Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Ham Taşlarını Yontan Ritüeller Mi?  (Okunma sayısı 18867 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2011, 11:18:23 öö
  • Ziyaretçi

İnternette bir sitede kalfa derecesi ritüelini buldum. Forum kurallarına uymadığı için buraya aktaramıyorum.

Masonları mason yapan bu ritüeller mi? Bu ritüeller bir çeşit telkinle masonlara daha ahlaklı, onurlu, erdemli bir birey olmayı mı öğretiyor?

Mart 13, 2011, 11:54:32 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Başlığa bakarak önce şunu söylemek gerek: Ritüel bir canlı varlık değildir ki mecazî ya da simgesel anlamda da olsa yontma işlemi yapsın. Ritüel ancak bir masona hamtaşını yontmada rehber olablir. Mason ondan yararlanır; kendi hamtaşını kendisi yontar.

Ritüeller bir masonu mason yapmaz. nlar da zaten masonların ürünüdür. Masonlara bir şey öğretmez. Kapsamında aşılamalar (telkinler) vardır, doğru. Ancak bunlar bir masonun yararlanması içindir. Masonluğun ritüelik çalışmalarında öğretim yoktur; buna karşılık öğrenim olduğu söylenebilir. Mason olan kişi ritüelden bir şeyler kapar; esinlenir. Sonrda onu kendince yorumlar, yoğurur, genişletir.

Bir kişi ritüeli okuyabilir. Ondan yararlanabilir. Bir masonun bireysel düzeyde yaptığını o da yapabilir. Ancak bunda bir mason kadar başarılı olamaz. Çünkü bu öğrenim, bu etkinlik Masonlukta bireysel düzeyde kalmaz. Masonlar localarında bilgi, görgü, deneyim, düşünce ve yorumlarını paylaşır. Böylece blreysel düzeydeki çalışmalarını toplumsal düzeye çıkarırlar. Bir diğer deyişle Masonluğıu yaşarlar. Her biri hamtaşını bu ortamdan yararlanarak yontar.

Böyle olmasaydı, sanal ortamda da Masonluk yapılabilirdi. hele günümüzün teknik olanaklarıyla herkes masasının başına oturur, kameralı bilgisayarının karşısına geçer, görüşür, tartışır, bildiklerini paylaşırdı. Hayır, yapılamaz. Masonluğu yürütebilmek için masonik ortamda bulunmak gerekir. Bir kameranın karşısında hiç kimse karşısındakilerin elini sıkamaz, ortamın sıcaklığını duyumsayamaz.

Dolayısıyla masonların bireysel gelişiminde bile ritüeller yetmez.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 13, 2011, 01:48:18 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

O kadar gayret gösteriyorum ama sizi anlamak çok güç. Gerçekten masonları anlamak için mason olmak gerekiyor. Ama burda da bir çıkmaz var; bir şeyin ne olduğunu anlamadan neden ona yemin ederek üye olasın.. Pes ediyorum..

Mart 13, 2011, 02:39:24 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Siteye yeni üye oldum sizleri tanımaya çalışıyorum ancak ilk aşamada dikkatimi çeken bir husus var ki belirtmeden geçemeyeceğim.

Sitede resmi olarak masonluğu tanınmış kişiler mavi üye adıyla aramızda bulunuyor ve kendilerinin nick altında açıkca " Mason " yada " Skoç riti Masonu " gibi ifadelerle bu tescilleniyor. Ancak sitede masonlukla ilgili sorulan her soruya kendisi mason olmadığı halde Sn.Adam cevap veriyor. Yazarken kullandığı üslubunsa uzun cümlelere dayalı ve genelde anlatımı belirsiz/anlaşılmaz bir üslup olması tuhaf.

Burdan Sn. Adam'a sormak istiyorum

Mason olup masonluğunu sitede gizleyen bir üye misiniz? Eğer böyleyseniz sorulara sizin cevap vermeniz gayet normaldir.

Mason değilseniz masonluk kurumuyla ilgili sorulan her soruya cevap verme hakkını nerden buluyorsunuz?

Umarım üslubumda saygısızlık etmedim..
İnsanlardan öyle azgınları vardır ki Şeytan bile onların yanına besmeleyle yaklaşır.

Mart 13, 2011, 06:00:13 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Pagan,

Bilgi paylaşımında sınır yoktur.Kişisel gelişimle doğru orantılıdır.Sn adam bu noktada kendini çok iyi yetiştirmiş olabilir.Biraz araştırmada bulunursanız konu hakkında bilgisi olan Mavi yahut Kırmızı Loca masonlarının konulara açıklama getirdiğini göreceksiniz.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 13, 2011, 06:03:46 ös Gönderen: Nomen est omen »

Mart 13, 2011, 11:10:45 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın Cin  Ruhi, sizi gerçekten tebrik ediyorum. Bu sitede sanırım en ilgin ve en çok soru soran siz siniz. Bence , artık biraz anlayışlı olmalısınız. Masonluk o kadar kolay olsa idi  yüzlerce yıldır hayatiyetini devam ettirebilirmi idi ?  Keza , o nun gizemi ve ritleri  o kadar basit  olsa idi sanırım sizin de ilginizi çekmezdi.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 14, 2011, 11:15:59 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Hulki Cevizoğlu'nun kitap siparişini verdim. Son umudumu ona sakladım :)

Mart 14, 2011, 12:53:22 ös
Yanıtla #7

Sn. Cin Ruhi,

O kitabı okuduktan sonra bize kızmayın ama tamam mı :)

Kitap kötü demiyorum, ama yanlış hatırlamıyorsam tv programının deşifresi bir kitaptı o. Masonluğun yanına Roteryenliği koyması zaten konu hakkında çok da bilgili olmadığının işareti.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 14, 2011, 02:00:53 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Şimdi bunun  için yeni bir başlık açmak istemiyorum. Şöyle bir quote buldum. Masonluk öğrenilmez yaşanır gibisinden bir söz sanıyorum:

"The secret of Masonry, like the secret of life, can be known only by those who seek it, serve it, live it.  It cannot be uttered; it can only be felt and acted.  It is, in fact, an open secret, and each man knows it according to his quest and capacity.  Like all things worth knowing, no one can know it for another and no man can know it alone."

Dr. Joseph Fort Newton

Bi de şu var benzer:

"The real secrets of Masonry are never told, not even from mouth to ear.  For the real secret of Masonry is spoken to your heart and from it to the heart of your brother.  Never the language made for tongue may speak it, it is uttered only in the eye in those manifestations of that love which a man has for his friend, which passeth all other loves."

South Dakota Masonic Messenger, Feb. 1975
Extracted from the Southern California Research Lodge
'Fraternal Review', May 2004

Diğerleri için:  http://lodgebhriguchetan.com/Masonic%20Quotes.htm
« Son Düzenleme: Mart 14, 2011, 02:04:47 ös Gönderen: Cin Ruhi »

Mart 14, 2011, 02:03:01 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Ya ben aslında Murat Bey'in kitabını da satın aldım ama bana bilgi değil yorum gerek.