Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Buyuk Ustat Demir Savasin`in Mesaji  (Okunma sayısı 3250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 18, 2006, 02:43:20 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 9553
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

BÜYÜK ÜSTAD MESAJI

Ebedi hayata gönderdiğimiz ve dönemini tamamlamakta olduğum Büyük Üstad En Muhterem Sahir Talata AKEV Kardeşim, son mesajında Masonluğun tarihinden, düşüncelerinden ve yapısından genel olarak bahsetmişti. Masonun ve Masonluğun tanıtımında evvelce başlamış olan çalışmaları daha geniş kapsamlı değerlendiren En Muhterem Sahir Talata AKEV Kardeşimi minnet ve şükranla anarak konulara ve bazı sorulara açıklık getirmek istiyorum.

Mason öncelikle tarihine ve geleneklerine sahip ve sadıktır. Bu sadakat ve sahiplik, tarihin ve geleneklerin geleceğin temelini oluşturmasından kaynaklanmaktadır.

Bu suretle Mason, şimdiki zamanın, faktör ve geleceğin temelini teşkil etmesi için tarihine ve geleneklerine dinamik yaratıcı olarak sahip ve sadıktır.

Bu nedenle de kendisini yenilemeye çalışır. Mason insanı, Tanrının yarattığı durumu ile, diğer deyimle her türlü taassup ve boş inançlardan, mevki, zenginlik, egositlik vb. hırslardan, ihtiraslardan, çıkarcılıktan arınmış, Akıl ve Hikmet sahibi üstün bir varlık olarak kabul eder.

İnsana ve insanlığa çok önem verir. İnsanlar arasında ırk, dil, din, renk gibi ayrımların bulunmadığını kabul eder, bunun için çalışır.

Mason herşeyden önce bulunduğu ülkenin sadık bir vatandaşıdır, yurttaşıdır. Aynı sadakat ve bağlılığı toplumun, insanın yetiştiği nüve olan aileye de gösterir. Bu nedenle daha mason olmadan önce Tanrı huzurunda yurduna ve ailesine bağlı kalacağına, onlar için elinden gelen hiçbir şeyi esirgemeyeceğine namus ve şerefi üzerine yemin eder.

Mason öncelikle kendisi üzerinde çalışarak olgunluğa ulaşmak ve içinde bulunduğu toplumu yüceltmek için çaba harcar, herkesle dost olur ve hiç kimseye düşman olmaz. Hatta mason tahrik edilse bile affetmeye çalışır. Kendisine haksız hücumlarda bulunanları yumuşaklıkla doğru yola getirmeye gayret eder.

Mason, samimi inançla, hakiki faziletle ve doğru bilgilerle herkesin görevlerini en iyi şekilde yapabileceğini hatırdan çıkarmayarak yapılan hataları şefkatle mütalaa eder.

Mason düşüncesinde hürdür. Düşüncesi ve zihniyeti evrenseldir. Bunun sonucu olarak globalizasyon veya küreselleşme olarak tanımlanabilen bu düşünce hiçbir şekil ve suretle, hiçbir zaman milliyeti ortadan kaldırmaz. Ancak egoizmi, ilkelliği ortadan kaldırı. Mason milletine çok sıkı bağlıdır. Mason, toplumda demokrasiyi, hürriyeti benimser ve korur. Laik devlet anlayışına, Ulu Önder Atatürk'ün devrimlerine ve anlayışına bağlıdır ve bunları korumayı da zorunlu görev sayar.

Masonluk asırlardır devam eden evrensel düşünceye sahip bir yapıdadır. Asırlar boyunca devam eden gelişmelere, değişimlere rağmen masonluk hayatiyetini muhafaza etmektedir. Bu da masonluğun bir yaşam biçimi olduğunun kanıtıdır. Yirmibirinci asırda dünya küçülmüştür ve belki de ileri çağlarda galaksiler de küçülecektir. Ancak bu küçülmeler arttığı oranda insanın, insanlığın ve insan hak ve özgürlüklerinin de evrenselleştiği bir gerçektir. Bu suretle insanlık zaman içinde ortak bir şuura sahip olacaktır. Dolayısıyla da masonluk bugüne kadar var olduğu gibi yine de var olacaktır.

En Muhterem Demir SAVAŞÇIN
Büyük Üstad
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
7 Yanıt
10337 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 12, 2008, 01:58:36 ös
Gönderen: enes34
4 Yanıt
3424 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 01, 2008, 01:43:15 öö
Gönderen: blossom
0 Yanıt
2745 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 10, 2008, 01:18:36 ös
Gönderen: poyraz06
0 Yanıt
2189 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 25, 2008, 12:46:40 ös
Gönderen: Isis
2 Yanıt
3221 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 20, 2010, 06:17:25 ös
Gönderen: Theory
1 Yanıt
6246 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 11, 2011, 04:27:34 ös
Gönderen: Prometheus
0 Yanıt
2853 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 28, 2011, 11:56:32 öö
Gönderen: MASON
0 Yanıt
4533 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2015, 10:00:33 ös
Gönderen: Risus