Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mustafa Kemal Atatürk'ün Mason Olduğu İddiasıyla İlgili Bir Soru  (Okunma sayısı 135685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2009, 05:18:31 ös
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Hewal konusunda biraz aşırı tepki verilmesini doğrusu ilk etapta Irkçı bir anlayış olarak algıladım.

Bayan Isabell yukarıda ki alıntıladığım yazınızda tepkiyi ırkçı bir algılayış olarak niteliyorsunuz ancak, aşağıdaki alıntıladığım yazınızda ırkçılığı ve insan kayırmacılığını siz yapıyorsunuz.

gözlemlediğim kadarıyla aynı Yörenin Insanı olmamız ve haliyle de böyle bir aşırı tepkiye maruz kalması sebebiyle malum sessiz kalamadım. .

Ayrıca Bay Hewal, ebru sanatı gibi olan Türk Milleti gerçeğine bakış açısından dolayı, gereksizce kökenini belirterek ırkçılığı kendisi yapmıştır. Düşünebiliyormusunuz, Türkiye'de yaşayan bütün vatandaşlar resmi dil olan Türkçeyi öğrenmek yerine, etnik kökeninin dilini-lehçesini öğrensin ve kendini diğerlerinden ayırsın. Bu ülke kurulduğunda insanlar, dil kanunu ile Osmanlıca-Arapça''dan başka bir dil öğrendi ve bu dil yani Türkçemiz resmi dilimiz oldu, 81 sene geçmesine rağmen siz hala yok ben öğrenmeyeceğim diyorsanız, bu sizin bileceğiniz iş, ama buna bahane olarak; ırkçılık yaparak ben şuyum ben buyum diyemezsiniz, sizin diğer etnik gruplardan bir farkınız yok. Bu ülkede herkez nasıl vergisini veriyorsa, kurallara uyuyorsa, ortak dilimizi de öğrenmelidir.

saygılarımla

Bakınız Türkiye gibi çok milletli ülkelerde devletin bütünlüğü milletin kültürel farklılıklarıyla bozulmaz aksine bunlar devletin gücünü ve demokrasiye, cumhuriyete inanç ve bağlılığını gösterir.İnsanların anadilini konuşma talebi olması kadar doğal bir hak yoktur tabiki devletin bir yazışma dili olmalıdır fakat içerdiği etnik unsurlar dikkate alındığında insanların kendisini kimliğiyle ve diliyle ifade etmesi insan haklarının gereğidir.İmha ve inkar politikalarıyla ve bazı başka oyunlarla Anadoluda ki kirli savaş maalesef son 25 yıldır hem binlerce çeşitli kökendeki insanımızın canına hemde milyarlarca dolarlık silah,bomba vb savaş yatırımlarına harcanmış,bununla paralel olarak sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlar zayıf bırakılmıştır.Ayrıca belirtmek isterimki savaş sırasında iki tarafa da silah satan tüccarlar aynı olup asıl bu savaşımın sürekliliğine onlar ve onlara uşaklık eden hainler zemin hazırlamıştır.Bizler Anadoluda kardeşçe yaşamayı ilke edinmiş insanlar kader birliği içerisinde demokratik ve özgürce yaşamayı haketmiş toplumlarız.
Büyük Kurtuluş Savaşı bu coğrafyanın herhangi bir milletin tek elinde olmadığının herkezin ortak kazanımı olduğunun yegane ispatıdır.Sizlerin düşüncelerine saygı duymakla birlike düne kadar bu ülkede şunlar bunlar yok diyen resmi ideoloji bugün kendi televizyolarında başka dillerde yayın yapmaya başlamışdır.Buda bana ilginç gelmekde ve filmin devamı konusunda kafamda büyük bir soru işareti oluşturmaktadır.

Ayrıca Sn.Isabell siz kendi yörenizden olduğunu düşündüğünüz Sn.Hewal adlı arkadaşımızı korumaya çalışarak etnik kökene dayalı bir bağ oluşturmakda yani aslında gizli ırkçılık yapmaktasınız.Sn. Hewal rahatsızsa kanımca konuya kendisi cevap verebilir.Resmi ideolojinin ve egemen milletlerin ırkçılığı ne kadar tehlikeli ve zararlıysa,belli bir etnik kökenin de ırkçılığı bir o kadar tehlikeli ve zararlıdır.
Konuya devletin tüm vatandaşlarına anayasanın eşitlik ilkesine uygun davranıp davranmadığı noktasından bakıp hizmetlerin herkeze eşit dağıtılıp dağıtılmadığını tartışarak bence saha sağlıklı bir sonuca ulaşabiliriz.

Saygılarımla

Mart 06, 2009, 07:25:31 ös
Yanıtla #41
  • Uzman Uye

Bay raven, benden alıntı yaparak "bakınız" diyerek bana hitaben yazdıklarınızın, benim yazdıklarımla bir alakası yok. Çünkü ben,  etnik lehçesinde ya da dilinde konuşmasın demedim, kültürel farklılıklar olmasında demedim yazılanı doğru okuyunuz. Açık ve net yazdım, eğer sorunuz varsa yanıtlarım ama sanki benim düşüncelerimmiş ve ben sizin yazdıklarınızın tersi birşey yazmışım gibi benden alıntı yaparak cevap vermenizde bir anlam görememekteyim.

Bakınız Türkiye gibi çok milletli ülkelerde devletin bütünlüğü milletin kültürel farklılıklarıyla bozulmaz aksine bunlar devletin gücünü ve demokrasiye, cumhuriyete inanç ve bağlılığını gösterir.İnsanların anadilini konuşma talebi olması kadar doğal bir hak yoktur

Büyük Kurtuluş Savaşı bu coğrafyanın herhangi bir milletin tek elinde olmadığının herkezin ortak kazanımı olduğunun yegane ispatıdır.Sizlerin düşüncelerine saygı duymakla birlike düne kadar bu ülkede şunlar bunlar yok diyen resmi ideoloji bugün kendi televizyolarında başka dillerde yayın yapmaya başlamışdır.Buda bana ilginç gelmekde ve filmin devamı konusunda kafamda büyük bir soru işareti oluşturmaktadır.

saygılarımla.....

Mart 06, 2009, 08:22:17 ös
Yanıtla #42
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Türkiye gibi çok milletli ülkelerde devletin bütünlüğü milletin kültürel farklılıklarıyla bozulmaz aksine bunlar devletin gücünü ve demokrasiye, cumhuriyete inanç ve bağlılığını gösteri" Raven the cunning

hmm,herhalde dalga geçiyor olmalı. tarihteki devletlerin yıkılmasının sebeplerinden biri de var olan azınlıklar ve bu azınlıkların nüfuslarının artarak bir 'düşünce' de birleşmesidir.sana gösteriyim, önce bir toprak alınır,buraya baskın millet veya topluluk diyelim yerleşir. yalnız oraya geldiklerinde orada bulunanlar pasif gibi görünen bir boyunduruğu kabul ederler. Ancak zamanla devlet politikasına bağlı olarak azınlıklar ya azalır,ya asimile olur yada kendilerini korurlar. işte bu koruma zamanla onları güçlendirecektir,çünkü bir devletin ve milletin ortaya çıkıp tarihe kendilerini kabul ettirme istekleri 'nüfusa' bağlıdır. işte bu bağlamda zamanla artan nüfus bir volkan konisi oluşturacak şekilde bir sebep bulur ve patlar. dev imparatorlukların en büyük çöküş sebeplerinden biri buydu. en basitinden bu yukarda yazdıklarımı türkler bizzat çinlilerin egemenliğine girince uygulamışlardır. yine ilkçağda babiller buna iyi bir örnektir. roma imp.,avusturya-mazaristan,osmanlı imp. 2. dünya savaşı japonyası bunlara örnektir. he tabi 1945 ten sonra dünyanın değişmesiyle bu asimile ve azınlık sorunu farklı bir boyut aldı. artık büyük devletler şuna karar verdiler: "ya şimdi biz burayı alalım ve bize bağlı bir devlet oluşsun ve o devlete bizim kültürü aşılayalım" tarzında bir strateji güttüler. bu strateji ilk değildi ama ciddi anlamda dünyada 1945 sonrası oluştu. işte kültür savaşı denen şeyin ta kendisiydi bu. hı iyi bir taktikti.

