Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Maddi Bedeninden Ayrılmış(Ölmüş) Ruha Huzur Vermek  (Okunma sayısı 3331 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2020, 12:12:20 öö

Çoğu kez forumda şu söze tanık olduk;

“Bir kişinin gerçek anlamda ölmesi tamamen kimsenin onu düşünmemesi ve adını anmamasıyla olur.”

Bu durumda, bir kişi ne kadar az kişi tarafından tanınırsa, o kadar kolay kendi alemine geçebilir ve ya orda rahatsız edilmeden durur?

Sanki ruhu anarak dünyaya çağırdığımızda ruhun enerjisinin ağırlaşmasına, acı çekmesine neden olabiliriz.

Yani bu teoriye göre bir çok evsiz ve kimsesiz insan aslında ölümle beraber kendi aleminde rahatsız edilmeden kalır.

Peki tarihsel ve tanınmış şahısları nasıl huzura erdirebiliriz?
Belki tüm tarihi kişilikler her 100 yılda bir sıfırlanırsa; yani eğitimden kaldırılır, kitaplardan çıkarılırsa, rahata kavuşabilirler.

Değişik bir öneri ama neden olmasın?

Belki de yanlış bir öneridir, bilemedim.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 28, 2020, 04:21:56 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Nazım öldü mü? Bence ölmedi. Çünkü hala anılıyor hala okunuyor şiirleri.
Nazım huzursuz mu? Sanmıyorum, bence çok huzurludur.

Belki de intihar eşiğinde olan bir insan Nazım Hikmet okudu da intihar etmekten vazgeçti. Belki de umudunu kaybetmiş bir insana umut aşıladı. Hayatın tüm zorluklarına rağmen yaşanması gerektiğini söyledi. Kaç tane insan olduğu önemli değil, bir insan bile yetmez mi?

"Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine."

Nazım yaşarken huzurlu muydu? Çokta değildi aslında. O sürgün ve hapis hayatı olmasaydı, bu dizeleri yazabilir miydi?

"Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya."

Nazım içeri düşmeseydi, bu kadar güzel anlatabilir miydi geçip giden on yılı? Çok mu fazla on yıl?

"Ona sorarsanız : "lafı bile edilmez, mikroskobik bir zaman."
bana sorarsanız : "on senesi ömrümün."
bir kurşun kalemim vardı ben içeri düştüğüm sene.
bir haftada yaza yaza tükeniverdi.
ona sorarsanız: "bütün bir hayat."
bana sorarsanız : "adam sen de, bir iki hafta."

Hayatta nefes alıyorken de acı çekebiliriz. Hatta nefes alıyorken çok acı çekebiliriz. Ama o karanlığın içinden küçük bir ışık süzülür. Bir kibrit yanığı kadardır. Küçük görmemek lazım, neme lazım o ışığın kime yarayacağını bilemeyiz. Daha sonra ölürüz, belki de acılarımızdan tamamen kurtuluruz. En karanlık zamanımızda yaktığımız o küçük kibrit çöpü, başka başka insanlara umut olur.

Bu durumda Nazım neden acı çeksin ki? Neden huzuru kaçsın? Bunca insana yaşam umudu aşılayan, hayatın renklerini gösteren bir insan daha ne isteyebilir ki?
Nazım ölmedi. Hala anılıyor, hala düşünülüyor. Nazım ölmedi çünkü artık tek bir bedende değil, yüzlerce bedende yaşıyor. Düşünceleriyle, kelimeleriyle ve tüm hayatının kesitleriyle.

Uzun lafın kısası önerinizi tutmadım. Ben bu şekilde düşünüyorum...

« Son Düzenleme: Nisan 28, 2020, 04:37:15 öö Gönderen: Mars »

Nisan 28, 2020, 07:28:30 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Öneriniz yanlış değil, kurgunuz yanlış. Neden adı anılanlar huzursuz olsun? Siz onu filmlerdeki ruh çağırma seansları ile karıştırmışsınız sanırım.

Peygambere salavat ne olacak mesela defiğiniz gibiyse?

Anmak huzursuz etmez, Mimar Sinan örneğin ölmemiştir. Ancak bunu bir oyun gibi düşünürseniz, öldükten(!) Sonra bile level puanı biriktiriyor gibi düşünebilirsiniz.

Masonlukta ölene Sonsuz Doğu'ya göçtü derler. Sonsuzdan dönüş var mı?

Ancak başka bazı ezoterik yorumlar Ruhun döngülerine inanır. 7, 12 ve 144 gibi sayılarda yorumlarda önemlidir. Fakat eğer bu bir reankarnasyon ise vücutla ruh yeniden birleştiğinde, ruh geçmiş tecrübelerini heybesinde taşımakla birlikte, bildiğini yeniden hatırlamayı gerektirecek şekilde unutmaktadır!

Reenkarnasyon derin ve farklı bir mesele... Ancak kimilerine şaşırtıcı gelecek olsa da, Kur'an'da da hakkında bilgi verilnektedir.
Sayın Anarchosa,
Konuyla ilgili bir kaç örnek ayet adı verebilir misiniz?
Sevgilerimle ve Saygılarımla

Nisan 28, 2020, 10:53:17 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Anarchosa,
Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Arayışa devam.
Sevgilerimle ve Saygılarımla.

Nisan 28, 2020, 12:07:32 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA, ne güzel anlatmışsınız. Sizden öğrenecek çok şeyimiz var. Elinize sağlık.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 28, 2020, 12:27:53 ös
Yanıtla #5

Reenkarnasyona ben de inanıyorum, o ayrı sayın ANARCHOSA.

Güzel yorumlar gelmiş, hem Sayın ANARCHOSA’dan hem de sayın Mars’tan. Kaleminize sağlık.

Sonuçta ruhun rahatsız edilmemesi gerektiği konusunda hemfikiriz sayın ANARCHOSA.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 28, 2020, 12:30:58 ös
Yanıtla #6

Sayın ANARCHOSA, ne güzel anlatmışsınız. Sizden öğrenecek çok şeyimiz var. Elinize sağlık.
Saygılarımla.

Her zaman derim sayın ANARCHOSA bir okyanus, bizler ise küçük su birikintileriyiz.  :)
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2020, 12:42:08 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 28, 2020, 12:42:38 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Güzel yorumlar gelmiş, hem Sayın ANARCHOSA’dan hem de sayın Mars’tan. Kaleminize sağlık.

Sonuçta ruhun rahatsız edilmemesi gerektiği konusunda hemfikiriz sayın ANARCHOSA.

Sevgiler.
Sayın Mars'a da teşekkür etmeden geçmeyeyim.
Sabah uyanır uyanmaz okudum harika yazısını.
Devamını beklemekteyim.
Saygılarımla.

Nisan 28, 2020, 12:47:59 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılarımla.

Her zaman derim sayın ANARCHOSA bir okyanus, bizler ise küçük su birikintileriyiz.  :)
Madem yorumunuz bu şekilde ben de düşüncemi paylaşayım yanlış anlaşılmaz ise; Siz su birikintisi iseniz bizler de bardaktaki yarım suyuz.
Sevgiler, saygılar.

Nisan 28, 2020, 12:48:54 ös
Yanıtla #9

Sevgiler.
Sayın Mars'a da teşekkür etmeden geçmeyeyim.
Sabah uyanır uyanmaz okudum harika yazısını.
Devamını beklemekteyim.
Saygılarımla.

Şanslı bir insanım, sayın ANARCHOSA İzmir’e geldiğinde tanışacağım, çay ısmarlayacak, sözü var! Sorusunu bilmiştim  ;D

Sevgiler sayın Özgürefe.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci