Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dininizi (İnancınızı) Seçerken Etken Olan Ana Faktör Neydi?

Ailemin seçtiği dini seçtim
Yaşadığım coğrafyada ki çoğunluğun inandığı dini seçtim
Bütün Dinleri Araştırdım ve Bana en yakın gelen Dini seçtim
Ailem ve yaşadığım coğrafya ana etken oldu.Çünkü farklı bir seçim yaparsam dışlanabilirdim
Henüz Seçmedim

Gönderen Konu: Dininizi Nasıl Seçtiniz?  (Okunma sayısı 82864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 02, 2011, 09:23:30 öö
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Tolerans demiyelimde...  hosgörü diyelim buna daha iyi olur :))

Sayın smyrnali,

"Hoşgörü" kelimesi içinde kendini haklı ve üst görme kavramlarını barındırır. Arapçası "müsamaha"dır. Sınırsız bir anlayış durumunu da kapsar.

Arapçası "tahammül" olan "tolerans" sözcüğü ise içinde bir haklılık ve üst görmeyi barındırmaz ve sınırız bir anlayış değil, kişiye göre bir sınır içerir.

Dolayısıyla Sayın Nomen est omen'in kullanmış olduğu "tolerans" kelimesinin bu farkı ifade etmek adına doğru olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Haziran 02, 2011, 09:25:34 öö Gönderen: Orion »

Haziran 03, 2011, 01:25:50 öö
Yanıtla #41
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben öz turkce bir kelime kullandım. ......arapcaya kadar uzanmanın geregi yoktu .

"Hoşgörü" kelimesi içinde kendini haklı ve üst görme kavramlarını barındırır.acılımına katılmıyorum.

kibirle  yukardan bakarak bu anlamı gorenlerden degilim.......yukardada olsam bu  kibir yerine sevginin yuceligidir.  sevgiyle baktıgım icin ayni pencereden farklı manzaraya bakıyoruz .

Haziran 03, 2011, 11:03:17 öö
Yanıtla #42
  • Ziyaretçi

Ben öz turkce bir kelime kullandım. ......arapcaya kadar uzanmanın geregi yoktu .

"Hoşgörü" kelimesi içinde kendini haklı ve üst görme kavramlarını barındırır.acılımına katılmıyorum.

kibirle  yukardan bakarak bu anlamı gorenlerden degilim.......yukardada olsam bu  kibir yerine sevginin yuceligidir.  sevgiyle baktıgım icin ayni pencereden farklı manzaraya bakıyoruz .

Sayın smyrnali,

Amacım sizi haksız çıkarmaya çalışmak ve/veya suçlamak asla değildir. Kavramları tartışmak ve anlamlarına uygun olarak kullanmak hepimizin hedefi olmalıdır. Siz kelimeyi o anlamda kullanmamış olabilirisiniz ve ben tüm kalbimle bunun bu şekilde olduğunu düşünüyorum ancak burada amacımız tartışarak kendi doğrularımızı bulmaktır. Siz, size doğru olanı yapmaya devam edersiniz, karşı argümanınız varsa sunarsınız. Ben o argümandan birşeyler alabilir ve kendimi geliştirebilirim. Forumun amacı da aslında budur. Seviyeli bir tartışma ortamında kendi doğrularınızı bulmaya çalışmak.

Hoşgörü kelimesinin "öztürkçe" olduğu konusunda farklı düşünüyoruz. "Hoş" kelimesi Farsçadır ve tatlı,güzel, memnun edici anlamına gelmektedir. Ama önemli olan bu kelimenin "öztürkçe" olup olmadığını sorgulamak değil, doğruyu bulmaktır. Tolerans ve hoşgörü kelimelerinin arapça karşılıklarını örnek vererek açıklama yapmamın nedeni, dilimizde bu karşılıkları da sıkça kullanmamız ve anlamını bilmemizdir.

Umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2011, 11:10:19 öö Gönderen: Orion »

Haziran 03, 2011, 11:46:53 öö
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **

:))
Tabiki formların amacı bilginin paylasım icindir , birbirmize ögretirken kendimizde ögreniyoruz.
hoş kelimesi farscadan turkecemize oyle bir yerlesmiski ....
hos geldin,  hoş buldum..hos gordum..hoslandım..hoskoku..hos tutmak,  hosca kal, vs
bu kelime bizimle butunlesmis.......özümüze işlemis .hos kelimseni her yere yapıstırmışız..
Hoşmerim den tatlısını bile yapmışız..
 Turkcemizde oyle zengin ki ..Osmanlıdan harman olmuslugun getirdigi arapca,  farsca bir donem fransızcanın tesiri..derken benimsenip özdestigimiz kelimeler guncelligini koruyanlardır.
kelimeye yuklenen anlam farkınının dısına tasmaları   bizim algı farkımız ortaya koyuyor.
bu arada paylasımda hak derdinde degildim rahatsız olmadım gonlumce katılmıstım,   gonlunuz ferah olsun dahası eşlik etmeniz HOŞuma gitti  :)

Haziran 03, 2011, 11:21:46 ös
Yanıtla #44
  • Aktif Uye

Başlıkla ilgili iki kelam edeyim...
Yamyamlık da bir dindir. Yaşadığı coğrafyanın kültürü o nu yamyam yapmıştır. Dolayısıyla burada da konu, ''insan yaşadığı yere uyum sağlar'' noktasında kitlenir.
Saygılarımla

Ağustos 04, 2011, 02:59:01 ös
Yanıtla #45
  • Ziyaretçi

Sevgili Masonlar.Org Üyeleri..

Doğan Bütün İnsanlar MÜSLÜMAN olarak ve GÜNAHSIZ dünyaya gelirler Sonradan Dinden çıkabilir, Günahkar Olabilir veya her ikiside...
Ben MÜSLÜMAN Doğmuş bir TÜRK'üm ve blu çağına eriştiğimde de İSLAM dinini iyice araştıran bir TÜRK'üm.
Vee Gördüm ki Bozulmayan değiştirilmeyen TEK DİN İSLAMİYET.
En önemlisi bu dini yaşarken Mutlu oluyorum, Huzur Duyuyorum ve Kendimi Daha Güçlü Hissediyorum..
İşte Benim Din Seçimimin Hikayesi Bu..

Saygılarımla,

Ağustos 04, 2011, 09:44:25 ös
Yanıtla #46
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Dogan butun insanlar insan olarak dogar. Hic bir dine mensup olarak dogmazlar. Bu da benim gorusum ve inanisim.

Ben Musluman olarak dogmadim. Hala da musluman degilim. Yani sizin anlayacaginiz hayatimin hic bir evresinde Musluman olmadim.

Ayrica Yamyamlik bir din degildir.

Insanlar dinlerini kendileri secmelidirler. Baskasinin neye inandigi kimseyi ilgilendirmemeli. Mesela sayin Metinaltincekic, kendi inanisini yazmis. O oyle diyorsa ona gore oyledir. Ama bana gore degil.

Esenlikler,

Laus Deo.
YY & Y

Ağustos 04, 2011, 10:23:08 ös
Yanıtla #47
  • Ziyaretçi

Türklerin gerçek dini şamanismdir, her türk şamanist doğar sonradan din değiştirir
ne kadar doğru ise bu yaklaşımda o kadar doğru....

Saygılarımla,
418

Ağustos 04, 2011, 10:37:00 ös
Yanıtla #48
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yamyamlık, Kanibalizm, bir türün(insanın) kendi türünü(insanı) yemesidir.

Türklerin Gerçek dini şamanizm demek yanlıştır bana göre Sn.418;
Bilinen en eski dini Şamanizm dersek daha doğru olur

Saygılar
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Ağustos 04, 2011, 10:44:14 ös
Yanıtla #49
  • Ziyaretçi

Yamyamlık, Kanibalizm, bir türün(insanın) kendi türünü(insanı) yemesidir.

Türklerin Gerçek dini şamanizm demek yanlıştır bana göre Sn.418;
Bilinen en eski dini Şamanizm dersek daha doğru olur

Saygılar
Sayın hailstorm,

45 nolu yanıta cevap niteliğindedir ,bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız...

Saygılarımla,
418