Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Friedrich Nietzsche -İyinin ve Kötünün Ötesinde  (Okunma sayısı 8816 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2011, 02:43:09 ös

Sn. ADAM icin gelsin bu kitap...

Her felsefe, bir felsefeyi de saklar; her düşünce bir saklantıdır, her
 sözcük bir maske.
 ...
 Kimsin sen? Ne yapıyorsun? Soluklan burada: Bu yerin kapısı herkese
 açıktır, -dinle kafanı!
 Ve kim olursan ol: Neyi canın çekiyor şimdi? Ne dinlendirir seni? Söyle
 yalnızca: Neyim varsa, hizmetindedir!
 Dinlendirmek? Dinlendirmek seni? Ey sorgulayıcı, ne söylüyorsun
 orada.
 Duyur bana, ne olur?
 ‘Ne? Ne? Söyle!
 ‘Bir maske daha! İkinci bir maske!’

Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Ağustos 02, 2011, 04:22:07 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önce teşekkür eder arkasından da rica ederim, sadece benim için olur mu, düşün sevgisi olan herkes için diye...

Nietsche... Her yapıtı her zaman okunur.

Ancak tek başına, sadece Nietsche okunmaz.

Sayın Popperist hayli zamandır pek görünmüyor forumda. Şimdi burada olsaydı belki benim bu deyişime karşı çıkardı.

Bu kitabın eleştiride öteki gibi fakat elbette çare yok. Biz henüz e-kitap düzenlemeye alışmadık. Şimdilik sadece metinleri pdf olarak düzenliyoruz o kadar. Üstelik kitap sayfalarından dönüştürme pdf. Ancak üzülmeyin, pek yakında alışırız. Kafalarımızı bir türlü çağdaşlaştıramıyoruz ama şu çağdaş teknolojiyi kullanmaya hiçbir diyeceğimiz yok.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 02, 2011, 11:36:49 ös
Yanıtla #2

Sayın Adam'a selam ederim :) Askerde olduğum ve çok yoğun çalıştığım için okuyamıyorum, yazamıyorum da. Ama bu başlık tıklatmak için uygun düştü.

Ben Nietzsche'yi pek okumadım. Onu okuyan ve bizim yerimize yorumlayan yazarları okudum. Bu kitabını da okumuştum bir ara.

Nietzsche, insanın diğer yüzünü göstermiştir. Sürekli baskıladığı, baskıladığı için de türlü kurnazlıklar üretmek zorunda kaldığı insanın kendi egosunu... Freud'a büyük ilham vermiştir. Nietzsche'den evvel bunu Schopenhauer az çok başarmıştı. Ama Nietzsche, Schopenhauer'in "ne yapalım, insanız, böyleyiz, irademize hakim olamıyoruz" diye yakındığı sorunlara "insan iradesini kullanmak istediği kadar insandır zaten" diye benim tercüme ettiğim, sorumluluk duygularına büyük bir atıfla yazmıştır. Bu yüzden değerlidir. Nietzsche'nin sevmediği şey, toplumsal kuralların (ahlakın) iki yüzlü doğasıydı. Ona göre, zayıflar veya tembeller, güçlü ve çalışkan insanı tarih boyunca sürekli engellemişlerdir. Bunu da toplumsal ahlak kurallarıyla yapmışlardır. Tabii ki burada Hz. İsa'ya büyük bir tepki var. Bir ara Hugo Chavez, Hz. İsa için "en büyük sosyalisttir" demişti. Doğru. Çünkü Hristiyanlık, düşmanını sevmeyi bir erdem olarak yücelten. Sol yanağına vurana sağ yanağını çeviren bir "iyilik" tanımı getirmişti. İyilik kodları böyle yazılınca, kötülük de kendini belli ediyor. İşte Nietzsche de, bu çeşit bir ahlakın asıl kötülük olacağını vurguluyor.

Nietzsche, kin, kıskançlık, öfke, yıkıcılık vb. gibi tüm kötü ve düşük duyguların bu iyiler arasında çok yaygın olduğunu vurguluyor. Ona göre, zayıf insanın diğerlerini alt edebilmek için ahlakı yaygınlaştırması, ona tesadüfen bir ödül vermiştir; akıl. Zayıf insan, kendisinden güçlüyle baş edebilmek için, "kurnazlığı" keşfedecektir çünkü. Kurnazlığı ilk keşfeden kişi de, sorunlarını açıklıkla çözemeyen zayıflar arasından çıkacaktır. Bu yüzden bu kurnazlık ihtiyacı aklı doğurmuştur. Burada Yahudilere de bir şeyler atfediliyordu.

Nietzche böyle kurnaz insanların düşmanını asla sevemeyeceğini söylüyor. Halbuki en büyük mottoları buydu. Nietzche, düşmanını sevmenin sağlıksız olduğunu söylerken, ilginç bir şey de söyler; aslında gerçekten güçlü insanın düşmanını seveceğini, veya düşmanını seven birinin, ancak ve ancak tüm kompleksten, güvensizlik duygusundan, kinden, öfkeden arınmış, kendisine olan zararını telafi edebilmiş, güçlü bireyler arasından çıkacağını söyler. Güçlü insan düşmanını sever der. Ahlakçılar değil. Ahlakçılar, açıktan bir savaşta yenileceği için, yüze gülümser, ve düşmanını seviyormuş numarası yapar. Fakat güçlü insan, güçlü olduğu için düşmanını umursamaz bile.

Nietzsche'nin bence olumsuz tek yanı, gerçekten kötü bir ahlakın tüm saçma yönlerini bir anda önümüze sererken, bununla birlikte tüm "ahlakı" da çöpe atması olmuştur. Halbuki, kişisel sorumluluğa daha fazla vurgu yaparak, bir özgür insan ahlakı geliştirebilirdi. O ise tüm yaşamını kötü ahlaka lanet etmekle geçirmiştir.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare