Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ku Klux Klan  (Okunma sayısı 9063 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 06, 2015, 03:58:53 ös
  • Aktif Uye

Her cuma gecesi American Horror Story Coven'ı izlerken, dizinin başlangıcında gördüğüm siyah giyimli, üçgen başlıklı şapka takan ve bir tek gözleri görünenlerin ne olduklarını merak etmem üzerine annem, onların Klanlar olduklarını söylemişti. Emin değilim çünkü Klanların kıyafetleri beyaz ve dizide gördüklerimin Klanlar olup olmadıklarını bilmiyorum. Geçenlerde Beyoğlu'ndaki bir sahafta gördüğüm eski çizgi romanlar arasında Klan adlı bir çizgi romanın olduğunu da görmüştüm. Bunun üzerine internetten yaptığım ufak bir araştırmayla ilgili sonuçlar şunlar :

Ku Klux Klan (KKK), 24 Aralık 1865 ABD'de Tennessee'de kurulan siyahi karşıtı ırkçı gizli örgüt. Kurucuları Büyük Büyücü olarak bilinen Nathan Bedford Forrest, Yüzbaşı John C. Lester, Binbaşı James R. Crowe, John D. Kennedy, Calvin Jones, Richard R. Reed, Frank O. McCord'dır. "Birth of a Nation" filmi ile kendilerini bildirmişlerdir.

Örgüte katılanlar arasında da, iç savaş öncesi kurulmuş olan "Knights of the Golden Circle" (Altın Çember Şövalyeleri) adlı gizli cemiyetin üyelerinin çokluğu dikkat çeker.

Ku Klux Klan örgütü Amerikan İç Savaşı sonrasında siyahilerin kazanmaya başladığı haklara, özgürlüklere ve siyah-beyaz eşitliğine karşı çıkmıştır. Amaçlarına ulaşmak için şiddet ve teröre başvurmuşlardır. Örgüt iki defa dağılmasına rağmen 1950 ve 1960'larda tekrar canlanmıştır. Günümüzde bazı bölgelerde sadece yerel bazda faaliyet göstermektedir.

KAYNAKÇA : http://tr.wikipedia.org/wiki/Ku_Klux_Klan

Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Şubat 06, 2015, 04:24:39 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Mason ve Masonluk Nedir? > Zincirin Diğer Halkaları

Bölümüne bu konuyu açmanızın dayanağı nedir? Masonlukla ilgisini açıklayan bir kısım göremedim. Özellikle şu kısım, halkayı değil zincirle bile bir ilgisi olmadığını düşündürdü bana.

'Ku Klux Klan örgütü Amerikan İç Savaşı sonrasında siyahilerin kazanmaya başladığı haklara, özgürlüklere ve siyah-beyaz eşitliğine karşı çıkmıştır. Amaçlarına ulaşmak için şiddet ve teröre başvurmuşlardır. Örgüt iki defa dağılmasına rağmen 1950 ve 1960'larda tekrar canlanmıştır. Günümüzde bazı bölgelerde sadece yerel bazda faaliyet göstermektedir.'
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 06, 2015, 05:59:03 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dubuque, Iowa ABD merkezli bir site özellikle K.K.K. ve Masonluk arasında bağ olduğu yönünde çeşitli yayımlar yapıyor. Dayanak olarak birşey sundukları yok ama "komplo teorisi" merakllısı "anti-mason"lar bu tarz yayımları gerçek sanıyor.

Alpert Pike üzerinden yürütülen bu saçma ve delilsiz kampanyanın dediğim gibi kanıtlı ispatlı bir kaynağı yok.

1865 te kurulan klanı 1870 te N.B. Forrest tarafından, klan kontrol edilemez bir hal aldığı için dağıtıldı.

1915 te klan 2. defa kurulduğunda ve yeniden yapılandığıında ise Albert Pike çoktan vefat etmişti (1891)

Nathan Bedford Forrest ın Mason olduğuna dair elle tutulur bir delil yok. Bir kaynak vs. yok.

Her isteyen inanmak istediğine inanmakta özgürdür ama delilsiz belgesiz yayım yapan site veya kişilere inanarak bu kişilere ciddi maddi bir güç ve kaynak yarattıklarını da, bu yayımları okuyanlar unutmamalıdırlar.

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Şubat 06, 2015, 07:36:40 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

'Örgüte katılanlar arasında da, iç savaş öncesi kurulmuş olan "Knights of the Golden Circle" (Altın Çember Şövalyeleri) adlı gizli cemiyetin üyelerinin çokluğu dikkat çeker.'

Yukarıdaki cümleye dayanarak bu konuyu, bu başlık altında açmayı tercih ettim !

Şubat 06, 2015, 07:53:43 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

'Örgüte katılanlar arasında da, iç savaş öncesi kurulmuş olan "Knights of the Golden Circle" (Altın Çember Şövalyeleri) adlı gizli cemiyetin üyelerinin çokluğu dikkat çeker.'

Yukarıdaki cümleye dayanarak bu konuyu, bu başlık altında açmayı tercih ettim !

Bu cümlenin geçmesi, bu örgütün masonluğun bir kolu olduğunu mu kanıtlar? Zincirin halkası mı demektir sayın Fay Frin? Bugün, 'masonluk derneği'ne üye bir kişi el kaideye katılsa, el kaide masonluğun bir kolu mu olmuş olacak? Ayrıca altın çember şövalyeleri konusuna gelince. Forumda daha önce açılmış bir başlıkta, sayın ADAM'ın yorumunu hatırlatmak isterim.

Bu başlık, birçok okuyana pek ilginç gelebilir.

İlginç gelmesine bir diyesimiz olmaz ama yanılgılı bilgiler edinilmesine de yol açabilir.

Bir kere, ilgili örgütün bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'nde (sadece orada) etkinliklerde bulunmuş bir GİZLİ ÖRGÜT olduğunu bilelim.

Bir ezoterik örgüt değil, yarı askeri nitelikli bir gizli örgütmüş. Tarihte kaylmış. Artık varlığı yok.

Bu bakımdan Masonluk ile hiçbir şekilde karşılaştırılamaz. Bu nedenle bu Forumda Zincirin Diğer Halkaları'ndan biri sayılamaz.

Üstelik amaçları Masonluk ile dehşetli bir çelişki oluşturmuştur. Bu örgütü masonların oluşturduğu doğru değildir; dahası yalan olduğu açıkça bellidir.

Kaldı ki çeviriye de güvenilemez çünkü çevirmen Sezer Soner'in de bu kitabı dilimize çevirirken kullandığı dilden Masonluğu bilmediği anlaşılmaktadır. Diğer konulardaki çevirisinin ne denli doğru olduğu ancak özgün yapıtla çevirinin karşılaştırılması suretiyle anlaşılabilir.

Bu eleştirilere karşın, Sayın Nicolus'un bu örgütle bağlantılı olarak verdiği kısa bilgi bile ne denli berbat hatta rezil bir nitelik taşıdığını göstermektedir. Böyle bir şey nasıl Masonluk açısından zincirin diğer halkalarından biri olur?

Konu linki: http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16820.0

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 06, 2015, 08:17:33 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Değerli ADAM'ın bu yorumunu daha önceden okumuştum, hatırlattığınız için teşekkürler fakat zincirin diğer halkaları başlığının hemen altında şöyle bir yazı bulunuyor 'Masonluk ile ilişkisi olduğu iddia edilen yapılanmalar.' Bir örgütün,kurumun vs. Masonlukla ilişkisinin olduğunun iddia edilmesi, bu iddianın illahaki doğru ya da yanlış olduğunu göstermez. Ayrıca benim Ku Klux Klanlar ile ilgili elimdeki tek bilgi paylaştığım kadarı. Ben, Masonluk ile ilişkilidir demedim, ilişkili olduğu iddia edildiği için bu başlık altında paylaştım. Hem de Masonluk ile ilişkili olduğu iddiasını ortaya atan ben değilim, Wikipedia. Benim elimde ne Ku Klux Klanlar ile ilgili ne de Altın Çember Şövalyeleri ile ilgili herhangi bir kitap bulunmamakta, ben yalnızca bu konuyla ilgili internetten okuduğum bilgiyi paylaşmış bulunmaktayım.

