Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Politika yapmadığınızı iddia ediyorsunuz?  (Okunma sayısı 8470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 10:36:48 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Politika yapmadığınızı iddia ediyorsunuz. Oysa, İttihat ve Terakki üyeleri Mason Locaları’nda toplanıyorlardı, 31 Mart Olayı’nı bastıran Hareket Ordusu subaylarının çoğu Mason’du, 1909 – 1914 arasında Osmanlı iktidarı Masonlar’ın elindeydi, Büyük Fransız Devrimi, ABD’nin kuruluşu, İnsan Hakları Beyannamesi, İtalya, Güney Amerika devletleri gibi ülkelerin sömürgelikten kurtuluşu hep Masonluğa bağlanır. Doğru mudur?
Yukarıdaki iddia ile bunlar nasıl bağdaşır? Günümüzdeki durum nedir?

18. yüzyılın sonu ile 19. yüzyılda, Büyük Fransız Devrimi ve Napolyon Harpleri’nin etkisinde, militan ve politik olarak aktif, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerini bayrak yapmış bir masonluk görüyoruz. Bu hareketler Güney Amerika’da Simon Bolivar ve Benito Juarez, Kuzey Amerika’da G. Washington, Benjamin Franklin ile Lafayette, İtalya’da Garibaldi ile Mazzini’nin çevresinde odaklaşıyor ve diğer Akdeniz ülkelerini de etkisi altına alıyordu. Bütün bu hareketler muhalefetin zulümle yok edildiği, istibdat rejimlerine, karşı idi. Demokrasinin tartışılmadığı Anglosakson ülkelerde Masonluk, ihtilal yapmak ihtiyacını hissetmemiştir.
Günümüzün çok partili demokrasilerinde, politikanın Localar’ı bölmesini önlemek ve demokrasi tartışmalarında masonluğun tarafsız kalabilmesini mümkün kılmak üzere, Localar’da politik tartışmalar, muntazam Büyük Localar’ın konsensüsü ile yasaklandı. Ancak Masonlar Localar’da aldıkları eğitimi, meclislerde değerlendirerek başarılı bir şekilde politika yaparlar.
Gayrı muntazam Fransa Grand Orient'ının, özellikle 19. yüzyılda demokratikleşme, laiklik, eğitim, sendikalar, özgürlükler hakkında yaptıkları ve halen süren etkinliği yadsınamaz. Ancak günümüzde Grand Orient, sosyalist politik görüşün düşüncelerini geliştirdiği bir forum şekline dönüşmüştür ve “Localarda politika ve din tartışılmaz” ilkesi açıkça, hatta teşvik edilerek çiğnenmektedir. Böylece, Fransa politika yelpazesinde Grand Orient tek bir politik görüşün temsilcisi olmuştur. 1994'de “Başkan” (Büyük Üstat) seçilen Patrick Kessel, 6 Eylül 1995 tarihli Genel Kurul’da (Konvan) milletvekili seçimlerinde Jacques Chirac'ı desteklediğinden, Sosyalist Partisi taraftarı kızgın Masonlar tarafından, dönemini tamamlayamadan görevinden alın mış, yumrukların konuştuğu Genel Kurul’a polis müdahale etmek zorunda kalmış, Konvan 4 ay sonra tekrar toplanmak üzere, başkan ve yönetim kurulunu seçemeden dağılmak zorunda kalmıştır. Sonuçta Gaston Costeaux 4 ay süreyle geçici başkanlık görevini yürütmüş, Ocak 1996'da da Jacques Lafouge asil başkan olarak seçilebilmişti. Olay, Fransa medyasında büyük bir skandal yaratmış, olumsuz etki muntazam obedianslara da sıçramıştı.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 29, 2011, 07:38:16 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Günümüzdeki durum nedir?

Bence etkinliğini arttırarak devam ediyor.Bilmiyorum doğru mu?

Mason localarında siyaset yasak olabilir ama politika ana amacını vazgeçilmez görüyorum.

Günümüzün koşulları politikanın askeri tabanlı olmasından çıkarmış artık politikaya bir çok boyut katılmıştır.

Artan ticari faliyetler,sanayi işbirlikleri , bilimsel örgütlenme boyutu ,hukuksal yapı ....

Bu konuda değerli görüşleriniz neler ?