Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: CEHENNEM  (Okunma sayısı 26318 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 31, 2008, 08:50:59 öö
Yanıtla #10

Sevgili kardeşim,

Cehennem yok diyorsun sanırım, eğer yanlış anladıysam lütfen sözlerimi düzelt. Bu durumda cennet kavramınıda yok saymamız gerekmez mi? Bu da sonuç olarak, ölüm sonrası bir yaşamın var olacağı gerçeğini tümden ortadan kaldırmaz mı?

:) Sevgili Kardeşim; Cennet - Cehennem Olayının varlığının yokluğunun tartışılmasından ziyade Cehennem üzerinde önemli bir yanlışlığı gidermek adına böyle bir paylaşımda bulundum. Biliyorsun ki herşey Zıtlıklardan ibaret ve Sana güncel bir Örnek vereyim nasıl ki Masonlar varsa bunun Karşıtı olarak AntiMasonlar da olmak zorunda; bu bir Denge Kanunudur. Ancak belirlenen süreye kadar bu olay devam edip gidecek. Fakat sonrasında ise bir şekilde son bulacaktır. Burada ince bir ayrıntı bulunmaktadır, Konunun çok ince ve hassas olmasından dolayı bir karışıklığa mahal vermemek adına dikkatli davranmak zorundayım.

Ölüm Sonrası Yaşam'a gelince Sevgili Blossom; Ölüm Sonrası Yaşam Sizce ne ifade etmektedir? Konuyu derinlemesine araştıran çok Saygıdeğer bir Arkadaşım bu arada O'na Sonsuz Teşekkürlerimi Bildirme İsteğinde Bulundum, çünkü Yaptığı Çok Değerli Araştırmalarıyla Bana Destek Olarak bu çok önemli Düğümü ( Cehennem Konusunu ) Çözmemde İnanılmaz Yardımları olmuştur. O'ndan esinlenerek birtakım şeyleri Seninle paylaşabilirim; Kendileri Enkarne Olayında bir hayli Derin Bilgisi Olan bir Kişi'dir, bu arada Kendilerini bu Bilgi Yüklü Site'ye Davet ettim, burda bulunarak Sİzleri Kendi Bilgisi Dahilinde Uzman Kişiliği'ne ve Araştırmacılığına güvenerek bunu söylüyorum, birçok Bilinmeyen Sırların Deşifre Edilmesinde Bizlere önemli derecede Katkısının Olacağını Düşündüğümden burada özellikle Bulunmasını rica ettim, ancak Karar Kendilerinindir. Benimkisi sadece bir istekti, bir ricaydı. Gelme İsteği olursa bu beni olduğu kadar Yazılarımı İlgiyle Takip Edenler içinse çok önemli bir durumun söz konusu olacağını buradan bildirmek istedim. Söylediğim gibi teklifimi kabul edip etmemekte serbest oldukları için burada bulunma isteğime karşın kabul etmemeleri halinde ise dolaylı olarak O'ndan esinlendiğim bazı ipuçlarını Sizlerle paylaşma Onurunu verdiği için Teşekkürlerimi bir Borç olarak bildiğimi her zaman için anımsayacam.

Son olarak Sevgili Blossom bu özel Konuyu ( Ölüm Sonrası Yaşam'ı ) Sizinle bir başka Konu Başlığı altında ya da önümüzdeki günlerde Konunun gidişatına paralel olarak önemli hususları meydana çıkarmak adına Paylaşmayı ümid ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,       
« Son Düzenleme: Mart 31, 2008, 08:53:58 öö Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 31, 2008, 04:09:36 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

"Artık o ateşten sakının ki, onun tutuşturucu odun insanlarla taşlardır. O  kâfirler için  hazırlanmıştır. " (2)
Bu Kur'an-ı Kerimden bir ayettir.

Ama şu varki İncilde cehennemin anladığım kadarıyla açık bir tarifi yapılmamış

Tevratta ise açıkça belirtilmiş

Dinsizleri titreme aldı: "Herşeyi yiyip bitiren ateşin yanında hangimiz oturabilir? Sonsuza dek sönmeyecek alevin yanında hangimiz yaşayabilir?" diye soruyorlar. (Yeşaya, 33:14)

Mart 31, 2008, 04:18:02 ös
Yanıtla #12

"Artık o ateşten sakının ki, onun tutuşturucu odun insanlarla taşlardır. O  kâfirler için  hazırlanmıştır. " (2)
Bu Kur'an-ı Kerimden bir ayettir.

Ama şu varki İncilde cehennemin anladığım kadarıyla açık bir tarifi yapılmamış

Tevratta ise açıkça belirtilmiş

Dinsizleri titreme aldı: "Herşeyi yiyip bitiren ateşin yanında hangimiz oturabilir? Sonsuza dek sönmeyecek alevin yanında hangimiz yaşayabilir?" diye soruyorlar. (Yeşaya, 33:14)

Evet, Sevgili Naval; desteklediğiniz Ayetlerin yazılış biçimi tamamen doğrudur. Ancak Her Kutsal Kitabın Kendine Özgü Yorumlayış Biçimi de mevcuttur. Bunun içindir ki şimdiye dek yapılan Kutsal Kitaplardaki Metinlerin yanlış yorumlanmasının önüne geçilmek adına Doğru ve Güvenilir Bilgilere ulaşmak gereklidir.

Peki bunu nasıl sağlayacağız? Önemli olan bütün Kutsal Kitapları Kendine Özgü Üslubuyla Okuyup, Değerlendirmek Lazımdır.  Ancak böylelikle Sistematik olarak çalışır ve Kutsal Metinlerdeki anlatılmak istenileni Doğru ve Net bir Şekilde Algılayabilmemiz mümkün olunabilir.

Teşekkürler.

Mart 31, 2008, 04:27:25 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Doğru söylüyorsunuz Sevil hanım her Kutsal kitabın kendine has yorumlanış tarzı olabilir ama burada açıkça veya dolaylı cennet ve cehennemin var olduğu belirtilmiştir ve bunlar gibi daha birçok ayet mevcuttur.

Saygılarımla

Mart 31, 2008, 04:41:41 ös
Yanıtla #14

Doğru söylüyorsunuz Sevil hanım her Kutsal kitabın kendine has yorumlanış tarzı olabilir ama burada açıkça veya dolaylı cennet ve cehennemin var olduğu belirtilmiştir ve bunlar gibi daha birçok ayet mevcuttur.

:) Haklı olabilirsiniz Sevgili Naval; ancak ben de diyorum ki Cehennemin Varlığının Kutsal Kitaplardaki Yanlış Yorumlamaların Neticesinde Oluşan Tespitlerin devamında ortaya çıkan Yanılgılardan İbaret Olduğunu Önemle Vurgulamak İstiyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

Mart 31, 2008, 05:01:24 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Bazı konularda aynı yola çıkmaktayız Sevil hanım.Kutsal kitaplarındaki yanlış yorumlamalar veya tespitler var.Örneğin türban konusunda çeşitli teoriler,söylentiler var.Bana göre cennet ve cehennem vardır ama nerde oldukları bilinmemektedir.“Güneş katlanıp dürüldüğünde, yıldızlar döküldüğünde, dağlar sallanıp yürütüldüğünde, gebe develer salıverildiğinde, vahşi hayvanlar bir araya toplanıp bir araya getirildiğinde, denizler kaynatıldığında, ruhlar bedenlerle birleştirildiğinde, diri diri toprağa gömülen kıza hangi sebeple öldürüldüğü sorulduğunda, defterler açıldığında, gökyüzü sıyrılıp alındığında, cehennem tutuşturulduğunda, cennet yaklaştırıldığında, kişi neler getirdiğini öğrenmiş olacaktır.”

"Sana gelince, ey Daniel, son gelinceye dek yoluna devam et. Rahatına kavuşacak ve günlerin sonunda payına düşen mirası almak için uyanacaksın." (Daniel, 12:13)

Ama şunuda belirtiyim düşüncelerinizin doğruluk payıda mevcut ve saygı duyuyorum.

Teşekkür ederim.

Mart 31, 2008, 05:10:37 ös
Yanıtla #16

Ama şunuda belirtiyim düşüncelerinizin doğruluk payıda mevcut ve saygı duyuyorum.

Teşekkür ederim.

Asıl ben Teşekkür Ediyorum, Sevgili Naval; Sizinle Tartışmak benim için bir zevktir.

Saygılarımla

Mart 31, 2008, 05:14:44 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Her tartışma saygı çerçevesinde olunca daha farklı boyutlar ortaya çıkıyor.

Tekrar Teşekkürler

Mart 31, 2008, 09:40:30 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Son olarak Sevgili Blossom bu özel Konuyu ( Ölüm Sonrası Yaşam'ı ) Sizinle bir başka Konu Başlığı altında ya da önümüzdeki günlerde Konunun gidişatına paralel olarak önemli hususları meydana çıkarmak adına Paylaşmayı ümid ediyorum.

Sevgili Sevil, paylaşımını bekliyor olacağım.

Sevgilerimle,

Nisan 02, 2008, 12:43:35 öö
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Hangi Ayet olursa olsun farketmez. Kutsal Kitaplarda yeralan bütün Bilgileri gözönünde bulundurmak zorundayız. Din Farkı Gözetmeksizin (!)

Sevgili Sevil;

Yukarıda alıntıladığım cümlenize katılmamaktayım. Çünkü inancım, tüm Din, Peygamber ve  Kutsal Kitaplar'ı kabul etmeyi ve sonsuz saygı göstermeyi öğretirken; son olana inanmayı ve onun kurallarıyla yaşamayı zorunlu tutmaktadır. Bu zorundalık; Kuran-ı Kerim'de yazanlara inanmak ve kurallarına uymak esası dışında başka kaynakların hükmünü geçersiz kılmaktadır. Müslümanlık; Musevilik ve Hıristiyanlığın güncellenmiş, bir kavime gelmiş gibi görülse de aslında tüm insanlığı kapsayan ve dinlerin en son şeklini almış hali olarak kabul edilir. Kaynak olarak bilgi en güncel ve en son olan Kuran-ı Kerim'den alınmalıdır.

Bu zorundalığı da;
"Onlar, yanlarındaki Tevrat'ta ve İncil'de yazılı buldukları Resûle, o ümmî peygambere uyan kimselerdir. O, onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helal, kötü ve pis şeyleri haram kılar. Üzerlerindeki ağır yükleri ve zincirleri kaldırır. Ona iman edenler, ona saygı gösterenler, ona yardım edenler ve ona indirilen nura (Kur'an'a) uyanlar var ya, işte onlar kurtuluşa erenlerdir."

Araf Suresi 157.Ayet'imizde net bir biçimde anlatmaktadır.