Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Loca ve üye sayınız nedir? Türkiye�de hangi illerde Mason Locaları var?  (Okunma sayısı 97246 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 28, 2007, 10:58:05 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Aralık 31, 2009, 08:17:06 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Yabanci ulkelerde bircok Masonik genclik kollari var. Fakat Turkiyede Masonik bir topluluk adi altinda bizler ile bagi olan bir genclik kurulusu yok.

Yabancı ülkede olduğun için sanırım haberin yok.İzmir ve İstanbulda gençlere yönelik güzel faaliyetler var.Masonik bir topluluk adı altında terimini tam olarak idrak edemedim. Mason Gençlik Kolları tarzında birşey tabiki değil.

Aralık 31, 2009, 11:19:59 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Bu arada yazılan mesajın tarihine baktımda.Eskiden yoktu şimdi var tarzı bir kıvırtmaya girilmemesi için eklemekte yarar görüyorum. 1997den beri Gön-Bir aktif faaliyetlerde bulunmaktadır. Ayrıca sosyal pekçok konuda gençler için kulüpler kurulmuştur.En son basına yansıyan kulüpte İstanbulda kurulmaya çalışan motorcu masonlar grubuydu zannediyorum.

Aslında yazılması gereken çok şey var ama susmak erdemdir.

Ocak 01, 2010, 09:32:35 öö
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ocak 01, 2010, 10:09:52 öö
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık Türkiye'deki loca ve mason sayısı için açılmış. Sayın Shemuel 2007'de 14 bin diye bir toplam üye sayısı vermiş. Bu elbette sadece HKEMBL için geçerli bir rakam; ÖMBL ve KMBL göz ardı edilmiş. Ancak neresinden baksanız bugün için toplamı 300 loca ve 20 bin masonu bulmaz.

Derken Sayın Khunrath, bence bu konuyla bağlantılı olmasa da bu başlığ izleyerek Gön-Bir diye bir kuruluştan söz ediyor ve bir de motorcu masonlar grubundan. Hatta gençleri için kurulmuş sosyal kulüplerden.

Ben bunların hiçbirini bilmiyorum ve öğrenmek isterim. Rica etsem Sayın Khunrath bunları uygun bir başlık altında anlatır mı? (Sanırım Zincirin Diğer halkaları bölümü buna elverişlidir.

Ardonda Sayın Neo, bu konunu burada görüşülmesinin uygun olmadığını belirtiyor; o "burada" bözcüüğü bu bölümde mi, yoksa bu forum alanında mı?... Önceki ise katılıyorum; farklı bir başlık açılmalmı. Sonraki ise sormak işterim niçin diye?

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 01, 2010, 10:26:12 öö
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Syn ADAM

Bu konu bu forumda tartışılmamalı. Nedenine gelince:

Sayı olarak kimse kesin birşey diyemez çünki bugün gereksiz kuruluşlar ve kulupler de mevcuttur. Bu forumda tartışılması uygun değil çünki herkesin aklında belirli işaretler oluşucaktır.

Ocak 01, 2010, 10:44:51 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türkiye'de hangi büyük locanın kaç locası ve kaç üyesi olduğu, gizli saklı bir bilgi değildir. Hatta nerelerde hangi adlar altında locaları bilindiğna ilişkin bilgiler de gizli saklı değildir. Sadece belki sayısal bakımdan bir hata yapılabilir ama binlerden söz edildiğinde bu da göz ardı edilebilicek mertebededir.

Şayet o  "gereksiz kuruluşlar ve kulüpler" gizli seaklı şeylerse bir diyeceğim olamaz. Fakat TC Dernekler Yasası böyle gzli saklı örgütlenmelere kesinlikle olanak tanımaz. Dolayısıyla ben bilmediklerimi sorarım. Bilen varsa ve açıklamak istiyorsa açıklar.

Bence bu forum alanı tüm bunların görüşülebileceği en elverişli ortamlardan biridir.

Sevgiler.

Ocak 01, 2010, 10:57:59 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

O zaman bekle ve gör doğru bilgi ede bilicekmisin bu konu hakkında.

Ocak 01, 2010, 11:10:56 öö
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Pardon!... Sayın Neo'nun ne demek istediğini tam olarak anlayamadım. Neyi bekleyip göreceğim? O bağlamdaki istatistiksel bilgiler zaten elimin altında var.  Belki 2009 yılının eklemeleri ve değişiklikleri noksandır, o kadar. Yoksa bekleyip göreceğim başka bir şey mi var?

Sadece şu sözü edilen diğer kuruluşların neler olduğunu bilmiyor, bilen varsa anlatmasını rica ediyorum.

Ocak 01, 2010, 11:31:17 öö
Yanıtla #19
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Yabanci ulkelerde bircok Masonik genclik kollari var. Fakat Turkiyede Masonik bir topluluk adi altinda bizler ile bagi olan bir genclik kurulusu yok.

Yabancı ülkede olduğun için sanırım haberin yok.İzmir ve İstanbulda gençlere yönelik güzel faaliyetler var.Masonik bir topluluk adı altında terimini tam olarak idrak edemedim. Mason Gençlik Kolları tarzında birşey tabiki değil.
Bu arada yazılan mesajın tarihine baktımda.Eskiden yoktu şimdi var tarzı bir kıvırtmaya girilmemesi için eklemekte yarar görüyorum. 1997den beri Gön-Bir aktif faaliyetlerde bulunmaktadır. Ayrıca sosyal pekçok konuda gençler için kulüpler kurulmuştur.En son basına yansıyan kulüpte İstanbulda kurulmaya çalışan motorcu masonlar grubuydu zannediyorum.

Aslında yazılması gereken çok şey var ama susmak erdemdir.

Sn. Khunrath!

Herşeyden önce nasıl bir forumda olduğunuzu idrak edemediğinizi düşünüyorum, sonrasında "Mason Gençlik Kolları" idrakınızın yeterli olup olmadığını irdeleriz. Bu forumda, bu ortamda biz bırakın bir kardeşimi, bir site yöneticisini diğer üyeler için dahi "kıvırtmak" gibi amiyane bir tabiri kullanmıyoruz, kullandırtmıyoruz.

Susmanın erdem olması konusunda edebiyatınıza girişmeden önce sizi en büyük erdem olan "kendini bilme"ye davet ediyorum. Yaşınız genç fakat bu böylesi bir konuda müsamaha için yeterli sebep değildir.

Buyrunuz ben yurtiçinde dahası hem Ankara hem İstanbul' da faal bir biraderim bana cevap veriniz Gönül Birliği Kültür ve Dayanışma Derneğinin hangi toplantısına katıldınız? Hangi gençlik faaliyetinde bulundunuz? Bu derneğe hangi gençler üyedir ? Cehaletiniz dolayısıyla komik duruma düşüyorsunuz!

Masonluk konusunda ahkam kesmeye meraklı boş insanlardan değilseniz benimle ya da bilgim dahilinde (toplantı notu gelmiş) bir toplantıya katılmış olmanız gerekiyor. Buyrunuz? Bu toplantılarda konuşulanların hiç biri masonik sır değildir. Hangi toplantıda ne konuşuldu? Yaptığınız terbiyesizliğe karşın bu konuda cevap verebilmeniz için sizi süre cezasına tabi tutmuyor ya da sitede yasaklı duruma getirmiyorum. Ki böylece site üyelerimiz sizin ne kadar dolu bir insan olduğunuzu görebilecekler.

Ancak bundan sonra yurt dışındaki gençliğe yönelik De Molay toplulukları ile Gön-Bir' in farkları üzerine cevap vereceğim.

Bu arada yazmadan da edemeyeceğim. Gençlik faaliyeti diye belirttiğiniz motorsiklet klubündeki biraderlerin yaş ortalaması sizin tahayyül ettiğinizin çok çok üzerindedir.
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2010, 12:16:06 ös Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...