Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dininizi (İnancınızı) Seçerken Etken Olan Ana Faktör Neydi?

Ailemin seçtiği dini seçtim
Yaşadığım coğrafyada ki çoğunluğun inandığı dini seçtim
Bütün Dinleri Araştırdım ve Bana en yakın gelen Dini seçtim
Ailem ve yaşadığım coğrafya ana etken oldu.Çünkü farklı bir seçim yaparsam dışlanabilirdim
Henüz Seçmedim

Gönderen Konu: Dininizi Nasıl Seçtiniz?  (Okunma sayısı 82857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 10, 2011, 10:38:59 ös
Yanıtla #100
  • Ziyaretçi

Sayın 418, ben size IQ dan bahsetmiyorum, alırlar mı almazlar mı? böyle bir yere varamayız ki ama ,mevzu uzar da uzar... Sizi aldıklarında hemen Tevratı mı yorumlatacaklar ? '' al yorumla'' diye böyle birşey de yok... her, 108 dakikada bir bana dört, bir, sekize bastırtmayın ne olur. Net konuşalım. Bu konu başlığına ''Kader'' diyelim bitsin.
Sayın Hacamat,

Tarihte khazars türkleri musevi olmuştur sonradan bunlara Ashkenaz yahudileri deniyor... ,
yahudilik zor bir din olduğundan yahudi kanı taşıyanlar bile yahudiliğin gereğini yapmaktan uzak duruyor.. biraz ayrıntıya girmiştim sadece....

sonuç sonradan yahudi olmak mümkün örnek : hazar türkleri... sonradan yahudi olmuştur...

Saygılarımla,
418

Ağustos 11, 2011, 12:51:16 öö
Yanıtla #101
  • Aktif Uye

Hem sonra Müslümanlık kolay din mi? Yaptıkca ,daha çoğu var... sünneti var,farzı var,takvası var, yaptıkça bir sonrası var.
Oruç diyorsunuz... Müslümanlıkta takva alabilmek için 11 ay oruç tutabilirsin ''eee'' yani kolaymıymış... Hıristiyan papazlar, adamlar
evlenemiyor bile. Kolay mı? Dolayısıyla her din kendi içinde zorlukları vardır. Konumuz dinlerin zorluğu değil. Dinimizi nasıl seçtik bu.

Dinimizi seçemedik sayın üyeler kimse birbirini kandırmasın..... Hadi bu coğrafyadasın okudun,ettin budizmi kendine din seçeceksin
hadi... bu coğrafyada budizmi yaşat, bakalım nasıl yaşatacaksın... gideceğin bir ibadet yeri bile bulamazsın... yada buda rahibi gibi giyin
sokakta gez..... eee, uymuyor di mi? Kader sayın 418 Kader...
« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2011, 01:01:08 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Ağustos 11, 2011, 01:10:11 öö
Yanıtla #102
  • Aktif Uye

Tunceli'de doğdun. Anne Alevi,baba Alevi sen Budist mi olacaksın, ne olacaksın? Tunceli de ,kasabada budist rahipler gibi mi gezeceksin?...
Az biraz geniş düşünelim (evrensel) heryer İstanbul, Los Angeles değil. Tüm insanlığı düşünelim.
Çinli Anne Baba çocuğunu böcek yemeye lokantaya götürdüğünde o çocuk büyüdüğünde böcek yiyorsa  ve sen yemiyorsan
sen üstün olduğun için mi yemiyorsun? Yoksa Çin de doğmadığın için mi? eeee
Saygılarımla

Ağustos 11, 2011, 02:12:37 öö
Yanıtla #103
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hacamat siz nasil dininizi sectiniz veya secemediniz beni hic ama hic ilgilendirmiyor. Ama ben dinimi KENDIM sectim. NOKTA.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Ağustos 11, 2011, 02:37:42 öö
Yanıtla #104
  • Aktif Uye

Sayın Laus Deo, sanırım bir yanlış anlaşılma var. Mevzu ilerledi ve sizi geçtik biz. Biz artık başka yerdeyiz. Tamam dininizi siz seçtiniz.
biz burada azınlığı tartışmıyoruz veya sizi. Genel, çoğunluktan bahsediyoruz... Lütfen anlayış.
Saygılarımla

Ağustos 11, 2011, 04:01:44 öö
Yanıtla #105
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Tunceli'de doğdun. Anne Alevi,baba Alevi sen Budist mi olacaksın, ne olacaksın? Tunceli de ,kasabada budist rahipler gibi mi gezeceksin?...
Az biraz geniş düşünelim (evrensel) heryer İstanbul, Los Angeles değil. Tüm insanlığı düşünelim.
Çinli Anne Baba çocuğunu böcek yemeye lokantaya götürdüğünde o çocuk büyüdüğünde böcek yiyorsa  ve sen yemiyorsan
sen üstün olduğun için mi yemiyorsun? Yoksa Çin de doğmadığın için mi? eeee

Bir insanin dinini yasamasi icin illa acik acik mi yasamasi gerekiyor sayin Hacamat? Belki Tunceli budist doludur da herkes kendi icerisinde yasiyodur dinini!

En buyuk ibadet yeri insanin kalbidir oncelikle. Bir insanin dinini yasamasi icin hic bir yere gitmeye geregi yok.

Turkiye'nin %90'i kendisini musluman olarak tanimlar, cunku musluman ana-baba'dan dogmuslardir. 10'u da baska dindendir, ateisttir, deisttir, agnostiktir vs... %90'inin kaderi belirliyor da %10'unun kendisi mi belirliyor yani dinini? Boyle bir durumda nasil genelleme yapabiliriz?
YY & Y

Ağustos 11, 2011, 04:42:43 öö
Yanıtla #106
  • Aktif Uye

Sayın Laus Deo, sanırım Türkiyede yaşamıyorsunuz, sizinle saatlerimiz uyuşmuyor. ben bir yandan uyuyor
bir yandan klavye kullanıyorum.
Mevzu insanı tanımakta yatıyor. Mevzuyu din seçmek gibi düşünmeyelim.Bakın insan yaşadığı ortama uyum sağlar.
Bu onun doğasında var. Beğenmesde uyum sağlar. Türkiyede erkekler etek giymez ama iskoçyada giyer. İnsana neyi
öğretirsen onu alırsın. Yaşadığınız yerle bütünleşirsiniz. Farklı ülkelerde okuyan öğrenciler o ülkeye laf söyletmez vs.
Din seçmek diye bir şey yok. Aslında sizin içinde yok sayın Laus Deo, siz sadece şanslı ( Kader ) olduğunuz için
değiştirmişsiniz yada seçmişsiniz. Siz söylediniz ''benim ailem serbestti bu konuda'' diye. Serbest olmasaydı
küçük bir kasabada doğsaydınız ne olacaktı?. Yine burada böyle konuşuyor olacakmıydınız.
Farklı dinlerde bir sürü insan vardır din değiştirmek isteyen fakat kaderleri mani oluyordur.
Örneğin Afgan bir genç belki hıristiyan olmak istiyordur ama kaderi onu bağlamış. Yada sayın Lous Deo siz
Afganistanda doğsaydınız ne olurdunuz? belkide araştırma fırsatınız bile olmadan ikiz kulelere dalardınız...
Fantezi ama düşününce pek muhtemel,aynı şekilde ben de, o da ,farketmez. Konuya sizle başladım diye sizle örneklendirdim.

siz diyorsunuz % 90 diye, genellemeyi yaptınız evet sizce türkiyenin %90 ı müslüman olması size neyi hatırlatıyor.
bana Kaderi... Neden sizce .... neden İngiltere müslüman değilde Türkiye..... coğrefyanın kaderi...
Saygılarımla

Ağustos 11, 2011, 06:37:39 öö
Yanıtla #107
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Iste ben de onu diyorum ya. %90'i kaderse geri kalani kader degil.

Tam tersine cok kati dindar bir ailede dogdugu icin de baska din secen insan olamaz mi? Afganistanda yasayan herkes musluman mi kalmistir? Nerden biliyorsunuz, ya gizliden gizliye yasiyorlarsa 'diger' dinlerini? Kucuk bir kasabada dogup da ailesinin dininden baska din secen yok mudur?

Isin icinde kader denen sey de etkili olabilir ama tek etken olamaz.
YY & Y

Ağustos 11, 2011, 02:12:05 ös
Yanıtla #108
  • Aktif Uye

Evet sayın Laus Deo,başlangıçta bir Kaderin olduğunu siz de beyan ettiniz. Tek etken olamaz demişsiniz.

Kaderi kendi düşüncemle anlatırsam.Suyun 100 C de kaynama noktasına gelmesi Kader, bu suyun havaya karışması Kader, sonra bulut oluşturması yine kader, o bulutun yağmur olup yere düşmesi tabiki Kader.

Gelelim Mevzuya, O çocuğun Afganiztanda doğması Kader. Aile ve çevresinin baskın olması Kader. Cahil bırakılması Kader. O cahil çocuğun, ikiz kulelere dalması Kader.
Fakat bu kaderi değiştirmemiz elimizde... Tıpkı bulutlara yağmur bombası atıp müdahale ediyorsak... Bu kaderide değiştirebiliriz,ama bombayla değil :)
Saygılarımla

Ağustos 11, 2011, 08:44:54 ös
Yanıtla #109
  • Ziyaretçi

Sn. Hacamat

öncelikle şunu belirteyim tarih boyunca din geçişleri olmuştur bundan sonrada olabilir, bu gayet normal birşey, birinin din seçebilmesi için önce bellirli bir olgunluğa erişmiş olması gerekmekte , eğer o gerekli olgunluğa erişmediyse, kendi kabilesinin yada kendi ait olduğu toplumun dini inanç ve düşüncelerini benimser bu gayet normaldir, dünya halklarının yaklaşık %80'inin cahil olduğunu göz önünde tutarsak karşılaştığımız tablo normaldir, ve kadere dönüşür, fakat burda Sn.Laus Deo   kendi inanancını ve diğer muhtemel inançları sorgulayarak kendi dinini seçmiş bu onun kişiliğini ve kendi kararlarını baskı ve zorlama olmaksızın rahatlıkla alabildiğinin kanıtı olarak işe bakıyorum....
ayrıca su meselesine gelirsek su her sıcaklıkta kaynaması mümkündür düşük basınç altında su oda sıcaklığında fokur fokur kaynar... buda suyun basınca göre karar aldığının önemli bir göstergesidir... fakat insan oğlu su yada hayvanlardan farklı olarak bir zekası var , şartları değiştikçe direnç seviyeleride değişebilir.... fakat her insan için kaynama noktası farklı olması muhtemeldir çünkü tüm insanlar farklıdır...