Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce bir mason hariciden üstün mü ?

Evet , Masonların haricilerden üstün olduğunu düşünmekteyim..
Hayır ,Masonların haricilerden üstün olmadığını düşünmekteyim..
Üstünlük kişiye göre değişir, mason yada harici olması farketmez..
fikrim yok

Gönderen Konu: Sizce bir mason hariciden üstün mü ?  (Okunma sayısı 35160 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 28, 2011, 04:38:54 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bugüne dek bu forumda hiçbir ankete katılmadım. İşime gelmiyor.

Ancak anketin sorusu üzerine düşündüklerimi söyleyebilirim. Düşündüklerimi belirtmeden bir seçeneği işaretlemek bence pek anlamsız.

Bir mason ile bir hnariciyi karşılaştırırken, masonun ne olduğu belli de haricinin ne olduğu belli değil. Buradaki harici Masonluğa göre harici değil mi? Yoksa bir mason da bir başka ezoterik kuruma göre pek âlâ haricidir.

Burada üstünlük söz konusu değildir; ilerilik söz konusu olabilir. Bu ilerilik de nitelik bakımından değil nicelik bakımındandır; buradaki niceliğin ölçüsü zamandır.

Masonluğa göre; bir mason bir hariciden ileridir çünkü Masonluğa girmiş ve mason sııfatını edinmiştir; harici henüz girmemiş ve o sıfatı edinmemiştir. O da girdiği zaman ikisi eşit olacaktır.

Bundan sonraki örneği ABD'nden alalım. AMORC üyesi olmayan bir mason bir Rozkruacıya olanla haricidir ve ondan geridedir.  Mason olması ona hiçbir ayrıcalık kazandırmamaktadır. Hariciliğini giderebilmesi için onun da AMORC'a girmesi gereklidir. (Ancak ondan sonra orada Masonlukta olduğu gibi "eşit" sayılabiliyorlar mı, orasını bilmiyorum. Bu konuyu hiç araştırmadım; bilen varsa söylesin.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 28, 2011, 04:42:15 ös
Yanıtla #11

Ben çok açık bir soru yönelttim. "Harici derken kimi kastediyorsunuz?"

Mason olmayan her insanı homojen bir grup olarak düşünerek karşılaştırma yapmanın saçmalığını eminim soru sahibi dahil, idrak sahibi herkes görebilir. O zaman ne kalıyor?

Burada çıkacak olası bir "masonlar üstün" cevabının üzerine, bu lafı "Bakın Masonlar kendilerini bizden üstün görüyorlar" diyerek dışlarıda kullanmak... Kimse kusura bakmasın, bu açıklamamdan anlaşılacağı gibi ben bu soruyu son derece "kötü niyetli" buluyorum. Şimdiye kadar bunun kaç tane örneğini gördük. Aradan cımbızlanan laflarla kötülendiğimiz örnekler saymakla bitmez.

Şİmdiye kadar hangi Mason kendisi başka birilerinden üstün olduğunu söyledi de böyle bir soru sorma gereği hissediliyor. Gereği yok, anlamı yok... O zaman demek ki bir amacı var. Ve o amaç iyiniyetli bir amaç DEĞİL.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 28, 2011, 04:46:12 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,
Yaklaşımınız makul ve mantıklı, olasılığı yüksek ....

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 04:50:43 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Alıntı
Bu kadar yanlış ve yanlı bir sorunun foruma hiçbir katkısının olmadığını da özellikle belirtmek isterim.

Mustafa Kemal kardeşimin dediklerine tamamen katılıyorum ve buradaki amacın iyi niyetli olmadığını düşünüyorum.

Temmuz 28, 2011, 04:52:02 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Ben çok açık bir soru yönelttim. "Harici derken kimi kastediyorsunuz?"

Mason olmayan her insanı homojen bir grup olarak düşünerek karşılaştırma yapmanın saçmalığını eminim soru sahibi dahil, idrak sahibi herkes görebilir. O zaman ne kalıyor?

Burada çıkacak olası bir "masonlar üstün" cevabının üzerine, bu lafı "Bakın Masonlar kendilerini bizden üstün görüyorlar" diyerek dışlarıda kullanmak... Kimse kusura bakmasın, bu açıklamamdan anlaşılacağı gibi ben bu soruyu son derece "kötü niyetli" buluyorum. Şimdiye kadar bunun kaç tane örneğini gördük. Aradan cımbızlanan laflarla kötülendiğimiz örnekler saymakla bitmez.

Şİmdiye kadar hangi Mason kendisi başka birilerinden üstün olduğunu söyledi de böyle bir soru sorma gereği hissediliyor. Gereği yok, anlamı yok... O zaman demek ki bir amacı var. Ve o amaç iyiniyetli bir amaç DEĞİL.

Saygılarımla.
Sayın Mustafa Kemal,

Sizinle daha evvelki gibi bir tartışmaya girmenin bu forum'a yarar getirmeyeceğini düşünüyorum, sorularınızın yanıtlarını özelden şahsıma sorup cevabını alabilirsiniz... yazılarımda herhangi bir art niyet bulunmamaktadır, size zeytin dalı uzatıyorum....

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 04:53:15 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın 418, size göre bu sorunun cevabı nedir?

Saygılarımla

Temmuz 28, 2011, 04:54:21 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Alıntı
Bu kadar yanlış ve yanlı bir sorunun foruma hiçbir katkısının olmadığını da özellikle belirtmek isterim.

Mustafa Kemal kardeşimin dediklerine tamamen katılıyorum ve buradaki amacın iyi niyetli olmadığını düşünüyorum.

Sayın Orion,

4 numaralı yanıtta iyi niyetli olduğumu düşünüyorum şeklindeki yazınızı manidar buldum....

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 04:55:15 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn adam'ın dediklerine ilave bile yapmak anlamsız.Bir masonun bir hariciden üstün olabilme fikri bile yanlıştır.Eşitlik ilkesine aykırıdır,o yüzden anketede katılmayacağım.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 28, 2011, 04:56:01 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sayın 418, size göre bu sorunun cevabı nedir?

Saygılarımla
Sayın Thoth,

bende Sayın ADAM gibi düşünmekteyim sıranın sembolik bir anlam yüklendiği görüşündeyim....

Temmuz 28, 2011, 05:01:15 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sayın Orion,

4 numaralı yanıtta iyi niyetli olduğumu düşünüyorum şeklindeki yazınızı manidar buldum....

Saygılarımla,
418

Sayın 418,

Ön yargılarımızdan kurtulmamız için öncelikle karşı tarafın iyi niyetli olduğunu düşünmemiz gereklidir. Benim yaptığım da buydu, ancak verdiğiniz yanıtları ve diğer yazdığınız yazıları da okuduktan sonra bu anketin iyi niyetli olmadığını düşünüyorum.