Şubat 06, 2015, 08:25:17 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Değerli ADAM'ın bu yorumunu daha önceden okumuştum, hatırlattığınız için teşekkürler fakat zincirin diğer halkaları başlığının hemen altında şöyle bir yazı bulunuyor 'Masonluk ile ilişkisi olduğu iddia edilen yapılanmalar.' Bir örgütün,kurumun vs. Masonlukla ilişkisinin olduğunun iddia edilmesi, bu iddianın illahaki doğru ya da yanlış olduğunu göstermez. Ayrıca benim Ku Klux Klanlar ile ilgili elimdeki tek bilgi paylaştığım kadarı. Ben, Masonluk ile ilişkilidir demedim, ilişkili olduğu iddia edildiği için bu başlık altında paylaştım. Hem de Masonluk ile ilişkili olduğu iddiasını ortaya atan ben değilim, Wikipedia. Benim elimde ne Ku Klux Klanlar ile ilgili ne de Altın Çember Şövalyeleri ile ilgili herhangi bir kitap bulunmamakta, ben yalnızca bu konuyla ilgili internetten okuduğum bilgiyi paylaşmış bulunmaktayım.
Az önce altın çember şövalyeleri yazdığı için paylaştım dediniz. O halde altın çember şövalyelerinin masonlukla ne ilgisi olduğunu kanıtlayan. Her komployu zincirin diğer halkası olarak paylaşacaksak masonluk dışında her başlık olur.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 06, 2015, 10:10:27 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Altın Çember Şövalyeleri(K.G.C.) ile Masonluğun sözde bağlantısı eski bir Amerikan iç savaşı döneminde Albert Pike ile Cherokee Şefi Stand Watie nin 1861 yılında Amerikan yerlilerinin bölgesinde yapılan bir görüşme ve ittifak anlaşmasını dayanak gösterilek anlatılan bir hikayedir.

Watie aynı zamanda K.G.C. üyesidir ve Cherokee Atlı Birliklerinin 1. alayının komutanıdır. 1864 yılında Watie, konfedarasyon birliklerinde generalliğe terfi ettirilir (bu dönem de Pike a bağlıdır)

Birkaç kaynakta Watie nin 32. derece Mason olduğu söyleniyor ama kanıt döküman var mı ? Ben bulamadım.

K.K.K. için de K.G.C. nin silahlı kolu(özellikle Teksas: 150 kadar K.G.C. üyesinin Ben McCulloch komutasında savaştığı söylenir ) olduğundan bahsedilir.

Yani bütün bu K.K.K. ve K.G.C. hikayesi Amerikan sivil savaşında savaşmış kişiler üzerinden anlatılan komplo teorilerinden başka birşey değildir.Bir ülke savaş halindedir sonuçta. Kimin hangi yaşam görüşünde olduğu savaşta önemli midir ?

Mesela Türkiye savaşa girse, aynı cephede savaşan kişilerden bir tanesi özel hayatında ırkçı bir cemiyet üyesi olsa, bu kişinin komutanı da ırkçı mı olur ?  Ve Bu komutan Mason olsa, tüm Masonlar ırkçı demek mi olur ?

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Şubat 06, 2015, 10:19:19 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sayın Metatron, yazınızda paylaştığınız son sözünüzün aynısını ben de Sayın Ancients'e yazacaktım fakat Sayın Ancients son yazdığım şeyi anlamayarak, aynı soruyu bana tekrar sorduğundan cevap verme gereksiniminde bulunmadım. Sayın Metatron gereken açıklamayı yaptı. Varsayalım ki Altın Çember Şövalyelerinden olan birkaç kişi aynı zamanda Mason da olsun, aynı zamanda Ku Klux Klanlara da üye olmuş olsun. Varsayalım ki diyorum dikkat ederseniz ! O birkaç kişi öyle diye tüm Masonlar da öyledir demenin hiçbir manası yok bence. Ortaya iddialar atılıyor ki ben de bu iddialardan bir tanesini 'Masonlukla ilişkisi olduğu iddia edilen yapılanmalar' başlığı altında paylaşmayı tercih ettim. Altın Çember Şövalyeleri Mason'dur demedim ki Masonlukla ilişkili olarak anlatan site Wikipedia. Alıntı yaptığım site orasıydı.

Saygılar

Şubat 06, 2015, 11:54:09 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Konunun yeri konusu ana konuyu geçmiş.