Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Müslüman Olmayanlar  (Okunma sayısı 9986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 26, 2014, 09:02:06 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kısaca toparlayacak olursak.

İslam dinini müslüman olmayanlara karşı tutum ve davranışları kutsal kitaplarında belirlenmiştir,

İslam coğrafyasında Hiristiyan ve Yahudilere karşı her hangi bir hoş görü söz konusu değildir,

Hatta İslam coğrafyasında müslümanlara karşı hoşgörü yoktur,

Dünyada Müslümanların en çok mutlu olduğu ülkeler kafir batılı ülkeler,

Saygılarımla.
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Aralık 27, 2014, 02:43:44 öö
Yanıtla #31
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ulkenin ekonomik durumunun verdigi rahatlik mutluluk baska dinen hissettigimiz maneviyat cok baskadir sayın davut.

Burada siz muslumanligin hosgorulu olmadigini belirtirken benim inanclarimi ezikliyerek yorumlarinizi yapiyorsunuz.

Nerde hani hosgoru ?

Yahudiler de kendilerinin senden direkt olarak ustun
Olduguna inaniyorlar ?

Ozel irk olduguna inanan bir cok yahudi var hatta buyuk bir kismi bu inancta nerde hosgoru ?

Dunyada muslumanlarin en cok mutlu oldugu ulkeler kafir ulkeler diyerek burda savundugunuz fikre ters hitaplar da bulunuyorsunuz ?
Kafir olarak mi goruyorsunuz batili ulkeleri peki ne sebeple ? ikinci olarak buna dair bir istatistikmi var elinizde ?

Lutfen dinler uzerinden yetersiz bilgi ile yakistirmalar yapmayalim, insan olarak herkesin inanclarina saygi duymaliyiz.

Dunya devletlerinin yaptigi bir yanlis var ise antisemitizm akimini benimsemektir, ama bunu tetikleyen bir dusuncede siyonizm dir.

Bu baglamda iki ucu tatli deynek :)

Bu konu biraz holiganlasti sanirim..

Yahudisi ,hristiyani ,muslumani..

Hosgoru saygi ve sevgi oldugu surece iyilik ve guzellik yapildihi taktirde ne farkeder ismi kitabi hepsi hak din hepsinin peygamberi kabul gormus inaniyoruz ?

Bolunmek kolaydir bir olmak maharet !

Saygilar
Saygılarımla.

Ocak 05, 2015, 01:35:59 öö
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Kajmeran,

Öncelikle konumuz islam dininin müslüman olmayanlara bakış açısı ve ben ayetlerle örnekler verdim,

Ayrıca Hiristiyanlık ve Yahudilik iyi veya doğrudur demedim,

Kafir tanımlamasına gelince kafir İslam inancına göre hiç müslüman olmamış veya dinden çıkmış kimselere verilen isimdir.Bu islam terminolojisinde geçer,

Tartışma ortamlarında kırılganlıktan ziyade aksini ispatlamaya çalışmak daha mantıklıdır, Ben düşüncelerimi ayetlerle destekledim sizde aynı şeyi yapabilirsiniz,

Saygılarımla,

Ocak 05, 2015, 02:46:42 öö
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kafir kelimesinin manasini bilmeyen yoktur.
Ben bu kelimeyi yorumlarinizin gidisati geregi sizin kullanmaniza şasirdim sadece.
Konuyu tartisilir kilabilmek icin muslumanlarin musluman olmayanlara tutumunu incelemeliyiz kuranin musluman olmayanlara bir bakis acisi olamaz aslinda biraz dusunecek olursak bunuda cok rahat bir sekilde kavrayabiliriz.
Ayet ornegi vermissiniz guzelde etmissiniz ben bir musluman isem burada ne anlatilmak isteniyor diye dusunurum sonrasinda cikardigim sonuclar benim tutumum olarak bana doner.
Iste bu tutumlar sizin bahsini ettiginiz bakis acisi olacak.
Kitabin bir bakis acisi yoktur, sizi yargilamaz, hakarette etmez neden musluman degilsin kafir demez.
Eger bir hosgorusuzluk varsa bu muslumanlarin hosgorusuzlugudur.
Irk ayrımı yapan bir milleti dunya kitabindan sorumlu tutmuyorken, siz hissettiginiz hosgorusuzlugu kitaba dayatmissiniz.
Bunu realitiye doken insanlardir.
Varsa bir ayip bu bizim ayibimizdir, bu tartisilabilir.
Bugun insanlik ayaga kalksa kuranin hosgorusuz oldugunu soylense kuran kurandir degismez !
Ama muslumanlar insandir insan tutumu degistirilebilir.
Demek istedigim sizin tartismak istediginiz konunun tartisilacak tutulacak bir ucu yok bu baglamda yakistirma olarak kalmiyormu sizcede ?

Saygılar
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2015, 03:17:37 öö Gönderen: Kajmeran »
Saygılarımla.

Ocak 05, 2015, 11:38:08 öö
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konu hassas bir konu,

Herkesin inancı kendine, tüm inançlara saygı duymak gerekir diyerek konudan çıkmak istiyorum,

Saygılarımla,

Ocak 05, 2015, 11:47:10 öö
Yanıtla #35
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.davut'un söylediklerine ben katılmıyorum. Ne demek batıdaki müslümanlar daha mutlu.Çölde yasayan müslümanlar mutsuz mu ?

Batıda 3 4 eş alabilirmisin,kadına şiddet uygulayabilir misin..Yapamazsın ve bu sebeple müslümanlığı yasayamazsın..

Diyeceksiniz ki bunlar din adamlarının oyunu unutmayalım peygamberlerde din adamıdır.Üstelik kitapta yazıyor.

Kafir kelimesine gelecek olursak bunu hangi anlamda kullandığımız önemli. Kuranda yazılanlara bakacaksak kafirler ikiye ayrılır. Kitap ehli olanlar ve olmayanlar diye.Bu ayırıma göre hoşgörülü davranmak.Kitap ehli olanlara önce müslümanlığı kabul ettirmek,etmezlerse cizye ödeme şartı konulmakta.Peki ya diğerleri ne olacak ? Ölüm. Cezası öbür tarafta verilmeyecek dünyada müslümanlar cezasını kesecek...

Ben konuyu açarken istemiştim ki olmayan hoşgörü nasıl oluşabilir sorusuna cevap bulalım. Tartışma bir çözüm değil tıpkı başka düşüncelere saygi duymama gibi.

İyi veya kötü olan herşeyi kitaplara dayandırmak bir çözüm olmadığı gibi insanlığın önünde büyük bir engel olacaktır. ..
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2015, 12:08:11 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 05, 2015, 12:09:02 ös
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mbulut ,

yazınızı okudum, derin bir ironi var  :)

Saygılarımla,

Nisan 30, 2015, 01:25:29 öö
Yanıtla #37
  • Uzman Uye

"Burada, Allahû Tealâ'nın söylediği bir genelleme gibi görünüyor. Kim yahudi ve hristiyansa onları asla dost edinmeyeceksiniz yani kitap sahiplerinin hepsini kendinize dost edinmeyin gibi bir mânâya ulaşanlar var. Halbuki Mâide Suresinin 57. âyet-i kerimesindeki esası gözden kaçırmamak gerekir.

5/MÂİDE-57: Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tettehızûllezînettehazû dînekum huzuven ve leiben min ellezîne ûtûl kitâbe min kablikum vel kuffâra evliyâe, vettekûllâhe in kuntum mu’minîn(mu’minîne).
Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayi dileyenler)! Sizden önce kendilerine Kitap verilmiş olanlardan, dîninizi alay ve oyun (konusu) edinenleri ve de kâfirleri velîler (dostlar) edinmeyin. Ve eğer mü’minlerseniz, Allah’a karşı takva sahibi olun.

Allahû Tealâ'nın hanif dîninden sapmış yahudi ve hristiyanları dostlar edinmeyin yani onlara itaat etmeyin dediği açık ve kesin bir hakikat olarak ortaya çıkıyor. Allahû Tealâ, Nisâ Suresinin 160. âyet-i kerimesinde şöyle buyuruyor:

4/NİSÂ-160: Fe bi zulmin minellezîne hâdû harramnâ aleyhim tayyibâtin uhıllet lehum ve bi saddihim an sebîlillâhi kesîrâ(kesîran).
Artık Yahudilerin yaptıkları zulümlerden ve birçok kişiyi Allah'ın yolundan men etmeleri (alıkoymaları) sebebiyle, kendileri için helâl kılınmış olan temiz ve güzel şeyleri onlara haram kıldık.

Âyet-i kerimede dost edinilmemesi gereken yahudilerin, kendileri Allah yolunda olmadıkları gibi başkalarını da Allah'ın yolundan men eden zalimler olduğunu anlıyoruz.

Allahû Tealâ “Yahudileri ve hristiyanları dost edinmeyin.” diyorsa da bütün yahudiler ve hristiyanlar bu konunun içine girmiyor. Çünkü hem yahudilerin hem de hristiyanların içinde Allah'ın emirlerini, mürşidlerine tâbî olarak bütün devirlerde yaşatmaya devam eden Allah'ın dostları da var. Hristiyanlar arasında da Hz. İsa'dan bu tarafa geçen devre içerisinde Allah'ın Hz. İsa'ya indirdikleriyle amel eden ve mürşidlerinden el alarak bugünlere ulaşmış olan insanlar var. Böyle bir dizaynda İslâm'da tasavvufu yaşayanlar hangi hüviyette iseler hristiyanların ve yahudilerin içinde de o kişiler aynı hüviyetteler. Öyleyse onlar dost edinilecek olan insanlar. Onlar kâfirler değiller, onlar hiçbir dîni kendilerine oyun ve eğlence edinmeyenlerdir. Zaten Allahû Tealâ Âli İmrân Suresinin 113. ve 114. âyet-i kerimelerinde bu konuyu açıklığa kavuşturmuş.

3/ÂLİ İMRÂN-113: Leysû sevâen, min ehlil kitâbi ummetun kâimetun yetlûne âyâtillâhi ânâel leyli ve hum yescudûn(yescudûne).
Onların (hepsi) bir değildir. Kitap ehlinden(hristiyan ve yahudilerden), gece saatlerinde kıyamda durup, Allah'ın âyetlerini tilavet eden ve secde eden bir ümmet vardır.

3/ÂLİ İMRÂN-114: Yu’minûne billâhi vel yevmil âhiri ve ye’murûne bil ma’rûfi ve yenhevne anil munkeri ve yusâriûne fîl hayrât(hayrâti), ve ulâike mines sâlihîn(sâlihîne).
Onlar, Allah'a ve yevmil âhire îmân ederler, mâruf (irfan) ile emreder ve kötülükten nehyederler (men ederler) ve hayırlara koşarlar. İşte onlar, sâlihlerdendir.

Allahû Tealâ “hristiyanların da yahudilerin de çok az bir kısımını teşkil eden bu insanların genellikle kiliselerde, manastırlarda yaşadıklarını” buyuruyor. Öyleyse neden kâfir değiller? Çünkü Hz. Musa'dan ve Hz. İsa'dan itibaren hepsi Allah'a ulaşmayı dileyerek hanif dîninin birinci safhasını ve mürşidlere tâbî olarak, mürşid olanlardan el alarak hanif dîninin ikinci safhasını gerçekleştirmişler ve böylece kâfir olmaktan hepsi kurtulmuşlar, kalplerine îmân yazılmış. Bu sebeple Allahû Tealâ işaretinde “Dîninizi alay ve oyun konusu edinenlerle, bir de kâfirlerle dost olmayın.” diyor. Bütün hristiyanlarla ve bütün yahudilerle dost olmayacaksınız diye bir emir söz konusu değil."

Kaynak:http://www.kurantefsiri.com/
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2015, 01:35:46 öö Gönderen: sun »
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 22, 2016, 10:59:14 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında ortada anlaşılamayacak bir durum yok. Dostluk ile normal ilişki arasındaki farkı açıklamamıza gerek yok sanırım. Dost edinmeyin derken kastedilen kardeş gibi sıkı fıkı olmayın. Yoksa suratlarına bile bakmayın, selam bile vermeyin demiyor Kur'an'da.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer