Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aydın Kişi ve Mason... (Sunuş)  (Okunma sayısı 3217 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 13, 2013, 02:14:07 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Pek beğendiğim, pek sevdiğim, pek saygı duyduğum bir kişi var…

Aslında pek çok kişi var böyle benim pek beğendiğim, pek sevdiğim, pek saygı duyduğum…

Bu sözünü ettiğim ama bağışlarsanız adını vermeyeceğim kişi bir mason...

Zaten bunu yazdıktan sonra, Masonluğun genel kurallarına saygıyla uyarak istenilse de adını söyleyemem.

Kim bilir belki bu forumun üyesi olan masonlardan da onu tanıyan vardır. Çok beğenilesi, çok sevilesi, çok saygı duyulası bir kardeş olduğunu onaylarlar isterlerse bu başlık altında.

Benim tanıdığım çok mason var. Forumdaki yazıların başka nasıl çıktığını sanıyordunuz? Açıkçası onların sayesinde.

Bundan ötürü bir üstünlük tasladığımı falan sanmayın sakın… Hani forum üyelerimizden kimileri hiç mason tanıdıkları olmadığından yakınıyor ya!… Onların yaşındayken benim de yoktu öyle tanıdıklarım. Daha doğrusu varmış da, ben onlarım mason olduğunu bilmiyormuşum. Sonradan kimilerinin mason olduğunu öğrendim ve başkalarıyla da tanışma olanağını elde ettim. Mutlulukla!

Ancak masonların hepsi ne yazık ki öyle çok beğenilesi, sevilesi ve saygı duyulası kişiler değil. Keşke olsalar!... Anlaşılan kimisi oluyor, kimisi olmuyor. Kimi hamtaş var yontulabilen ve giderek küplenen kimisi var yontulamayan. Bunda benim kusurum yok.

Hem burada konu ben değilim. Konu sözünü ettiğim o değerli kişi… Mason.

Birçok ürünü var elimin altında. Özellikle çok önemli ve yararlı kitapları dikkatle okumuş ve öyle uzun boylu bir okumaya girişemeyecek olanlar için bir özet çıkarmıştır yıllar boyu... Kendini bu işe vakfetmiştir âdeta… Ancak onun çıkardığı özetin öyle birkaç paragraftan ibaret olduğunu, sadece kitapların arka yüzüne yazılanı biraz genişlettiğini sanmayın; her biri çok sayfa. Öyle çok sayfa ki, kitabın bütününü okumuş gibi oluyorsunuz onun çıkarmış olduğu özeti okuyunca… Gerçek emek, büyük beceri… Ben yapamazdım.

İşte bu dostum, bir mason olduğu kadar aydın bir kişidir de anlayacağınız…

Şimdi ters çıkıp, «Nasıl yani?... Her mason aydın kişi değil midir?» diye sorabilirsiniz. Ben de size derim ki «Bilmem!... Öyle midir?»

Bilirim aslında o sorunun yanıtını da, açıkça söylemek işime gelmez.

Forumda çok önce kendimce ve beceriksizcesine özetini çıkarmış olduğum şu ADAM OLMAK adlı kitabın son bölümlerinden birinde aydın kişinin niteliklerini sayıp döküyordu yazar Murat Özgen Ayfer… Elbette kendince… O da mason biliyorsunuz. (Onun mason olduğunu açıkça ortaya koymanın sakıncası yok; herkes biliyor.) Onun dile getirdiği tarzdaki aydın kişi üzerine bir irdeleme yapmış mıydık anımsayamıyorum. Ancak yapmış olsak da olmasak da burada yazarımızın şu “aydın insan” kavramını çok daha kapsamlı ve çok daha güzel işlemiş olduğunu söyleyebilirim.

Üstelik bunu Masonluk ile de bağdaştırmış. Ne güzel…

Dikkat: Bu bir kitap özeti değil. Sadece bu konuda bir özgün çalışma.

Bu güzel çalışmayı aktarmaya bu yazı dizisinin sonraki bölümünde başlayacağım. (İzin alınmıştır.) Şimdilik sadece ilgilenenler için müjdesini vermek istedim.

Yöntem şöyle olacak: Ben bu çalışmadan bir bölüm alıp, olduğu gibi ve yorumsuz aktaracağım. Sonra onun üzerinde isteyenler (ben dahil) yorum yapabilir. Konuyu irdeleyebilir, genişletebilir.

(Önemli Uyarı: Kusura bakmayın; ilgisiz yazılar ve saptırmalar silinecek.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 13, 2013, 05:30:47 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM boş durmayı sevmiyor. Sevse, bu kadar sevilmezdi sanırım.

Bu çalışmayı irdelemeyi heyecanla bekleyenlerden olduğumu belirtmek isterim.

Ocak 13, 2013, 06:38:23 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın Adam bu hafta sonu doktoramı yaptığım Ankaradaydım. En çok ben yakınırdım, bulunduğum ilde mason yok diye. ama Ankarada çalışırken meğer çok yakınımda mason varmış, bu forum sayesinde anladım. Siz derdiniz sayin Ruzber insan arıyorsunuz mason değil demiştiniz, şimdi anladım aydın insan ve sadece mason farkını. Bu çalışmanızla aynı zamanda hayatın anlamını da algılayacağımızı umuyorum.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...