Gelelim,şu hewal denen kişiye, bu kişi yukarda da anlattığım gibi bir takım akım ve toplanmaların etkisinde kendisini ve bağlı olduğu topluluğu ispatlama gibi bir umde yüklemiş kendisine. bu rahatlıkla görülebilir ve rahatlıkla görülebilecek bir diğer şey ise kürt topluluğunun son 2,5 yılda doğuyu sanki kendilerininmiş gibi kabul edip orada bir devlet-oluşum oluşturmak istemesi.
Nitekim M.Akyol'un yukarda bir cümlesi  var "....aslında ırkçılığı kendileri yapıyorlar..." cümlesi. Soylu bir şekilde akıllarınca devlet kurup bu toprakları parçalayacaklarını sanıyorlar. bunun içinde demokrasi,sosyalizm,apo gibi oldukça tutarsız ve vahşi söylemleri kullanıyorlar. bunu kimse bana tc nin çeşitliliği diye sunmasın ben bunu yemem. ırkçı değilimdir; ama devlet sınırı korunmalı. "kurtuluş savaşında biz çanakkaledeydik bu ülkeyi bizde kurtardık" diyip doğuyu bize verin diyen zihniyete vericek bir karış toprağımız bile yok. Eğer benden ciddi anlamda "bu ülke toprakları kimin" diye sorarsanız ben buna "kimsenin...sadece güçlü olanın" diye yanıt vericem. ve bu topraklarda 1071 den beri biz güçlüyüz ve yine gözümüzün önünde gerçekleşen bir yıkım olayına sessiz kalıp, "bu çeşitliliği bozmayalım" demicez. çanakkaleyi kazanmak için birkaç kürte ihtiyaç yoktu. bu millet çok diyet ödedi. balkanlarda,arap bölgelerinde,mısırda,hicazda,viyanada bunları yaşlı bir gazi söylemiyor,genç bir çocuk söylüyor.

Şunu da unutmadan söyliyim,aslında doğuda bir kürt devleti kurulması türkiyede ırkçılığı maximuma çıkarır. bu çekirdeğin işine gelir.

Mart 07, 2009, 06:54:26 öö
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Daha yapici bir sekilde kimseyi alçaltmadan,guçluler ve guçsuzler sinifi olusturmadan,asil dogru benim dogrumdur dogmatikligine girmeden guzel ulkemizin sorunlarini nasil çozeriz diye karsilikli saygi çerçevesi içinde yorumlarimizi ve fikirlerimizi  diger arkadaslara sunup herkesin kazançli çiktigi bir ortak paydada bulusmak  birlik,beraberlik  dolu bir turkiye hayali kurmak daha guzel olmazmiydi sizce? ulkemizde kendisine karsi  kast edildigini ve ait oldugu toplumun bir çesit esir hayatinin içine suruklenmesi gerektigini dusunen bir suru dusmanin var oldugunu dusunen o kadar çok insanimiz var ki bu bana aci veriyor ve beni çok kaygilandiriyor kendi çapinda vatan ve millet sevgisi içinde olanlarin gordugum kadari ile vatanlari için yaptiklari tek sey bir polemikten digerine atlamak bence hangi devir olursa olsun yapilmasi oncelikli olan atamizin zamaninda yapmayi basardigi seydir. "birlik ve butunlugu saglamak"  eger siz bir dusman ariyorsaniz bu ulkedeki her kesimin  birbirine kenetlenmeye çalistigi zamanlarda bunun tam tersini yapanlardir asil dusman olanlar bunu bize tarih gostermistir zamaninda ve her geçen yil biraz daha gorecegiz asil dusmanlari ama en onemli olan ders vermektir artik almak degil çunku biz millet olarak herkesten fazla yasadik kotu gunleri .
mustafa kemalin mason olup  olmadigi tartisiliyor. Bunun ne anlami var ki? mason olsa bunu nereye baglamayi dusunuyorsunuz yada olmasa nereye? onemli olan o genç mustafa kemalin zamaninda kimsenin hayal bile edemedigi  bugunun turkiye CUMHURIYETINI hayallerden oteye gecirip gerçege donusturebilmesidir ve sonunda ona layik gorulen ATATURK sifatini kazanabilmesidir.
Bence gerçekten sevmek sevdigini soylemekten otesidir bunun en buyuk ornegi ise MUSTAFA KEMAL ATATURKTUR. boylesi durumlarda onu bir kez daha saygi ve bitmez tukenmez bir sevgi ile aniyorum iyiki varsin ve eminim ki benim varolmadigim  gelecekte sen hala varolmaya devam edeceksin.
hepinize sevgiler...

Mart 07, 2009, 12:17:06 ös
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

"Türkiye gibi çok milletli ülkelerde devletin bütünlüğü milletin kültürel farklılıklarıyla bozulmaz aksine bunlar devletin gücünü ve demokrasiye, cumhuriyete inanç ve bağlılığını gösteri" Raven the cunning

hmm,herhalde dalga geçiyor olmalı. tarihteki devletlerin yıkılmasının sebeplerinden biri de var olan azınlıklar ve bu azınlıkların nüfuslarının artarak bir 'düşünce' de birleşmesidir.sana gösteriyim, önce bir toprak alınır,buraya baskın millet veya topluluk diyelim yerleşir. yalnız oraya geldiklerinde orada bulunanlar pasif gibi görünen bir boyunduruğu kabul ederler. Ancak zamanla devlet politikasına bağlı olarak azınlıklar ya azalır,ya asimile olur yada kendilerini korurlar. işte bu koruma zamanla onları güçlendirecektir,çünkü bir devletin ve milletin ortaya çıkıp tarihe kendilerini kabul ettirme istekleri 'nüfusa' bağlıdır. işte bu bağlamda zamanla artan nüfus bir volkan konisi oluşturacak şekilde bir sebep bulur ve patlar. dev imparatorlukların en büyük çöküş sebeplerinden biri buydu. en basitinden bu yukarda yazdıklarımı türkler bizzat çinlilerin egemenliğine girince uygulamışlardır. yine ilkçağda babiller buna iyi bir örnektir. roma imp.,avusturya-mazaristan,osmanlı imp. 2. dünya savaşı japonyası bunlara örnektir. he tabi 1945 ten sonra dünyanın değişmesiyle bu asimile ve azınlık sorunu farklı bir boyut aldı. artık büyük devletler şuna karar verdiler: "ya şimdi biz burayı alalım ve bize bağlı bir devlet oluşsun ve o devlete bizim kültürü aşılayalım" tarzında bir strateji güttüler. bu strateji ilk değildi ama ciddi anlamda dünyada 1945 sonrası oluştu. işte kültür savaşı denen şeyin ta kendisiydi bu. hı iyi bir taktikti.

Gelelim,şu hewal denen kişiye, bu kişi yukarda da anlattığım gibi bir takım akım ve toplanmaların etkisinde kendisini ve bağlı olduğu topluluğu ispatlama gibi bir umde yüklemiş kendisine. bu rahatlıkla görülebilir ve rahatlıkla görülebilecek bir diğer şey ise kürt topluluğunun son 2,5 yılda doğuyu sanki kendilerininmiş gibi kabul edip orada bir devlet-oluşum oluşturmak istemesi.
Nitekim M.Akyol'un yukarda bir cümlesi  var "....aslında ırkçılığı kendileri yapıyorlar..." cümlesi. Soylu bir şekilde akıllarınca devlet kurup bu toprakları parçalayacaklarını sanıyorlar. bunun içinde demokrasi,sosyalizm,apo gibi oldukça tutarsız ve vahşi söylemleri kullanıyorlar. bunu kimse bana tc nin çeşitliliği diye sunmasın ben bunu yemem. ırkçı değilimdir; ama devlet sınırı korunmalı. "kurtuluş savaşında biz çanakkaledeydik bu ülkeyi bizde kurtardık" diyip doğuyu bize verin diyen zihniyete vericek bir karış toprağımız bile yok. Eğer benden ciddi anlamda "bu ülke toprakları kimin" diye sorarsanız ben buna "kimsenin...sadece güçlü olanın" diye yanıt vericem. ve bu topraklarda 1071 den beri biz güçlüyüz ve yine gözümüzün önünde gerçekleşen bir yıkım olayına sessiz kalıp, "bu çeşitliliği bozmayalım" demicez. çanakkaleyi kazanmak için birkaç kürte ihtiyaç yoktu. bu millet çok diyet ödedi. balkanlarda,arap bölgelerinde,mısırda,hicazda,viyanada bunları yaşlı bir gazi söylemiyor,genç bir çocuk söylüyor.

