Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mustafa Kemal Atatürk'ün Mason Olduğu İddiasıyla İlgili Bir Soru  (Okunma sayısı 135681 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 18, 2014, 02:58:40 ös
Yanıtla #160
  • Orta Dereceli Uye
  • **

resmi kaynaklara göre mason localarının Atatürk tarafından 1935 tarihinde kapatıldığında bahsediliyor.

kaynak olarak ;14 Ekim 1935 Tarihli Cumhuriyet Gazetesi

"Türkiye'de Mason Locaları Bir Emirle Kapatıldı" başlıklı haberinde olayın perde arkası şu şekilde aktarılıyordu:

"İçişleri Bakanlığı'ndan verilen bir emir üzerine Türkiye Mason Localarının faaliyetlerine nihayet verilmiştir. Yüksek makamın emri ile Türkiye masonluğunun İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Muğla, Gaziantep ve Adana'da bulunan Müteaddid locaları kapanmış, bunların emlaki hükümete intikal etmiştir. "

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberinde sözü edilen yüksek makam dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ten başkası değildi. İşin ilginç yanı ise Atatürk'ün Mason localarını kapatma emrini, mason olduğu iddia edilen dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'ya vermiş olmasıydı.

burada sorulması gereken soru mason olduğu iddia edilen bir Atatürk mason localarını niye kapatsın, eğer masonsa düşüncesi ne olabilirdi?

mason localarını kapatma görevinin mason olduğu iddia edilen dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ' ya verilmiş olmasının , kapatma işleminin gerçekci olmadığını gösterir mi ?

beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim .
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Eylül 18, 2014, 03:27:20 ös
Yanıtla #161
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu başlığı 2008 yılında açılmış ve o günden bu yana bu başlık altında 159 adet ileti yazılmış.

Şimdi soralım:

Sayın davut bu 159 iletiyi okudu ve sorusunun yanıtını bulamadı mı, yoksa şöyle bir göz gezdirip bir seçme yaparak mı bu sorusunu gündeme getirdi?

Ayrıca, Türkiye'de mason localarının 1935 yılında niçin kapanmış (daha doğrusu uykuya girmiş) olduğu Forumun bu bölümünde birçok başlık altında irdelenmiş ve açıklanmış olduğuna göre; Sayın davut bunları okumadı ya da hepsini okudu ama sorusunun yanıtı bulamadı da onun için mi soruyor?

Sakın yeni üyelerimizden Sayın davut'u azarladığımız sanılmasın... Yıllardır kim bilir kaç kez anlatmış olduklarımızı, bu konudaki gerçekleri yeniden mi anlatmamızı istiyor?

Bu arada bir de şunu sorabiliriz sayın davut'a: Herhangi bir gazetede yayınlanmış olan bir haber, resmi kaynaktan verilen bilgi niteliği mi taşır? Biz gazetelerde çoğunluktla üstünkörü bir incelemeyle ya da art niyetli olarak yanlış bilgi verildiğini ileri sürerken yanılıyor muyuz?

« Son Düzenleme: Eylül 18, 2014, 03:46:42 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 18, 2014, 03:54:10 ös
Yanıtla #162
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şimdi yazacaklarım bu forumda kim bilir kaç konu başlığı altında yazılıdır. Ama tekrar etmekte fayda var. Çünkü forumu dışarıdan okuyan bir kişi, Sn. Davut'un son iletisini okuduğunda yine ikileme düşecektir. Keşke forum üyeleri forum arşivini tamamen taradıktan sonra soracakları soruları sorsalar da, aynı şeyler sürekli tekrarlanır nitelikte gündeme gelmese.

10 Ekim 1935 tarihli Anadolu Ajansı haberi: “Türk Mason Cemiyeti, memleketimizde sosyal tekâmülü ve günden güne artan muazzam terakkilerini nazarı itibara alarak ve Türkiye Cumhuriyeti’nde hâkim olan demokratik ve cidden laik prensiplerin tatbikatından doğan iyilikleri müşahede ederek –bu hususta hiçbir baskı olmaksızın- çalışmalara nihayet vermeyi ve bütün mallarını memleketin sosyal ve kültürel kalkınmasında çalışan Halkevlerine teberruya muvafık görmüştür.”

Kısaca ne Masonluk iddia edildiği gibi yasaklanmak suretiyle kapatılmış, ne de derneğin emlaki hükümete intikal etmiştir. Daha sonradan Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu 9 Mart 1951 tarih ve 176 sayılı kararı ve Yargıtay 1. Hukuk Dairesi’nin üç ayrı kararı ile “Halk Evleri”ne intikal eden gayrimenkuller geri alınmıştır.

Buna ek olarak tatile giren (uykuya yatan) sadece 1-3 derece faaliyetlerin icra edildiği mavi localar ve bağlı bulundukları büyük locadır; yani o zamanki adıyla Türkiye Büyük Maşrıkı (dernek adıyla Türk Yükseltme Cemiyeti).

Oysa yüksek (felsefi) derecelerin bağlı bulunduğu Türkiye Yüksek Şûrası (dernek adıyla Türkiye Yüksek Masonluk Cemiyeti) her nedense tatile girmemiş/ uykuya yatmamıştır.

Bu arada Atatürk'ün Mason olup olmadığını bilemiyoruz. Kanıt yok, belge yok, kişisel eşyaları arasında masonik giysi ve bijular yok. Bazı söylemleri Mason olmadığını ifade eder nitelikte. Gençliğinde tekris edilerek Masonluğa girmiş olduğunu iddia edenler var fakat bu iddia edilen olayın gerçekleştiği loca içindeki tüm evrak ile 2. Dünya Savaşı'nda yanıp kül olduğu için bu da kanıtlanamıyor.
« Son Düzenleme: Eylül 18, 2014, 04:02:58 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Eylül 18, 2014, 10:25:04 ös
Yanıtla #163
  • Orta Dereceli Uye
  • **

masonluk masonlardan ögrenilmelidir düşüncesi ile 14 Ekim 1935 Tarihli Cumhuriyet Gazetesinde yer alan "Türkiye'de Mason Locaları Bir Emirle Kapatıldı" başlıklı haberi paylaşarak doğruluğunu öğrenmek istedim, aydınlatığınız için teşekkür ederim.
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Eylül 18, 2014, 10:33:54 ös
Yanıtla #164
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kısaltılmış soruya kısa yanıt:

14 Ekim 1935 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde Masonluk ile bağlantılı olaram verilen haber gerçek dışı, kasıtlı bir uyduruktu.
« Son Düzenleme: Eylül 18, 2014, 10:36:03 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 25, 2017, 11:44:03 öö
Yanıtla #165
  • Yeni Katilimci
  • *

merhaba;

Bana göre Ulu Önder Atatürk bir Masondu. Mason olarak da bence iyi yapmıştı.

Şubat 25, 2017, 01:58:28 ös
Yanıtla #166
  • Uzman Uye

Alıntı
Bana göre Ulu Önder Atatürk bir Masondu. Mason olarak da bence iyi yapmıştı.

Lütfen İspatlayın ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 25, 2017, 05:39:41 ös
Yanıtla #167
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba;

Lütfen ispatlayın diye bir soru sormuşsunuz.

İspatlamak konusu için çalışma yapabilirim. Ulu Önder Atatürkün Mason olduğuna inanıyorum. Mason gibi yaşadığına inanıyorum. Yazdıklarım benim inanışlarım.

Şubat 25, 2017, 06:30:16 ös
Yanıtla #168
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 08, 2017, 12:08:04 ös
Yanıtla #169
  • Yeni Katilimci
  • *

Tekrardan merhaba; Ulu Önder Atatürk mason mudur? sorusuna belge bulamadım. Fazla da araştıramadım. Ancak bir devlet adamı ve büyük bir askerin geometri kitabı yazmış olması beni hep düşündürmüştür. Mason olmasa bile şunu rahatlıkla söylemem mümkündür. Ulu Önder Atatürk Mason gibi yaşamış tamamen aklı fikri hür özgür büyük bir önderdi. Bu en son cümlemi itiraz edileceğini zannetmiyorum.

Saygılarımla.