Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Istanbul  (Okunma sayısı 18926 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 24, 2007, 04:04:09 ös
Yanıtla #10

İstanbul'la ilgili çok güzel çalışmalar olmuş doğrusu, İstanbul benim hayatımın dönüm noktası oldu. Çok güzel ve önemli bir Megakent!
Ama beklenen olası deprem ihtimali gerçekten de büyük titreşimde olursa İstanbul için çok üzücü bir tablo ortaya çıkacaktır. 
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2007, 04:09:03 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 21, 2007, 01:35:44 öö
Yanıtla #11

İstanbul'un kuruluşunu ilk adını nasıl ve kimden aldığını Mehmet Halit Bayrı şöyle anlatmıştır:

"İstanbul'un kuruluşu ve kuruluş tarihi hakkında bugün geniş bilgimiz yoktur. Başka başka kaynaklarda milattan 657 ve ya 658 yıl önce kurulduğu gösterilen şehrin kurucusu Megaris yahut Megara kıralı Vyzas'tır. Rivayetlere göre Megaralılar yeni bir şehir kurmak isteyerek  herşeyden bunun yerini seçmek üzere bir kahine danışırlar. Kahinden Bu şehri körler memleketinin karşısına kurun cevabını aldılar.

Megaralılar dolaşa dolaşa şimdiki Topkapı sarayının bulunduğu noktaya gelirler buradan dört yana bakarken biraz uzakta karşı yakada kendilerinden önce Kalkedonyalıların kurmuş olduğu Kadıköyü'nü gördüler. Krallarıyla beraber Megaralılar bulundukları yerin güzelliğine o kadar hayran oldular ki Kakedonyalıların Kadıköyünü burada kurmadıklarına şaştılar ve belki biraz da öfkelendiler. Onların kör olduklarına hükmederek Kadıköyünün kahinin bahsettiği körler memleketi olduğuna inandılar. Topkapı sarayının bulunduğu tepe üzerine kurmak istedikleri şehrin temelini atarak ona krallarının adını verip Vyzas-Byzas dediler."

Kaynak:Halit Bayrı-İstanbul Folkloru
ars longa, vita brevis...

Aralık 22, 2007, 02:09:45 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

İstanbul geçmiş zamanlarda yaşayanlar yaşamıştır, şimdi istanbul istanbulluluğundan çıkmıştır. Tüm türkiyenin neredeyse yarısını taşı toprağı altındı falan filandı diyerek burayı cazibe merkezi yapacam diye taşırsanız yaşanmaktan çıkan bir yer yaratırsınız. Güzellikleri ve tarihi bile başlı başına konu olan bir şehir bence.
Bence geçmişte yaşanmış ve bitmiştir gözüyle bakıyorum. Eski insanların sohbetlerini dinledikçe çok çok şaşırıyorum. İstanbula özel fiyat pahalılığı , siyasi rant uğruna iç edilen ormanlar , canım yerlere dolan tarikatlar , vb.....

Aralık 23, 2007, 02:08:51 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Yastığının neminde İstanbul küflü.
Ciğerlerime çektikçe halatları kopuyor umut yüklü boğaz köprüsünün.
Cariyeler ayın şavkıyla Sarayburnu'nda.
Ah canım İstanbul için terketmiyorum seni.
Bu şehir kimseye yakışmıyor senin kadar,
Herkeste iğreti hasrete çirkin.
Bir sen yakarsın lambalarını bu şehrin,
Bir sana ses verir martılar, vapurlar.
İçinde sen varsın diye salar adalar rüzgerını,
Sen varsın diye yaşar tüm koca şehir.
Senin için yaşayan şehir yaşatır bunca figüranı...

Aralık 23, 2007, 03:32:07 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

İstanbulun gazi mahallesi ve maltepe gülsuyunuda gezmek gerekiyor.
Çok güzel oluyor özellikle özel günlerde mükemmel kutlamalar oluyor :)

Mart 02, 2008, 08:46:24 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

http://www.ersineser.us/

SANATSAL BIR ISTANBUL VIDEOSU. Ozellikle Sevgili skullG cok sevecek bunu..

Muhabbetle

Mart 02, 2008, 09:03:38 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bir zamanlar istanbulda ikamet etmediğimde ankara, istanbul arasında her istanbul ayrılışlarımda otobüste Yılmaz Erdoğanın bir şiirini özlemle anardım.

"Ben giderken en çok seni götürdüm, aklımın nakliyesiydin" diye devam ediyor.

Çocukluk yıllarından bu yana tek hayali istanbul olan ve filmlerde boğaz köprüsünü her gördüğünde "acaba bende birgün bu köprünün üzerinden geçebilecekmiyim?" diye içinden geçiren birisi olarak. Böylesine güzellikle hazırlanan bir metin için Sn. MASON'a teşekkür etmek istiyorum. Epey eski günlerime götürdü :)

Mart 03, 2008, 11:48:40 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Mart 03, 2008, 01:23:13 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

İstanbul' u özlediğimi anladım...

Teşekkürler güzel paylaşımlarınız için...

Mart 03, 2008, 02:00:42 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Ben 19 ülkeyi gezdim ama Türkiyede oluncaya kadar bana göre Dünyanın en hatıralı şehri Paristi. İstanbulu gezip gördükten sonra baktımki, hiç bir şehir bu kadar güzel olamaz.
Hep özlediyim anlarda İstanbula koşarak geliyorum.