Şunu da unutmadan söyliyim,aslında doğuda bir kürt devleti kurulması türkiyede ırkçılığı maximuma çıkarır. bu çekirdeğin işine gelir.

sayın   de_hund    biz kürtler bu ülkede ırkçılık yapmıyoruz sadece sizin gibilerinin yapmış olduğu saldırılara karşılık veriyoruz biz bu ülkenin kurucu unsurları olarak bu ülkeyi bölmek değil ayakta tutmak istiyoruz anayasal haklar istiyoruz sizin gibiler ırkçılıklşa sucluyorlar bizi türkiyedeki tarih kitaplarında yazılanlar değiştirilip millete farklı lanse edildiği için herkes kürtler bu ülkenin düşmanı olarak görüyor ama biz kürtler olmasak inanın bu ülke çoktan yabancı güçler tarfından bölünmüştü sunu unutmayın biz bu ülkeyi seviyoruz ama bize yapılacak her türlü hakaret vb seyleride asla kabul etmeyecegiz saygılarla

Mart 07, 2009, 12:29:31 ös
Yanıtla #45
  • Ziyaretçi

Değerli Arkadaşlarım,
Tartıştığınız konu ile ilgili bir yorum yapmak istemiyorum çünkü "Konu: Mustafa Kemal Atatürk'ün Mason Olduğu İddiasıyla İlgili Bir Soru" değil miydi? Eğer bir şeyler tartışacaksak önce neyi tartışmamız gerektiğini belirlememiz lazım, dağil mi?

Saygılar ve Sevgiler,

Mart 07, 2009, 01:34:13 ös
Yanıtla #46
  • Aktif Uye

Sayın hewal73

İlk yazdığınız yazıların siz daha açıklama yapmadan, türkçe bilmediğinizden olabileceğini düşünüyordum. Hem anlam bütünlüğü zayıf, hemde imla kurallarına uymamıştınız. Ancak aşağıda alıntıladığım de_hund'a cevap yazınızda göründüğü kadarıyla aslında istediğinizi dilerseniz anlatabiliyorsunuz ve belkide bilerek sadece imla kurallarını es geçmişsiniz. Bu durum açıkçası bende kuşku yarattı. Kuşkusuz özgür bir ortamda, saygı çerçevesinde olmak kaydı ile her türlü fikir paylaşılabilir ve bana görede karşılıklı fayda mutlaka sağlanacaktır. Ancak amaç provokatif davranmak ise bunun size veya başkasına ne yazıkki faydası olmayacaktır hatta gereksiz muhabbate dönecektir. Sayeniz de  de_hund cevap verirken belkide düşünmeden ölçüyü elden kaçırmıştır.

sayın   de_hund    biz kürtler bu ülkede ırkçılık yapmıyoruz sadece sizin gibilerinin yapmış olduğu saldırılara karşılık veriyoruz biz bu ülkenin kurucu unsurları olarak bu ülkeyi bölmek değil ayakta tutmak istiyoruz anayasal haklar istiyoruz sizin gibiler ırkçılıklşa sucluyorlar bizi türkiyedeki tarih kitaplarında yazılanlar değiştirilip millete farklı lanse edildiği için herkes kürtler bu ülkenin düşmanı olarak görüyor ama biz kürtler olmasak inanın bu ülke çoktan yabancı güçler tarfından bölünmüştü sunu unutmayın biz bu ülkeyi seviyoruz ama bize yapılacak her türlü hakaret vb seyleride asla kabul etmeyecegiz saygılarla

Mart 07, 2009, 01:54:48 ös
Yanıtla #47
  • Aktif Uye

Sayın de_hund

Çanakkale'de  bu vatan için ölmüş (ister Kürt, ister başka ırktan) insanların hakkında yazmış olduğunuz ifadenin bilgiden ve saygıdan yoksun buluyor ve sizi kınıyorum.  Türküye Cumhuriyeti bütün eksikliklerine rağmen içindeki tüm unsurlarla barışık yaşamak ve yaşatılmak zorundadır. Bunun da yolu hukukun üstünlüğüdür. Bu ülkenin tüm vatandaşları eşittir ve bir etnik grup bir diğerinden üstün olamayacağı gibi güçlü olanın dilediği gibi davranma özgürlüğü de yoktur.

Mart 07, 2009, 02:19:52 ös
Yanıtla #48
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sayın   de_hund    biz kürtler bu ülkede ırkçılık yapmıyoruz sadece sizin gibilerinin yapmış olduğu saldırılara karşılık veriyoruz biz bu ülkenin kurucu unsurları olarak bu ülkeyi bölmek değil ayakta tutmak istiyoruz anayasal haklar istiyoruz sizin gibiler

Bu ülke kürtle değil kürde rağmen kurulmuştur.Aksini söyleyene Hodri meydan derim.

Mart 07, 2009, 05:04:33 ös
Yanıtla #49

Doğu'nun kendine özgü bir özelliği vardır, Hewal; bunu sen de en az benim kadar bilirsin. Ülke bazında söylüyorum batıda çoğu kez Kürt ve benzeri Irklara karşı hatta buna Yabancıları da ekleyelim aşırı bir düşmanlık beslenilmiş ve bu daha çok mensubu olan Kişilere karşı direkt saldırı pozisyonu yaratmış, haliyle de sonucu ölümlere, faili meçhullere kadar uzanmıştır. Bütün bunlara rağmen Türklerin, Kürtlere bakış açısını şuanki sanal ortamda da net bir şekilde görüleceği üzere düşmancıl fikirlerle teşkil edilmesine karşın Doğu Insanın Batda yaşayan ve özellikle de Türkler dahil bütün Uluslara karşı Kardeşçil duygularla beslenmiş ve yaklaşılmış olunması senin açından ne gibi bir varsayım ortaya çıkarır?

Genel olarak fikir belirtecek olursam ( Üye Arkadaşlarımın belirtmiş oldukları görüşlerine istinaden) ;   

Bir Milleti yok saymak ya da varolan birşeyi yadsımak kadar mantıksızlık bu Evrenin hiçbiryerinde mevcut değildir. Hala bu gibi basit düşüncelerle hareket edenlerle herhangi bir diyalog da söz konusu olamaz. Burada Tanrı'nın Varlığı- yokluğu mezvusunu tartışacak kadar saçma bir anlayışa benzeyeceği için bunun üzerinde fazla durmamayı daha makul olarak nitelendiriyorum.

Bir diğer durum ise, Kişi ya da Kişilerin yazısında kusur görenlerin yazılarını baştan sona dikkatle incelemeye bile gerek kalmadan fazlasıyla kusur, hasar tespit ettim ki hiçbir zaman da bunu gündeme getirme gibi bir anlayışsızlığa sahip olamadık. Neden olamadık diyorum çünkü karşımızdakine ne olursa olsun saygı duyma prensibine az çok bağlı kaldığımız için daha çok Kişiyi rencide etme ya da zayıflıklarından yakalayarak onu yıpratma politikasına gitmek -varolan şeyin yok sayılması - gibi iradi zayıflılığı olanların ilgi alanlarına girmektedir.

Gerek uygulamada gerekse de kendi sosyal yaşantılarımızda uyguladığımız ya da uygulamaya çalıştığımız İnsani tavırlar belirli bir kesime ya da kişiye yönelik olarak sergilenmediği gibi bunun hiçbirşeyle alakası olmayıp sadece kendi Insanlığımızı son noktasına kadar korumaya çalıştığımızın bir göstergesidir. Unutmayınki:) sadece Insanlara değil aynı şekilde Hayvanlar dahil Doğada yaşayan bütün Canlılara karşı tavrımız budur. Umarım anlaşılabilindim :D

Bu arada Sayın Spinoza'nın görüşüne katılıyorum. Bunun için de Yönetimden özür dilerim. İstenirse başka bir başlık altına görüşlerim aktarılabilinir.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Mart 07, 2009, 05:07:57 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.