sorsamda burada olduğu genel laflarla geçiştirildi.Böyle olması acaba Mason Ziya Gökalp'e saygısızlık olmuyormu.Ben sizden beklerdim ki Türkçülük akımınıda biz başlattık demenizi bunlanda diğer yaptıklarımızla övündüğümüz gibi övünüyoruz demenizi.

Saygılar!

Sn. M.Akyol,

Ziya GÖKALP konusundaki ısrarlı sorularınıza harici üyelerimiz gayet makul ve de âkil cevaplar verdiği için herhangi bir kardeşim tarafından ek bilgi verilmesine gerek duyulmadığını tahmin ediyorum. Sizden de size cevap veren, araştırmacı kişiliği ile bizlerin takdirini kazanan üyemize daha saygılı davranmanızı beklediğimi belirtmek isterim.

Sorularınıza sırası ile cevap vermek gerekirse

1- Bu fikirleri, dönemin konjonkturu de dikkate alındığında Masonluğuyla uyumsuz değildir fakat hangi döneme aittir onu bilemiyorum.
2- Bunu cevaplamak hiç kimsenin haddi değildir. Kendisine ait (Masonluğa aykırı olan radikal uçlar dışında) siyasi fikirleri sebebiyle bir kardeşimizin Masonluğu asla tartışılmaz. Tartışma konusu yapılmasına da izin verilmez.
3- Türkçülük akımını Masonların başlattığını söylemek kaygan bir zeminde iddialı bir laf etmek olur. O dönemin Türkçülük olarak addedilen milli hislerinin bugün hangi düşüncelere taban olduğunu iyi değerlendirmek gerekir. Milli hislerin gelişmesinin temelinde bir çok kardeşimiz mevcuttur demek çok daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Saygılarımla,

Şubat 01, 2008, 01:21:04 ös
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

yardım etkinlikleri ile yardım kuruluşlarının kurulmasıyla bir siyasal kuramın kurulması arasında nasıl bir bağ olabilir ki ?

ayrıca şu iki kelime arasındaki farka da dikkatinizi çekiyorum. Masonlar şunu diyorlar "çocuk esirgeme kurumu kardeşlerimizin eseridir" şunu demiyorlar "çocuk esirgeme kurumunu biz kurduk" ... bu iki cümle arasında ayırda varacağınıza inanıyorum.

1900lerin başında ulusculuk düşüncesi cağa göre ilerlemeye tekabül ediyordu... ki ziya gökalp'in zamanına göre ileri bir düşünceyi savunmasında gocunulacak bir taraf olmasa gerektir... ancak bugün için "türkçülük" denilen düşünce ile gökalp türkçülüğü aynı mıdır? tartışmak gerekir.

yine herkesin bildiği üzere farklı siyasal görüşleri olan kişiler mason olabilir. siyasal düşünce ve din kişinin kendisi ile ilgilidir ve masonluk bunların çalışmalarda ve kardeş toplantılarında konuşulmasını istemez... bunun sebebinin ne olduğu da malumunuzdur.

bunun karşısında örneğin hristiyan anarşizminin en önemli temsilcisi olarak kabul edilen "Tolstoy" da, yine anarşizmin "baba"larından Pierre Joseph Proudhon da masondular ... o zaman şu sorulabilir mi herhangi bir masona "anarşizmi siz mi kurdunuz?, masonlar mı başlattı?" bunun yanıtı hayır olsa gerektir ya da "anarşizmi destekliyor musun?" bu da tamamen siyasal bakışla ilgilidir... daha öncede söylediğim gibi o sorunun yanıtı masonlukla ilgili değildir... bir mason yada mason olmayan birisi bu soruya tamamen kendi düşüncesine göre cevap verir... herhalde bu sorunun sizi tatmin eden cevabını alamamanızın nedeni de bu olsa gerektir...

en kalbî sevgilerim ve en derin saygılarımla...

Şubat 01, 2008, 02:35:25 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Muhtarem siz bemim söylediklerimi kavrıyamamışsınız ama ben de sizle aynı düşüncedeyim.
Ben özetle diyorum ki eğer mason dostların yapıldıklarıyla övünülecekse hepsiyle övünülsün ya da iyi olanıda söylesinler kötü olanıda.İşlerine geleni alıp, işlerine gelmeyini almamazlık yapılmasınlar.
Çünkü ozaman tek taraflı oluyor.Umarım anlamışsınızdır.İnsanların hoşuna gidenleri ön plana çıkarmasınlar.Adaletli olunursa Masonluk daha güvenilir olur.Bunları yapmadıkları zaman insanların kafası karışıyor.

Saygılar