Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dininizi (İnancınızı) Seçerken Etken Olan Ana Faktör Neydi?

Ailemin seçtiği dini seçtim
Yaşadığım coğrafyada ki çoğunluğun inandığı dini seçtim
Bütün Dinleri Araştırdım ve Bana en yakın gelen Dini seçtim
Ailem ve yaşadığım coğrafya ana etken oldu.Çünkü farklı bir seçim yaparsam dışlanabilirdim
Henüz Seçmedim

Gönderen Konu: Dininizi Nasıl Seçtiniz?  (Okunma sayısı 82882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2011, 02:19:39 öö
Yanıtla #70
  • Aktif Uye

Ben daha evvel belirtmiştim ,fakat yine değinmek istiyorum. Bu sitedeki herkez,yam yam kabilesinde doğsaydı yam yam olurdu... yanılıyormuyum.
7 yaşında sorgulamaya başlasakda ( öyle diyorlardı ) elimizde sorgulayacak fazla malzeme olmadığından yam yam olarak kalırdık ...

Saygılarımla

Ağustos 08, 2011, 02:49:00 öö
Yanıtla #71
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Hacamat, sosyal çevre din seçiminde etkendir lakin bilinen bir çok "din değiştiren" kişiler mevcuttur.Evet sosyal çevre büyük bir etkendir fakat tek etken değildir.İnsan geliştikçe ve büyüdükçe(fikirsel olarak) kendisi için en uygun dini seçecektir.Din seçiminde çevresel etken ve dahası sosyal baskı olabilir.Fakat din insanın içinde yaşadığı bir olaydır.Dışarıya "ben şu dine mensubum" demesiyle kalbinden geçenin farklı olması mümkündür.
Türkiye'de sosyal çevrenin baskısı büyük bir etkendir fakat takdir edersinizki ülkemizde dinini sonradan değiştiren binlerce kişi mevcuttur.
Şöyle olsaydık şöyle olurduk gibi farazi varsayımlar temelsiz olduğundan somut durumları değerlendirmek herkes için daha anlaşılır ve içinden çıkılabilir hal sunacaktır.
Bir insanın dini ne olursa olsun o insanda erdem yoksa pek bir anlam ifade edeceğini zannetmiyorum.Bütün dinler erdemin önemini vurgular..

Bakınız sizin gibi birkaç "varsayımsal" örnek vermek istiyorum:

Bir Hristiyan düşünün, çevresinde o kadar iyi bir insan olarak tanınıyorki herkes onu çok seviyor.Bu Hristiyan kişi fakirlere yardım ediyor, kötülükten kaçınıyor..
ve bir de Müslüman düşünün, çevresinde dolandırıcı olarak biliniyor, herkes ona yalancı ve sahtekar gözüyle bakıyor..

ya da Yukarıda ki 2 durumun tam tersini düşünelim, Hristiyan sözcüğü yerine Müslüman sözcüğünü getirelim, Müslüman sözcüğü yerinede Hristiyan..

Şimdi sıf o kişinin dini "x" dini diye o kişi "yanlış" kişi mi olmuş oluyor? Bana kalırsa hayır..Din sadece bir araçtır, gerçek içimizde tamamen kendi elimizde..
Yüce Yaratan Allah (benim dinim İslam olduğu için böyle belirttim, farklı dinden olan üyeler lütfen kırılmasın) , her şeyi mantık yoluyla anlayabileceğimiz için bize bu aklı vermiştir..Eğer aklımızı kullanmazsak böceklerden ne farkımız kalır?Sevgi, erdem ve iyilik..İşte gerçek budur

Umarım sözlerim kimseyi kırmamıştır şayet bu konu çok hassas ve kırılgan bir konu.

Saygılarımla
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Ağustos 08, 2011, 03:51:27 öö
Yanıtla #72
  • Aktif Uye

Benim varsayımım konu başlığına cevabendi. siz şimdi ''her dinde iyi insan vardır '' vurgusu yapıyorsunuz
sayın hailstorm.
Evet vardır, peki ne yapalım şimdi. İyi insanlar ,iyi din mi seçer ? mevzu bu mu? bu anlatımınızdan bunu mu anlamalıyız?
Siz benim varsayımıma cevap verin, yam yam kabilesinde doğsaydınız yam yam olurmuydunuz olmazmıydınız?...

Saygılarımla

Ağustos 08, 2011, 04:01:20 öö
Yanıtla #73
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat,

ben Musluman ebeveynlere dogdugum halde hic bir zaman musluman olmadim. Su anda da musluman degilim. Ailemde geri kalan herkes musluman, fakat ben degilim.

Bu cevap yeterli mi sorunuza?

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Ağustos 08, 2011, 04:03:23 öö
Yanıtla #74
  • Aktif Uye

o zaman şöyle mevzuyu toparlıyalım.
din bizi seçer , biz dini değil. . .
Saygılarımla

Ağustos 08, 2011, 04:19:51 öö
Yanıtla #75
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu kadar degisir, genel gecer, genellenemez ve daha da onemlisi kisiye gore degisen bu durumu, genelleme ve tek bir cumleye indirmeye neden calisiriz; pek anlam veremiyorum.

