Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TÜRKİYEDEKİ MASONLARIN ÇOGU NEDEN ATATÜRK"ÇÜ  (Okunma sayısı 38885 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 29, 2009, 06:33:32 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sayın Dino,
Sizin yazdıklarınızın üzerine eklenecek tek kelime yok.
Teşekkürler...

Nisan 29, 2009, 06:35:16 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Sevgili Dino

Atatürk araştırmacısı Prof.Dr.İlknur Güntürk ün (bolu) konferans metninin bir kısmını değil de tamamını (15sayfa)
buraya koyabilseydiniz daha da güzel olurdu.

Zira, Atatürk'ün çeşme başında kahve içebilecek kadar büyük bir insan olduğunu tekrar tekrar anlamamız gerekiyor...
Çiçeğe adını vermiş mesela. Söyleyecek söz bulamıyorum..

İşte şimdi anladım Masonların hepsi Atatürk çü ...... 

'Kimileri birileri bazıları' şeklinde belirsiz işaret eden arkadaşlar da var;
eğer var ise eleştirileri muhattabına  doğru yaparlarsa gerçekten onları daha çok seveceğim.

Anekdotlara ekleme yapacağım ki . . . hepimiz Atatürkçüyüz belli olsun ;)
duvarda eksik tuğla kalmasın yani..

Bu verdiğim örnek dünyada tek olan örnektir. Zaten herhalde bir başkasına da rastlamamız mümkün değil. En büyük düşmanı; hani şu ordularını denize döktüğü düşmanı, Yunan başkomutanı Trikopis. Hiçbir zorlama olmadan, hiçbir baskı olmadan her Cumhuriyet bayramı Atina’daki Türk büyükelçiliğine gidiyor Trikopis, ATATÜRK’ün resminin önüne geçiyor ve saygı duruşunda bulunuyor. Böyle bir saygıyı en büyük düşmanında uyandırabilen bir Mustafa Kemal.

ATATÜRK’ü ağlarken tarih çok ender tespit etmiştir. 25 yıllık araştırmacıyım, 7 tespitim oldu. İlki Çanakkale’de topçu atışımız başladığı sırada döktüğü gözyaşıdır, bir diğeri ise hepimizin bildiği bir hikaye ama ben yine de anlatacağım. O günün Ankarası kurak, çorak bir köy. Çankaya’dan meclise gelirken yol üzerinde sadece ama sadece bir tek iğde ağacı varmış. ATATÜRK o iğde ağacının önünden geçişlerinde arabasını durdururmuş, inermiş ve o iğde ağacına selam verirmiş. “Aman demişler paşam ne yapıyorsunuz böyle?”, “Eee o demiş yediğim meyvenin, sığındığım gölgenin, soluduğum havanın bir neferi. En az diğer neferler kadar bunun da selama hakkı var”. Yani “niye şaşırıyorsunuz?” der gibiymiş. Ve bir gün yanında bulunan arkadaşına “İşte bu benim...” derken bide bakıyor ağaç yok ortada hemen iniyor “Ne yaptınız bu ağaca” diyor. “Paşam” diyorlar “yolu genişletmek için mecburduk kestik o ağacı”. “Yahu diyor bitek bana soraydınız bu ağacı kurtaracak bir yolu mutlaka bulurdum” diyor. Daha fazla dayanamıyor, arabasına biniyor, şoförünün ve arkadaşının gözü önünde hüngür hüngür ağlamaya başlıyor. Bir tek iğde ağacı için mi dersiniz? Hayır. Çok zor şartlarda kurtardığı bu topraklarda yetişen bir canlıdır ve lideri olduğu için de bu toprakların da o iğde ağacının da sorumluluğu Mustafa Kemal’in omuzlarındadırda onun için.

Nebizade diye bir arkadaşı var, Nebizade’nin kafa çok karışık. “Yahu paşam senden başka bir tek kişi burada bir ağaç yetişeceğine inanmadı. Peki sen nasıl anladın burda orman olacağını?” der. “Gel Nebizade gel, şimdi anlatayım sana. Hani Tahsin ÇOŞKAN’ın burda birşey yetişmez dediği günün akşamı tebdili kıyafetle Çankaya’dan kaçtım, burdaki köylülere geldim. Köylüler beni tanımadılar. Köylülere, ağalar dedim burda ağaç yetişip yetişmeyeceğini bana en kolay yoldan nasıl ispat edersiniz dedim. “Al dediler”, bana bir testi su verdiler, bir de kazma kürek. “Kaz orayı iki gün sonra gel biz sana ne olacağını söyleriz” dediler. Ah o iki gün Çankaya’da nasıl geçti bir Allah bilir bir de ben. İki gün sonra gittim testiyi çıkardım, testinin içinde su bitmişti, köylülere uzattım. Dediler ki bana “ağa testide su kalmamış, toprak su emiyor, bakma bunun üstünün kurak olduğuna, biraz uğraş burda ne ekersen biçersin”. Ve hani Tahsin COŞKAN’ın o raporu bana getirdiği gün ben çoktan projeye başlamış epey de ilerlemiştim” diyecektir.

Dünya lideri olmak öyle kolay değil biliyor musunuz. Hani ATATÜRK’e kimdi en çok karşı çıkan, evet Tahsin COŞKAN’dı. Onu da ATATÜRK buraya müdür tayin eder. Evet lider olmak hakikaten kolay iş değil. Bu arada biz bu 130 belgeye hiç çalışmamışız. Çalışmadığımızın en acı örneğini Türkiye yaşadı zaten. Neydi o örnek “17 Ağustos depremi”. Evet deprem bir kaderdir ama kader olmanın ötesinde dolgu alan çöktü, dolgu binalar çöktü. Oysa 1930’dan beri bize “lütfen tabiatla oynamayın, tek bir ağaçla bile oynamayın” diye bize örnek olan bir liderimiz varken yaşadık bu acıyı.

O sırada da “Sanat ve ATATÜRK” adlı araştırmamı yapıyorum baktım resimde Türk tarihinde ilk resim sergisini o açıyor, heykelde dinin etkisini kaldırıyor ama karşıma yedinci sanat dalı geldi. Ne? Sinema. dedim “herhalde burda iddiayı kazandım”. Hey hat, baş yönetmen Cezmi AR, başrolde Mustafa Kemal, film çekiyorlar. Ve Cezmi Ar Mustafa Kemal’e tabi Cumhurbaşkanı ya diyemiyor şöyle dur böyle dur diye diğer oyunculara şiddetle bağırıyor. Atatürk “Gel Cezmi gel, burda başkomutan sensin. ben bu işi bilmem. Önemli olan işin iyi çıkması. Bana da aynı şiddet ve hiddetle bağıracaksın” der. Cezmi AR hayatının son günlerinde “ben bir daha asla öyle bir oyuncuyla çalışmadım” diyecektir.

Yıl 1937, Münir Hayri EGELİYLE odalarına çekilirler. Çankaya’ da ne mi yaparlar? ATATÜRK bir film senaryosu yazmıştır, adını da koymuştur; “Ben bir İnkilap Çocuğuyum” dur adı. Kendi yazdığı film senaryosunu Münir Hayri EGELİ çekecektir, ATATÜRK oynayacaktır. Ama yıl 1937 dir, ömrü vefa etmemiştir. Derim ki haydi filmciler bulun bu senaryoyu filme çekin pokemondan çok daha faydalı olacağına ben kesin gözüyle bakıyorum.

Bu arada ATATÜRK’ün her şeyi iyide ben iddiadan vazgeçtim, tamam dedim. Kesinlikle iddia falan yok artık, iddiayı Mustafa Kemal kazandı ama merak ediyorum nasıl yaptı diye. Asıl sır nerde? O sırada en büyük lider eleştirmeninin sözü geldi elime. Liderleri çok sıkı eleştiren bir eleştirmen diyorki ATATÜRK için “Liderler içerisinde eleştiri acizliği yaşadığım tek lider Mustafa Kemal’dir. Çünkü bütün Rönesans, bütün reform, bütün aydınlanma çağı etkinlikleri bir adamın kafasında toplanmış, bir çağa sıran etkinlikler on yılda başarılmış, bu büyük bir mucizedir en büyük radikal Mustafa Kemal’dir”. Bunu biz demiyoruz dünyanın en büyük lider eleştirmeni diyor.

İşte günümüzde 25 yıllık araştırmacılığım sonunda size bir itirafta bulunmak istiyorum, diyorum ki ATATÜRK inanın, bugün sanıyorum 7 Şubat 2005, bu günü çok net görmüş, hadi görmekle kalsa iyi, birde bu gün kullanacağımız kadar güncel geçerli ve çözümsel önerileri de yazarak bırakmış bir lider. Söyleyin bana hangi ülkede var böyle bir lider. Diyeceksiniz ki lafı bırak bize somut örnek göster. İşte ilk örneğimiz; dedinizki demin Türkiye’deki sorunları sorduğumda size, dediniz ki önemli olan sorunların bir tanesi de ekonomik sorun. Peki Amerika’nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Jhons bize şunu öneriyor, diyor ki “ekonomiyle savaşta bir tek ATATÜRK’ü örnek alsın yeter Türkiye”.

Nisan 29, 2009, 06:52:58 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Oncelikle tesekkur edecek birsey olmadigini belirtmek istiyorum, zira Ataturk'un anlatilmaya degil anlasilmaya ihtiyaci var, ben sadece aklimdakileri buraya dokmeye calistim.

Sayin Karahan,

Aslinda oldukca haklisiniz, bizim lider cikartamamak gibi bir derdimiz var. Aslina bakarsaniz bu dert salt bize ait bir dert de degil, bana 10 yuzyil icinde ortaya cikan bir lider gosterebilir misiniz? Hemen herkes, kendi liderlerinin mirasi uzerine birseyler insaa etmeye calisiyorlar. Bu bile birseydir aslina bakarsaniz. Soguk savas ve ulus devlet kurma donemlerinin yogun olarak yasandigi gectigimiz yuzyilda konjonktur lider yaratmaya musaitti ama gunumuzde bu pek mumkun degil. Ve suna inanin, Ataturk'u anlayip felsefesinden faydalanmaya calissak bize daha yuzyillarca yeter. Her seyiyle gununu degil gelecegi planlamistir Ataturk, bu yuzden buyuktur, bu yuzden uludur. Putlastirma tabirinize katilamayacagim, buna calisanlar vardir elbette ama buna da karsi olmaliyiz.  

Tabii lider denince akla ne geldigi de onemli; siyasi lider ya da sosyal lider gelir hepimizin aklina. Evet, bir ya da bircok lider cikartmamiz gerek, ama yine Ataturk'un o yuce felsefesinden hareket edecek liderler.

Sizleri bilmem ama Ataturk denince benim hala tuylerim diken diken oluyor, uzuluyorum, miras biraktigi ulkeyi getirdigimiz hale bakinca icim aciyor. O ister miydi emperyalizme oyuncak olalim, O ister miydi onun bunun masasi olalim, O ister miydi hergun sehit haberleri alalim, birilerinin gozu ulkemizin topraklarinda olsun, gelen kapiyi acin diye emir versin, olmazsa soykirim derim haa diye tehdit etsin. Kisacasi O ister miydi yuce Turk milleti kendi topraklarinda tutsak yasasin?

Her akliselim kisiden rica ediyorum, O'nun kemiklerini sizlatmamak icin yolundan ayrilmayalim, O'nun yolu bizi refaha cikartacak tek ve yegane yoldur.

Sevgi ve Saygilarla,  
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Nisan 29, 2009, 06:56:57 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Ozkann,

Size ozellikle tesekkur ederim, elimde bulunan ve alintilar yaptigim dokumanin Ilknur Gunturk'un konferans metni oldugunu bilmiyordum, ogrenmis olduguma sevindim.

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Nisan 29, 2009, 06:57:19 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Her akliselim kisiden rica ediyorum, O'nun kemiklerini sizlatmamak icin yolundan ayrilmayalim, O'nun yolu bizi refaha cikartacak tek ve yegane yoldur.

Hepimize yetecek olan yegane düşünce bu olmalıdır kanaatindeyim...

Saygı ve Sevgılerımle
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Eylül 06, 2009, 02:20:54 ös
Yanıtla #25
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

“Türkiye’deki masonların çoğu neden Atatürkçü?” diye bir soru ortaya konunca ben bunu şöyle alıyorum:  “Türkiye’deki masonların çoğu Atatürkçü… Neden?” Belki “Türkiye’deki masonların çoğu Atatürkçü mü?” diye objektif bir başlangıç daha iyi. Kuşkusuz aşağı yukarı aynı anlama gelirse de “Türk masonlarının çoğu Atatürkçü mü” diye de sorulabilir. Ancak soruyu bu biçime soktuğumuzda bana göre kimi çevrelerin “azınlık” olarak nitelediği ve dinlerinin faklı oluşu ya da bir etnik topluluğun bireyi olmalarından ötürü öyle nitelenen yurttaşlarımız da has Türktür.

Burada “Türk” sözcüğünü de kesinlikle şovenist bir anlamda kullanmıyorum. Her ne kadar Nâzım’ın

“Dört nala gelip Uzak Asya’dan
Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan
         bu memleket bizim!"

diye başlayan şiiri yüzlerce kez dinleyip okumuş olsam da tüylerimi ürpertse, içimde bir duygu fırtınası yaratsa bile, bu ülkenin insanlarının Atatürk’ün deyişiyle Türklerin kökeninin ille de Orta ya da Uzak Asya oluşuna katılamıyorum.  Bu iddiada olanlara da şunu sormak istiyorum: «Elinizde bir aile soy ağacı var mı? Varsa, ne kadar geriye uzanıyor?»

Elbette bunun karşılığında soylarının Göktürklere, Uygurlara, Hunlara uzananı ve bunu kanıtlayabilenleri olabilir. Kaç kişi?

Fazla dağıtmak istemediğim için asal konuya döneceğim. Ne yazık ki çoğu kez yaptığım gibi kinik nitelikli, yanıtını almama gerek olmayan sorular sormam gerekecek?

Türk Silahlı Kuvvetleri subay ve astsubaylarının çoğu Atatürkçü mü? Öyleyse, neden?

Türk aydınlarının (salt okumuşlarının değil) çoğu Atatürkçü mü? Öyleyse, neden?

Türk masonları aydın kişiler mi?

Cumhuriyet kurulmadan önce Türk masonlarının çoğu henüz ancak ümmet olarak görülen ulustan yana mıydı, padişahtan yana mı?

Şöyle dememiş miydi mason olduğu da söylenen vatan şairimiz:

“Ne mümkün zulm ile bîdâd ile imhâ-yı hürriyet
Çalış idrâki kaldır muktedirsen âdemiyetten”

Sevgilerle,
ADAM

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 01, 2009, 06:38:31 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Meğer Türkiye'deki masonlar hiç de Atatürkçü değilmiş!!!

İnanmıyorsanız şu linke bakın.

http://msnyasam.ekolay.net/index.asp?url=http://www.ekolay.net/haber/haber.asp?pid=2908&haberid=649850&reklam=msn

Fakat puan kazandırmak istemiyorsanız hiç bakmayın.

Şu yanlış anlamalar ve ön yargıılı yanlış göstermeler bir türlü bitmedi. Biteceğe de benzemez. İnsanlarımız biraz kafalarını çalıştırsa, biraz her denilene hemencecik inanmayıp araştırsa bu işin doğrusu nedir diye...

Öyle yapsalar bu uydurukçulara, saçmalayanlara, durup dururken bir sorun çcıkarmak için uğraşanlara  alan kalmayacak.

Ben o linki izlemeye hiç de niyetli değielim. Umarım, bir mason yetkili bu konuda bir açıklama yapar.

Ancak sanırım yapmaz. Çünkü yapsa ne olacak? Polemiğe girmesi gerek.

Bu forum alanında bir çalışma sunmaya girişmiştim. O da yukarındaki linktteki sözlerle başlıyordu. O çalışmanın linki ise şu:

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=6403.105

Bu sunum ilgi görmedi. Oysa yapıt henüz bitmemişti. Kimse devam etmemi istemedi. Ben de orada bıraktım. Belki bu gelişim üzerine devam etmemi isteyen olur. Bilmem. İlginizi çekiyorsa devam edilir; yoksa gerekmez.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 30, 2012, 11:27:12 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Herkese Merhaba,

Atatürk'ün Mason olduğundan söz edilmiş önceki yorumlarda.

Bildiğim kadarıyla Atatürk'ün Mason olduğuna dair kesin bir belge yok. Ayrıca Atatürk ün mason localarını kapattırdığı da yanlış bir kanı diye biliyorum. Sadece bir sofrada sohbet sırasında "madem bu masonlar çok zararlı bir cemiyet kapatalım gitsin" demiştir. Sohbet sırasında söylenen bir sözdür ve bu söylemden sora bir yaptırım uygulanmamıştır. Ayrıca Masonluk sadece 80-81 yılları arasında 1 yıl kapatılmıştır. Bu da dernek statüsünde olmasından kaynaklıdır. İhtilal döneminde bütün stk ve derneklerin faaliyetleri durdurulmuştur. Yani Masonlara özel bir uygulama değildir.

Bu nedenle Atatürk'ün mason olduğu, locaları kapattığı ve türkiyede masonluğun yasaklı olduğu gibi sorulara verilen cevapların çoğu yanlış bilgi içermektedir.

Saygılarımla.

Temmuz 31, 2012, 12:37:50 öö
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

''ÇÜ'' ekini alıyorum sorudan ve ''ÇÜ'' yü konuşmak istiyorum.

Bir insan neden ''ÇÜ'' olur ?
Türkiye belli ilkeler çerçevesinde bir araya gelmiş, toplumun kabul gördüğü bir oluşumla,zorluklarla ayakta kalmış bir millettir. Bu oluşumda hiç şüphesis Atatürk önderliğinde oldu.  Güzel ülkemizde, günümüze kadar geçen süreçte henüz Atatürk ilkelerinden bizler için daha yakışanı çıkmadı. İlla bi ''ÇÜ'' olacaksam ATATÜRKÇÜ olurum.

Ne olunması istenir peki bu ülkede yaşayan bireyden,hangi ek bize daha yakışırdı sizce. ArapÇI mı? yoksa vaazCI mı? ne, yada kolayCI olsak sizce uygun olurmuydu. Neyin peşindesiniz. Hadi isterseniz sakalCI olalım, yada sen git dolandırıCI ol. Sana bir ek bulalım sen duyduğun ama asla bilemediğin dini yaşıyorsun ya gel sana ''islamCI''diyelim hadi, orda kendi yalanlarınıza inanın. Bundanda memnun olmadıysan bu ülkede sana bi ek buluruz. Ülkeyi bölmek istiyorsundur belki ,sen istersen bölüCÜ ol hadi. İstemediğin kadar ek var. Yeterki sen iste.

Soru neydi. Türkiyedeki Masonlar neden Atatürkçü
cevap : Türkiyede başka gölge olmadığı için.
Saygılarımla

Kasım 06, 2012, 09:45:42 öö
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Atatürk döneminin eğitim ve kültür anlayışında Fransız etkisini hissetmemek mümkün değildir.O dönem Osmanlıda ve Dünyada büyük bir Fransız etkisi var.Peki Fransız etkisi demek sadece coğrafi-askeri bir anlam mı taşıyor ,kesinlikle hayır...Fransız İhtilali veya devrimini , Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik vurgusunu ,özellikle Aydınlanma denen çağı-dönemi görmeden geçemeyiz. Gelişimsel-Özgür Masonlar kendileri için özgürlük isterken diğer insanlar içinde ister ve bunu onlarla eşit ve kardeş olduğu için ister. Yani Devrimle bu konuda yolları kesişir.Dolayısıyla Fransanın kültürel ve tüketimsel alışkanlıklarını alan Osmanlıda Atatürk'ün okumuş olduğu okulun,etkilenmiş olduğu fikirlerin ,dönemin ulus devlet anlayışının etkisine yok diyemeyiz sanırım.Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerek kurucu olarak,gerekse başarılı bir komutan, gerekse İlerici bir devlet adamı  olarak Atatürk ün varlığı ve fiiliyatı inkar edilemeyeceği için Masonluk olağandışı bir tavır göstermiyor ve her Türk'ün göstermesi gereken tavrı gösteriyor.Dolayasıyla Masonların çoğu neden Atatürkçü sorusu zaten yanlış bir soru ve yanlış sorunun doğru cevabı olmaz.
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere