Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Konu Başlığı  (Okunma sayısı 6460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2011, 01:18:03 öö
  • Aktif Uye

Mevzu, forumda açılan konu başlıklığına sadık kalma hassasiyetiyle alakalı.

Bir başlık açıldığında konunun nerelere varacağını bilemeyiz. Örneğin ''Çimenler'' başlığı açıldığında hep yeşilden bahsedemeyiz. Biri ''kırmızı'' dediğinde, hemen hassasiyet gösterip ''başlığın dışına çıkıyorsunuz'' demek bana gör yanlış bir tutum. Bunun gibi bir sürü örnek verebilirim.Dolayısıyla bu konuda ipin ucunu çok sıkı tutmamak gerekir kanısındayım. Bazı şeyleri de doğal akışına bırakmalıyız. Yanılıyormuyum?
Saygılarımla

Haziran 05, 2011, 02:59:42 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Sayın Hacamat,

Sözlüklerde, arama motorlarında veya  ansiklopedide  yeşili, kırmızı bölümünde mi ararsınız? Yeşil ve kırmızının  özgür ansiklopedide (Wikipedi)  nasıl tanımlandığını aşağıya alıntıladım. Yeşilin tanımında kırmızıyı görüyormusunuz. İllaki konuyu yeşillendirmek :)  istiyorsanız doğru kategori sohbet olacaktır.

Kısacası konuların ilgili  kategoride paylaşılması gerekliliği gibi verilen yanıtlarında ilgili konunun bütünlüğüne sadık kalması gerekmektedir.

Yeşil    

Yeşil renk elektromanyetik tayf'ın insan gözüyle görülebilen renklerinden biridir. Turuncu ve mor ile birlikte ara renklerden biridir. Dalgaboyu 550 nanometre kadardır.

Bitkilerin yaprakları klorofil maddesi yüzünden yeşildir. Yeşil renk, çevreci hareketler tarafından da kullanılmaktadır.

Yeşil renginin hex değeri "#00FF00", RGB değeri "0, 255, 0", ve CMYK değeri "100, 0, 100, 0" dır.

Sözcüğün kökeni [değiştir]Yeşil Türkçe bir sözcüktür. "Taze, diri" anlamındaki "yaş"tan (yaş meyve ve sebzelerin rengi) önce yaşıl sonra yeşil olarak bugüne ulaşmıştır.[1]

Kırmızı
Kırmızı, al veya kızıl parlak gökkuşağının en dışındaki renktir. Güneş içteki gökkuşağındaki kırmızı renk ve gözümüzün açısı 42 derecedir. elektromanyetik tayf'ın görülebilen renklerinden biridir. Kırmızı ışığın dalgaboyu 630-760 nanometre civarındadır. Kırmızı en düşük frekanslı renktir. Kırmızının altındaki frekanslara kızılötesi, infrared (ya da infraruj) denir.

İnsan kanı oksijenin varlığında hemoglobin yüzünden kırmızıdır. Kırmızı renk deniz suyu tarafından emildiği için kırmızı balıklar deniz altında siyah gözükürler.

Kırmızı renginin hex değeri "#FF0000", RGB değeri "255, 0, 0", ve CMYK değeri "0, 100, 100, 0" dır.

İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır.Yanlış bir inanış vardır, boğaların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Kırmızıya değil kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır.

Kelimenin kökeni [değiştir]Eski Türkçede kız-mak (çok fazla ısınarak kızıl renge bürünmek) eyleminden "kızıl" kullanılırken Arapça al, kızıl anlamındaki "kırmıs" dilimize girince kırmızı ortaya çıkmıştır. Kırmızının "kırmız" adlı bir böcekten elde edilen ve Osmanlı döneminde romatizma tedavisinde kullanılan, koyu kırmızı renkte bir ilacın adından geldiğini söyleyenler de vardır.[1]

Konudan ayrılarak ilgili bölüme taşınan mesajların gerekçelerini öğrenmek isterseniz,

1. Bireysel atışmalar nedeniyle konudan uzaklaşılması
2. Konudan uzak, bilgi kirliliğine sebebiyet verecek içerikler
3. Konuyla ilgisiz sohbetler

Örnek demişsiniz, bende size bir sürü örnek verebilirim :) konuyu uzatmamak için üç örnek yeterli olur.

Kaynak                                                                             : http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=12404.0
Konudan ayrılarak açılan yeni başlık                    : http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=12486.0

Kaynak                                                                             : http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=12559.0
Konudan ayrılarak açılan yeni başlık                    : http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=12566.0

Kaynak                                                                             : http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=10854.0
Konudan ayrılarak açılan yeni başlık                    : http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=11160.0

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2011, 03:08:02 öö Gönderen: dogudan »

Haziran 05, 2011, 05:12:39 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın dogudan, 
Lütfen, burası ansiklopedi veya google nin arama motoru mu? Buraya gelip, kim ödev hazırlıyacak?. Demek istediğim aslında çok açık. Pekala başlık '' A '' olduğunda, katılımcılar ''aaaaaaaaaaaaa'' dan başka bir şey diyemez mi? ben bel ki tercih olarak önce ''B'' yi anlatıp ''A'' nın ne olduğuna varmak istiyorum. Örneğin ,''bilgi'' ile alakalı konu açılıyor ,''bilgiyi katagorilere'' ayırana  ''konu başlığından uzaklaşıyorsunuz'' uyarısı gönderiliyor.Kısaca durum bu.
Saygılarımla

Haziran 06, 2011, 12:39:06 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın Hacamat,

Alıntı
Lütfen, burası ansiklopedi veya google nin arama motoru mu? Buraya gelip, kim ödev hazırlıyacak?.

Yazdıklarımı madem öyle yorumladınız bende yorumunuza,  yönlendirmek istediğiniz istikamette yanıtlar vermeye çalışayım.

Bir çok üyemiz  Masonlar.org forumunu, eminim google arama motorunda doğru anahtar kelimeleri aratarak   bulmuştur. Ararken Mason, Masonlar v.b. bir konuyu araştırmıyor olsalardı sizce forumu bulma ihtimali mümkün olurmuydu? Tersine bir bakışla,  google  Mason, Masonlar anahtar kelimelerine  karşılık "konular  yeşillendirilir" ile ilgili  sonuçlar verseydi foruma ulaşılabilir mi?

Söz konusu Masonluk olunca Masonlar.org, Türkçe  olarak  (internette)  bulunabilecek en önemli kaynaktır. Dolayısıyla  Masonlukla ilgili araştırma yapanlar (özellikle biz hariciler) için  ansiklopedik bir yönünün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Alıntı
Pekala başlık '' A '' olduğunda, katılımcılar ''aaaaaaaaaaaaa'' dan başka bir şey diyemez mi? ben bel ki tercih olarak önce ''B'' yi anlatıp ''A'' nın ne olduğuna varmak istiyorum. Örneğin ,''bilgi'' ile alakalı konu açılıyor ,''bilgiyi katagorilere'' ayırana  ''konu başlığından uzaklaşıyorsunuz'' uyarısı gönderiliyor

Yanıtınız, daha önce  verdiğim yanıttaki örnekleri incelemediğinizi düşündürüyor. Üzerine bir şey eklemeden, Bilgi başlığından ayrılarak sohbet bölümüne taşınan mesajları(nızı)  alıntılamanın yeterli olacağı kanaatindeyim.  Alıntıladığım mesajların sohbet değilde açılan Bilgi konusuyla ilgili olduğunu hala iddia ediyorsanız size verecek bir yanıtım olmayacaktır.

Sempati oylarınıza=B dersek,  ulaşılmak istenen konunun (Bilgi)=A olduğunu varsayarsak B den A ya ulaşmak için  mantığı çok fazla zorlamanız gerekir.Belki  her şey bir biriyle ilintilidir nasılsa der kelebek etkisiyle B den A ya ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Bilgi konusundan sohbet bölümüne taşınan mesajlar.

Sayın hacamat, bence şunu düşünmek lazım, lastiği tekmelemeyi nerden öğrendiniz?

-39 sempatimin olduğunu biliyorum fakat ....
Ben bu başlıkta olması gerekeni söylediğimi düşünüyorum.  Sayın ADAM farklı taktir ettiyse bir bildiği vardır elbet.  

Benim sorumun yanıtlanmadığını da görüyorum. Bunun sebebi de -39 sempatimse ve bu böyle devam edecekse sağ üst köşeden ben gideyim.

Sayın Hacamat, "39" a sempatiniz olduğunu belirtiyorsunuz. Ben de bu rakkamı severim.  Şayet bir mahsuru yoksa  bu rakkama duyduğunuz  sempatinin  sebebini açıklayabilirmisiniz.
           Saygılar-sevgiler.

Saygılar

Sempatim derken anlaşılır bir yazı olmadı doğru.  39 kişi beni sempatik bulmuş anlamında söyledim. :borsa gibi yükselişte şimdide 55 olmuş yapacak bir şey yok.
Siteden biri beni uyardı ''dikkat et beğenilme oranı var'' tarzında. Ben o güne kadar bilmiyordum, Bahsettiğiniz -39 mevzusunu ozaman vurguladım.

Mevzuya dönersek

Bilgi ilk nasıl ortaya çıkmış?
Bilginin kaynağı ?

Sn Hacamat,
Böyle bir  tehlike  goruyorsanız, siz  kendi adınıza  kullanmayın kalsın.:)
Doğru söylüyorsunuz sayın AQUA; bu tehlike hep var dikkat etmemiz gerekiyor di mi?

Sayın Hacamat, Ben epeydir sayın ADAM'ın yazılarını ve paylaşımlarını izliyorum. Benim kanaatime göre kendilerinin  "Mason" olabilme ihtimali çok yüksek.
        Sizin,   kendisinin yazılarını okuyup okumadığınızı bilmiyorum. Okursanız sanırım siz de aynı düşünceyi paylaşacaksınız.
       Saygılar-sevgiler.

Sayın Alşah; ben size katılmıyorum.  sebebi şu, ben sitede herkezin samimi olduğuna inanıyorum. Bence yanlış bir cümle kullandınız. Sanırım size bu konuda sayın ADAM yanıt verir.

Sayın Hacamat, haklı olabilirsiniz. Bu sitedeki  herkezin samimi olduğuna ben de inanıyorum. Ne var ki; hiç kimse Mason olup olmadığını açıklamak zorunda değil. Belirttiğim gibi kendisinin konu hakkındaki verdiği bilgilere istinaden ben o şekilde düşündüm. Dikkatle incelerseniz, bir haricinin bu kadar detaylı bilgi  sahibi olamıyacağını sanırım siz de kabul edeceksiniz.
        Saygılar-sevgiler.

Haziran 06, 2011, 12:58:49 öö
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Hacamat.

Ben Forumda açılan konularda yapılan tartismaların evrilmesinden yanayım. Laf lafı açabilir, o konuyla bağlantılı konular dahi o başlık altında irdelenebilir. Hatta bir konunun konuşulması sırasında ortaya çıkan yeni görüşler yepyeni konuların açılmasına da fırsat verir.

Ama sn. dogudanın da örnekleriyle gösterdiği üzere konuyla hiç alakası olmayan mesajların orada olmaması gerektiğine inanıyorum. Renkleri konuşurken ben de fasulye severim gibi bir mesaj ilgisiz ve konu dışıdır. Bizim de vurguladığımız husus bu tarz mesajlarla ilgilidir.

Saygılarımla.

Haziran 06, 2011, 10:08:17 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın dogudan,
Bu sitede biz hariciler Masonluk hakkında bilgi edinmeye çalışsak,  kimin yazılarını dikkate elırız ? Bir haricinin konu hakkında ne yazdığına mı? yoksa, bir Masonun ne yazdığını mı dikkate alırız? Lütfen ama yapmayın bunu. Konu hakkında araştırma yapan kişi ''dur bakalım, harici ne diyor, ben bunu dikkate alayım'' demez ki. Sonuçta Masonlar, Masonluğu tanıtıyor sitede, hariciler değil, Bunu bilmiyen bir kişi,  doğru yeri araştırsa bile, aradığı şeyi algılayamaz. Dolayısıyla bu endişenizde yersiz kanısındayım.Yanılıyormuyum?

Sayın doğudan demişsiniz ki!
Sempati oylarınıza=B dersek,  ulaşılmak istenen konunun (Bilgi)=A olduğunu varsayarsak B den A ya ulaşmak için  mantığı çok fazla zorlamanız gerekir.Belki  her şey bir biriyle ilintilidir nasılsa der kelebek etkisiyle B den A ya ulaşabilirsiniz.

Dikkat edin yukarda yazdığınız bu paragraf kişisellik içeriyor. :) Biz oysa burada ''konu başlıklarına sadık kalınmayı'' tartışıyoruz. ''Siz, konu başlıklarına sadık kalınmalı'' diyerek örnekler veriyorsunuz. Siz şu anda konu dışına çıktığınızın farkındasınız sanırım :) Dolayısıyla örnekler bölümüne  bu yazdığınızıda koymalısınız.

Dediğim gibi,  ufak bir paragraf da ''kişisel yorum'' olarak forum da karşınızdakine yazılsın. Konuyla alakalı, gerekeni yazdıktan sonra, alta küçük bir paragrafta karşı tarafa bir gönderme yapılsın . Sizde yapmışsınız, şimdi konu dışına çıkmış mı olduk?
Örnek olarak gösterdiğinizin bir çoğu aslında cımbızla çekilmiş paragraflar.
Bir kısmıda, sırf anlaşılmadığı için sizin tarafınızdan konu dışı farzedilmiş.
örneğin; ''Bilgi'' tartışılırken lastiğin havasını şiş mi inik mi olduğunu  tekmelemeyi nerden öğrendiniz?  sorusu bizi bilginin kaynağına taşıyacakken, tarafınızca konu dışı adlandırılmış. İlginç. Oysa siz, bir paragrafta yukarda verdiğim örnek de olduğu gibi konuyu kişiselleştirmede bir sakınca görmüyorken. :)

Sayı skullG, ''Evrim'' tartışırken ufak bir paragrafda ''fasulyeyi'' misal göstermenin sizce ne mahsuru var. Lütfen size rica ediyorum. Her misale ayrı bir başlık mı açalım? Bakın biraz ararım sitede neler bulurum konu dışına kaçmış ''bu bakış açısıyla''tahmin edemezsiniz kimler neler yapmış. Lütfen insaf, bukadarını (başlık dışına,konu dışına çıkmayı)hepimiz yapıyoruz. Şunu yapmayın ama '' işimize gelene böyle,işimize gelmiyene öyle'' Bu haksızlık bence.

Neyse, bu başlık sonuçta iki gündür açık ve benden başka duruma itirazı olan yok. Belki de siz haklısınızdır, ben yanılıyorumdur.
Saygılarımla

Haziran 06, 2011, 10:13:45 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Evrimi tartışırken elbetteki örneklemelerde bulunabilirsiniz. Benim verdiğim örnek bambaşka idi. Renkleri tartışırken alakasız bir biçimde ben de fasulyeyi severim demek dedim.

Ben forumun interaktif bir yapı olduğunu düşünüyorum. Elbette konuşulan mevzu evrilecektir. Yeni sorular doğuracaktır. Bunlar o konuyla bağlantılı olduğu müddetçe ilgili başlık altında tartışılabilir. "Başlık Fetişisti" değilim, değiliz. Ama yok eğer konu bambaşka bir mecraya kayıyorsa, sorular artık başkalaşmış ve asıl konuyla tamamen ilgisizleşmişse bence bu yeni mevzu yeni bir başlıkta tartışılmaya değer demektir ve katılımcılar konuyu yeni bir başlıkta tartışmaya görüş alışverişinde bulunmaya devam etmeleri daha doğru düzgün bir bütünlük sağlamak için yararlı olur.

Yoksa ben konulardan konuların doğmasından kendi hesabıma çok hoşnut oluyorum.

Umarım anlatabilmişimdir.

Sevgi ve Saygılarımla

Haziran 06, 2011, 10:43:42 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Saygılarımla
Sayın skullG, Bende sizin gibi düşünüyorum. Dediğinizin hepsine katılıyorum. fakat mevzu o değil. Asıl mevzu Bir başlığa verilen cevap ''misaller'' içerdiğinde başlıyor. Her misale, ayrı başlık açmaya kalksak bu '' başlık kirliliği'' olmaz mı?
Sonuç olarak ben bu şekilde gözlemledim sitedeki tutumu. sayın ADAM' da belkide sırf bu yüzden aynı konu olsa  dahi 1,2,3 diye birsürü başlık açmak zorunda kalıyor. Hem takip zorlaşıyor,hemde ''konular karışmasın'' derken aslında daha çok birbirine giriyor. yanılıyorumdur belki.
Saygılarımla