Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tefekkür odası  (Okunma sayısı 18853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 08, 2020, 05:00:53 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Mason localarındaki tefekkür odası içerisinde var olduğu ifade edilen tuz  kükürt  ve ekmek neyi ifade etmektedir.

Mayıs 08, 2020, 05:22:12 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Mason localarındaki tefekkür odası içerisinde var olduğu ifade edilen tuz  kükürt  ve ekmek neyi ifade etmektedir.

Bunu forum kurallarına takılmadan ve ettiğimiz yeminlere sadık kalmadan anlatmak zor açıkçası. En azından benim bilgim ve tecrübem ile zor.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 08, 2020, 06:33:50 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın caliper cevabınız ve ilginiz için sonsuz teşekkürler ancak yakından mason olarak tanıdıklarım da bu soruya net bir yanıt vermediler oysa ki mason olan tefekkür odasında kalmıştır hiç bir kimse ekmek şunu tuz bunu kükürt ise şu anlama gelmektedir diye bir açıklamada bulunmadımı merakımı mazur görün

Mayıs 08, 2020, 07:02:12 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın caliper cevabınız ve ilginiz için sonsuz teşekkürler ancak yakından mason olarak tanıdıklarım da bu soruya net bir yanıt vermediler oysa ki mason olan tefekkür odasında kalmıştır hiç bir kimse ekmek şunu tuz bunu kükürt ise şu anlama gelmektedir diye bir açıklamada bulunmadımı merakımı mazur görün

Açıklamada bulundurlar ama Tekristen sonra. Mason olan tanıdıklarınız da yanıt vermemişlerdir bilerek, dediğim gibi ettiğimiz yeminleri bozmadan bunları açıklamak zordur.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 08, 2020, 07:03:05 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Tefekkür  hücresi , İnsanın tek başına ve yapayalnız kaldığı Masonluktaki ilk ve son yerdir .Anglosakson Masonluğunda Tefekkür Hücresi yoktur .Burada , aday ,Locanın bitişiğindeki bir odaya alınır ; bir süre sonra yanına kıdemli ve tecrübeli bir Mason gelir ve ona bazı sınavlardan geçeceğini , sakin olmasını söyler bu kadar .

Tanju Koray - ÇIRAK
Sayfa 21 - 22

Kitapta daha derin bilgiler var ama Gizlilikten dolayı yazmıyorum .

Masada kurukafa ,İnsan kafatası, Bir kum saati , bir parça kuru Ekmek , bir bardak su (ya da kırık bir testi ); bir ayna;  birinin içinde tuz , diğerinin içinde Kükürt bulunan iki küçük kap bulunur ... Sayfa 25

EKMEK ve SU

Yalnız bedensel gıdayı değil , aynı zamanda ruhsal ve zihinsel gıdayı da sembolize eder ...

TUZ , KÜKÜRT

Bunlar masonluğa HERMETİZM den gelen sembollerdir .Kükürt ve Tuz Adaya , istemesini , şevkli, dirayetli , kararlı ve sebatkar olmasını , ama itidal ile de nefsine hakim olmayı bilmesi gerektiğini anlatır .

TUZ ,AKIL ve HİKMET ile BİLİMİ sembolize eder ...
Sayfa 29

Saygılar

Not : Umarım CEZA almam .
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2020, 07:06:01 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 08, 2020, 07:11:23 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Haklısınız sonuçta Harici olarak bilemeyiz .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 08, 2020, 11:42:24 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayın Caliper " Bu konunun form kurallarına takılmadan ve ettikleri yemine sadık kalmadan anlatmak zor" olduğunu bildirmiş. Aynen katılıyorum.  Her ne kadar sayın ANARCHOSA  daha ılımlı yaklaşıp bazı unsurların açıklanmasında sakınca olmayabileceğini bildirmiş ise de ben de sayın Caliper gibi düşünüyorum .
         Ancak, ben Mason değilim  ama benim de form kurallarına uymam gerekir. Her şeyden önce formun kurallarını ihlal etmemeye özen göstermem gerektiği bilinci ile bu konuda bir kaç şey belirtmek isterim.
         Formumuzun üyelerinden olup daha önceleri fikri birlikteliklerimde olan,  ancak epey bir zamandır formda görmediğim değerli dostum (Ki, öyle zannediyorum kendisi tekris edildi.) yazmış olduğu kitabında, " Tefekkür Odası" ile ilgili şiirsel olarak harika anlatılarda bulunmuş. Kendisi isminin ve nickinin verilmesini istemediği için üzülerek veremiyorum.
          Değerli dostum kitabında "Tefekkür Odasına " ayrı bir yer vermiş, ben onun şiirsel anlatılarını özetleyerek burada paylaşacağım.

