Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dışa Açılmak İçin 1999'dan daha elverişsiz bir ortam mı?  (Okunma sayısı 3633 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 07, 2013, 06:52:12 ös
  • Ziyaretçi

Merhabalar,Öncelikle forumda sürekli yazmayan daha doğrusu yazmak için yazmamaya gayret sarfeden bir harici olarak aklıma gelen sorular içerisinde ancak bir eleme yaptıktan sonra burada yazıyorum.Tabi sonuçta çok yararlı sorular olduğu da söylenemez..Bunun için sanırım Ayna sembolizmasını bir kez daha incelemem lazım...

1999 yılında Topkapı Sarayı'nın bitişiğindeki tarihi Aya İrini Kilisesi'nde Türkiye Büyük Locası'nın kuruluşunun 90.yılı münasebetiyle cesurca bir sergi açılmıştı..Başta en ilginç olarak bir mabedin maketi hazırlanmıştı..Konuklar orada ilk kez bir mason mabedine girmişlerdi bence çünkü eksik bir şey yoktu..Yemin kürsüsüne kadar her şey hazırdı..Sanırım yaşamımda ilk ve son kez derece tablosunu orada görecektim.Bijular,önlükler,En Muhterem Büyük Üstadların resimleri,masonik  kaynaklar ve sorulara sıkılmadan cevap veren masonlar...sanırım 3 kez gitmiştim etkinlik sonuna kadar olan süre içerisinde..

Orada içtiğimiz kahvenin ve isimleri hatta bana telefon numaralarına kadar veren saygıdeğer masonların anısını bir harici olarak hiç unutmadım.

Bu yazımdan şu çıkmasın ne kadar da hayranmışsın diye düşünenler olabilir okuduklarında?Ben masonlarla ve anlayabildiğim kadarınca mason felsefesine sempati duyan bir hariciyim..Ama üzülerek söylüyorum masonluğun pratikte başarılı olamadığına inananlardanım.Bir harici için çok  büyük laf etmiş olabilirim belki ama bu büyük lafın "tolerans" kavramına sığınarak söylendiğini belirtmek isterim.Pratikteki başarısızlığı karşıma biri gelsin tartışırım diyemem..Bu hadsizlik olur..Bana düşmez..Ama en azından içinde bulunduğumuz karanlık belki buna ispattır..

Neyse konumuz bu değil ...Benim sormak istediğim 1999 yılında bu kadar emek sarfedilerek yapılan dışa açılım şimdi neden uykuya yattı?
O zamanlar bir televizyon kanalından malum çekimler meselesi vardı ona istinaden mi böyle bir girişimde bulunuldu?

HKEMBL internet sitesi kaç senedir yenilenmiyor?Eskiden siteden "Tesviye"ye ulaşılıyordu o da bitti şimdi?

Dışa açılmaya ihtiyaç mı yok?gerek mi yok?

ve son olarak bir kelimeyi merak ediyorum "haricileşmek" ne demek?böyle bir kelime var mı?dışa açılmak bir şekilde haricileşmek mi?

Her soruya elbette tek tek cevap alamam..o zahmeti kimseye reva görmem...toplu halde bir çıkarımla ilgilenenlerin cevaplarını beklerim.

Haddimi aştımsa şimdiden özür dilerim..

Mason olsun olmasın olumlu bilimin ışığı ve akıl sanırım bugünlerde hepimizin rehberi olsun diyeceğim

Saygılarımla
BeyazKale

Ocak 07, 2013, 07:20:43 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

selamlar, bir harici olarak  izninizle birşeyler yazmak isterım MASONluk cok güçlü bir  örgüt  bence bu gucu gizliginden kaynaklanıyor. şimdi bazı  gizli tarıkatlar var  ismini veremiyecegım değişik ritüelleri var bazen  öylekı insanın kanı donuyor bunları  insan olan nasıl yapar diyoruz mesela ateş yutmak, kendini şişlemek vs. ama o tarıkat mensubu kişiler için bu gayet sıradan seyler. MASONlar bılındgı üzere ıyı ınsanı daha ıyı yapmak için kurulmuş evrensel insanlar akıl ve bilimin ışıgında kendılerını gelıştırıler, ben daha cok antimasonık yazıları okdum bereket versınkı bu site var. Aslında  MASONluk hiçte gizli degil ; sembollerını, ritlerini hatta yöneticilerini bile biliyoruz pekı neresi gizli bunların? işte orası  buyuk bır sır çunku bilinen birsey gizli degıldır? iyiler hep güçlüdür, kimdir  iyiler, yada nedir iyi? işimize geeln şeylermi iyi olan? degerli okuyucular ve değerli sayın BEYAZKALE çok heycanlı ve cok aydınlatıcı bir yazı yazamadıgım  için beni af ediniz. saygılarımla.. çok ötede bir harici
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Ocak 07, 2013, 08:57:42 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Cok güzel düşünceler ve sorular. Ben şahsım adına konuyu alan uyemize de cevap yazma nezaketi gösteren uyemize de tesekkur ediyorum.

Cok kısa cevap versem olur mu? Bahsettikleriniz icin öncelikle kurumsal olarak yeniden yapılanma vb gelişmelerin sağlanması gerek. Bunlar da takdir edersiniz ki bir surec gerektiriyor. 90. yil etkinlikleri gibi 100. Yıl da da çeşitli etkinlikler düzenlenmişti. Aslında donem donem farklı etkinlikler duzenlenmekte. HKEMBL'nin Cumhuriyet Haftası etkinlikleri artık geleneksellesmis durumda.

HKEMBL Resmi İnternet sayfası ile ilgili eleştirilerinize aynen katılıyorum. Bununla ilgili gelişmeler mevcut. Sitenin yenilenmesi, daha interaktif bir hale gelmesi gibi. Ama bu da bir zaman gerektiriyor.

Saygılarımla.