Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: hewal73  (Okunma sayısı 24672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2009, 08:27:07 ös
Yanıtla #40
  • Uzman Uye

Ben de zaten size sadece doğu illerinde stajyerlik yapılıyor dediniz demedim.
Neden en çok doğu illerinde öğretmen açığı var?
Sadece doğu illerinde yapılıyor demedim türkiye genelidir ama encok öğretmen açığının olduğu bölge doğu illerinde olduğu için maalesef stajer öğretmen yada sözleşmeli öğretmen en çok doğu illerinde bulunmakta ve kadro alıp genelde kendi memleketlerine ve batı illere gitmektedirler.

Mart 12, 2009, 08:32:36 ös
Yanıtla #41

Bunu bize sormanız büyük hata :D
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 12, 2009, 08:39:08 ös
Yanıtla #42
  • Uzman Uye

Bayan Isabell sorduğum soruda  sizin isminiz geçmektemidir ki üstünüze alındınız? Soru sorduğum muhattabım başka biri.
Ayrıca "biz" derken, siz kimsiniz?  Açıklayın ki öğreneyim :) Akşam akşam sakızdan çıkan fıkra gibisiniz. Teşekkür ederim.

Mart 12, 2009, 08:42:57 ös
Yanıtla #43

Biliyorum, Hewal'e sormuştunuz. Sorunuzu ben yanıtladım. Sizin için bir mahsuru mu vardı yoksa? Hem biz derken malum her ikimiz de Doğu kökenli olduğumuzdan dolayı araya girmiş oldum. Eğer sizin için rahatsızlık bir durum oluştuysa bundan sonra sorularınıza cevap vermemeye özen gösteririm.

Bu arada benzetmelerden hiç hoşlanmam bana sulu yönünüzü gösterdi. Lütfen kişiye ya da kişilere karşı olması gereken mesafeyi her zaman için korumanız kendiniz için en başta sonra da çevrenizdekiler için iyimser bir durum oluşturur.

Bu arada genelde yazılarımda ''Biz'' hitabını kullanırım; 'ağız alışkanlığından'. O yüzden de herhangi bir grup ya da topluluk adına  konuşmadığımı, yapmış olduğum bütün açıklamaların şahsi görüşüm olduğunu bir kez daha hatırlatmak durumundayım.
« Son Düzenleme: Mart 12, 2009, 08:47:38 ös Gönderen: Isabell »

Mart 12, 2009, 09:17:24 ös
Yanıtla #44
  • Uzman Uye

Sitede doğu kökenli olanları araştırıp, onlara sorulan sorulara siz mi cevap veriyorsunuz? Ben de kendime bir bölge seçeyim onların adına da ben konuşayım:). Ayrımcılığın son noktası bu olsa gerek. Doğulu, Batılı, Karadenizli. Yöneticilere bir dilekçe yazın, sizi doğudan sorumlu muhtar olarak görevlendirsinler  bu kadar önemliyse sizin için doğululara sorulan sorular. :)
Hem biz derken malum her ikimiz de Doğu kökenli olduğumuzdan dolayı araya girmiş oldum.

Siz bu soruda muhattabım değilsiniz ama başkaları adına köyün muhtarı gibi doğulular hakkında yorum yapıyorsunuz, acaba saygısızlık bu değilmidir. Nerden böyle bir hakkı kendinizde buluyorsunuz.
Ayrıca sözlerimi size göre değil kendi görüşlerime göre söylerim, yazarım.Yani benzetmelerden hoşlanmamanız kendinizi bağlar.
Bu arada benzetmelerden hiç hoşlanmam bana sulu yönünüzü gösterdi. Lütfen kişiye ya da kişilere karşı olması gereken mesafeyi her zaman için korumanız kendiniz için en başta sonra da çevrenizdekiler için iyimser bir durum oluşturur.

Öncelikle birey olmayı öğrenmenizi tavsiye ederim, bırakın bu bölgeciliği, toplumculuğu. "Ben" demek kendine olan güveni gösterir, "biz" ise başkalarının adına yaşamaktır, kendini hiçe saymaktır, bu da inakları beraberinde getirir. Biz yoktur, Ben vardır, birey vardır.
Bu arada genelde yazılarımda ''Biz'' hitabını kullanırım; 'ağız alışkanlığından'. O yüzden de herhangi bir grup ya da topluluk adına  konuşmadığımı, yapmış olduğum bütün açıklamaların şahsi görüşüm olduğunu bir kez daha hatırlatmak durumundayım.

Mart 12, 2009, 09:29:36 ös
Yanıtla #45

Pardon, bu sizi neden bu kadar çok acıttı? Elbetteki bütün Doğulu Kardeşlerimin adına konuşmak benim vazifem değildir ve siteyi de karış karış ederek kimsenin yerine konuşmadığım da özellikle Doğu ile ilgili konularda- açıkça belli oluyordur.

Hewal Kardeşim, şuanda online olmadığı için onun adına ben cevap vermek istedim. Geldiğinde kendisi de kişisel fikrini elbette belirtecektir. Ama yineliyorum sorun aynı zamanda beni de ilgilendirdiğinden konuya iştirak ettim. Sanırım bu kadarlık hakkım var yani sizin deyiminizle burnumu sokma gibi bir durumum yok.. Buna ayrımcılık diyemezsiniz çünkü sitede belki az çok farkedilmiştir ama ben asla ırk ayrımı yapmadan Sevdiğim Türk Kardeşlerimi de savundum. Kendimde hiçbir hakkı görmüyorum. Sadece ucu kökenimden dolayı bana dayandığı için belirtme ihtiyacını hisettim o kadar..

Kişisel hiçbir görüşünüze asla müdahale edemem, bu en başta kendime sonra da karşımdakilere büyük bir saygısızlık olur. Ama yineliyorum; benzetmelerden yola çıkarak şahsi bir durum sözkonusu olursa bu kendimi savunmak adına, bireysel hakkımı kullarak yapmış olduğum sadece bir söylemdi. Hür iradenizle yapmış olduğunuz herşey tabiki sizi bağlar, beni ilgilendirmez taaki bana yönelik yapmış olduğunuz bir tür yakışıksız olmayan benzetme ya da benzeri şeyler yaptığınız anda devreye girer ve dur derim:) sanırım anlatabildim.

Son olarak ben olmakla biz olmak arasında bayağı bir fark vardır, dikkatinizi çekerim. Burada bölgecilik yaptığım falan yok sadece benlik yerine bizlik olarak düşünür ve hareket ederim. Ortak düşünceler, duygular vs.. Hem bu olay beni ilgilendirmekte size herhangi bir açıklama yapma zorunluluğum bulunmamaktadır. Beni ilgilendirir, sizi değil. 

Mart 12, 2009, 09:40:23 ös
Yanıtla #46
  • Uzman Uye

Bu ülkede herkez birdir, herkez kardeştir. Ne dini, ne inanışı, ne de ırkı-soyu önemlidir. Önemli olan kişinin kendinisini Türk Milleti kavramı içinde görmesidir. Biri karadenizli ya da doğulu veya batılı diye, özellikle onu kardeş olarak nitelendirmesi hiç hoş değildir.
Siz nekadar doğuluysanız ben de o kadar doğuluyum, siz ne kadar batılıysanız, ben de o kadar Batılıyım. Güneşin doğudan doğması, doğuya, Batıdan batması da Batıya bir fevkaladelik ya da farklılık getirmez.

Mart 12, 2009, 09:47:38 ös
Yanıtla #47

Ne kadar güzel bir yöntem değil mi:) böylelikle kendinizden sayıp kardeşlik adı altında herhangi bir farkımız yokmuş gibi görmek, göstermek kolaya kaçılan en güzel yoldur. Doğu doğudur, Batı batıdır. Doğuda yaşayanlarla Batıda yaşayanları asla bir tutamazsınız. ( Misal ):D sen batıda bebekliğinden beri rahat bir şekilde yaşamış ve yaşatılmışken ben çok zor koşullarda olsa zar zor geçimini sağlayan bir yerde doğmuş, büyümüşüm. Sen özel okullarda yaşarken ben devlet okuluna bile gitmeye zorlanan bir bölgede yaşamışım. Söyler misin bütün bunları unutup da senle beni nasıl bir tutabilirsin? İşte bunları unutp da sana hayhay dersem işte o zaman ben kendimden çok şey kaybetmiş olurum hem de acılarıma rest çekmiş olurum. Hayır efendimo kadar kolay değil, farklı yollarla Doğuyu etkisizleştirme peşindeyseniz bunu baştan söylim boşuna çabalarsınız. En başta gelenek-göreneklerimiz farklıdır. Köken elbette çok mühimdir, zaten istenilen şey kendini özünü yitirip de başkalaşım geçirip ya da genel bir deyimle asimile edilip çoğulculuğun içersinde eriyip gitmek değil midir? Hayır hem de kocaman bir hayır diyorum.

Tamam, dil-din-ırk farkı gözetmeksizin bütün Insanlara karşı bakış açım aynı olsa da özünü koruyup kimliğini yaşayıp kendini başkalaşıma tabi tutmadan varlığını koruyabilmek çok önemli bir husus!..

Sen sensin, ben de benim. Neden ikimiz de birbirimize benzemek zorundayız? Ben seni olduğun gibi kabul ediyorsam sen neden farklılıklarıma bakarak beni yadırgıyor ve bir türlü kabullenmiyorsun? : Bunu misal olarak verdim. Beni muhatap al ya da alma pek de umrumda değil yani.. Hem işime gelir bu en azından vakit kaybı yaşamam. Bizde bir kural vardır: Sana bir adım yaklaşana sen on adım yaklaş diye.. işte bundan dolayı :D

« Son Düzenleme: Mart 12, 2009, 09:54:52 ös Gönderen: Isabell »

Mart 12, 2009, 11:06:21 ös
Yanıtla #48
  • Ziyaretçi

Sayın Isabel ,

Siz çoktan asimile olmuşsunuz ; doğuda kimse şort giymez

Mart 12, 2009, 11:13:21 ös
Yanıtla #49
  • Ziyaretçi

Ben de zaten size sadece doğu illerinde stajyerlik yapılıyor dediniz demedim.
Sadece doğu illerinde yapılıyor demedim türkiye genelidir ama encok öğretmen açığının olduğu bölge doğu illerinde olduğu için maalesef stajer öğretmen yada sözleşmeli öğretmen en çok doğu illerinde bulunmakta ve kadro alıp genelde kendi memleketlerine ve batı illere gitmektedirler.

çünkü sayın m.akyol doğuda okuyan yerli sayısı azdır ve buraya gelenler mecburi süreyi doldurup gitmektedirler. Biz bundan dolayı diyoruz encok doğu illerinde açık var batının bazıköylerinde duyuyoruz öğretmen fazlalığı var yanlış anlaşılmasın her yerde böyle olmaya bilir ama genel olarak söyledim bunu ondan dolayı diyoruz doğunun sorunu eğitim. birde sayın Isabell  ya teşekkür ederim benim yerime cevap vermesinden dolayı bundan bir sakınca göremiyorum sayın m.akyol bizde başkasına soru sorarken başkası bize cevap veriyor biz teşekkür ediyoruz sizin tavrınızı anlamak mümkün değil.