"TEFEKKÜR HÜCRESİNDE BU GECE"
          "Yerin altında küçük ve dar bir hücre. Ortada bir masa ve sandalye. Masanın üstünde masonik semboller. Aslında , buranın manevi huzur bulunan bir mabede benzediği, vicdanınla baş başa kalarak huzura erildiği, insanın kendisini Süleyman Mabedinde görüp, bir mağarada yaşayan bilgeye benzettiğini" anlatmış.
           Şiirsel olarak çok daha güzel ama, parça parça alıntılar yaptığım için bu şekilde yazmayı uygun gördüm.
           Kısaca, "Tefekkür Odası" böyle bir yer.  Umarım bir nebze katkıda bulunmuşumdur.
            Bu arada kitabın yazarı değerli dostuma da bu güzel eseri için teşekkür ederim.
            Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Mayıs 11, 2020, 02:06:16 öö
Yanıtla #7
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın forum üyesi haricilerin (ben bu tanımı pek sevmesem de kullanıyorum.. bu biraz ayrı bir konu, belki bir gün tartışılır), özellikle masonluğun en bilinen, en temel taşı olan simgelerine olan meraklarını anlasam da, ısrar ile net anlamlar arama çabalarını, ileri de belki de aydınlanacakları (tekris olacakları) zaman, ön yargıya düşmelerine sebep olabilecek sonuçlara koşarak gitme arzularını anlamıyorum. Bunu anlamıyorum diyorum, lütfen yanlış anlaşılmasın, bireysel bir durumu yazıyorum. Derece yükseltme törenine beraber katıldığım bir kardeşim, bekleme alanında sohbet ederken kendisinin (yükseltileceğimiz derecenin) ritüelini internetten bulup okuduğunu, isterse anlatabileceğini söylediğinde de aynı tepkiyi vermiştim.

Konu başlığı, sorulan sorudan bağımsız olarak, masonluk ile ilgisi, ileri de bir gün bu mesleğe girmeyi düşünen biri iseniz, size en büyük tavsiyem, bol bol ezoterizm, hermetizm, simya gibi konuları okuyun. Felsefe okuyun. Muhakkak dinler tarihi okuyun. Simgecilik ile ilgili araştırmalar yapın. Ama masonluk ve simgeleri ile ilgili enerjinizi tüketmeyin. Gerek yok. Masonluk ne kuş konduruyor, ne de bilmediğiniz, öğrenemeyeceğiniz bir şey sunuyor. Sadece tavsiye ettiğim konuları kullanarak (hemen hemen tüm insanlık tarihi oldu sanırım) özellikle erdemler üzerine size mesajlar veriyor. İyi bir insan olmayı öğütlüyor. Ve tüm bunları yaparken de, sizin bu yolu görmenizi ve bu yoldan yürümenizi bekliyor.

Bu yüzden, özellikle masonik simgeler ile ilgili sorularınıza çoğu zaman net cevaplar alamazsınız. Bu, masonların bilgisizliği veya bu yolu görememiş olmaları gibi de algılanmamalıdır. Sadece masonik inisiyasyon yaşamış, belirli bir süre de bu mesleğe vaktini vermiş olan herkes bilir ki; her birey kendi yolunu kendi bulmalıdır.

F.
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Mayıs 11, 2020, 02:32:12 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Fëanor, öncelikle verdiğiniz tavsiyeler için kendi adıma teşekkür ederim. Araştırılması gereken konuların sıralaması konusunda çok haklı olduğunuzu düşünüyorum. Ama şu an böyle düşünüyorum. Geçmişte ben de o hatalara düştüm. Araştırdıkça Masonluk hakkında aslında hiçbir şey bilmediğimi anladım. Ön yargılarımın çoğunu atıp da gelmiştim lakin Tefekkür Hücresi'nde bulunan sembollere veya diğer sembollere takılıyordum.
Forumda üye olarak yeni olmama rağmen üye değilken de epey okumalar yapmıştım. Lakin doğru yere odaklanmamışım. Bahsettiğiniz yolların doğru yollar olduğunu yeni görüyorum. Vurgu yaptığınız konuları daha çok araştıracağım.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...