Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ÖSS >:(  (Okunma sayısı 30530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2007, 11:36:02 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

cem uzana oymu?? güzel espri

Haziran 10, 2007, 11:41:50 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

ÖSS kalkmaaaaaaz namümkün çünkü 2 milyon kişi giryor toplasan 150.000 jişi yerleştirmiyorlardır hele en son sınavda tam bir rezillikti sistemi değiştirdiler ikiye böldüler tam fiyasko çıktı 3 kere yedek kontenjan açtılar sınav tarihinde varmıdır böyle rezillik bilmiyorum sınav zaten rezillikte.

Haziran 10, 2007, 11:45:15 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

ve arkadaşım haddim olmayarak,2 kere bu sınava girdiğim için,bir kaç tavsiye vereyim sana :)

sakın son hafta ders çalışılmaz diyenlere inanma,

aman ha "şu zekayı açarmış,şu nu ye,şu nu iç" diye direten ebeveynlerine karşı oturaklı bir tavırla karşı gel :) yoksa sınavda karnın ağrır  :) zekan açılmış olsa bile,sınav vaktinde sık sık tuvalet ihtiyacı hissedeceğin için,bu zekayı kullanman zor olabilir :) :)

mutlaka sınav sabahı duş al :)
.....

ama şu bir gerçekki bu sistem benim ufkumu açtı,öss de kopya çekmek için müthiş bir yol geliştirdim,anlatayım:

Gözlere lens ini takacaksın.Ancak bu lensler bildiğin lenslerden değil..kameralı bunlar..birde işitme engelli kardeşlerimizin kulaklarına taktıkları aparattan takacaksın,tabi bu da bildiğin aparatlardan değil..bu da bir nevi kulaklık,ancak sesi sadece senin kulağına veren cinsten :)

sen soruları gözünle okurken,lens in deki kamera,soruları dışarıda hazır ettiğin bilgililere iletmiş olacak,yani senin gözünle soruları onlarda okuyacaklar ve cevapları kulağına fısıldayacaklar..
..

bir elektronik müh. olarak ileride böyle bir şey geliştirmeyi düşünüyorum,tabi o zamana kadar sistem değişmezse :) :)
...

neyse kardeşim,Allah yardımcın olsun,umarım hakkında hayırlısı olur..

..

Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Haziran 11, 2007, 12:10:29 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

sağol arkadaşım umarım herkezin hakkında hayırlısı olur ama güzel fikir gerçekten :)allahtan öyle bir ailem yok gerçekten insanlar o kadar garip şeyler söylüyolarki yok bir  hafta önceden bırak falan mesela şu anda tam bir hafta var ama ben tekrar yapıyorum sürekli sadece cumartesi günü bütün gün alışverişe çıkıcam kafa dağıtmak adına oda yeterli olur sanırım

Haziran 11, 2007, 02:19:09 ös
Yanıtla #14

oss sınavı yanı ogrencı secme sınavı arkadaslar.14 mılyon ogrencı suanda turkıyede okumakta ve yaklasık 2 mılyon kıısı her yıl oss sınavına gırmektedır
oncelıkle sunu belırteyım bır cok ulkenın ulkemıze gıpta ıle baktıgı bır durum var.ulke nufusumuzdakı genclerın sayısı.gercektende ulkemız bu durumda oldukca sanslı cunku cok sayıda genc nufusa sahıp ama ulkemızın bu durumu ne kadar etkılı kullandıgında ayrı bır tartısma konsuu
ınsanların okudugu 12 yıllık egıtımın 3 saatte sınanması bencede cok acımıasız bır durumdur arkadaslar cunku 3 saat bır olcum olamaz.belkı o kısının o an moralı ıyı olmayabılır yada baska etkenler yanı madem 12 yıl okuyor 12 yıılık bır emegı var 3 saatte bunları sınamak bence ogrencıler ıcın gercekten cok acımasız
ama su konudada bazı arkadaslarımla hem fıkır degılım.arkadaslar oss sıstemı malesefkı suankı sartlar altında kaldırılamaz.cunku 2 mılyon adayı secmenın baska yolu yokj.avustralyada sınav yapılmadan ogrencı alınıyormus.evet ama bakın bakalım oradakı unıversıye gırcek ogrencı sayısına bıızm ulkemızdede 300 bın kısı ossye gıreck olsa sınav yapılmaz ortaogretım basarı puanına gore alınır
ama bu bıle bıızm ulkemızde olcu olamaz cunku turkıyede egıtım standardı yok bazı okullarda ınsanalr cok kolay not alırken bazı okullarda bu ıs daha zor
oss kaldırılacak dıyenlere bır sorum var pekı ne yapcaksınız?ıkı mılyon kısıden ıyı kotuyu ayırıp nasıl bır secım yapcaksınız aynı anda ıkı mılyon kısıyımı okutcaksınız?onerınız ne?yanı suanda bundan baska cozum yolu yok.acımasız blkı bu sıstem arkadaslar ama ıkı mılyon kısıden eleme yontemı olarak baska ne yapabılırzkı?_
calısan her zman kazanır calısmayanlar ossyı bahane etmesın
:::saygılar:::

