Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar Ne Yapar? Nasıl Çalışır?  (Okunma sayısı 28816 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 25, 2011, 01:17:12 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM ve diğer arkadaşlar,

Yazı dizinizin 9. ve 10. bölümlerini şimdi okudum. Gayet güzel anlatmışsınız elinize sağlık ancak daha çok kurallardan bahsetmişsiniz. Yönetim işlerini anlarım, ritüel ve törenleri de anlıyorum ama bu konferans ve panellerde ne gibi konular konuşulduğunu merak ediyorum. Kafamda canlandırmam açısından bana örnek verebilir misiniz? Din ve politika konuşulmadığını biliyorum. Örneğin istanbuldaki trafik sorunu ve devletin bu konuda aldığı önlemler mi konuşuluyor yoksa adam smith'in görünmez el teorisi bilmeyenlere açıklanıp bu konuda genel kültür mü yapılıyor? Bildiğimiz üniversite ortamındaki bir soru-cevap ya da konferansa mı benziyor yoksa bir psikiyatri kliniğindeki grup terapisinde insanların birbiriyle olan fikir alışverişine mi benziyor? Mabetlerin ne bir üniversite amfisi ne de bir psikiyatri kliniği olmadığını biliyorum ama benzetme yoluyla nasıl bir ortam olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Mabet dışı görevler veriliyor mu derken mesela Çocuk Esirgeme Kurumu'nda görevlendirme yapılıyor mu ya da ne biliyim mesela bilgi toplamak için yıkılacak olan Ali Sami Yen Stadı'nın yerine ne projeler yapılacak bunun için masonlar görevlendiriliyor mu? Yoksa masonlar tamamen kendi insiyatifinde eylemlerde mi bulunuyorlar?

Mason olmayı düşünen biri olarak masonların dünyasını kafamda canlandırmaya çalışıyorum. Bu konuda yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

Şubat 25, 2011, 01:47:08 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Her şeyden önce şunu belirtmeli: Bazı büyük localarda, mabette sadece yönetimsel ve ritüelik işler yapılır. Ancak Türkiye'deki büyük localarda öteden beri mabetlerdeki çcalışmaların gündemlerinde genellde "konferans celsesi" ya da "sunu oturumu" gibi adlarla anılan bir bölüm bulunabilir. Bu her toplantıda olmaz; özellikle törenli toplantılarda yapılan bir iş değildir. Sanırım konumuz da bu...

Bu çalışmalar iki üç türlü yapılabilir. Bir konferans olur, bir görsel sunum olur, birkaç kişinin katıldığı bir panel olur, genele açık bir görüşme/tartışma olur. 

Temelde üç konu tipi işlernir:

1- Doğrudan Masonluk ile ilgili konular: Örneğin Masonluğun tarihinden bir kesit, Masonluğun ilkelerinden biri üzerine bir irdeleme.

2- Masonlukta dolaylı olarak ilgilenilen konular: Örneğin genel tarihten bir kesit, bir sosyolojik oluşum üzerine irdeleme.

3- Masonluk ile doğrudan ilgili olmayan konular: Örneğin yeni bir bilimsel buluş, sosyal ya da akonomik bir değerlendirme.

İsterseniz şöyle diyalim: Bu forumda çceşitli bölümler, o bölümlerde yer almış birçok aktarma ya da anlatım var ya... İşte bunların bir bölümü hariç olmak üzere hemen her biri bir locanın gündem konusu olabilir.

Öteki konuya geçersek... Hayır!... Masonlara dışarıda yapmaları için hiçbir görev verilmez... Masonlukta böyle bir yöntem yoktur. Dolayısıyla masonların kendi inisiyatiflerini kullandıkları doğrudur. Ancak bazı ülkelerde bazı loca ve büyük localar birtakım toplumsal projelere girişir. (Bu Türkiye'de yoktur.) İşte öyle bir durumda masonlar seçilerek belli işleri üstlenmeleri ricasında bulunulabilir.  Bu ise kesinlikle görev alacak masonun istemine bağlıdır; zorunlu olamaz.

Sanırım biraz daha billurlaştı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 25, 2011, 02:20:57 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Çok teşekkür ederim. Yeterince aydınlatıcı oldu. Diğer arkadaşların da görüşlerini alabilirim..

Şubat 25, 2011, 02:42:50 ös
Yanıtla #13

Sn. Cin Ruhi,

Sn. Adam'ın yazdıkları görüş değil ki, bilgi. Bilgini üzerine görüş bildiremek biraz garip olur bence. Yani şunu demek istiyorum: Toplantılarda yapılan ve konuşulanlar bunlardır. Sizin bunların dışında soracaklarınız varsa onlara cevap verelim.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 25, 2011, 03:25:37 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygideger Mustafa Kemal Bey,

Ben soruyu biraz daha genişletmek istiyorum. Ne Yer Ne İçersiniz? Mesela toplandınız güzel sonra okudugum kadarıyla sofraya gidiyormuşsunuz. Orada ne yenebiliyor ne içilebiliyor? Yani bir kuralı var mı? İşte keçi eti yenmez de viski içilmez gibisinden.

Yemekte sadece yemek mi yiyorsunuz, yoksa konuşuyor musunuz?

Yemekten sonra ne yapıyorsunuz bir de onu soracağım.

Teşekkür ederim.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Şubat 25, 2011, 03:39:22 ös
Yanıtla #15

Sn. Zagzagel,

Sizin burada Forumu öğrenebilecek kadar süre geçirdiğinizi düşündüğüm için, artık ilgilendiğiniz ve öğrenmek istediğiniz konu ile ilgili Forumda nasıl araştırma yapılır öğrenmiş olmalısınız diye varsayıyorum.

İlk verdiğim bağlantıyı sıkılmadan sonuna kadar okursanız, cevapların orada yer aldığını göreceksiniz.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 11, 2011, 02:40:26 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Benim merak ettiğim mabetteki toplantılar sırasında masonlar kendilerini nasıl geliştirip daha yetkin bir gerçek mason oluyorlar? Kendilerine ritüeller sırasında telkin yöntemiyle bazı doğrular mı aşılanıyor?

Bu bahsettiğim konu daha önce detaylı açıklanmışsa lütfen hangi anahtar kelimeyle arama yapmam gerektiğini söylermisiniz. Yoksa spesifik cevaplar çok daha tatmin edici olacaktır.

Teşekkürler.