Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: hewal73  (Okunma sayısı 24676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2009, 11:14:26 ös
Yanıtla #50
  • Ziyaretçi

Bu ülkede herkez birdir, herkez kardeştir. Ne dini, ne inanışı, ne de ırkı-soyu önemlidir. Önemli olan kişinin kendinisini Türk Milleti kavramı içinde görmesidir. Biri karadenizli ya da doğulu veya batılı diye, özellikle onu kardeş olarak nitelendirmesi hiç hoş değildir.
Siz nekadar doğuluysanız ben de o kadar doğuluyum, siz ne kadar batılıysanız, ben de o kadar Batılıyım. Güneşin doğudan doğması, doğuya, Batıdan batması da Batıya bir fevkaladelik ya da farklılık getirmez.

Ben buna yorum yapmayacam çünkü sayın Isabell çok güzel bir şekilde cevap vermiştir.

Mart 12, 2009, 11:40:35 ös
Yanıtla #51
  • Uzman Uye

Mardinli ünlü bir aşirete mensup bir çocukluk arkadaşım var. Kendisi doğuyu ve Mardin'i ağzından düşürmez ve biz doğuluyuz, güneş doğudan doğar, doğu-batı" gibi ifadelerde bulunur sürekli ve bir yere gittiğimizde garson ya da çalışan birisi doğulu olduğunu anlarsa hemen nerelisin der falan filan. Demek istediğim biz Mardinliyiz şöyleyiz böyleyiz diyen bir zihniyete sahiptir kendisi. Bunu anlatmamın nedenine gelirsek;
Bir gün yine böyle konuşuyordu insanları doğulu batılı diye ayırarak, dedim ki kendisine en çok elektrik kaçağı hangi bölgede? Mardin elektrik kaçağında kaçıncı sırada? Neden Mardin'e tek çivi çakmazken İstanbul'da gayrimenkul alıyorsunuz ve yatırımlarınızı burada yapıyorsunuz? Düğünleriniz Tvlere çıkıyor kilolarca altın, neden bir okul yaptırmıyorsunuz? Neden Mardin plaka kullanmazsınızda özellikle 06 kullanırsınız dedim, ağazını açamadı sustu.
Bu söylediğim kişi İstanbul'da ailesi ile otuyor 10 senedir, ama ailesi sürekli Mardin'e gider gelirler orada hiç yatırımda yapmazlar. Babası da aynı paraları mardinde kazanıp İstanbul'a yatırır. Nedeni de doğunun gelişmesini bilerek istemiyorlar.

Ne kadar güzel bir yöntem değil mi:) böylelikle kendinizden sayıp kardeşlik adı altında herhangi bir farkımız yokmuş gibi görmek, göstermek kolaya kaçılan en güzel yoldur. Doğu doğudur, Batı batıdır. Doğuda yaşayanlarla Batıda yaşayanları asla bir tutamazsınız.

Tanımadığınız insanların hayatları hakkında yorum yapmak ve bu tarz sözler söylemek, sizin nasıl bir kompleks içinde olduğunuzu açıkça göstermektedir. Ben burada kendi yaşantım hakkında size ifade vermek zorunda değilim ama sizi tatmin etmezse bu yazdıklarım belirtin, ben size benim yaşantım hakkında güzel bir yazı kaleme alayım. Siz ve sizin gibiler zannediyor ki zenginlik, para yoktan var oluyor. Ama bilmezsiniz ki insanlar sabahlara kadar çalışıyor, kötü bir süreç geçirdiklerinde böreklik(kırık) peynir bile yiyorlar. Ama yılmıyorlar, sizin gibi kompleks yapmıyorlar, kıskanmıyorlar çalışıyorlar. Yine siz zannediyorsunuz ki kolejde ya da bir vakıf üniversitesinde okuyanlar çok zenginler, ama o sizin dediğiniz bundan senelerce evveldi, artık zengin olan aileler çocuklarını yurt dışında okutmaktadırlar. Türkiye'de kolej ve vakıf üniversitesinde okuyanlar orta ya da ortaüstü kesimdir. Ama bunu siz ve sizin gibi kompleksli insanlar bilmez, bir de "kim bilir nerden götürdü parayı" derler. Ben orta sondan beri belirli aralıklarla yaz kış çalışarak hayatı öğrenmeye çalışan bir adamım. Hem okudum hem çalıştım.Tamam belki para için değil, hayatı öğrenmek için çalıştım, sizin yorumladığınız gibi bir insan değilim.
Senin doğuculuk yaptığın yerden benim çok arkadaşım oldu, düğünlerini Tvlerde izlediğin gibi altınlar, dolarlar havada uçuşan bir hayatları var ama git onlara söyle biraz da doğuya yatırım yapsınlar. Ben çünkü kırmadan da olsa söylemekteyim.

sen batıda bebekliğinden beri rahat bir şekilde yaşamış ve yaşatılmışken ben çok zor koşullarda olsa zar zor geçimini sağlayan bir yerde doğmuş, büyümüşüm. Sen özel okullarda yaşarken ben devlet okuluna bile gitmeye zorlanan bir bölgede yaşamışım. Söyler misin bütün bunları unutup da senle beni nasıl bir tutabilirsin? İşte bunları unutp da sana hayhay dersem işte o zaman ben kendimden çok şey kaybetmiş olurum hem de acılarıma rest çekmiş olurum.

Ben size Türk Milleti kavramında birleşelim diyorum, siz asimilasyona getiriyorsun lafı, kimse doğuda yaşayan insanlara kültürünü yaşamasın demiyor. Sadece Millet olarak bir olalım diyorum.
Hayır efendimo kadar kolay değil, farklı yollarla Doğuyu etkisizleştirme peşindeyseniz bunu baştan söylim boşuna çabalarsınız. En başta gelenek-göreneklerimiz farklıdır. Köken elbette çok mühimdir, zaten istenilen şey kendini özünü yitirip de başkalaşım geçirip ya da genel bir deyimle asimile edilip çoğulculuğun içersinde eriyip gitmek değil midir? Hayır hem de kocaman bir hayır diyorum.

Bayan vatandaş, sizin adınıza gerçekten üzülüyorum, size kim dedi birbirimize benzeyelim. Ben zaten kültürlerin ölmesine karşı olan biriyim. Kültürler tabi ki ölmesin yaşasın, ama ülke bütünlüğünü sağlamamız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm insanlar birdir, siz eğer bütün etnik gruplar birbirinden belirgin olarak ayrılsın derseniz bu bizi bölünmeye iter. Öncelikle hem dış ülkelerin hem de vatandaşların bu belirgin etnik farklılığa sadece kültür olarak bakma olgunluğuna eriştiği zaman siz bunları isteyebilirsiniz. Zaten ozaman da Dünya Vatandaşlığına tüm insanlık erişmiş olacak ama önce bunun olgunluğuna erişmeniz gerekiyor. Yani doğudan batıya göç ederek, yaşadıkları yerleri terk ederek değil. Siz kendinizi asimile ediyorsunuz. Gaziantep'in gelişmesinin neden olduğunu bir düşünün.
Sen sensin, ben de benim. Neden ikimiz de birbirimize benzemek zorundayız? Ben seni olduğun gibi kabul ediyorsam sen neden farklılıklarıma bakarak beni yadırgıyor ve bir türlü kabullenmiyorsun? :

Mart 13, 2009, 12:21:14 öö
Yanıtla #52
  • Ziyaretçi

Sayın m.akyol biz neyi tartışıyoruz

Mart 13, 2009, 12:28:17 öö
Yanıtla #53
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğru tartışmanız bile çok faydasız bir barışçıllık.

Mart 13, 2009, 12:28:40 öö
Yanıtla #54
  • Uzman Uye

Bay hewal Sizinle bir tartışmamız yok, sadece sordum yorumunuzu aldım okadar.

Mart 13, 2009, 10:37:29 öö
Yanıtla #55
  • Ziyaretçi

sayın m.akyol tabi insanlar tartışarak görüş birliğine varırlar ama başkasının benim yerime cevap vermesi doğal karşılıyorum  ve bana hewal73 demenizi rica ediyorum çünkü 73 bende çok büyük önemi vardır ve ben onu gösteriş amaçlı kullanmadım saygılarla.

Mart 13, 2009, 07:01:51 ös
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Sayın Isabel ,

Siz çoktan asimile olmuşsunuz ; doğuda kimse şort giymez

sayın ozak1977 demek oluyor bu açıklarmısınız doguda bir kişi giyemezmi siz kaç kere doğuya gelip gördünüz insanları, giyip tarzını vb.siz kendiniz iyi biliyorsunuz ki o sadece internetten indirilmiş bir resim ama maalesef laf atıp insanları kırmak için böyle ucuz yollara başvuruyorsunuz açıkcası üzüldüm sizin adınıza. İnsanları böyle ucuz yargılamak dimi yani giyse bile ne olacak sorun ne yani insanların ileri gitmesi çağdaş dünya seviyesine gelmesi düşüncelerini fikirlerini açıkça belirtmesi vb. neden insanları bu kadar sinirlendirir anlamam.(doğudaki insanlar örf,adet,din,dil,ırklarına bağlı insanlardır onlar arasında batıyı görmüş eğitim almış pek insan vardır böyle şeyler giymesi doğal olarak karşılıyorum bir doğulu olarak )
« Son Düzenleme: Mart 13, 2009, 07:10:11 ös Gönderen: hewal73 »

Mart 13, 2009, 07:21:10 ös
Yanıtla #57

Öncelikle Sevgili Hewal73; Sana Teşekkür Ediyorum. Anlayışın ve Senin yerine konuşmamdan herhangi bir rahatsızlık duymayarak açıkçası beni sevindirdin.

Sevgilerimle,

Sayın Akyol; bahsettiğin arkadaşın her kimse onun hakkında herhangi bir şey söylemek yanlış olur ve verdiğiniz örneklem doğrusu hiçbirşeyi ifade etmiyor. İşin açıkçası ben de bir Aşiretin mensubuyum ve kendime göre haklı bulduğum yanlar bulunmaktadır. Bizim yöremizde maddiyattan çok maneviyat önem kazandığından Saygı ve Hatır gibi önemli saydığımız Değerler, o yüzden yukarda bahsettiğiniz kıskanma olayı hakikaten çok güldürücü.. Haram para yoluyla da çok kısa bir zamanda trilyoner olanlar da var. Bizim yaptığımız tek şey, Saygı duymaktır. Kimsenin hakkında ileri geri konuşmak bize düşmez. Çünkü kişilerin kendi tercihidir, kendi seçimidir. O öyle yaşamak istiyorsa öyle yaşamalıdır. Bizler bu hayata gelmeden önce kendi yaşam biçimimizi bile kendimiz seçiyoruz. Tabi bu biraz konu dışına kayıyor ama hemen toparlayayım;

Bunun yanısıra dişini tırnağına takmış olan Kişiler de vardır. Onlara da Ahlaki bir sorumluluk adı altında tamamen farklı bir şekilde Saygı duyuyorum.

Son olarak Doğu'da bulunan birçok modern giyimli, görünümlü Çağdaş Insanlar da mevcuttur. Şunu söylemeden geçemedim. Fikrimdeki açıklık ve aydınlık dışıma da yansıdığı için açıkçası pek de asimile olmuşa benzemiyorum.  Ama sanırım ufak bir yanlışlık yapılmış Sevgili Hewal73'ün de belirttiği gibi o resim bana ait değildi. Kendi bölgemde şort giyme saygısızlığında bulunmadım ama doğrusu mini eteğe de veda edeli uzun yıllar olmasına rağmen aşırıya kaçmadan yöremin anlayışına saygı duyduğumdan dolayı giyim tarzıma dikkat etmeye çalışıyorum. Kendini taşıma olayından dolayı..   
« Son Düzenleme: Mart 13, 2009, 07:28:03 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 13, 2009, 07:42:24 ös
Yanıtla #58

Şunu belirtmekte yarar var sanırım, ben doğduğumdan beri kendi Yöremden, Bölgemden uzak yaşadım ve eğer sanıldığı gibi asimile olmuş olsaydım yıllar sonra kendi Bölgeme geldikten sonra burada hala canı gönülden yaşamayı istemezdim herhalde:) Hazır konu açılmışken şunu da söylemeyi istedim. Yıllardır kendi Kültürüme tamamen yabancı kaldığım ve doğrusu en bariz örneği vermem gerekirse kendi Anadilerimi bilemediğimden yola çıkılarak- tabi kendi açımdan üzücü- yöremde bulunduğum esnada kendi Kültürümü detaylı bir şekilde tanımaya çalıştığım ve takdir ettiğim birçok yönleri olduğunu ama Geleneklerimizin bir kısmını günümüz çağına ayak uyduracak bir biçimde devam ettirme yolunu benimsediğimden, malum geride kalmamak ve çağdışı bir varlığa dönüşmemek için, Doğu'nun birçok bilinmeyen ama fevkalade güzelliklerinin bulunduğunu keşfettim. Gerçi bir zamanlar detaylı bir şekilde araştırmam sonucu elde ettiğim Bilgilerimdi. Doğrusu bunu burada yayınlamayı isterdim ama işin açıkçası önyargılı kişilerin canımı sıkması düşüncesiyle vazgeçtim. Sanırım bu kadar yeterlidir. Açıklama her zaman için doğru anlaşılmaya yelken tutma yöntemidir.
« Son Düzenleme: Mart 13, 2009, 07:44:47 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 13, 2009, 08:56:52 ös
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

Her insan anadilini en iyi konuşur çünkü küçükken öğrendiğimiz dildir. Eğer bir dili bilmiyorsanız o dil

sizin anadiliniz değildir. Bir dili öğrenmek için kursa gidiyorsanız veya gayret gösteriyorsanız ,o sizin

anadiliniz değildir.

Gelenek ,görenek bunlar kötüdür demiyoruz ancak zamanla değişebilecek

kavramlardır. Zaman içinde diğer gelişmiş ülkelerin yaşam tarzı ve kültürünü (özellikle Amerika)

benimsememiz kaçınılmazdır. Amerikan filmlerini izliyoruz, Amerikalı aktör ve aktrisleri beğeniyoruz,

Oscar ödüllerinin verilişini canlı yayından izledik...

McDonals da ,Pizza Hut da karnımızı doyurup, coca-cola light içiyoruz.Fitness Merkezlerine gidiyoruz....

Herkes Starbucks'ın cappichino suna bayılıyor...Lewis jean'e kimse hayır demez. Nike'larımızla yürüyüşe

çıkarız...

Barac Hüseyin Obama başkan olduğunda doğudaki pekçok ilde kurbanlar kesildi!!   Dini bayramlarda

birçoğumuz bikinilerimizi giyip deniz kenarında güneşleniyoruz...

Kısacası Türkiye'de yaşayan bütün insanlar köklerimize bağlı kalmayı ne kadar çok istesek de epeyce bir

asimile olduk...Batılı yaşam tarzı bizlere işlendi.  Peki bunun karşısında bir rakip yok mu ?  Elbette ki var:

Arabik yaşam tarzı. İslam adı altında  (doğu illerinde daha yoğun olmak üzere) Arabik kültür

benimsetilmeye çalışılıyor.

Bendeniz ,Erzurum'da doğmuş ve yetişmiş birisi olarak , Avrupa-Amerikan tarzı bu değişimden

etkilenenlerden  olabilirim;  ama bu durumdan çok mutsuzum diyemem; çünkü bu bizlerin elinde

olan birşey değil...Dünyadaki diğer ülkeler de Türkiye ile benzer durumdadır. Bu, kültürüne ihanet

değildir, özenti de değildir. Bizler sadece globalleşiyoruz ...

Peki doğuda durum nasıl ? İnanın ki farklı değil ancak çok daha yavaştan takip ediyor batıyı. Ağrı'da

mecburi hizmetimi yaparken MTV 'yi seyredebiliyordum oradaki diğer rock severler gibi...İnanır  mısınız

Ağrı'da Marylin Manson'un albümünü işportacı bir çocuktan satın alabildim.

Ancak dediğim üzere doğuda asimilasyon olayı yavaş seyrediyor...Dolayısıyla giyimde

kuşamda,makyajın tarzında dikkat etmek gerekiyor...

Amacım Sayın Isabeli kırmak veya sinirlendirmek değildi...Ancak şurası gerçek ki ,asimilasyondan kaçış

yoktur, 'ama ben aslımı kaybetmedim ki 'diye suçluluk hissi  duymaya da gerek yoktur kanaatimçe...

Saygı ve Sevgilerimle