Haziran 11, 2007, 02:52:25 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. MacCan e katılıyorum.bence  öğrenciyi ayırt edebilen bir sınav ve temel bilgileri fazlasıyla test eden bir içeriğe de sahip aynı zamanda.zaten dikkat ettiyseniz eğer bi dereceye kadar bu sınavda başarı gösterenlere bişeyleri daha rahat anlatabiliyor ve onlarında fikirlerini aynı mantıklaa geri alabiliyosunuz.yani anlaşabiliyosunuz karşılıklı..düşün karşılığını al..bunu uygulamanın en kolay yeri:)

Haziran 11, 2007, 03:29:49 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sınavda başarı gösterenler üniversteye giriyor kampüs ortamının görüyor ondan sonra o dedikleriniz oluyor ÖSS de genel kültür sormuyorlar her kazanan çok zeki kaybedenler aptal diyen kimse yok zaten bizim demek istediğimiz sınav sistemi kötü çok fazla orantısız olan bu sistemin değiştirilmesi.

Haziran 11, 2007, 03:34:20 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

sn.just_McCann,öncelikle "öss sınavı"  tümcesi ,anlatım bozukluğuna girer,biraz daha dikkat ;)

bazen öyle şartlar oluşur ki  bazı şeyler o ortamın en iyisidir,diğer deyişle kötünün iyisidir.ancak öss kötünün iyisi değildir,çünkü bu sistem berbat bir sistemdir,değişmeyecek olsa,her sene bu sisteme yetkililer yeni eklemeler yapmazlardı.çünkü her tarafından su kaçırıyor,bu çatlak sistem..

mesela,uygulamaya geçildimi bilemiyorum ancak,lisenin her kademesinde yıl sonu sınavlara tabi tutulacak öğrenciler,öss deki gibi...ve bu sınavlardan aldıkları notlar öss de belli bir ağırlık taşıyacak..sonucunda ise öğrenci okul derslerine önem verecek,müfredata uymayan özel okullar ve lanet olası dershaneler vb. leri kapanacak.kapanmaz..ancak en azından ilgi yitirir..

sistem değişecekse bu,ilköğretim 6. sınıfından itibaren olmalı..hatta ilkokuldan itibaren..

üniversitelerden her yıl yüzlerce rehber öğretmenleri mezun oluyor..bu mesleğe olan ilgi gün geçtikçe artıyor..neden;çünkü en kek öğretmenlik alanı..her sınıfa haftada bir-iki kere dersin oluyor,onlarda lay-lay-lom la geçiyor..kendine ait odan oluyor,internetin...niye?? bilgisayarda ihale çevir diye mi??

işte bu rehber öğretmenleri,ta ilkokuldan itibaren başlayarak ; uzmanca hazırlanmış  testleri öğrencilere düzenli olarak uygulayacaklar,ve ilgisinin tesbitinin ardından o yöne odaklandırılacaklar..

meslek liselerimize yapılan uygulama,bir an önce kaldırılmalı ve bu liselere ağırlık verilmelidir..dünyada meslek liseleri bu halde olan bir kaç ülkeden biriyiz..

anlayacağınız,çok şey yapılabilir,yok efendim şimdi nasıl değişecek bu sistem,bu kadar öğrenci ne olacak dersek ne olacak..öğrenci sayımızın azalmasını mı bekleyeceğiz..elbete 3-5 yıl içinde olacak bir şey değil..dediğim gibi ilköğretimden itibaren uygulamalara başlanırsa,dershanelerin ve türevlerinin devlet okullarının önüne  geçmesi engellenirse en fazla 10 yıl sonra mükemmel bir eğitim sstemimiz olur.bu sistemden mezun olan ilk öğrenciler 15 yıl sonra topluma kazandırılırsa,yakın vadede müthiş bir atak yapmış oluruz..25 yıl bize çok gibi gelsede,bir ülke için bu çok az bir sayıdır.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Haziran 11, 2007, 03:43:36 ös
Yanıtla #18

sn luck eye turkcem ıyı degıl kusura bakmayınız
sınav sıstemını kazanan zekı kazanamayan aptal demıyorum ben zaten ama sınava gırcek olan adayların bazıları hıc ders calısmamıs sureklı keyıf yapmıs sonra sınava gırıp ıss yı elestırıyor bole ınsanlara cok kızıyorum bn
hem sıstem berbatsa herkese berbat sadece bır ınsana degılkı
madem o berbat sıstemın ıcınden basarılı olanlar var o zaman ısteyen herkes basarabılır
calısan hayataından fedakarlık yapıp derslerıne ılgısını veren ve ossnın onemını kavrayan ınsanlar mutlaka emeklerının karsılıgını alacakalrdır.
sıstemın bırden degısmesı cok zor zaten bu zamanla olxaktır ama sızınde dedıgınız gıbı sn hiarıi her sınıfın ardından bence sınav yapılmalı bak buda guzel bır cozum
oss sıstemı mukemmle demıyorum bn ama elestırıyorsunuz bu gayet dogal ancal calısan ınsnalr her zman basarılı olur calısmayan ınsanlar lutfen sıstemı elestırmeyı vbıraksın
:::saygılar:::

Haziran 11, 2007, 03:44:25 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

haklısınız tamamiyle.
saygılar