Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Üçgen  (Okunma sayısı 21388 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 25, 2007, 01:46:05 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Üçgen

Üçgen, düzlem geometrisinin temel şekillerinden biridir. Bir üçgenin üç köşesi ve bu köşeleri birleştiren, doğru parçalarından oluşan üç kenarı vardır. Bir Üçgenin iç açılarının toplamı 180° dış açılarının toplamı 360°'dir.

Üçgenlerin türleri

Üçgenler, kendilerini oluşturan parçaların (köşe, kenar, açılar vb.) aynı düzlemde olup olmadığına göre sınıflandırılabilir. Eğer üçgenin tamamı tek bir düzlemdeyse düzlemsel, diğer durumlarda da örneğin küresel ya da hiperbolik üçgen terimleri kullanılır.

Üçgen çeşitleri: 1-Eş Kenar Üçgen: Tüm kenarları eşit olan üçgendir.
2-İkiz Kenar Üçgen:İki kenarı eşit olan üçgenlerdir.

3-Çeşit Kenar Üçgen:Tüm kenarları farklı olan üçgenlerdir.

4-Dar Açılı Üçgen: Açısı dar olan üçgenlerdir.

5-Dik Açılı Üçgen:Açıları dik olan üçgenlerdir.

6-Geniş Açılı Üçgen:Açıları geniş olan üçgenlerdir.

« Son Düzenleme: Ocak 30, 2011, 12:04:57 öö Gönderen: skullG »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 25, 2007, 02:12:26 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bu konu üzerindeki bazı hataları veya eksiklikleri sadece teorik olarak birkaç saat sonra düzeltmemde sakınca var mı? Varsa gıkım çıkmayacak...

Mayıs 25, 2007, 02:18:04 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Elbette hatalari duzeltebilir ve yanlis kisimlari soyleyebilirsiniz. Bunu sormaniza dahi gerek yoktu. Bilgiler vikipedi.org dan alinmistir. Resimler farkli sitelerden toplanarak bir araya getirilmistir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 25, 2007, 04:12:05 ös
Yanıtla #3

Saygıdeğer Mason, izninizle vermiş olduğunuz en üst sembol hakkında birazcık yorum yapmak istiyorum;
Büyük üçgeni ters çevirdiğimizde içindeki küçük bölgeyi şimdilik gözönünde bulundurmadığımız taktirde bir Haç şeklini oluşturmaktadır, aynı şekilde ortasındaki küçük bölge de Kase'yi göstermektedir, buradaki Kase; hem dişi anlamında hem de dişinin rahim şeklini gösterir, yine ortadaki küçük şekli ters çevirirsek M harfinin ortaya çıktığını farkederiz, ortak nokta M ise Mesihleşme, yarım kalan işin tamamlanması, iki farklı notaya gelen ya da farklı zaman olarak da nitelendirilebilir, aynı yerden gelen iki çizginin bitiştiği ve yine çizgileri birleştirirsek bir insan şeklini görürüz, Haç Şeklindeki İsa'nın Çarmıhtaki Şeklidir, bu büyük üçgenin etrafında Çember oluşturusak öyle farzedelim, bu da dünyayı gösterir, rahim_dünya ilişkisi_
Tam ortasında ise hepsinin birleştirdiği ortak nokta yani kesişim yeri vardır, bu da ortak amacın İnsan olduğunu gösterir;
Çünkü dünyanın oluşum nedeniyle beraber Tanrı'nın oluşturmuşu olduğu bütün amaçların ortak yönü İnsan içindi ve İnsan varlığının yok olmasını engellemek_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mayıs 25, 2007, 06:52:37 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Düzeltme:

1) Dar açılı üçgen, üç açısı da 90 dereceden küçük olan üçgendir.

2) Dik açılı üçgen bir açısı doksan derece olan üçgendir; iki açısı doksan derece olursa -ki teorik olarak mümkündür- iki paralel kenar sonsuzlukta kesişerek -yani kesişmezler- üçgeni oluştururlar.

3) Geniş açılı üçgen bir açısı 90 dereceden büyük olan üçgendir.
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2007, 06:55:23 ös Gönderen: ElmasMehmet »

Mayıs 26, 2007, 03:09:01 öö
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Yaptiginiz aciklamalar bencede dogru. Yanliz yapilmis bir hata goremedim. Bilgiler eksik verilmis. Tamamladiginiz icin tesekkur ederim.

Mayıs 26, 2007, 03:22:47 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın Mason,

Zaten hataları VEYA eksiklikleri düzeltmem hususunda ilk yazımı yazmıştım...

Ayrıca, örneğin, açıLARI geniş olan üçgen olmaz. BİR açısı geniş olan üçgen olur, ki buna geniş açılı üçgen denir. Bu durumda açıLARI geniş olan üçgen tamlaması yanlıştır -hatalıdır-.

Saygılar...

Mayıs 26, 2007, 04:01:34 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Vikipedi.org'da iyi bildiğiniz hakkında bilgi sahibi olduğunuz birşeye bakarken bazı yanlışlıklar olduğunu pekala görebiliyorsunuz. Yapılmaması gerek...

Mayıs 26, 2007, 04:41:41 öö
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Haklisiniz. Bilgi, halka acildiginda, dogrulugu kisiye gore degiskenlik gosterir.

Ağustos 07, 2008, 01:19:23 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Merhabalar

Geometriye çok iligili biri olarak ve en sevdiğim geometrik şekillerden biri olan üçgen hakkında biraz da ben bilgi vermek isterim.:)

herhangi bir üçgenin kenarları a,b,c olsun..

herzaman için

c<a+b  ve c>a-b 

yani üçgenin herhangi bir kenarı diğer iki kenarın toplamından küçük,farkından ise büyüktür.

bir diğer bağıntı ise dik üçgendeki pisagor bağıntısı

bir dik üçgenin dik kenarları a,b ;en uzun kenarı(hipotenüs) ise c olsun

(a.a)+(b.b)=(c.c)

yani dik kenarların karelerinin toplamı,hipotenüsün karesine eşittir.

biraz geometri dersi gibi olmuş olabilir.fakat bnece çok büyülü sizce :) ?