Kimi zaman din bizi secer, kimi zaman biz dini seceriz. Bu kadar basit. Hatta kimi zaman da hic bir sey yapmadan koyun gibi onumuzde cizilen yolda gideriz. Bir suru secenek var.

YY & Y

Ağustos 08, 2011, 04:25:46 öö
Yanıtla #76
  • Aktif Uye

Alıntı
Hz. Muhammet peygambere Museviler gitmiş, ''sana bu anlattıklarını hangi melek getirdi'' demişler.
Peygamber de Cebrail demiş.
Museviler : '' Bize Mikail deseydin sana tabi olurduk. Cebrail kötülük ve karanlıkların meleği'' demişler.

Bu tip alıntıların aslı var mı yok mu bilemem,pek de ilgimi çekmez, fakat konuya bir katkısı olur diye düşündüm.

Sebep
Sayın Laus Deo dikkat çekici bir şey söyledi. '' Ben müslüman bir aileden gelmeme rağmen hiç müslüman olmadım''
dedi.
Ben insanların bilgisiz doğduklarına inanan birisiyim ve belli bir yaşa kadar çevresinden ne gördüyse onu yaptığını
biliyorum. Sayın Laus Deo peki siz 13 yaşında da şimdiki fikrinize mi sahiptiniz?. Mümkünatı var mı?
Alıntı yapmamın sebebide bu yüzden. Melekler vs. yoksa din mi bizi seçiyor?
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2011, 04:30:49 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Ağustos 08, 2011, 04:41:25 öö
Yanıtla #77
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Oldukca yaygin bilinen bir yanlisi burada alintilamissiniz. Yahudiler, Cebrail'den yani Gabriel'den nefret etmezler, bilakis onlar icin de Cebrail Tanri'nin bas yardimcilarindandir. Bu bahsettiginiz alinti bir yanlis anlama uzerine kurgulanmistir. Yahudilerin Cebrail'den nefret etmeleri bir kere mantik disidir zaten.

Benim durumuma gelince, ben 13 yasinda da musluman degildim, simdi de degilim. Bu yuzden bu kadar emin konusabiliyorum kendimden, ben hayatimin hic bir evresinde musluman olmadim diye.

Daha once de soyledigim gibi, dinin de bizi sectigi durumlar vardir, ancak buyuk cogunlukta insan kendi dinini (isterse) secer.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Ağustos 08, 2011, 05:22:17 öö
Yanıtla #78
  • Aktif Uye

Sayın Laus Deo,  sizin bu başlığa büyük katkınız olacağı kanaatindeyim. Kişisel soru gibi algılamanızı istemiyorum.
Katkı sağlıyacağınızı düşündüğüm için sorumu soruyorum.
Peki
Aileniz Müslüman olmasına rağmen küçük yaşlarınız da '' hayır ben müslüman değilim''mi dediniz?
Hiç araştırma fırsatı olmadan. Aileniz hıristitan olsaydı da yine bu soruyu sorardım. Mesele burada din değil. Tavrınız
dikkat çekici. Bu durmunuzu bize açıklarsanız, başlığa büyük katkı sağlıyacağını düşünüyorum.
''Ben bu dinden değilim, şu dindenim'' mi dediniz nasıl oldu? Küçük yaşda nasıl bir araştırma yapabildiniz?

Uykumdan uyandım :)

Saygılarımla

Ağustos 08, 2011, 06:28:09 öö
Yanıtla #79
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Tesekkurler sayin Hacamat.

Ben kucuk yasta "hayir ben musluman" degilim dedim ama kendime dedim. Zamanla zaten ailem de benim kendimi musluman olarak gormedigimi anladi. Gerek yaptigim yorumlarla olsun, sordugum sorularla olsun, benim Islam inancina sahip olmadigim oldukca apacikti. Ancak oldukca ozgurlukcu bir ailem oldugu icin bu hic bir zaman sorun olmadi.

Su an cok sukur bir inanca sahibim ancak uzun yillar boyunca ateist ve sonrasinda da buyuk oranda agnostik olarak yasadim. Dolayisiyla kucuk yasta da kendimi ateist olarak adlandiriyordum. Arastirmalarim veya konusmalarim da su anda mensubu oldugum dine ait degil daha cok islama ait bilgilerdi. Gerek akrabalarim arasinda olsun, yakin cevredeki insanlar olsun, din dersi hocalari olsun, surekli insanlarla din konusurdum. Ve insanlar benim sordugum sorulardan nedense hep rahatsiz olurlardi.

Ilginctir ki Islam hakkinda cok fazla sey biliyorum. Hatta Islami, mensubu oldugum dinden bile cok daha iyi taniyorum. Kurandan ezbere sureler bilirim.

Yani kisacasi, sizin deyiminizle "ben bu dinden degilim, su dindenim" demedim kucukken, cunku dinsizdim o zamanlar. Benim icin onemli olan inanmak degil, inanmamakti.

Sukurler olsun ki su anda inaniyorum ve bunun da hayatim boyunca boyle kalacagindan oldukca eminim. Cunku kalpten inaniyorum ve kalpten inandiginiz bir seyi sokup atamazsiniz. Cunku o sizin en derininizdedir.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y