Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TANJU KORAY  (Okunma sayısı 21422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 17, 2009, 02:37:22 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tanju Koray Beyefendi , 21 Mayıs 1941'de İstanbul'da doğdu.Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra kısa bir süre Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne devam etti. Fransız Filolojisi okudu. Kenya’nın başkenti Nairobi Büyükelçiliği’nde mahalli kátip olarak görev yaptı. Koray, diplomaside aradığını bulamayarak ayrıldıktan sonra, 30 yıl boyunca deniz acenteliği, deniz nakliyat brokerliği yaptı.

Tanju Koray, masonluğun temel belgelerini, ritüellerin kaynaklarını araştırdı ve ritüelleri yeniden kurgulama denemeleri yaptı.
18 Nisan 2001’den itibaren, iki dönem "Büyük Hatip"lik görevini üstlendi.Tanju Koray, kitapları ile arşivini İzmir Vadi, Çeşme ve İstanbul kütüphanelerine hibe etti.

GS Lisesi 1961 mezunu merhum oturmakta olduğu ev ve zeytinliğin tapusunu arkadaşı Burhanettin Çokbaş'a devretmiş ve bu gayrimenkulü satarak hastalığı süresince yapacakları masrafları karşılamalarını, artan meblağı da Galatasaray Eğitim Vakfı'na bağışlamalarını istemişti. GSL sergi salonuna Tanju Koray ismi verildi.
-------------------------------------------------------------

Birgün yolunuz Trilye'ye düşerse rüzgârın fısıltısına kulak verin size diyecek ki ; ''HİÇ BİRŞEY ÖLMEZ , HERŞEY YAŞAR''

Mericcan...
« Son Düzenleme: Kasım 17, 2009, 02:39:23 ös Gönderen: MERICCAN »
Her şey bir adımla başlar...

Aralık 26, 2009, 12:50:10 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

ilk paragrafta yazdıklarınızdan sanki fransız filolojisini siyasal'da okumuş gibi anlaşılıyor onu belirtiyim dedim. Teşekkürler...

Aralık 26, 2009, 04:54:19 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Dün akşam yine kulaklarını çınlattık... Çok muzip, çok şakacı bir o kadar da çalışkan mizacıyla aramızda halen. Kısa bir süre arayla kaybettiğimiz değerli dostu Burhanettin Çokbaş gibi.

Hiçbir şey ölmez her şey yaşar...
Tempus fugit...

Mart 06, 2011, 01:15:34 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sonsuz Doğuya geçişinin 3. Yıldönümünde kendisini saygıyla aniyorum. Her zaman icimizde her daim yanıbaşımızda.

Hiçbir şey ölmez, her şey Yaşar.

ama Tanju Koray daha fazla yasar. Nurlar icinde uyusun.

Mart 06, 2011, 12:41:07 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Muhterem Tanju Koray Üstâd'ım;

Hâtıranızın sıcaklığı kalbimizde oldukça var olacaksınız.Bilirim ki burada azalıp orada çoğalacağız. O ân'a kadar siz de biliniz;  İtidal , basiret ve cesaret klavuzumuzdur.
Gülümsediğinizi hissediyorum , ben de gülümseyeceğim sizin adınıza nur-u ziyâ' ya temâşa ile bakarken...

Hiçbir şey ölmez , her şey yaşar...

Her şey bir adımla başlar...

Mayıs 22, 2011, 02:32:45 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Biraz geç oldu ancak doğum gününüz kutlu olsun değerli üstat,bu vesileyle sizi bir kere daha anmak bir kere daha hakkınızda yazılanları okumak fırsatı buldum.O kadar çok isterdim ki tanışmayı ama kısmet olmadı maalesef.Nurlar içinde uyuyun...
Memento Mori

Mayıs 22, 2011, 02:35:56 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bir de aklıma geldi şimdi ''Erdemli insanları ölüm ayıramaz'' sözü.Siz ve kardeşleriniz için ne kadar uygun oldu.

Saygılarımla...
Memento Mori

Mart 06, 2012, 10:14:34 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

4 yıl olmuş gideli ama Hep bizimle... Sonsuza dek!

Hiçbir sey ölmez, her sey yasar.

Aralık 08, 2012, 08:04:48 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Vefat haberini veren gazete tarafından "Masonların Büyük Hatibi" olarak tanımlanmış kendisi.
Saygı ile,
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Şubat 04, 2013, 11:18:51 ös
Yanıtla #9
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

SkullG Kardesim, önümüzdeki ay 5 yil olacak! Ama yine adi anilacak, yine kendisinden bahsedilecek. Eserleri ile her daim aramizda olacak...Ancak adinin son kez anildiginda ölecektir...
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany