Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen  (Okunma sayısı 23341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 03, 2008, 01:03:22 öö
  • Ziyaretçi

Merhabalar,

Mason olabilme şartlardan bir tanesinin de zengin olmak  gerektiği şartını  bugün okudum.Genel anlamda sebebinin ise   zengin bir kişiye göre fakir bir kişinin daha pasif kalacağı ve bazı sorumlulukları yerine yetirme hususunda bazı sorunlarla karşılaşılma ihtimalinin daha fazla olacağı şeklinde bir ifade ile karşılaştım.Burdan hareketle şu sorumu sormak istiyorum

İnsan öyle bir varlıktır ki içinde inanılmaz zenginlikler ve inanılmaz cevherler taşıyabilir.Örneğin sahip olduğu kişisel özellikleri ve birikimleri belki de maddi anlamda ölçülemeyecek kadar değerli ve kendine özel olabilir.Artık hepimizin de bildiği gibi dünyada,somut maddi değerlerden ziyade informal,hesaplanamayan,insanın içinde taşıdıkları ile ortaya konabilen şeyler inanılmaz önem kazanmıştır.Belki de bir düşüncesi,bir fikri dünyayı değiştirebilecek kabiliyette birisi ise ve bu kişi esas zenginliğin maddi zenginlik değil de içsel zenginlik olduğunu düşünüyorsa ve her zaman içsel zenginliğine yatırım yapmışsa,maddi zenginliği olmadığı için bu kişi hiçbir zaman mason olamayacak mı?

« Son Düzenleme: Ocak 08, 2008, 01:50:40 öö Gönderen: MASON »

Ocak 03, 2008, 01:42:48 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Benim söylemem ne kadar doğru olur, buna en iyi Sn. MASON cevap verecektir sanırım ama tabiiki zengin olmak zorunluluğu yoktur. Zenginlikten anladığınız burada önemlidir, sadece maddi zenginlik değil manevi zenginlik önemlidir Mason olabilmek için. Ama yanılmıyorsam belli bir gelir düzeyinde olmanız da gerekebilir. Eğer hatalı birşey söylediysem Mason üyelerimiz söylediklerimi düzeltecektir.
Saygılarımla,

Ocak 03, 2008, 06:00:43 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Original Life,

sormuş olduğunuz soruyla ilgili olarak forum içerisinde ziyadesiyle konu ve bu konular içinde aydınlatıcı cevap ve bilgiler mevcuttur.

Herşeyden önce mason olabilmek için "kalbinde mason olmuş olmak gerekliliği" gibi bir tabir kullanılmaktadır. bu ise sizin bahsettiğiniz içsel zenginlikle alakalıdır. Masonluğun temel ve töresel ilkeleri hep birlikte değerlendirildiğinde görülecektir ki masonluk "içsel zenginliğe" çok fazla önem vermekte ve bunun gelişimini sağlamaya çalışmaktadır.

Ancak bir kişi, kendi yaşamını ve/veya bakmakla yükümlü olduklarının yaşamlarını kabul edilebilir düzeyde geçindirecek bir gelirden mahrumsa, bu kişinin mason olmasındaki sıkıntı, onun yeteri ve gereği kadar çalışmalara katılamaması ve kardeşlikle düzgün bağlar kuramaması sonucunun ortaya çıkmasıdır.

Bu sitede daha evvel defaatle ifade edildiği üzere, mason olmak için karun kadar zengin olmak gerekli değildir. Zengin olma değil, fakir olmama daha da doğrusu YETERLİ EKONOMİK GÜCÜ BULUNMAK başka bir deyişle ödentileri peşinene kabul edip ödemeyi üstlenmiş oabilmek... giriş, geçiş-yükseliş yıllık aidatlarını verebilecek, yardımda bulunabilecek, bunların dışındaki etkinliklerde kardeşce katılımda bulunabilecek bunu yaparken bakmakla yükümlü olduklarının yaşamlarını zora sokmayacak bir gelir düzeyidir bahsedilen. bu gelir düzeyi de kişiden kişiye değişir... örneğin bekar birisi ile evli veya evli çocuksuz birisiyle evli ve iki çocuklu birisinin kabulü için farklı gelirler yeterli görülebilir. Sn Mason -yanlış hatırlamıyorsam- orta-üst gelir grubunda olan birisinin rahatlıkla beklenen maddi katılımları sağlayabileceğini söylemişti.

Ocak 03, 2008, 06:34:54 ös
Yanıtla #3

Sn.Original Life ,

Sn skullg nin belirttiği gibi bu konuda açıklamalar yapılmıştı ancak başlıktaki" zengin olma şartı" betimlemesi beni rahatsız etti bu sebeple bir açıklama daha yapmanın ve varsa bir yanlış anlam çıkartma bunu düzeltmenin doğru olacağını düşündüm.Burada zenginlikten kasıt belli bazı yükümlülüklerin (yıllık aidat,yardım,belirli zamanlarda yapılacak aktivitelere katılılabilmek v.s) zorlanmadan veya borçlanmadan yerine getirilebilinmesidir.Masonluk gösterişin ön planda olduğu bir jet sosyete klubü değildir.Dahada açaçak olursak kafayı sürekli meşgul eden bir geçim probleminin olmaması gereklidir.Böyle bir durum varsa kişi kendisini öğretiye konsantre edemeyeceği gibi ne kendisine nede başkalarına fayda sağlayamaz..Mason gerek maddi gerek manevi açıdan bonkördür.Elini cebine rahatlıkla atar ve küçük hesaplar yapmaz.Sn. Üstadımın daha öncede belirttiği gibi Masonluk herkese göre değildir.Sonuç olarak maddi ve manevi açıdan hür olmak gerklidir.Bir ŞART tan bahsetmek gerekeçekse Şart olan HÜR olmaktır.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2008, 06:40:25 ös Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR »
Omnia mors aequat

Ocak 03, 2008, 07:34:50 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sn. MYSTICPROVOCATE, ben dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Eğer hatalı birşeyler söylediysem sizden özür dilerim. Güzel açıklamanız için de, çok teşekkür ederim...
Saygılarımla,

Ocak 04, 2008, 12:17:30 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Başlık zengin olma sartı hakkında degılde  soyle olmalıydı...

Maddı ve manevı olarak ozgurlugunu elde etmış....
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ocak 04, 2008, 11:12:15 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bu açıklayıcı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Amacım kesinlikle rahatsızlığa sebep olmak değildi aksine kafama takılan bir durum hakkında sizlerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaktı.Uygun başlık seçimi yapamadığım için özür dileyerek eğer mümkünse "Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen" şeklinde başlığın değiştirilmesini talep ediyorum.

Evet,haklısınız forum içinde bu konuda bilgilendirmeler ve dökümanlar mevcut.Ancak konuya daha farklı persektiflerde açılım getirebiliriz belki diye düşündüğüm için bu konuyu açmak istedim.Aşağıdaki güzel ve anlamlı açıklama için arkadaşıma çok teşekkür ediyorum:

"Herşeyden önce mason olabilmek için "kalbinde mason olmuş olmak gerekliliği" gibi bir tabir kullanılmaktadır. bu ise sizin bahsettiğiniz içsel zenginlikle alakalıdır. Masonluğun temel ve töresel ilkeleri hep birlikte değerlendirildiğinde görülecektir ki masonluk "içsel zenginliğe" çok fazla önem vermekte ve bunun gelişimini sağlamaya çalışmaktadır."

Bu noktadan hareketle izninizle merak ettiğim diğer bir hususu sizlere sormak istiyorum:  Bu içsel zenginliğe sahip bir kişi eğer fakirse bu açıklamalarınızdan anladığım kadarıyla mason olamaz.Çünkü gerek motivasyon gerekse sorumluluk anlamında bazı eksiklikleri olabilir diye ifade ettiniz.Diyelim ki bu kişinin  fakir olmasına rağmen belki de masonlukta büyük derecelere yükselebilecek kadar yetkin özellikleri var.Bu yetkin insanı ve bunun gibi yetkin insanları topluma ve dünyaya daha iyi hizmet edebilmeleri adına ,bu kişilere maddi anlamda  destek vermek suretiyle (çünkü tek eksik yanları maddi anlamda yetersiz olmaları olarak tanımlamıştık ) masonluğa kabul edilmesi gibi bir yol izlenmesi mümkün müdür ?

Ocak 04, 2008, 12:31:15 ös
Yanıtla #7

Sn.Original Life ,

Aslında sorunuz biraz mantık sınırlarını zorluyor.Belirli bir kültür seviyesinde ve Masonlukta üst derecelere erişebilecek kapasitede olan bir kişinin normal sınırlarda olan bir takim maddi şartları karşılayabilecek kapasitede olamaması ve bunun o kişinin tüm hayatı boyunca sürmesi garip bir durum.Belirli kabiliyetlere sahip bir kişinin hayatı boyunca fakir kalması kişi ile ilgili soru işareti oluşmasına sebep olur.Zaten örneğinizdeki kişininde mantık olarak öncelikle  emeğini ve dikkatini Mason olmaya değil durumunu düzeltmeye harcaması gerekilidir.Masonluk kapısını çalacak kişinin kimseye yük olmadan kendi ayakları üzerinde durabilecek güç ve yeterlilikte olması gereklidir.Masonlukta nicelik değil nitelik önemli olduğu için kardeşlerin işi gücü birakıp çevrede Mason olabilecek niteliklere sahip fakir insanları araştırıp bunları teklif etmek isteğinde olması olası bir durum değildir.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ocak 04, 2008, 01:02:40 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sn. MYSTICPROVOCATE, belirli bir kültür seviyesine ve Masonlukta üst derecelere erişebilecek kapasitede olan bir kişinin zaten gerekli ve yeterli maddi koşullara sahip olması gerektiğini çünkü bu becerilere sahip olan bir kişinin kolaylıkla bu maddi seviyeye ulaşabilecek "yeteneğe" sahip olması gerektiğini mi vurgulamak istediniz?
Saygılarımla,

Ocak 04, 2008, 03:00:46 ös
Yanıtla #9

Sn blossom,

Bahsettiğiniz konularda bir gereklilik vurgusu yapmadım.Aslına bakarsanız bu konuya açıklama yapmamın esas sebebi bir yanlış anlaşılmayı gidermek.Yaptığım açıklamadan çıkan anlam şu olmalı;Masonluk belirli bir ekonomik düzeyi , üstünlük saydığı için veya ekonomik anlamda bir elit grup oluşturmak amacını güderek  şart koşmaz.Burada zenginlik kelimesi yerine ekonomik özgürlük veya bağımsızlık demek daha doğru olacaktır.Yani basitce şart olan zenginlik değil ekonomik bağımsızlıktır.Sorunuza gelirsek.Belirtilen kriterlerde bir kişinin ekonomik bağımsızlığının hayatı boyunca alamaması gibi bir durum söz konusu ise dikkatini yöneltmesi gereken yer farklı olmalıdır.

Yeri gelmişken konu ile ilgisi olduğunu düşündüğüm için ve bir bayan olduğunuz için bende size bir soru sormak isterim.Hanımlar (şahsız değil genel olarak) müzminleşmiş bir şekilde ekonomik bağımsızlığını eline alamayan çok kültürlü ve aydın kafalı bir erkek ile hayat boyu sürcek bir evlilik olayına girerlermi ve bu kişiye hayat boyu aynı derecede saygı ve güven duyarlarmı?Bu soruya verilecek dürüst bir yanıt konunun net olarak anlaşılmasına yetecektir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat