Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dininizi (İnancınızı) Seçerken Etken Olan Ana Faktör Neydi?

Ailemin seçtiği dini seçtim
Yaşadığım coğrafyada ki çoğunluğun inandığı dini seçtim
Bütün Dinleri Araştırdım ve Bana en yakın gelen Dini seçtim
Ailem ve yaşadığım coğrafya ana etken oldu.Çünkü farklı bir seçim yaparsam dışlanabilirdim
Henüz Seçmedim

Gönderen Konu: Dininizi Nasıl Seçtiniz?  (Okunma sayısı 82828 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 07, 2011, 04:37:09 ös
Yanıtla #60
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Temennimiz bu yöndedir...

Isigin Gucu' nun giderek hizla geldigini - hem de etkili bir bicimde - farkedemiyor muyuz yoksa Sayin Ceycet :)

Bu an icin, gecmiste verilmis buyuk bedellerin simdi urununun alinmasi gerektigi bir donemde oldugumuzu animsiyoruz oyle degil mi?   
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2011, 04:39:33 ös Gönderen: omega21 »
Whence magicians are profound and diligent searchers into Nature; they because of their skills, know how to anticipate an effect, the which to the vulgar shall seem a miracle.

שלמה המלך

Ağustos 07, 2011, 04:47:00 ös
Yanıtla #61
  • Aktif Uye

Mevzuya bir soruyla iştirak ediyorum. Bu Dünya da olmayı nasıl seçtiniz? bu sorunun cevabı dinlerin nasıl seçildiğinin cevabıdır... belkide KADER dir.
Saygılarımla

Ağustos 07, 2011, 04:52:02 ös
Yanıtla #62
  • Ziyaretçi

Sayın 418, sözlerinize katılıyorum. Kuranı ve islamı adam öldürmek için bir bahane olarak kullanmaları üzücüdür. Turan Dursun'un öldürülmesi örneğinizde olduğu gibi.. Beni de muhtemelen öldüreceklerdi. Bir zamanlar beynimde ardı ardına düşen jetonların etkisiyle Turan Dursun gibi zekice teorilerle ortada dolaşıp dinleri çürütmeye çalışmamıştım. Ben lafımı çok esirgemezdim içimde ne varsa söylerdim. Ben biraz ileri gidiyordum yani Allah'a küfrediyordum. Buradan yazamıyorum tabi ki çok ayıp ve büyük bir günah olur. Sanırım kendim beceremediğimden beni öldürebilecek birilerini tahrik etmeye çalışıyordum :) Şimdi böyle biri karşıma çıksa dokunmazdım çünkü benzer ruh halini yaşamıştım. Fakat normal bir dindar kişi hangi dinden olursa olsun bu kişiyi öldüresiye döverdi. Bu arada hiç bir müslümandan arkadaşımdan ne azar ne de dayak yedim. Bir süre dinleyip içlerinden bu kafayı yemiş diyerek  gidiyorlardı..

Ben dinleri çok iyi incelemediğim için çürütemiyordum. Fakat deistler web sitelerini incelediğim kadarıyla  felsefi ve mantıki açıdan dinleri çürütüyorlar. Dinle uğraşan insanların korkusu aslında iman kavramının etkileneceğini sanıp bu gibi fikir üreten beyinleri yok etme çabasıdır. Yani evinize giren bir hırsızı vurmak ister gibi bir reaksiyon üretiyorlar. Yani hiç kimse bir hırsızı evinde yakalarsa "ah kardeş kim bilir ne zorluklardan dolayı hırsızlık yapmak zorundasın. Gel otur dertleşelim sana biraz para da veririm" demiyor. Eğer insanlar güvenlik, çelik kapı, bekçi, polis, asker vb. masraflarını hırsızlara bir fon olarak ayırsalardı sanırım hırsızlık ortadan kalkardı bu da insani bakış açısının önemini arzeder. İmam hatip lisesinde öğrenciyken ateist bir fen öğretmeninin orta 1. sınıfın derslerinde "Allah bir varsayımdır" demesi ve lise son sınıfta okuyan öğrencilerin kulağına gitmesi üzerine okul çıkışı yüzlerce öğrenci bu öğretmeni hastanelik edene kadar dövmüştü. Bu toplumsal tiki farketmek lazım. İnsani bir tepki olmadığı açıktır fakat genelde her dindar kesimde bu tepkiyi alabiliyoruz. Örneğin eşi güzel bir çifte Türkiye'de "eşiniz nadide bir çiçek gibi" gibi laflar ederseniz dayak yememeniz imkansızdır. Fakat çok nadir olsa da teşekkür eden kocalar da var.

Benzer baskıyı deistler de uyguladılar bunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Yani Türk toplumu ciddi bir deist baskıdan geçmiştir fakat değişememiştir. Bu saatten sonra boş yere uğraşmamak ve deistlerin farklı ve daha insancıl yöntemler geliştirmelerinde kendi gelecekleri açısından fayda görüyorum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2011, 05:33:54 ös Gönderen: Masor1976 »

Ağustos 07, 2011, 05:53:58 ös
Yanıtla #63
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Masor1976'nın bu başlık altında yazdıklarını pek ilginç buldum doğrusu...

Kendisiyle uyuşabildiğimiz noktaları ve uyuşamadığımız noktaları anlatmak, ülkemiz insanın kırsaldan kentsele gelirken başkalaşıma uğramış tutum ve davranışlarına bakarak Türk Milleti'nin bütününün değerlendirilemeyeceğini, bir de bu ülkenin demotkratik ve LAİK bir Cumhuriyet olduğunu anımsatmak isterdim.

Ancak tüm bunlar bir anket içeren bu başlığın dışındadır.

Eğer Sayın Masor1976 şu son yazmış olduklarının Masonlar.org sitesine yaraşır düzeyli bir tarzda tartışılmasına niyetliyse, bu görüşlerini bir başka başlık altında ortaya sersin; orada görüşelim, tartışalım, doğruları bulalım, uzlaşmaya çalışalım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 07, 2011, 05:58:09 ös
Yanıtla #64
  • Ziyaretçi

Haklısınız Sayın ADAM. Gayri insani baskı sadece dinde yok, tarihte ve günümüzde özellikle Çin'de dindarlardan daha aşırıya kaçan deist ve atesit  baskılar görüyoruz. Ben tarafsız bakmaya çalışıyorum. Yani deist de olsa dindar da olsa hakim zihniyetin insani değerlerini kaybettiğinde takındıkları tavırın aynı yanlışlıkta olması dikkat çektiği için ve konuya değinildiği için kısaca belirtmek istedim. Tabi ki farklı bir konu başlığı altında olması lazımdı.

Saygılarımla.

Ağustos 07, 2011, 06:26:22 ös
Yanıtla #65
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Mevzuya bir soruyla iştirak ediyorum. Bu Dünya da olmayı nasıl seçtiniz? bu sorunun cevabı dinlerin nasıl seçildiğinin cevabıdır... belkide KADER dir.

Aslinda tam olarak kader degil. Bu dunyaya gelmeden once anne-baba seciminden tutun birtakim seyleri kendimiz onceden secmekle yukumluyuz ancak bu, yasam icersinde de devam eder. Kader belki de daha once belirlenmis kosullar kapsaminda size sunulan yasam dongusudur. Yasami belirlemek ve daha ileriye tasimak ise, tamamen sizin elinizdedir.

Bu mevzu hakkinda birbiriyle celiskili bilgilerin bulunmasinin sebebi, henuz net bir sekilde aydinlatilamamis olmasindandir. Ancak giderek acikliga kavusturulma yolunda olundugundan bilinen en uctaki bilgiye dogru hareket edilmekte. Bu sayede en dogru bilgiye ulasma cabalari halen buyuk bir hizla yurutulmekte. Dunya gezegeninin, sahip oldugu potansiyel geregi bazi bilinmezlikleri cozmek icin, bazi zamanlarda disardan yardim da alinmiyor degil :D
Whence magicians are profound and diligent searchers into Nature; they because of their skills, know how to anticipate an effect, the which to the vulgar shall seem a miracle.

שלמה המלך

Ağustos 07, 2011, 06:39:48 ös
Yanıtla #66
  • Ziyaretçi

Bu mevzu hakkinda birbiriyle celiskili bilgilerin bulunmasinin sebebi, henuz net bir sekilde aydinlatilamamis olmasindandir. Ancak giderek acikliga kavusturulma yolunda olundugundan bilinen en uctaki bilgiye dogru hareket edilmekte. Bu sayede en dogru bilgiye ulasma cabalari halen buyuk bir hizla yurutulmekte. Dunya gezegeninin, sahip oldugu potansiyel geregi bazi bilinmezlikleri cozmek icin, bazi zamanlarda disardan yardim da alinmiyor degil :D

Kader ve ruh gibi kavramlar tam aydınlatılamamış ve aynı dini inanç sahibi uzmanlar tarafından bile ortak payda yaratılamamış konular. Tasavvufçuların din seçimi konusundaki görüşlerine göre ruhlar alemindeki sınavlarda insanlar seçimini yaptılar. Peygamber, veli gibi ruhlar bu sınavları başarıyla geçen insanlardan oldular. Tasavvufçuların bir diğer inanışı da, Adem'e secde eden ruhların 1 kez secde edenler sadece şeriatı, 2 kez secde edenler tarikatı, 3 kez secde edenler hakikatı, 4 kez secde edenler de marifeti kabul edecekler.

Tabiki bu noktada insanın aklına şu soru geliyor. Madem ruhlar alemindeki sınavda kazandık veya kaybettik bu dünyada ne işimiz var? Belki de bir son şans ve son sınav olabilir?

Saygılarımla.

Ağustos 07, 2011, 06:56:31 ös
Yanıtla #67
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Tabiki bu noktada insanın aklına şu soru geliyor. Madem ruhlar alemindeki sınavda kazandık veya kaybettik bu dünyada ne işimiz var? Belki de bir son şans ve son sınav olabilir?

Olabilir Sayin Masor1976, dusuncelerinizdeki haklilik payi bana gore ilimli. Dusuncelerinizdeki replikleri ne kadar cok uzaga atarsaniz size gelecek olacak cevaplar da bir o kadar dogruya yakin olur. Dogrulara ulasmak adina dusunce sinirlarimizi zorlama yonunde birtakim girisimlerimizle caba gostermemiz gereklidir. Iste bu dogrultuda insani dusunceye sevkeden birtakim bilgi calismalari, meditasyon vs. bu yonden onem kazanmaktadir.

שלמה המלך

Ağustos 07, 2011, 07:03:37 ös
Yanıtla #68
  • Ziyaretçi

Katılıyorum sayın Omega21. Her inanışta insan olabilmek için gerekli meteryaller mevcuttur. Ve bir birine çok benzerler. Meditasyon, cinsel oruç, yalan söylememek, kimsenin hakkını yememeye çalışmak  vb. tekniklerle nefsi emmareyi aşarak bazı boyutları hissetmek keşfetmek gerekiyor. Zaten insanoğlunun başına ne kötülük geliyorsa nefsi emmareden ve nefsinin elinde olan insanların yönetiminden dolayı geliyor.

Saygılarımla

Ağustos 07, 2011, 07:13:59 ös
Yanıtla #69
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Katılıyorum sayın Omega21. Her inanışta insan olabilmek için gerekli meteryaller mevcuttur. Ve bir birine çok benzerler. Meditasyon, cinsel oruç, yalan söylememek, kimsenin hakkını yememeye çalışmak  vb. tekniklerle nefsi emmareyi aşarak bazı boyutları hissetmek keşfetmek gerekiyor. Zaten insanoğlunun başına ne kötülük geliyorsa nefsi emmareden ve nefsinin elinde olan insanların yönetiminden dolayı geliyor.

Saygılarımla

Ayni sekilde dusunuyorum. Bencillikten uzak bir yasami secenler emin olun, bilgi 'ye ve inanca fazlasiyla onem verenlerdir. Daha ust basamaklara ciktiginizda siz de cok iyi anlarsiniz ki, her basamakta farkli seylerle karsilasip, eksiklerimizi tamamlama yonunde ugras veriyoruz. Tabiki dunya bilgileriyle sinirli kalmayip, daha ileri boyutlardaki evrimleri yapabilmek adina suanki yasam alanimizda bir tur on hazirlik gibi dusunun, kendimiz uzerinde yogunlasip, belli bir kivama getirilme amaciyla belirlenen evrim yasalari cercevesinde hareket etme kosuluyla, evren yasalarina bagimli kalma sartini da goz onunde bulundurarak, tekamulumuzu bir cizgide bitirmek icin daha ileri saglam bilgilere yonelik kendimizi hazirliyoruz.

שלמה המלך