Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm Nedir?  (Okunma sayısı 106736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 17, 2009, 06:53:27 ös
Yanıtla #20

Biliyor musunuz, ben bu konu üzerinde bir şeyler yazmış olduğumu unutmuştum. Bir rastlantı olarak gördüm. Üstelik Sayın Isabell de benim konuya devam etmemi istemiş. Ancak şimdi başka konulara giriştim. Hepsine birden yetişemiyorum. Bu başlık altında değil ama bu bölüm içinde ya da bir diğer bölümde konuyu kendimce ele almaya çalışacağım. Unutursam, lütfen ilgi duyanlardan biri bana özel mesaj adtarak anımsatsın.

Sevgiler,
ADAM 

Çok şükür tekrar bilgisayara giriş yapabildim de yazılarınızı okuyabilme şansına sahip olabildim. Bilgisayarım tamamen çöktüğü için bir süreliğine maalesef yazılarınızı okuma mahrumiyetini yaşadım ama şuanda okuma imkanını bulabildiğim için bir o kadar da Sevinçliyim.

Keyfiyet Sizindir, her zaman söylediğim gibi.. Önemli olan Kendinizi zor durumda bırakmadan Düşüncelerinizi, Fikirlerinizi bizlere yansıtmanızdır. Bu açıdan bir problem yok:)

Sevgilerle,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 18, 2009, 12:25:31 ös
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında devam etmek istemiyorum.

Lütfen EZOTERİZM ÜZERİNE DÜŞÜNCELER başlığına geçer misiniz?

Teşekkürler ve sevgiler,
ADAM
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 18, 2009, 04:29:20 ös
Yanıtla #22

Bu başlık altında devam etmek istemiyorum.

Lütfen EZOTERİZM ÜZERİNE DÜŞÜNCELER başlığına geçer misiniz?

Teşekkürler ve sevgiler,
ADAM

Elbette:)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 06, 2009, 02:47:03 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Yanlış yorumlanmaya açık bir terimi oldukça güzel ve doyurucu anlatmışsınız. Teşekkürler Sn.MASON.

Ocak 27, 2010, 04:39:22 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Gerçekten bilgilendirici olmuş sayın MASON teşekkürler

Saygılarımla...

Mart 23, 2010, 08:41:03 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

çok güzel ve faydali bilgiler..sagolun sayın MASON..

Kasım 25, 2010, 01:10:15 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

iyi akşamlar, bana birisi çağlar boyunca insanların durmak bilmeden neden bu tarz terimler yarattığını anlatabilir mi.. sayılara gizli anlamlar yükleme şekillere gizli anlamlar yükleme aman herkes anlamasın böyle kalsın mantığıyla yaklaşıp bundan zevk duyma durumu biraz egoist bir yaklaşım gibi geliyor... yanlış anlaşılmasın genel bir soru ezoterizme şuan için  bir eleştrim yok... yalnızca sürekli bu bahsi geçen konulara baktığında kimse bunların yaaratıcıların egoist yaklaşımını fark edip bir eleştiride bulunmak istemiyor mu?..

Kasım 25, 2010, 01:54:47 öö
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin oya,

Sisteme gore, Ezoterik ogretiler belirli sifatlari tasiyan ve verilenleri anlayip muhafaza edebilecek kisilere verilmelidir. Tabiri caizse bu ogretiler avam icin uygun degildir. Ben butun bu sembolizm ve kapaliligin bundan oturu geldigini dusunuyorum. Ayrica sembolizm bir bilgiyi aktarmak ve muhafaza etmek icin kullanilan guclu bir sanattir bence.

Sevgilerimle..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Kasım 25, 2010, 10:59:26 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sayın Cornelius,

Cevabınız için teşekkürler... ezoterizm veya diğer bahsettiğim konulara sanat olarak bakarsak yaklaşımınız çok hoş, mutlaka bir çokları konuya bu şekilde yaklaşıyordur. Fakat şu da bir gerçek sizin deyiminizle avam olarak geçen toplumdaki diğer insanların bu tarz 'sanat' dalları nedeniyle kültürel olarak gelişimi yavaşlatılmadı mı...   ezberi bozmayan bir örnek olucak ama misal Osmanlı edebiyatında kullanılan sözcüklerin anlamları sayesinde uzun seneler okuma yazma bilse dahi halk okuduğunu anlamadığından edebiyata ilgi duymayıp gelişememişş değil miydi ? senelerce Osmanlı çeşitli kesimlerce bu konuda eleştirilmedi mi. tabiki konu bu değil fakat insanlar bu tarz terimleri açıklarken özellikle belirli bir kesime hitab edildiğinin vurgulanması bana dokunan eğer sanat toplumun yalnızca bir kesimine hitab ediyorsa ne kadar sanat sizce? konuyu daha da açmak isterim aslında fakat kendimi doğru ifade edememekten çekiniyorum.

Saygılar 

Kasım 25, 2010, 11:03:35 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Kimse hiçbişeyi eleştirmiyor herkes paylaşımların ne kadar güzel olduğundan dem vuruyor... biz bitakım ayrılmışlıkları seviyoruz o ayrıcalık bize değil başka insanlara tanındığı halde bu egomuzu okşuyor övgüler yağdırıyoruz... site içindeki birçok kişiyi konu dışında tutmak gerek ama yapılan herşeyi takdir etmek yanlış çok yanlış bana göre...