Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zen ile ilgili Özlü Sözler  (Okunma sayısı 25793 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 01, 2011, 09:25:52 ös

Joe Hyams'ın kitabından derlediğim bazı sözleri sizinle paylaşmak istedim :)

* Bir sanatta ustalığa ulaşan kişinin bu ustalığı onun her hareketine yansır. / Samurai deyişi

* Başkalarını anlamak bilgeliktir; kendini anlamaksa aydınlanmaktır. / Lao-Tzu

* İstekli bir zihin için hiçbir şey olanaksız değildir. / Hansoyu Kitabı

* Arayınca onu bulamazsın. / Zen Bilmecesi

* Kendini denetleyemeyenler için bilgelik yoktur. Kendini denetleyemeyenler zihinlerini yoğunlaştırmanın büyük gücünü kullanamazlar. Zihnini yoğunlaştırmasını bilmeyen insan özgür olamaz. Özgür olmayan insan nasıl mutlu olabilir? / Bhagavad Gita

* Sabır, bir insanın en üstün niteliğidir. / Kwai-Koo-Tsu

* Kaba gücün sınırları vardır ama zihnin gücünün sınırları yoktur. / Koichi Tohei

* Zaman adı verilen dürülüp tomarlanmış büyük bir kağıdın yavaş yavaş açılmasıdır yaşam; bir kere sonuna kadar açıldı mı her şey bitmiş demektir. / Çin atasözü

* Kafanızın bir konuya takılıp kalmasına izin vermeyin. / Takuan

* Siz ve rakibiniz bir bütünsünüz. İkinizin arasında, bir araya gelmenizden doğan bir ilişki vardır. Rakibinizle ilişkiye girdiğinizde onunla bütünleşir, onun saldırılarını zaptedip, onu kendi gücüyle yenersiniz. / Bruce Lee

* Zihninizi serbest bırakıp her şeyle birlikte akın. Olan her şeyi olduğu gibi kabullenin. Bu en büyük güçtür.
/ Chuang-Tzu

* Yumuşaklık sertliğe, dirençsizlik kuvvete karşı zafer kazanır. Biçim alabilen şeyler sert olan şeylerden üstündür. Denetimin özü var olan her şeyle birlikte akıp onlara uyum sağlamaktan geçer. / Lao-Tzu

* Davranışlarınızı yönetin, yoksa onlar sizi yönetir. / Çin atasözü

* Kızgın adam hayatı boyunca katıldığı bütün savaşlardan yenik ayrılır. / Samurai Deyişi

* Mükemmel bir insanın zihni ayna gibidir. Hiçbir şeyi kavramaz ve hiçbir şeyi ummaz. Yansıtır ama yakalamaz. Böylece mükemmel insan hiçbir çaba harcamadan hareket eder. / Chuang-Tzu

* Daha az çabayla daha büyük bir hıza ve güce ulaşacaksınız. /Bruce Lee

"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ekim 01, 2011, 11:29:50 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bir de Zen Koanlari denilen kisa hikayeler var. Bunlari inceleyip uzerlerinde dusunmek cok eglencelidir. Internet'te cokcasini bulabilirsiniz. Bir tane de ben yazayim hemen:

"
Bir gun Eureka, Zen konusunu acan arkadaslarina Koanlardan bahsetmek istemis.

Bir de Zen koanlari denilen kisa hikayeler var diye soze baslamis. Yani basindaki Zen Ustasi Hyakujo sakince ama emin bir sekilde elini sopasina goturmus.

Eureka devam etmeye yeltenmis. Bunlari inceleyip uzerlerinde dusun...

Hyakujo, hic zaman kaybetmeden ve Eureka'nin cumlesinin tam ortasinda, sopayi Eureka'nin altinin tam ortasina indirivermis. Eureka bu anda aydinlanmis."

Asagida bundan cok daha iyilerini bulabilirsiniz tabii :)

http://www.ashidakim.com/zenkoans/zenindex.html

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ekim 01, 2011, 11:36:35 ös
Yanıtla #2

Sn.Eureka, verdiğiniz link için teşekkürler. Koanları okuyabileceğim bir adres arıyordum.  :)

Peki şu bilmece hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşünüzü merak ettim:

"Arayınca onu bulamazsın."

Saygılar, sevgiler.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ekim 02, 2011, 12:00:10 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Felix Steiner,

Bu aslinda cok cesitli sekillerde yorumlanabilir ama Zen'den bahsederken bu konuyu acmissak, ben soyle yorumlarim. Onu bulmak icin, her turlu istekten arinmalisin, onu aramak istegi de dahil. Aramaya didindikce, bataklikta cirpinan biri gibi daha fazla batarsin.

Bu Dogu Felsefelerinin buyuk cogunlugunda asiri bir yoksunculuk, her turlu istekten kayitsiz sartsiz arinma ve kurtulma felsefesi vardir. Hatta uc noktalarinda, cainizm gibi, bu cilecilige kadar varir. Kendilerine fiziksel zarar verme pratikleri baslar. Civili yatakta yatan hint fakirleri, kendilerini zincirleyen Islami tarikatlar gibi. Batida dahi bu ekstremizmin izlerini gormek mumkundur, ornegin Opus Dei rahipleri gibi.

Ornegin, Bhagavad Gita'da, sadece kotulugu ve coskunlugu degil guzelligi de insan kalbinden atmali. Guzel olana aldanmamali ve deger vermemeli turu bir ogreti vardir.

Bu aramakla ilgili konu da ona benziyor. Ayni seyleri, Nirvana'ya ulasmak istegi icin de soylerler. Aydinlanma yolunda, bu istegi ve arzuyu da geride birakmanin gerekliligi tembihlenir.

Masonluk acisindan bu tur kati soylemlere pek rastlanmaz. Ilimlilik, olcululuk ogretilir. Galiba bizimkiler biraz hayati da seviyorlar :)

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2011, 12:09:55 öö Gönderen: Eureka »

Ekim 02, 2011, 12:39:24 öö
Yanıtla #4

Bahsettiğiniz şey aslında katı bir söylem değil de, daha çok gerçeğin ta kendisi desek? Aydınlanma yolunda bu istek ve arzu, senin aslında aydınlanmış olduğunun gerçeğini engelleyen şeylerdir. Nasıl ki Platon "hatırlamak" diyorsa, bu da aynı şey aslında.
Zaten aydınlanmışsın; sadece aydınlandığının farkına varman için çeşitli yöntemler geliştiriliyor.  Bunun için elbette bazı şeylerden yalınlaşmak gerekir. Ama bu noktada doğu öğretilerinde de görüş farklılıkları olduğunu sanıyorum. Bir kısmı dediğiniz gibi sadece çileciliğe bağlamış durumda. Osho da yazdığı kitaplarda hep buna değinmiştir.
Bu sapmalara rağmen bence Zen'in püf noktası şudur:  Bir şeyi sevmek ama bağımlı kalmamak. Eğer bağımlıysak da bundan kurtulmanın yolu biraz "çile çekmek"ten geçiyor. En azından bağımlılığın yarattığı acıdan daha az bir acı çekiliyor. Zen özünde hayata herhangi bir nefret beslemez aslında. Hatta tam tersine, enerjiyle dolup taşar ve her şeyi "sevme"ye başlarsın.

Saygılar, sevgiler :)
Mevlana

Ekim 02, 2011, 01:06:22 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Felix Steiner,

Zen'in yaklasimini busbutun reddetmiyorum. Insanin coskularina kendini kaptirip, hayatini ve degerli zamanini asla tam tatmin olmaz bir halde harcamasinda pek iyilik yoktur. Ama Zen'in herseyi sevme konusundaki samimiyetine katilmam pek mumkun degil. Bahsedilen tasavvuftaki "Ask" turu bir ogretiyse, ben bunun izlerini pek goremedim.

Pasif, atil bir ask halini pek faydali bulmuyorum. Insan, seviyorsa bunu gostermeli. Bizler bu dunyaya geldik gelmesine de, kendimizi bir manastira kapayip, aydinlanmaya calismak yaklasimi bana uygulanan yontem ne olursa olsun, bencilce gelmektedir. Insanin en yuce aktivitesi, diger insanlara yardim etmektir. Zen'de bu yardimlasma ve insani/toplumsal boyutu gozlemleyemiyorum. Bu sebeple de, Zen bilgim ve ilgim belirli bir citanin ustune cikmamistir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

Ekim 02, 2011, 01:56:11 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Pasif, atil bir ask halini pek faydali bulmuyorum. Insan, seviyorsa bunu gostermeli. Bizler bu dunyaya geldik gelmesine de, kendimizi bir manastira kapayip, aydinlanmaya calismak yaklasimi bana uygulanan yontem ne olursa olsun, bencilce gelmektedir.

Tesekkurler sn Eureka.

Ekim 02, 2011, 09:39:13 öö
Yanıtla #7

Sayin Felix Steiner,

Zen'in yaklasimini busbutun reddetmiyorum. Insanin coskularina kendini kaptirip, hayatini ve degerli zamanini asla tam tatmin olmaz bir halde harcamasinda pek iyilik yoktur. Ama Zen'in herseyi sevme konusundaki samimiyetine katilmam pek mumkun degil. Bahsedilen tasavvuftaki "Ask" turu bir ogretiyse, ben bunun izlerini pek goremedim.

Pasif, atil bir ask halini pek faydali bulmuyorum. Insan, seviyorsa bunu gostermeli. Bizler bu dunyaya geldik gelmesine de, kendimizi bir manastira kapayip, aydinlanmaya calismak yaklasimi bana uygulanan yontem ne olursa olsun, bencilce gelmektedir. Insanin en yuce aktivitesi, diger insanlara yardim etmektir. Zen'de bu yardimlasma ve insani/toplumsal boyutu gozlemleyemiyorum. Bu sebeple de, Zen bilgim ve ilgim belirli bir citanin ustune cikmamistir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

Hemen hemen aynı şeyleri düşünüyoruz aslında. Zen'de topluma hizmet gibi bir kavram mevcut değil, sürekli kendi içine odaklanan insanlara yönelik eğitim mevcut. Diğer insanlar ise "ayna" görevi görüyor, yani içimizdeki iyi ve kötü nitelikler karşıdaki insan tarafından bize yansıtılıyor.

Zen her şeyi yok ederek "hiçliğe" gidiyor bildiğim kadarıyla. Önce seni eğiten hocanı sever ona bağlanırsın, ancak sonunda onu da "yok etmek" zorunda kalacaksın.  Tasavvuf'ta da tam ters kutba doğru ilerleyiş olduğunu varsayalım(her şeyi sevmek).  Eksi ve artı gibi bu iki yol, belki de aynı yere çıkıyordur :). Ben bu noktaların sonuna gelmedim, yanılıyor da olabilirim ama iki yolun da "O'na" ulaşabileceğini düşünüyorum.  :)

Saygılarımla

Sanırım bize Zen'in faydalı kısımlarını almaktan başka yol görünmüyor.  :D
Mevlana