Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslami hoşgörü ?  (Okunma sayısı 5483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2013, 04:29:51 ös
  • Aktif Uye

İslami inançta islamiyetin son ve ebedi din olduğu ve bir gün herkesin islamiyeti benimseyeceği anlayışı vardır. Ama bunun yanında diğer inançlara da büyük bir hoşgörü ile bakıyor. Bu iki tezat yaklaşımı bana aslında pek de samimi gelmiyor. Buradaki asıl amacın hoşgörü ve sevgi yoluyla insanları var olan inanç sistemlerinden döndürüp İslamiyet çatısı altında birleştirmek olduğu inancındayım. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Saygılar

Şubat 13, 2013, 05:43:32 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Haddini aşan bir söylem;olabilirliğini düşünmek bile abes...

Bırakalım İslamiyete beğeninin artacağını,gittikçe düşmanı artıyor.

Hırıstiyanlar,İslam dininin varlığını bile kabul bile etmiyorlar.

Bence,önümüzdeki yüzyılda tanrı inancı devam etse bile başka anlayışlar,başka yöntemler ve kabuller türeyecek.Sipürütüel inançlar,Kuantum kabulleri,hatta budizm almış başını gidiyor.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 13, 2013, 06:51:14 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence bu Kitap diğerlerinin tamamlayacısıdır görüşü olduğu için ben bu fikirde olan insanların tutarsız olduklarını söyleyemem.

Şubat 13, 2013, 09:17:17 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Ne zamanki gerçek olan İslam uygulanmaya başlar o zaman hedefe ulaşırlar Müslimler.
Hurafelerle  anca bu kadar olur , hele şu anki iktidar sayesinde tam zıvanadan çıktı .
İmamların maaşlarına bakın sonra dönün Ünüversite mezunu  genç İnsanlar boş geziyor .
Ha bire Din kültürü öğretmeni yok kuran kursu hocası vs. bunlar sonradan kurumlar arası geçişle Memur olup yan gelip yatacaklar . Var mı böyle bir Ülke dünyada ...
Böyle konuşunca ne Dinim kalıyor ne İmanım .9 köyden kovma hemen devrede .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 14, 2013, 01:49:47 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Şu an din itibarda akılcılık yok, ancak umarım akıl ve bilim yolu hak edilen değerini bulur.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 14, 2013, 03:49:55 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"bir gün herkesin İslamiyet'i benimseyeceği anlayışı vardır"
bunu neye dayanarak söylüyorsunuz??
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Şubat 14, 2013, 07:29:26 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konun başlığı ile alakalı olabilecek yorumlar maalesef yok.İslami hoşgörü konu,mesela örneklerde biri herkesin dinine inancına saygı gösterir diyor öte taraftan herkes bir gün müslüman olacak sözünüde birleştirerek tezat aranıyor.

Hoşgörü göstermenin neresi tezat olabilir oradaki hoşgörü dinde zorlama yokturdan yola çıkılan hoşgörüdür yani tezat mezat yok.

bir diğer arkadaşta yanlış anlamdı isem daha vahim bir tesbitte bulunuyor.

Şu an din itibarda akılcılık yok, ancak umarım akıl ve bilim yolu hak edilen değerini bulur.

Dinde akılcılık yoktur öylemi ? açın ozaman kuranı ve bir tarama yapın aklınızı kullanın sözü kaç defa geçiyor bir bakın?

Akla ,bilgiye ve bilmeye bu kadar kıymet veren bir kitap için onun anlattığı ve yorumladığı dinde nasıl akıl yoktur denebilirki.

Zaten aklı tamamen kitapta aramak bile başlı başına akılsızlık yapmak değilmidir.

Kitap söyler ve anlatır inanır yada inanmazsın inandığın anda eğer o inandığını birde hayata geçirip uygularsan eğer yani hayatına monte edersen iş tamamlanır.

Sen oku ama asla hayatına monte etmeyi başarama sonra çık tenkit et bu kitaba değil sadece kendine ve akla eziyettir.

İslam asla ve asla bilimi reddetmez bu mümkün değil.
Kendisinin bilinmesini dileyen bir yaratıcının varlığına anlayabilmenin tek yolu bilim ile uğraşmaktır bu işi sabah akşam okuyup yapacağını sanmak ahmaklık tersini düşünmekte önyargıdır daha ne diyeyim.

İlk ayetin bile oku olduğu bir kitaba böyle sözleri nasıl yakıştırıyorsunuz anlamıyorum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 20, 2013, 10:36:21 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Sayın Karahan ben kurana bir şey demedim, islami hoşgörü anlayışına güzel bır örnek oldu gerçekten  ;D :D
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 20, 2013, 10:39:47 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Karahan ben kurana bir şey demedim, islami hoşgörü anlayışına güzel bır örnek oldu gerçekten  ;D :D

Hoşgörü bencede komik olmuş,herşeyi söyleyebilirsin dilediğin gibi hoşgörü varya hemen karşımızdakinden isteriz hoşgörsen.

Hoşgörüyorum sizi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 01, 2013, 02:21:42 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Konunun geniş bir yelpazesi var aslında, verilecek yanıt 2-3 cümleye sığmaz ama ben yüzeysel olarak değinmek istiyorum :

Bence burada ' insan mizacı esastır. '  Yani : İnsanın doğasında var olan iyilik, kötülük, hoşgörü ya da tahammülsüzlük v.b manevi değerler esastır.

Evet, İslam hoşgörü dinidir ama bunun böyle olması, gündelik yaşamda 'kanatsız melek gibi' yaşandığını belgelemiyor. Buna  kalıpyargı da denilemez, bu bir gerçek. Ha şu da var, insanların yoldan çıkmış olmaları, İslam'ın sorumluluğuna girmiyor tabi ki. En başında da belirttiğim gibi ' bireyin kendi özgür iradesi söz konusudur aslında. '

Özellikle günümüzde, din adeta bir kamuflaj aracı olarak kullanılıyor; Her türlü işi yapıp, sonra da ' İslam hoşgörü dinidir. ' diyen birine itimat etmem söz konusu olamaz.
Adequatio intellectus et rei