Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kutsal Kitap TEVRAT'tan Öğütler  (Okunma sayısı 8395 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 10, 2014, 11:43:17 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sakami bu,biri bana saka oldugunu soylesin.Forumda neler oluyor?

Karahab
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 11, 2014, 12:35:58 öö
Yanıtla #11
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Karahan, ortada ciddi anlamda  birtakım öneriler ve görüşlerimi belirttiğim bir yazı mevcut. Benim yorumuma katılmanız yahut katılmamanız önemli değil. Fakat ben bir yorum yapıyorum, üzerine şaka mı bu diyip hiç bir neden göstermeksizin, konuyla yahut eleştirdiğiniz yazıyla alakasız bir yorum yapıyorsunuz. Söylediklerim de eksik ya da yanlış var ise, affola! Düzeltin ki bende bu yanlışımın farkında olup bir daha tekrarlamayayım. ( Bizler, her görüşe açık ve şeffaf) kişileriz ya... Sizden ricam, sizi ciddiye alıp, nazikçe yorum yapan kişilere karşı mümkün olduğunca nezaketli şekilde cevap vermenizdir. Amacım tartışmak olmadı hiçbir zaman kusrum olduysa affola tekrardan.

Saygılarımla...

ayilmaz92
Abysus abyssum invocat

Ekim 11, 2014, 02:41:34 öö
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn. Fay Frin ve Ayılmaz 92,

Size Masonların veya Mason terbiyesine sahip Haricilerin çalışmaları ile ilgili bir hatırlatma yapmak isterim .

Bizler bir konu üzerinde çalıştığımız arkadaşlarımıza, Kardeşim ve Sayın diye hitap ederiz. İrdelediğimiz konu çerçevesinde her zaman centilmen tavırlarda arkadaşlarımızın karşısına çıkarız. Çalışmalar sırasında herhangi bir konuda anlaşmazlığa düşebiliriz; O zaman özel saydığımız bu alanda (mabed gibi gördüğümüz) sert bir tartışma yaşanmadan, nazik bir üslup içinde konuyu inceler, sorunu çözer öyle huzurda bulunuruz. Her zaman ve her yerde Mason olma yüksek ruhuna sahip bir insan olmaya çalışırız. Taassub ve Dogmalara karşı,  Evrensel Akıl ve Bilginin üstünlüğüne inanırız. Bunun için her konuyu bilimin ışığında irdeler ancak sükunetimizi bozmayız.

Daha sayamayacağım bir çok temeli bulunan Masonik kültürün, yüzlerce yıllık gelenek ve göreneklerinden olan DİN ve SİYASET kavramlarını asla tartışmayacağımızı bilmelisiniz. Yapmaya çalıştığınız şey Din temelli ve (İslami) Siyaset dili ile bir tartışma başlatmak. Bir Mason veya Masonik öğretiyi öğrenmeye çalışan bir harici, Sizlere istediğiniz türde bir tartışma ortamını sağlamayacaktır.

Her türlü DİNİ ve SİYASİ tartışmaları meslek haline getirmiş platformlarında, kullandığınız üslup ile keyifle yapabilirsiniz.

Sevgi ve Selamlarımla

Ekim 11, 2014, 06:53:28 öö
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Forumda dileyen istediği bir konuyu lüzum'lu gördüğü zaman foruma taşır, paylasima tartisilsin diye açar. Getirdiği konu hakkinda foruma genel bir bilgi verilir. Bu konu neden gelmiş, nicin tartışacağız bilinmeli.Konuyu herhangi bi siteden alinti yaparak burada paylasmak problem değil, yorum yapmamak problem.Yorum yoksa bende ayni fikirdeyim demektir dolayisi ile elestirilecek yanı varsa elestirilir.Buradaki problem ne ben nede sn.dor hic elestiri yapmadigimiz halde yazdiklarimizdan elestiri cikarmis olmanız daha kötüsü alakasiz seyler yazmaniz.Biz bu paylasimdan ne anlayip ogrenecegiz soru bu.

karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 11, 2014, 03:55:56 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

'' İşimiz alimlere - fakihlere kaldıysa bir süre sonra nefes alamaz hale geliriz .

Musa'nın şeriatıyla baş başa kalsaydık helak olurduk .

Hızır'ın irfanı sayesinde biz o kuralları aşma gücü elde ederiz ''

Dücane Cündioğlu 'nun bu güzel sohbetini  22:19 dan sonra izleyebilirsiniz .

Kafa Dengi, Dücane Cündioğlu, Sırrı Süreyya Önder
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Eylül 03, 2015, 09:42:45 öö
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yaptığın her işte Rab'bi an, O senin yolunu düze çıkarır. (Süleyman'ın Özdeyişleri, 3:6)

Ağzımdan Sana övgü eksilmez, gün boyu yüceliğini anarım. (Mezmurlar, 71:8)

Gece adını anarım, ya Rab, Yasa'na uyarım. (Mezmurlar, 119:55)

Her zaman Rab'be övgüler sunacağım, övgüsü dilimden düşmeyecek. Rab'le övünürüm. Benimle birlikte Rab'bin büyüklüğünü duyurun, adını birlikte yüceltelim. (Mezmurlar, 31: 1-3)

Allah'ın sözü size çok yakındır; uymanız için ağzınızda ve yüreğinizdedir. (Yasa'nın Tekrarı, 30:14)

O gün diyeceksiniz ki, "Rab'be şükredin, O'na yakarın, halklara duyurun yaptıklarını, adının yüce olduğunu duyurun! Rab'be ezgiler söyleyin, çünkü görkemli işler yaptı. Bütün dünya bilsin bunu. (Yeşaya, 12:4-5)

Ey bütün halklar, Rab'bi övün, Rab'bin gücünü, yüceliğini övün. (1. Tarihler, 16:28)

Rab'bin ruhu benim aracılığımla konuşuyor, sözü dilimin ucundadır. (2. Samuel, 23:2)

Sözlerimi yüreğinde saklarsan mutlu olursun, onlar hep hazır olsun dudaklarında. (Süleyman'ın Özdeyişleri, 22:18)

Doğrunun ağzından bilgelik akar, dilinden adalet damlar. Allah'ının Yasası yüreğindedir, ayakları kaymaz. (Mezmurlar, 37:30-31)

Kim yaşamdan zevk almak, iyi günler görmek istiyorsa, dilini kötülükten, dudaklarını yalandan uzak tutsun. (Mezmurlar, 34:12-13)

Yapmanız gerekenler şunlardır: Birbirinize doğruyu söyleyin... Yalan yere ant içmekten tiksinin..." Böyle diyor Rab. (Zekeriya, 8:16-17)

Dürüst tanık doğruyu söyler, yalancı tanıksa hile solur... Gerçek sözler sonsuza kadar kalıcıdır, oysa yalanın ömrü bir anlıktır. Kötülük tasarlayanın yüreği hileci, barışı öğütleyenin yüreğiyse sevinçlidir. Doğru kişiye hiç zarar gelmez, kötünün başıysa beladan kurtulmaz. Rab yalancı dudaklardan iğrenir, ama gerçeğe uyanlardan hoşnut kalır. (Süleyman'ın Özdeyişleri, 12:17-22)

İçimde yaşam belirtisi olduğu sürece, Allah'ın soluğu burnumda olduğu sürece, ağzımdan kötü söz çıkmayacak, dilimden yalan dökülmeyecek. (Eyüp, 27:3-4)

Kral Süleyman dünyanın bütün krallarından daha zengin, daha bilgeydi. Allah'ın Süleyman'a verdiği bilgeliği dinlemek için bütün dünya onu görmek isterdi. (1. Krallar, 10:23-24)

Dinlemeden yanıt vermek ahmaklık ve utançtır. (Süleyman'ın Özdeyişleri, 18:13)

Beni dinle, sana öğüt vereyim. Allah seninle olsun... (Mısır'dan Çıkış, 18:19)

Yüreğimden güzel sözler taşıyor... Dilim usta bir yazarın kalemi gibi olsun. (Mezmurlar, 45:1)

Kardeşine yüreğinde nefret beslemeyeceksin. Komşun günah işlerse onu uyaracaksın. Yoksa sen de günah işlemiş olursun. (Levililer, 19:17)

Ayrıntılı bilgi için bakınız : http://4kitap.tr.gg/

Herhangi bir yorumunuz olmadığı için onu sormuştum burada .DuAlara bir itirazım yok.sizden cevap gelmemiş.

EDMUND BURKE

Eylül 05, 2015, 12:15:41 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geçen yıl açılmış bir konu ve yeni görüyorum; buna rağmen fikrimi söylememde umarım sakınca yoktur. Sn Fay Frin, Mukaddes kitaptan yaptığınız alıntı güzel;yanılmıyorsam İncil kısmından olabilir. Onun ardından Sn Dor'un videosu itiraf etmeliyim ki harika , hele müziğe;bayıldım :) ve müziği aldım...Aslında sadece ikisi kalsaydı çok iyi anlamlar çağrıştırırdı ve öylece akıllarda daha güzel kalırdı; açıkca daha yakışırdı ; tasarlansaydı ancak bu kadar olurdu inanın! Buraya çok iyi yorumlar yapılabilirdi insanlık adına. Sayfada, ya çok iyi sözler olacaktı ya da hiç olmayıp sessiz kalınacaktı. Aslında Sn Fay Frin ve Sn Dor'un gönderdikleri kalsaydı sadece, kişilere çok anlamlı çağrışımlar yaratırdı. Her ne olsa da ben çok beğendim.Elimde olsa ilk ikiyi bırakır diğerlerini silerdim ve yeni baştan o ikilinin peşinden yeniden daha temiz ve yakışır cümleler konulmasını beklerdim.  Ama burada ahlaki değerlerden bahseden bir arkadaşın da hakkını yememek lazım.
Sevgi ile kalın

Eylül 05, 2015, 01:31:19 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Öyle trajikomik durumlar yaşıyorum ki çoğu zaman bu Forumda, hakaretler bana ediliyor ancak birileri çıkıp bana 'hakaret etme' diyor. Ehh hep gruplaşma olduğundan oluyor bunlar zaten. Bir kutsal kitaptan(Tevrat) alınmış dualar üzerinde düşünüp tartışmak isteyen insanlar var, oysa din dogmatiktir, eleştiriye açık değildir. Güzel dualar olduğunu düşündüğüm için, belki ilgilenenlere de keyif verir açısından paylaşmıştım ancak benim gibi Atatürkçü bir insana çat diye 'radikal dinci, peygamber savunucusu' etiketi yapıştırıldı bile. Tevrat'tan başlamıştım, İncil ve Kur'an ile devam edecektim paylaşımlarıma ama inan ki sevgili hypatia, paylaşım yapmaktan soğuttu bu insanlar beni. O yüzden artık o insan türlerine cevap verip de seviye düşürmemek lazım.
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...