Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BARNABA İNCİLİ (BARNABAS)  (Okunma sayısı 9221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 20, 2012, 11:27:40 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğru olmasının kime ne yararı var...Hiçbir şey değişmeyecektir...ta ki insanlar birbirlerini dinden üstün tutup sevmeyi öğrenmeyi öğrenene kadar...seven cennete gider bunun başka sırrı yok...komplo teorileri..yeni dünya düzeni kimseye bişey kazandırmaz...boş hayal bunlar...saygılar sevgiler...
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...

Eylül 20, 2012, 04:09:37 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Alıntı
Doğru olmasının kime ne yararı var...Hiçbir şey değişmeyecektir...ta ki insanlar birbirlerini dinden üstün tutup sevmeyi öğrenmeyi öğrenene kadar...seven cennete gider bunun başka sırrı yok...komplo teorileri..yeni dünya düzeni kimseye bişey kazandırmaz...boş hayal bunlar...saygılar sevgiler

Baslari göge erecek, bütün dünyadaki aclik, sefalet, delalet vede vede ihanet vede sömürü bitecek vede dünyaya allah"in   "cennet"i gelecek ve  Özellikle Dogumu Müjdelenen Peygamberin Inananlari Dünyanin en Geri kalmis Insanlari Olmaktan kutulacaklar.

"Allah" akil versin. Amin

Saygilar

Eylül 21, 2012, 11:14:32 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın ADAM çok güzel özetlemiş. Daha fazlaya gerek yok diye düşünüyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 09, 2016, 12:37:13 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu forumda gördüğüm en naif yorumlar belki de Barnabas İncili hakkında yapılmış. Öncelikle günümüzde ortalıkta dolaşan Barnabas İncili gerçek değildir. Fakat bunun gerçek olmaması, aslının olmadığı anlamına gelmez. Üstelik bazı başlıklar altında Vatikan'ın araştırmalarından ilerleyerek böyle bir İncil olamayacağı söylenmiş. Vatikan'ın "İşime geleni kabul ederim, gelmeyeni silerim." tavrını ne çabuk unutuyoruz. Birinci İznik Konsili benim görüşüme göre tam bir fiyaskodur. Kutsal bir kitabın bu hale gelmesi (herkesin kafasına göre baştan yazması bir yana) zaten başlı başına bir üzüntüdür. Böylesine vahim bir olayın varisi olan Vatikan'ın, objektij bir şekilde bu konuya bakacağını düşünmek hayli akıl dışıdır. Bu sebeple günümüzde ortalıkta gezen Barnabas İncili'ni kabul etmek kadar, "Öyle bir şey kesinlikle yoktur." demekte yanlıştır.

Zaten ön kabullü bir şekilde konuya dalarsak, diğer her şeyde olduğu gibi bunda da hata yaparız. Bir mucize olmadığı sürece böyle bir incilin veya benzer şekilde çok eskiye dayanan ve günümüzdeki anlayıştan farklı yorumlar içeren herhangi bir incilin ortaya çıkması çok zordur. Bulunsa dahi Vatikan'a götürülür, oradaki din adamları tarafından benimsenir fakat insanlara sunulmaz. Çünkü böylesine bir değişimin ucunun nereye varacağı tahmin dahi edilemez. Dolayısıyla bu meseleyi Barnabas İncili özelinden çıkarıp, orijinal İncil arayışına dahil etmek daha iyidir. Tabi bunu yapabilmekte her yiğidin harcı değil.

Havarilerden olan Philip ve Tomas'ın yazdığı İncilleri leblebi gibi harcayan Vatikan'a bu konuda güvenmek oldukça komik. Mesela o iki İncil'de İsa Tanrı'nın oğludur kavramı geçmiyor. Peygamber diye geçiyor. Mecdeli Meryem adına yazılan İncil'de de aynı durum mevcut. Kim bilir Birinci Konsil döneminde daha kaç tane İncil'de bu durum vardı. Hatta Vatikan istese dahi bulunan orijinal bir incili kabul edemez. Çünkü bunu yaptığı gün kendisini yok ettiği gün olur.

Bence bu konuya çok güzel bir katkıyı yaşasaydı ı. Konstantin yapardı. Kendisinin Hıristiyanlığa bakışı oldukça önemlidir. Ona göre İsa, Panteon'a konulduğu gibi değerini yitirecek birçok tanrıdan (heykelde diyebiliriz) biriydi. Bu sebeple "Tanrının oğlu" fikri o dönem için günümüzdeki gibi bir değer taşımıyordu. Eğer günümüzdeki gibi bir değer taşısaydı kesinlikle daha farklı davranırdı. Kendisini Güneş'in oğlu olarak gördüğü için panteondaki birçok tanrıdan birinin oğlu olacak İsa oldukça sıradandı. Bence bu örnek bile İznik Konsili'nin nasıl bir ciddiyete (!) sahip olduğunu gösterebilir.
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2016, 01:18:38 ös Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Mayıs 22, 2016, 08:01:24 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Barnabas İncili hakkında çeşitli iddialar var. Türk Silahlı Kuvvetlerinde saklandığı ve bu incili görenin öldürüldüğü söyleniyor. Tabi bu bir iddiadır. Bir başka iddia ise Muhsin Yazıcıoğlunun Barnabas İncil'i hakkında bir film projesi yürüttüğüdür. Malumunuz ölümünün ardındaki sır perdeleri hala aralanamadı. Yine bir başka iddia ise İskenderpaşa cemaati liderlerinden olan M.Esad Coşan'ın bu incil hakkında araştırma yürüttüğüdür. Detaylı bir araştırma yaptığımda ise trafik kazası sonucu can vermiştir. Hala ölüm nedeninin suikast olduğu düşüncesi yaygındır.

Bundan 1 sene önce Hrıstiyanlığı merak etmem sonucu Ankara Kilisesine gitmiştim. Çok hoş karşıladılar. Salı veya çarşamba günüydü geleneksel mahallenin bereketlenmesi için çorba yaptıklarını söylediler ve banada ikram ettiler. Aramızda barnabas incili hakkında bir sohbet oldu. Dediklerine göre bu incilde "evliya çelebi seyahatnamesi, şiirler.." gibi yazılar mevcutmuş ve bu incili red ettiler.
« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2016, 08:06:53 ös Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Mayıs 22, 2016, 08:16:17 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Barnabas Incili'nin gercek oldugunu dusunur veya en azindan ister bir cok Musluman. Fakat, Barnabas incili sahte oldugu gibi Kuran'la da ortusmemektedir. Bir cok kisi bunun farkinda degil, ornegin Mesih olarak gorulen Isa, Barnabas incilinde mesih olarak gosterilmez. Bu sadece orneklerden bir tanesi...

Esenlikler,

Laus Deo.
Sn.las deo nun verdiği bu bilgi yanlış. Kuran da Isa için mesih olduğu söylenen ibaresi vardır , mesih islam inancı değildir. Bir kurtarıcı inancı safsatadir. Bana baş İncil i için diyebileceğimiz çok şey yok.Dileyen dilediği gibi dilediği şeye dilediği gibi inansin.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 22, 2016, 09:07:19 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Bende "Tutku" yayınevi tarafından basılmış "Barnabas İncili" var. Sunuş kısmında, Barnabas'ın Kıbrıslı bir Yahudi olduğu ve bu incilin kendisi tarafından kaleme alındığı yazıyor. Kitapta çok ilginç anlatılar var. Genelde hep Yahudiler anlatılıyor. Diğer İncillerden pek farklı değil, sadece Hz. Muhammed'in geleceğinden bahseden anlatısı var. İlgi duyanlar yayın evinden temin edebilirler.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 22, 2016, 09:45:04 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bende "Tutku" yayınevi tarafından basılmış "Barnabas İncili" var. Sunuş kısmında, Barnabas'ın Kıbrıslı bir Yahudi olduğu ve bu incilin kendisi tarafından kaleme alındığı yazıyor. Kitapta çok ilginç anlatılar var. Genelde hep Yahudiler anlatılıyor. Diğer İncillerden pek farklı değil, sadece Hz. Muhammed'in geleceğinden bahseden anlatısı var. İlgi duyanlar yayın evinden temin edebilirler.
         Saygılar-sevgiler.

Sayın @Alşah Böyle bir incilin varlığı bile tartışma konusu olmuşken piyasaya sürülmesi çok enteresan. Gerçeklik payı sizce nedir? Bir okuyucu olarak izlenimlerinizi aktarabilirmisiniz? Sizce sahte Barnabas İncili mi, yoksa gerçek Barnabas İncili mi? Böyle bir kitabın varlığından haberdar ettiğiniz için teşekkür ederim. Okuyunca çok şaşırdım.
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Mayıs 22, 2016, 10:53:52 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın Zaharolf, Ben böyle şeylere pek önem vermem. İlgi alanıma girdiği için alıp okumuştum, halen de elimin altındadır. Farklı bir İncil olduğu söylenen bu kitabın da diğerlerinden pek farkını göremedim. Dediğim gibi sadece Hz. Muhammed'in geleceğinden bahsedildiği bildirildiği için özellikle Müslümanlar tarafından önemsenmektedir. Kitabevinin bazı yerlerden derlemeleri sonucu hazırlandığını, esasen  yazanı da diğerlerinde olduğu gibi neticede bir insan. Ben böyle düşünüyorum.
       Saygılar-sevgiler. 
"Vur ama dinle beni"