Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sorular  (Okunma sayısı 3854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2008, 01:09:28 ös
  • Ziyaretçi

Sn.Mason arkadaşın masonluk hakkındaki yorumu ve tanımı : “Masonluk; hayat boyu suren, olgunlasma, erdemlik, bilim yolunda isigi arama, herkesin esit olarak tek cati altinda elit, mutlu ve kaliteli olarak yasamasini amaclayan bu yolda egiten bir okuldur. Baslica hedeflerinden bazilari; Yarini daha guzel bir gun yapmak bunun icinde iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmektir.”

Masonlukta "En az su kadar paraniz olmasi lazim" gibi bir sinirlama yoktur. Soylenen yanlizca fakir olmamaniz gerektigidir.
Ailenizin yemek parasini yada cocugunuzun okul parasini Masonluga yatirmamaniz gerekir. Sadece durumuz rahat ise, insanliga ve diger insanlara yardim edebilirsiniz.
Bir fakirin, insanliga yardim, kendini gelistirme, insanlik icin yarini daha guzel bir gun yapmak gibi sorunlardan cok once daha buyuk sorunlari vardir. Boyle bir kisi Masonluktan bekleneni veremez ve alamaz. Belli bir kultur, maddi, manevi ve egitim durumunda olan kisiler Mason olarak alinabilir. Masonluk bir zengin kulubu degil, Bir yardimlasma, fikir, felsefe, bilgi ve maneviyat dernegidir.

Masonluk hakkında şimdiye dek hiçbirşey bilmeyen / yanlış bilen birisi olarak Sn Mason’un görüşlerini ve tanımlamalarını okuduktan sonra şu soruları sormak istiyorum sizlere :

1.   Hayat boyu olgunlaşma diye tabir ettiğiniz felsefik sürecin sonunda hedeflenen şey nedir? Yani olgunluk nedir?  Olgunluğa erme deyimine bir çok yerde, birçok inançta bir çok felsefi akımda rastlarız. Örneğin Müslüman olan bir kişi için olgunlaşma, İslamın prototip olgun insanı peygamber gibi olmaktır, ona yaklaşmaktır ve kriterler hem peygamberin hayatı , hem de islamın kitabında belirlenmiştir. Başka bir örnek olarak Marksist düşünceye sahip bir insanı ele alalım. Bu insan için olgunlaşma kişisel çıkarlarını bir kenara bırakmış, sınıfsız bir toplumda yaşamayı öğrenmiş, aile kurumunu kapitalizmin en küçük hücresi olarak görüp red etmiş ve nihai olarak da komünist olabilmiş bir kişiliğe ulaşmaktır. Nietzsche içinse olgunlaşma üst insana ulaşmaktır. Hindu bir rahip içinse dünyayı bir kenara itebilmek ve bilgeliğe ulaşmaktır.
Örnekler çoğaltılabilir. Hepsinin ortak noktası hedef bellidir ve hedefe giden yol bellidir. Kiminde kutsal kitap, kiminde manifestolar kiminde geçmişten gelen öğretiler vs…
Sormak istediğim ise bir masonun olgunlaşma sonunda hedefi nedir? Bunun kriterleri nedir? Nasıl bir olgunlaşmadır ve referansını nereden alır?
2.   Bilim yolunda isigi arama demiş Sn.Mason. benim bundan algıladığım bir mason bilimsel olmayan hiçbirşeye itibar etmez, maddecidir, materyalisttir. Doğru mu anlamışım?
3.   Herkesin tek çatı altında elit mutlu ve kaliteli yaşaması konusunda ise şunu somak istiyorum : herkes derken buna bütün insanlık dahil mi? Tek çatı altında derken bir dünya devleti mi kastedilmiş? Elit ve kaliteli yaşamanın tüm bir insanlık için geçerli olabilmesi teorik olarak mümkün değildir ve  bir ütopyadır. Elit ve kaliteli yaşamak nasıl sağlanacaktır? Bu sadece bir zümre için olan bir istekse bu doğrudur olabilir.
4.   Mason olmak için fakir olmamak gibi bir zorunluluktan bahsedilmiş ve açıklamasında ise “kendine hayrı olmayanın insanlığa da hayrı olmaz” gibi bir düşünce ifade edilmiştir. Masonluk hakkında çok fazla bilmememden kaynaklansa gerek bu düşünce bana çok itici geldi. Ben bir mühendisim ve işim gereği çok çetin şartlar altında, çoğu zaman can güvenliğim tehlike altında çalışıyorum. İşim bitip de ailemin yanına dönerken topluma, kamuya, hastanede yatan ve makinalara bağlı yaşayan insanlara, merdiven çıkamayan yaşlı insanlara vs. faydalı olup dertlerine bir nebze derman olduğum için mutlu oluyorum ve faydalı olduğumu düşünüyorum. buradan geleceğim sonuç şudur : faydalı olmak isteyen insan parasıyla, bilgisiyle, tecrübesiyle, nüfuzuyla yani hangisi ya da hangilerine sahipse faydalı olabilir. İyi bir şeyler yapmak sadece parayla olmaz bana göre. Özellikle bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Düşüncelerimin ve eleştirilerimin anlayışla karşılanacağı ümidiyle….

Haziran 04, 2008, 02:06:10 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin koray07,

1. Kisinin kendisini gelistirerek erdem (olgun) bir insan olmasi. Masonlukta olgunlugun anlami Turkce sozluklerde aciklanan tariften farkli degildir.

Olgunluk: İnsanların bilgi, görgü ve hoşgörü bakımından gereği kadar gelişmiş olma durumu, yetkinlik, kemal

Masonlukta amaclanan olgunluk seviyesi,iceriginde politik yada dini bir dusunce barindirmaz. Bir Masonun olgunlasma sonundaki hedefi daha iyi bir insan olarak yarini daha guzel bir gun yapmaktir.

2. Hayir. Materyalist degil, realisttir diyebilirsiniz. Bir Mason hurafeler yada buyuculuk ile ilgilenmez. Bilmin yolunu takip eder. Kulaktan dolma bilgiler ona yeterli gelmeyecektir. Kitaplardan yararlanir. Bir Mason gercegi arar, gercegin ve dogrunun pesinden gider. Hakikati bulma amaci ile her turlu bilimsel yoldan yararlanir. Masonlarin materyalist kisiler olmasi amaclansa idi, Tanriya inanc sarti kosulmazdi.

3. Evet. Bu istek butun insanlik icindir. Onemli olan bunu basaramamanin riski degil, deneyebilme cesaretidir. Sorunuzun diger kisimlari ogretilerde mevcuttur. Detayli bilgi veremem.

4. Bu maddede bir soruya rastlayamadim. Ancak konu hakkinda daha detayli bilgi alabilmeniz icin asagidaki adreslere girmenizi oneririm.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=637.msg2929
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=492.msg807
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=1502.msg3216
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=493.msg810
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3475.msg24337
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=753.msg3192#msg3192
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=290.msg7617#msg7617

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 04, 2008, 02:33:45 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn.Mason cevaplarınız için teşekkür ederim. 3ncü sorunun cevaplayamadığınız kısımlarını anlayışla karşılıyorum. Diğer konularda ise forumun değişik yerlerinde ayrıntılı anlatımlar mevcut, sanırım foruma yeni üye olmanın heyecanıyla soru sormakta biraz acele etmişim.

Saygılar