Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: hewal73  (Okunma sayısı 24599 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2009, 11:50:12 ös
Yanıtla #60
  • Ziyaretçi

Selamlar,
Konu başka yerlere gitmiş olsa da ben Sayın M.Akyol'un bahsettiği doğuya yatırım, doğuyu benimseme, doğuyu sahiplenlenme olayı üzerine tartışmak isterim..
Doğuya yatırım yapmak hakkında dediklerine kesinlikle katılıyorum. Türkiye sınırları içerisinde nedendir ki doğuya yatırım yapılmasından kaçınılmıştır hep.  Bunu keşke somut örneklerle verebilseydim ama gerek Türk gerekse Kürt işadamları genelde hep Türkiyenin batısına yatırım yapmaktadırlar. Bu herşeyden önce devlet politakısıdır ancak ben şahsen doğulu bir yatırımcı olsaydım (doğma büyüme Ankara'lıyım) tüm kazancımı doğuya götürürdüm.

Çok sevdiğim Gaziantepli, ODTÜ Elektrik Elektronik'i 3.lükle bitirmiş bir arkadaşımdan duyduğum bir anı:
Celal Doğan bir Kürt olmasına rağmen çalıştırdığı fabrikalarda en az %60-70 Türk olmasına gayret gösterir, çünkü Kürt'ler çalışmayı çok sevmediklerinden dolayı bu oranın %30 dan fazla olmamasına özen gösterirmiş.

Yani kesinlikle bir ikilem ya da diskriminasyon yaratmaya çalışmıyorum ama kişisel olarak da merak etmiyor değilim... Madem devlet Türkiye'nin doğusuna bir şekilde yatırım yapmıyor, Doğulu iş adamları neden doğuya yatırım yapmamış ki? Orası da bizim toprağımız, orası da bizim vatanımız değil mi?

Umarım mantıklı cevaplarla tatmin olabilirim..

Saygı ve Sevgiler...

Mart 14, 2009, 01:48:43 öö
Yanıtla #61
  • Uzman Uye

Bay spinoza, kısa ve öz gelişmesini istemiyorlar. Aşiretler insanları cahil bırakarak, ellerinde tutmaya çalışıyorlar. Ben bunları kendi ağızlarından da duyuyorum, Ankara'da ve İstanbul'da dalgalarını geçiyorlar. 06 AGA, 34 AGA, 06 BEY, 34 BEY gibi plakalar alıyorlar ya da aşiretlerinin ismine uygun alıyorlar. Düşüncenin küçüklüğünü görebiliyormusunuz. Kendini doğuda adam zannediyor bu insanlar. Belirttiğim gibi benim de arkadaşlarım var ama onlarında bir farkı yok. Kesinlikle yatırım yapmıyorlar doğuya. Ben burda bildiğim ama ispatlayamayacağım şeylere girmek istemiyorum, sanırım herkez biliyordur ne durumda olduklarını. Özellikle övündükleri şeyler çok komiktir. Onun altın kaplama silahı, tespihi. Suriye'den kaçak soktukları mallar.

Bu arada yüzünüzün gülmesi için ufak birşey anlatayım. Hummer 4*4 leri bilirsiniz, biliyorsunuz ki bunlar çok benzin yakıyor. Örnek olarak; İstanbul'dan Mardin'e gidip geldikleri için benzin çok gitmesin diye büyük bir kamyon tutup, Hummer'ı ona yükleyip o şekilde götürüp getiriyorlar. Kendileri de uçak kullanıyorlar. Böylelikle daha az para gidiyor ve kilometre artmıyor, araba eskimiyor. Artık mantığı siz düşünün.

Mardin'in yemeklerini tatmak isterseniz ki ben çok severim; Cercis Murat Konağı'nı tercih ediniz, İstanbul Suadiye'de de yer açtılar, mutlaka gitmenizi öneririm. Ben yemek yemekten zevk alan biri olduğum için size bu ufak bir tavsiyemdir.
Bu arada Rus, Alman, İtalyan, Fransız, yöresel, ambiyans, cafe, restaurant her türlü mutfak için gitmeniz gereken ve tatmanız gereken yemekleri özel mesaj yoluyla danışmanlık hizmeti verilir.:):) Ama sadece İstanbul için.

Mart 14, 2009, 08:07:04 öö
Yanıtla #62
  • Ziyaretçi

Selamlar,
Konu başka yerlere gitmiş olsa da ben Sayın M.Akyol'un bahsettiği doğuya yatırım, doğuyu benimseme, doğuyu sahiplenlenme olayı üzerine tartışmak isterim..
Doğuya yatırım yapmak hakkında dediklerine kesinlikle katılıyorum. Türkiye sınırları içerisinde nedendir ki doğuya yatırım yapılmasından kaçınılmıştır hep.  Bunu keşke somut örneklerle verebilseydim ama gerek Türk gerekse Kürt işadamları genelde hep Türkiyenin batısına yatırım yapmaktadırlar. Bu herşeyden önce devlet politakısıdır ancak ben şahsen doğulu bir yatırımcı olsaydım (doğma büyüme Ankara'lıyım) tüm kazancımı doğuya götürürdüm.

Çok sevdiğim Gaziantepli, ODTÜ Elektrik Elektronik'i 3.lükle bitirmiş bir arkadaşımdan duyduğum bir anı:
Celal Doğan bir Kürt olmasına rağmen çalıştırdığı fabrikalarda en az %60-70 Türk olmasına gayret gösterir, çünkü Kürt'ler çalışmayı çok sevmediklerinden dolayı bu oranın %30 dan fazla olmamasına özen gösterirmiş.

Yani kesinlikle bir ikilem ya da diskriminasyon yaratmaya çalışmıyorum ama kişisel olarak da merak etmiyor değilim... Madem devlet Türkiye'nin doğusuna bir şekilde yatırım yapmıyor, Doğulu iş adamları neden doğuya yatırım yapmamış ki? Orası da bizim toprağımız, orası da bizim vatanımız değil mi?

Umarım mantıklı cevaplarla tatmin olabilirim..

Saygı ve Sevgiler...

Sayın spinoza bazı yerlerde hatanız var kürt işadamları doğuya neden yatırım yapmıyor biliyormusunuz zamanında devlet izin vermedi fabrika  kuranların   çoğunun fabrikası  bir bahaneyle bombalandı ve çoğu işadamı öldürüldü tehdite maruz kaldı somut kanıtlar insan hakları derneklerinde mevcut onlardan bilgi alabilirsiniz bundan dolayı kürt işadamları batıya yönelmişlerdir bugün türkiyenin en zengin 20 holdinginden 12 si kürtlere aitttir. Celal doğana gelince aslen kürt olmasına rağmen asimile olmuş bir kişidir ve bundan dolayı kürt işçi calıştırmazlar G.antepi iyi bilirim bana bugün kürtler çalışmıyor tembel gibi kelimeler size hiç yakışmıyor bu soruyu niçin sorduğunuzu anlamış değilim.

Mart 14, 2009, 08:50:09 öö
Yanıtla #63
  • Ziyaretçi

Her insan anadilini en iyi konuşur çünkü küçükken öğrendiğimiz dildir. Eğer bir dili bilmiyorsanız o dil

sizin anadiliniz değildir. Bir dili öğrenmek için kursa gidiyorsanız veya gayret gösteriyorsanız ,o sizin

anadiliniz değildir.

Gelenek ,görenek bunlar kötüdür demiyoruz ancak zamanla değişebilecek

kavramlardır. Zaman içinde diğer gelişmiş ülkelerin yaşam tarzı ve kültürünü (özellikle Amerika)

benimsememiz kaçınılmazdır. Amerikan filmlerini izliyoruz, Amerikalı aktör ve aktrisleri beğeniyoruz,

Oscar ödüllerinin verilişini canlı yayından izledik...

McDonals da ,Pizza Hut da karnımızı doyurup, coca-cola light içiyoruz.Fitness Merkezlerine gidiyoruz....

Herkes Starbucks'ın cappichino suna bayılıyor...Lewis jean'e kimse hayır demez. Nike'larımızla yürüyüşe

çıkarız...

Barac Hüseyin Obama başkan olduğunda doğudaki pekçok ilde kurbanlar kesildi!!   Dini bayramlarda

birçoğumuz bikinilerimizi giyip deniz kenarında güneşleniyoruz...

Kısacası Türkiye'de yaşayan bütün insanlar köklerimize bağlı kalmayı ne kadar çok istesek de epeyce bir

asimile olduk...Batılı yaşam tarzı bizlere işlendi.  Peki bunun karşısında bir rakip yok mu ?  Elbette ki var:

Arabik yaşam tarzı. İslam adı altında  (doğu illerinde daha yoğun olmak üzere) Arabik kültür

benimsetilmeye çalışılıyor.

Bendeniz ,Erzurum'da doğmuş ve yetişmiş birisi olarak , Avrupa-Amerikan tarzı bu değişimden

etkilenenlerden  olabilirim;  ama bu durumdan çok mutsuzum diyemem; çünkü bu bizlerin elinde

olan birşey değil...Dünyadaki diğer ülkeler de Türkiye ile benzer durumdadır. Bu, kültürüne ihanet

değildir, özenti de değildir. Bizler sadece globalleşiyoruz ...

Peki doğuda durum nasıl ? İnanın ki farklı değil ancak çok daha yavaştan takip ediyor batıyı. Ağrı'da

mecburi hizmetimi yaparken MTV 'yi seyredebiliyordum oradaki diğer rock severler gibi...İnanır  mısınız

Ağrı'da Marylin Manson'un albümünü işportacı bir çocuktan satın alabildim.

Ancak dediğim üzere doğuda asimilasyon olayı yavaş seyrediyor...Dolayısıyla giyimde

kuşamda,makyajın tarzında dikkat etmek gerekiyor...

Amacım Sayın Isabeli kırmak veya sinirlendirmek değildi...Ancak şurası gerçek ki ,asimilasyondan kaçış

yoktur, 'ama ben aslımı kaybetmedim ki 'diye suçluluk hissi  duymaya da gerek yoktur kanaatimçe...

Saygı ve Sevgilerimle

Sayın ozak1977 tabiki batıyı görmüş helede orda okumuş insanlarda bazı düşünceler değişecektir örf,adet,gelenek,hele hele törede bunların olması doğaldır bir kişi amerikan filmi izledi diyip asimile oldu denilmez yada işportacı çocuktan marlin mason albümü aldı asimile olunmaz eger bunları yapmazsan cahilsindir asimile değil asimile kendi ırkından soyutlayı başka bir ırkın düşüncesine girdiğinde asimile olursun diye biliyorum lütfen insanların kılık kıyafetine bakarak asimile oldu demeyiniz .

zevkler ve renkler tartışılmaz.

Mart 14, 2009, 01:10:14 ös
Yanıtla #64

Akyol a hitaben..

Asıl ben sizi terbiyeye davet ediyorum. Kişisel saldırılarda bulunmaya devam ediyorsunuz, devam ettiğiniz sürece yapım gereği sizinle diyalog kurmam giderek güçleşiyor. Terbiyenin sınırlarını korumaya çalışmam ve zorlamamaya çaba göstermemle sizin hiçbir ilgisi bulunmamakla beraber sadece kendimi fazla düşürmemeye gayret etmemden ileri gelmektedir. Daima bir üçüncü kişiyi düşünmemden kaynaklanmaktadır.

Kimin güzel ya da kötü bir yaşantı sürdüğü kişiye göre değişkenlik kazandığından görecelidir ve bizler yaşamı kolay yoldan kazanmayı reddedip zorlu yolu seçmiş Insanlarız. Ayrıca kimsenin yaşantısına dair herhangi bir ister olumlu ister olumsuz manada düşüncemiz yeralmamakla birlikte sadece kendimizden sorumlu olduğumu gerçeğine riayet etmekte ve yaşam biçimimizi başkalarına göre değil kendimize göre belirleriz. Sanırım bunları söyledikten sonra bu kadar çok basitçe düşüncelerinize verilmiş mantıklı cevaplar olarak düşünüyorum. Ayrıntısına girmemin tek amacı budur.

Bununla birlikte sabahlara kadar alın terini dürüst, ahlaklı ve edebi bir şekilde dökmüş olan zengin Insanlara Saygımız elbette ki sonsuzdur. Ama yaşamını kolay yoldan hele hele haram para ile kazanmışlara sırtımız dönüktür. Gereken saygı sadece Manevi Ahlak ölçülerine sahip Kişilere tarafımızdan gösterilmektedir. ( Emeğe Saygımız Sonsuzdur ) Her insanla oturup kalkma olayı bizlerde söz konusu olmadığı için olabildiğince kendimizi dışa karşı mümkün olduğunca kapalı tutmaya çalışıyoruz.( Bozulmamak için ) İşte anlattığım bu özelliklerimizden dolayı özellikle Batıda yaşayamadığımız biraz olsun anlaşılır. Genelleme yapmıyorum ve bu Ülkede  yaşamış, yaşayan çok önemli ve Değerli Insanlar bulunmaktadır.

Şunu söylemeden geçmek sitemiyorum yukardaki yazılarımdan birinde Doğu- Batı gerçeğini sadece yansıtmadaki amacım asla para ve benzeri şeyler ölçüt alınmamalıdır ki bunu maddiyatla ilişkilendirmeniz beni gerginleştiriyor.  Insanların nasıl para kazandıklarından haberimiz yokmuş biz nasıl kazanıyoruz? Kendine gel ve böyle basiretsiz bir şekilde suçlama yaparak kendini hafifletme! Klasik Kürt karşıtlarının başvurduğu en kolay yol ve yöntem.. Bu çok acı gerçekten bizler için mühim değil ama bu kadar çok basite düşmelerini görmek bizleri üzmekte..  Kim ne yapıyorsa kendisi için yapıyordur. Beni alakadar etmez. Sözlerim bu kadar. 
« Son Düzenleme: Mart 14, 2009, 01:25:21 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 14, 2009, 01:18:39 ös
Yanıtla #65
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Üyeler,

düzeyli fikir alis verisi yapmak istediginiz konular hakkinda, forum kurallarina uygun bir sekilde basliklar acarak konu olusturunuz.

Karsilikli Saygi ve Tolerans sinirlarini asmak üzerinizde oldugunuzu ve bunun dogrultusunda Site Yönetimi tarafindan yaptirim uygulanacagini tekrar hatirlatmak isterim!

Sahsiniz ile ilgili bir yaziya cevap yazmadan önce tekrar düsününüz ve icinizdeki öfkeyi yatistirdiktan sonra yaziniz.

Sevgi ve Saygilarimla

Anatolic
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Mart 14, 2009, 01:23:49 ös
Yanıtla #66
  • Ziyaretçi

Sayın Anatolic  katılıyorum konu amacını aştı lütfen farklı alanlarda dostluk ve bilgi içerisinde tartışalım.

Mart 15, 2009, 03:03:54 öö
Yanıtla #67
  • Aktif Uye

Sayın M.Akyol

Eleştirinizi çok sert ve suçlayıcı buldum.Mesajınızda kurallara aykırı bir şeyler yazmış olabilir ve bu da silinme sebebi olmuş olabilir. Sayın Anatolic uyarısında sebebini açıklamış.

Saygılarımla,

Kişisel saldırıları ve özel hayatıma olan saldırıları görmezden gelen sözde görevli kişileri kınıyorum. Yeter ama artık, benden saygı bekliyorsanız ve benim yazdığım iletiyi siliyorsanız ozaman ona göre bana yapılan saygısızlığı önlemeniz gerekiyor. Ben burada size görevinizi öğretmek zorunda değilim, ya görevinizi adil olarak yapmanız gerekiyor ya da saygısızlık yapılan kişiye istediğini söyleme hakkını vermeniz gerekiyor.
N0t: Sözüm iletimi silenedir. Eğer Bay Anatolic sildiyse kendisinin biraz daha forumdaki ileti akışına dikkat etmesini öneriyorum, adalet herkesedir, istediğinize değil Bay Anatolic. Ayrıca iletisi silinene, silindikten sonra haber verilmemesi kadar saygısızca bir davranış yoktur, bu son cümlem de bütün yönetimedir.Eski konuları tarıyorum, bir de bakıyorum iletim silinmiş, saygıyı size öğretmek zorunda değilim, bunları söylemekte zorunda değilim. Belki bu iletimi de silersiniz ama önemli olan silebilme yetkisi olan birisinin okumasıdır.

Forumda şahsıma söylenen, aşağıdaki sözlere bir bakın. Dingonun ahırıysa burası, hariciler yerine dingonun ahırı forum yazın. Bana bunlar söyleniyorken ve siz silmiyorken, benden saygımı bekliyorsunuz.Elbette ki ufak atışmalar olur ama bu kadarda değil yani.

sen batıda bebekliğinden beri rahat bir şekilde yaşamış ve yaşatılmışken ben çok zor koşullarda olsa zar zor geçimini sağlayan bir yerde doğmuş, büyümüşüm. Sen özel okullarda yaşarken ben devlet okuluna bile gitmeye zorlanan bir bölgede yaşamışım.

sayın m.akyol insanlar sizin gibi kolay yerden para kaznmıyorlar ve kazandıklarınıda bir anda harcamıyorlar insanlar tasarruf yapıyor doğaldır züğürtün malı fakirin cenesini yorar dene şey bu olsa gerek ki siz insanların zevklerine karışıyorsunuz.

en derin saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 15, 2009, 03:06:49 öö Gönderen: dogudan »

Mart 15, 2009, 03:27:51 öö
Yanıtla #68
  • Aktif Uye

Sayın M.Akyol

Silinen mesajınızı görmedim.  Sayın Anatolic'in gerekçesini açıkladığını hatırlatmak istedim. Yazınızın içeriğini iyi bilen sizsiniz ve silen yetkili. Yaşadığınız öfke patlaması sonucu eleştirinizi oldukça sert yaptığınızı düşünüyorum.

Güneydoğudaki yatırımlar, yaşam şekli, ekonomik sorunlarla ilgili yeni bir konu başlığı açarsanız fikirlerimi sizinle paylaşabilirim.  Güneydoğuda yaşanan hiç bir sorun uzaktan gözlemlediğiniz, arkadaşlarınızdan duyduğunuz, haberlerden okuduğunuz gibi değil bunu yaşayan, bilen biri olarak söylüyorum.

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Mart 15, 2009, 03:31:27 öö Gönderen: dogudan »

Mart 15, 2009, 08:22:49 ös
Yanıtla #69
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Üyeler,

Konuyu kilitliyorum. Bundan sonra kişisel tartışmaya gebe olabilecek her konuda da benzeri uygulamayı gerçekleştireceğim.

Hiç kimsenin Yönetimi alenen sert bir şekilde eleştirme hakkı mevcut değildir bunun bilinmesinde yarar vardır.

Birbirimize TOLERANS göstermeyeceksek, hoşgörü gösteremeyecek hususlarda buna gebe olacak konularda mesaj yazmamamız daha yararlıdır.

Niçin siyaset ve din tartışılmaz ki diye düşünüyordum. Burada gördüklerim bu uygulamanın ne denli doğru olduğunu da gösteriyor.

Aynı fikirde olan insanların bir arada olması rahattır. Önemli olan farklı düşünen insanların bir arada olabilmeleri , konuşup tartışabilmeleridir.

Size yapılan ve sizce haksız olduğunu düşündüğünüz hususlarda da saygınlığınızı korumanız sizi yüceltir.

Yönetim olarak her mesaja hemen mudahale edilemeyebilir. Eğer mesajda bir sıkıntı görüyorsanız. Mesajın altında "Moderatöre bildir" seçeneğiyle şikayetinizi iletebilirsiniz.

« Son Düzenleme: Mart 15, 2009, 08:43:14 ös Gönderen: skullG »