Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "Nasıl bir yaradana inanıyoruz"  (Okunma sayısı 10257 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2014, 11:16:30 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Nasıl bir yaradana inanıyoruz?"

Sorunun içeriği farklı anlamlar içeriyor olabilir mi?

Soru1: İnsanoğlu nasıl olurda bir yaradana inanabilir?

Yoksa;

Soru2: Yaratan var, ama bu yaratan nasıl bir şey ki biz ona inanıyoruz?, diğer bir deyişle inandığımız yaratan nasıl bir şey?

Konu başlığını açarken yukarıdaki sorulardan (yanılıyorsam lütfen düzeltin) soru2 nin yanıtının bulunması isteniyor.

Kutsal kitaplarda özellikle kur an da 99 ismi olan, bütün iyi, güzel, doğru, vb özelliklere sahip, kendisinin söylediklerinin, beklentilerinin aksini yapanları bu dünyada ve öteki dünyada cezalandıran, cezalandıracak olan, insanoğlunu kendi belirlediği yoldan çıkarmak isteyen ve bunun için istediği izni alan şeye de izin veren,...

Yukarıda yazdığım özelliklere daha sayamayacağım özelliklere sahip olduğu belirtilen yaratıcıya inanmaktayım.

Din temelli değerlendirmeme şunu da eklemek isterim. En son baskıya, son modifikasyona, son revize edilmiş olan kitapta anlatılan yaratana inanıyorum.

Ancak, her insan farklı şekilde beyin sinyalizasyonuna sahip olduğundan kişi okuduğunu, gördüğünü farklı anlama, yorumlama kapasitesine sahiptir.

"Nasıl bir yaradana inanıyoruz" sorusu ile öğrenilmek istenen, ulaşılmaya çalışılan veya gidilecek güzergahta ne amaçlanıyor?, vb bu sorulara kendimce yanıtlar bulmaya çalışıyorum ama şudur diyemedim.

Aksi taktirde Sorunun yanıtı "her insan kendi algılama, kavrama, görme, bilgi birikimine, vb. şeylere göre bir yaratana inanır. Bu soruya detaylı yanıt verilmesi durmunda sonuç neye varır?

Saygılarımla,
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Eylül 15, 2014, 02:52:40 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Her fırsatta şunu söylemeye çalışıyorum. Hayvan/lardan  farkımız ne? Önce bunu netleştireceğiz. Körü kürüne itaat (biat) mı edeceğiz, yoksa sorgulama  yaparak mı bir sonuca varacağız.  Diğer bir deyişle NEDEN ?, NİÇİN ? ve  NASIL ? sorularını korkmadan, çekinmeden sorabilecek miyiz? yoksa ne söyleniyor, ne anlatılıyor, ne yazılıyorsa doğrudur amenna sadakna mı diyeceğiz.
        Her şeyden önce buna karar vermeliyiz. Şahsen her zaman sorgulamacı oldum. Sorgulamaktan da korkmuyorum. Her kese de sorgulamaktan korkmamayı öneriyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 15, 2014, 07:37:32 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her fırsatta şunu söylemeye çalışıyorum. Hayvan/lardan  farkımız ne? Önce bunu netleştireceğiz. Körü kürüne itaat (biat) mı edeceğiz, yoksa sorgulama  yaparak mı bir sonuca varacağız.  Diğer bir deyişle NEDEN ?, NİÇİN ? ve  NASIL ? sorularını korkmadan, çekinmeden sorabilecek miyiz? yoksa ne söyleniyor, ne anlatılıyor, ne yazılıyorsa doğrudur amenna sadakna mı diyeceğiz.
        Her şeyden önce buna karar vermeliyiz. Şahsen her zaman sorgulamacı oldum. Sorgulamaktan da korkmuyorum. Her kese de sorgulamaktan korkmamayı öneriyorum.
        Saygılar-sevgiler.

1-Ne bu şiddet bu celal,
2-Konu ile ne alakası var,
3-Kişesel özellikler üstün ırktan mı kaynaklanıyor da empoze havası yaratılıyor,
4-"Bodoslama dalmak" deyimi bu yazıya uygun düşüyor,
5-"Şahsen ben" egom o kadar büyük ki herşeyde besleme yapabilirim,
6-Çalışmak ve uygulamak, çalışmanın sonu gelmez, mütevazi,sakin düşünerek yazmak konuşmak, vb. erdemli olmanın gereklerinden midir,
7-3N değil, her zaman 5N 1K,
8-Sorgulama önce kişisel sorgulamadan mı geçer,
9-Her zaman sorarım kendime Neyzen TEVFİK üstad ne demişti bu durumda diye,

vs, vs, vs.

Saygılarımla,

Yücelip aslıma gitmek

Eylül 15, 2014, 08:04:26 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

-Şiddet bunun neresinde ?
         -Konunun özü burada yatıyor aslında. Anlayabilene.
         -Şahsi düşünce ne zamandan beri kişisel özellik oldu da bir de ırkçılıkla bağdaştırıldı ?
         -Şahsi egomun hiç bir zaman esiri olmadım. Söylediğimin aksini kanıtlayana her zaman saygı duydum ve hatamı telafi etmeye azami gayret gösterdim.
         -Düşüncelerimi ve bilgimi (varsa tabii) paylaşmaktan mutlu olurum.
         -3 deği, 5 değil sınırsız sorgulama daha iyi olmaz mı ?
         -Üstadı böyle absürt işlere karıştırmasak daha iyi olmaz mı ? 
          Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Eylül 16, 2014, 02:07:54 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kuru dut iyidir.

Özellikle güneşte kurutulmuş ise çok faydalıdır.

Zihni açar, enerji verir. Kuru dut dediğin yapısal olarak bozulmamış olmalı, daldaki şekli ile kurutulmalı,

Alıntıdır: FAZLA SORGULAMANIN ZARARLARI
(İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre fazla düşünen, sorgulayan insanlar zayıf bir hafızaya sahip. Bu kişiler daha kolay depresyona giriyor.

University College London’da yapılan çalışmada, bilim insanları, insanların bir konuda karar verirken ne kadar düşündüğüne ve sorguladığına bağlı olarak beyinlerinin hangi bölgelerinin ne kadar çalıştığını inceledi.

Verdikleri kararlardan emin olan ve üzerinde tekrar tekrar düşünmeyen kişilerin beyinlerinin düşünmeden sorumlu bölge olan ön lobunda daha fazla hücre bulunduğu ortaya çıktı. Kararları ve hayat hakkında saplantı derecesinde düşünen ve sorgulayan insanların ön lobundaysa daha az hücre olduğu ve bu kişilerin depresyona yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Çok dusunmeK zekayı açar, olaylara farklı bakarsın ama cok sorgulamak insanı yanıltabilir. Nerde ve hangi şartlarda yapıldığı önemlidir. Sorgulamanın kimlere karşı yapıldığı da önemlidir. Mesela, üst makamlara karşı fazla sorgulama ... demektir, takıl iste kafana göre.)

Yaradan ne güzel yaratmış, bakmak ve görmek gerek, bir ben vardır benden öte. Bakınca ben oyum, fakat o ben değilim. Ben onun suretindenim, fakat o benim suretimden değil.

Saygılarımla,
Yücelip aslıma gitmek

Eylül 26, 2014, 08:31:09 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

[Verilen link'e baktım, ve sonra da sizin "tartışılamamış, çünkü prototip çizilmiş" mealindeki yanıtınız okuyunca, şöyle düşündüm: O zamanki konu başlığı (şimdi de bir alt-başlık?) şöyle olabilirmiş: İnan konusu olunca, akıl ve mantık kullanmakta neredesiniz?... Gerçeğin anlatımlarını simgesellikle (i) algılamak ve (ii) anlatırken algılaTmak'ta neredesiniz?

Saygıyla, Umutla, Sevgiyle, Aydınlığa.

Eylül 26, 2014, 09:22:54 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Bunun tarifini yapan saptirmistir eğer tek tanriya inaniyor iseniz tarif edemez tam bagimli olmak gerekir. Tanriya körü körüne bağlanmak gerekir yoksa tanriya inanmiyorsun demektir cunku varligini sorgulayipta bulacaginiz türden bir varlik değildir senin ilmin yetmez bulmaya onu sevdikçe aşka doğru gittikçe varligini hissedersiniz. Sorgulayarak asla hissedemezsiniz

Eylül 26, 2014, 09:46:21 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Bunun tarifini yapan saptirmistir eğer tek tanriya inaniyor iseniz tarif edemez tam bagimli olmak gerekir. Tanriya körü körüne bağlanmak gerekir yoksa tanriya inanmiyorsun demektir cunku varligini sorgulayipta bulacaginiz türden bir varlik değildir senin ilmin yetmez bulmaya onu sevdikçe aşka doğru gittikçe varligini hissedersiniz. Sorgulayarak asla hissedemezsiniz

Merhaba. Şuna dikkat ederek yazdım: Açılmış hali ile konu başlığı "Yaradan" diyor, 'Tanrı' ile sınırlandırmıyor.
Bir felsefik kavram olarak Yaradan'ın algı-sorgu-yargı konusu yapılabildiğini bilerek bu başlık açıldı diye düşündüm ve yazdım iki satır.

Şunu da ekleyerek bitireyim: Musa, İsa ve Muhammed'in dilinden gelen Tanrı buyruğu aynen sizin özetlediğiniz içeriktedir, evet.

Saygıyla.

Eylül 26, 2014, 10:11:45 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Bencede  aynen katılıyorum

Eylül 27, 2014, 01:27:35 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

ilginç bir konu başliği olmuş ilginç oldu kadarda çok mantikli bir soru aslinda insan olu bence yaradana bakmadan önce ne verdine bakiyor yani çocuk luk yillarindan başlarsak tabiki nasil bir aile de büyüdümüz önemlide müsliman ve ya hiristiyan yada başka dinler bence kültür hem hayata bakış açimizi hemde yaradiciya bakış açimizi değiştirir birazda kişisel bir durum gibi oluyor.benim soruya cevabim biraz ilginç olucak cenneti ve cehennemi veren fani oldunda sonsuz bir hayati sunan melek lerin şeytanin,cinlerin var oldunu söyleyen bir yaradici insan yapisina bakiyorsun mükemmelce bir yapiliş şekli evren,dünya,güneş ayni şekilde sayamadim bir çok şey yaradanin gönderdiği kitap lara bakiyorsun hiç kuşku yok bukadar şeyi nasil bir kişi yapa bilirki kişi diyemirsun sifat diyemiyorsun yaradanin nekadar büyük oldunu bile bilemiyoruz.oyüzden sadece inaniyorum demekle yetiniyorum.