Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnsanın İnsanı Öldürmesi Dinen Uygun mudur? Değil midir?  (Okunma sayısı 25489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 11, 2007, 06:13:39 ös
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Tartismayi bastan sona okudum. Disardan kusbakisi bakan birisi olarak, ve her iki uyeyi de tanimisligim olmamasina ve Musluman da olmamama ragmen, Sn SkullG'nin engin bilgisi ve entellektuel bakisi, sabri, nezaketi ve konumuna ragmen kendisinden altta birine dahi tenezzul edip saygi ve bilgi cercevesinde verdigi yanitlarla  saygiyi hakettigini  belirtmek isterim. Yalniz SkullG Beyefendi'ye sunu soylemek isterim ki, bu tip hassas mevzulari HUKUK, SOSYALIZM ve DINlER TARIHI bilgisine vakif olmayanlarla tartismaniz hem vakit kaybi, hem kredinizi bosa tuketme , hem de entellektuel bir tartisma ayari olmadigindan okuyanlara da eziyet.

Sevil Hanim'in , SkullG bey kendisine o kadar bilgi aktarmasina ragmen, ve bu cercevede sorular da sormasina ragmen, sorulari es gecip, kisisel saygi , hakarete focuslanarak tartismaya golge dusurmesi cok sasirtici olmus dogrusu. (Kaldiki bariz bir hakaret goze carpmamaktadir, ayrica insanlarin kendi konumlariyla iftihar etmesi ise etik acidan bir problem teskil etmedigi gibi,  tartisma konusu farkli bir mesele iken direk sanki karsidaki ogrencisi gibi ders verir mahiyette "Dogru ol, kendini ovme, ismini ve konumunu one cikarma" diyerek uyarmasi cok gereksiz ve gayet derecede de ayipla karsilanan bir davranis bicimidir. Kimse kendini hoca , karsisindakini de ogrenci olarak gorme hakkina sahip degildir.Iyi niyetle uyariliyorsa bu kamu onunde degil, yalniz iken bireyin yuzune guzellikle dile getirilmelidir. Aksi halde hem karsidaki rencide olur, hem sizin kamu onunde insanlari terbiye etme aliskanliginizin oldugu toplum tarafindan kaygiyla karsilanir ve sizden uzaklasilir)  Sunulan bilimsel veriler karsisinda Sevil Hanim'un da en azinden o ayarda cevaplar vermesi ve kisisel saygi-sevgiye takilmadan bilimsel verileri tartismaniz daha verimli olurdu. Unutmayalim, buyuk insanlar kisileri degil, fikirleri konusurlar.

Klmtrs, de SkullG;nin dediginin bir ozeti olarak  1000'lerce mil oteden demokrasi kiligina burunerek isgale gelmis askerlere sevgi ve hosguruden bahsedemeyiz dedigi halde ve bilimsel kurgular ve veriler de one surmedigi halde birden Sevil tarafindan yuksek bilgi, seviye ve kultur anlayisi koltuguna oturtturulmustur. SkullG' nin savundugu ve sorguladigi gunumuz PKK olaylarina karsi TSK'nin tavrini sevgi ve hosgorusuzluk mu olarak algilamayiz sorusuna Sevil hanim cevap vermemis ama ote yandan Klmtrs 'nin iki cumlede soyledigi "1000 lerce mil oteden gelen askerlere hosgoru besleyemeyecegimiz savunmasi birden Sevil tarafindan yitigini arayan birey gibi hemen "Iste bu!" iltifatina mazhar olmustur:)) Halbuki ikisi de aynisini ifade ediyor zaten:)

Fakat  bastan sona objektif birsekilde okuyan her okuyucu gorecektir ki; Sevil Hanim'in SkullG ile kisisel bir marazi vardir. Yani uzum degil , bagciyi dovmek hesabi:))

Bu arada SkulLG' nin inancindan bazi tezlerine katilmasam da genel olarak evrensel hukuk anlayisina katilmamam mumkun degil...

saygilarimla

« Son Düzenleme: Kasım 11, 2007, 06:27:14 ös Gönderen: Sebnem »

Kasım 11, 2007, 06:44:22 ös
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

Kasım 11, 2007, 07:33:13 ös
Yanıtla #42
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Evet, ''ÖLDÜRÜRKEN BİLE EN İYİ ŞEKİLDE ÖLDÜRÜN!!!'' Tezini savunan ve kaynağını İslama dayandıran Sn. skullgun bu konuda derin bir dayanağının olması gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü ona göre bunun asıl kaynağı: ALLAH   

Ben bu konuyu görmemişim galiba o sıralar forumda değildim.

"Öldürürken iyi şekilde öldürün" bu söz cihan peyamberine aittir ama sadece işine gelen yeri kesip işine geldiği kullanmak çok cahilane bir tavır...

“Yüce Allah, her hususta iyilik ve güzellikle hareket etmenizi emretmektedir. O halde öldürürken bile  en iyi tarzınızla öldürünüz.” (1)

“Zülüm yapmayın, savaşta öldürdüğünüz insanların burnunu, kulağını (ve  diğer organlarını) kesmeyin. Çocukları öldürmeyin.”(2)

“Allah’ın adı ile yola çıkın, Allah’ın adına Allah’ın dini için savaşın. Yaşlı insanları öldürmeyin.”(3)

“Çocukları ve  manastır ehlini  (din adamlarını) öldürmeyin.” (4)

“(Savaşta geri hizmette bulunan) işçi ve hizmetçileri  öldürmeyin.”(5)

“Bu emirlerin sahibi olan Hz. Peygamber kadınların ve çocukların öldürülmemeleri için  vurgu yapmıştır.”(6)

Galiba bunlar tam olarak ne denilmek istendiğini anlatıyor eğer savaşta bile öldürmek zorunda kalırsanız zulüm ve işkenceden kaçınarak sadece savunma amaçlı ve sadece size karşı olanla mücadele edin...

1- Müslim, Sayd, 57

2- Müslim, Cihad, 3

3- Ebu ,Davud, Cihad, 90

4- Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1, 300.

5- Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3. 413.

6- Buhari, Cihad, 146.

« Son Düzenleme: Kasım 11, 2007, 07:38:29 ös Gönderen: LuckyEye2 »
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Kasım 11, 2007, 09:58:30 ös
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Evet, ''ÖLDÜRÜRKEN BİLE EN İYİ ŞEKİLDE ÖLDÜRÜN!!!'' Tezini savunan ve kaynağını İslama dayandıran Sn. skullgun bu konuda derin bir dayanağının olması gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü ona göre bunun asıl kaynağı: ALLAH  

Ben bu konuyu görmemişim galiba o sıralar forumda değildim.

"Öldürürken iyi şekilde öldürün" bu söz cihan peyamberine aittir ama sadece işine gelen yeri kesip işine geldiği kullanmak çok cahilane bir tavır...

“Yüce Allah, her hususta iyilik ve güzellikle hareket etmenizi emretmektedir. O halde öldürürken bile  en iyi tarzınızla öldürünüz.” (1)

“Zülüm yapmayın, savaşta öldürdüğünüz insanların burnunu, kulağını (ve  diğer organlarını) kesmeyin. Çocukları öldürmeyin.”(2)

“Allah’ın adı ile yola çıkın, Allah’ın adına Allah’ın dini için savaşın. Yaşlı insanları öldürmeyin.”(3)

“Çocukları ve  manastır ehlini  (din adamlarını) öldürmeyin.” (4)

“(Savaşta geri hizmette bulunan) işçi ve hizmetçileri  öldürmeyin.”(5)

“Bu emirlerin sahibi olan Hz. Peygamber kadınların ve çocukların öldürülmemeleri için  vurgu yapmıştır.”(6)

Galiba bunlar tam olarak ne denilmek istendiğini anlatıyor eğer savaşta bile öldürmek zorunda kalırsanız zulüm ve işkenceden kaçınarak sadece savunma amaçlı ve sadece size karşı olanla mücadele edin...

1- Müslim, Sayd, 57

2- Müslim, Cihad, 3

3- Ebu ,Davud, Cihad, 90

4- Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1, 300.

5- Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3. 413.

6- Buhari, Cihad, 146.
Sn.LuckyEye muhteşemsiniz..
Bu açıklamanın üstünede birşey söylenmez herhalde. Konu kapansın bence.

Kasım 11, 2007, 10:02:28 ös
Yanıtla #44
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Teşekkür ederim Sn. Alpacino lakin muhtemeşem olan ben değilim yukarıda yazdığım sözlerin(hadis-i şerif) sahibi bunu anlamamak için özel bir gayret sarf etmek gerekli...

Kasım 12, 2007, 12:15:08 ös
Yanıtla #45
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

aslında yeni bir konu açılması sebebiyle işin başlangıç noktası gözden kaçtı bu tartışmada

tartışma aslında

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=639.msg19008#msg19008

sayfasında başladı.

sn. piyonun bir sorusu üzerine.

orada savaş zamanı öldürme fiilleriyle ilgili cevaplar verdim. Eski ahitteki örneklerle İslam uygulamasındaki örnekler ifade ettim. Hangisinin günümüz İnsancıl Hukuk kaidelerine uygun olduğunun takdirini ise üyelere bırakmıştım.

sonra bu başlık açıldı ve konu gördüğünüz hali aldı.

Sn. Luckeye,

aktarmış olduğunuz hadislerin aynılarını bendeniz de yukarıda adresini verdiğim başlık altında ifade etmiştim.

...

Bu arada duru bakışı ve objektif yorumları nedeniyle Şebnem Hanımefendi'ye teşekkürlerimi kabul etmeleri temennisiyle arz ediyorum.

....

En kalbî sevgilerim ve en derin saygılarımla

Kasım 18, 2007, 12:27:41 ös
Yanıtla #46
  • Seyirci
  • Aktif Uye

İNSANIN İNSANI ÖLDÜRMESİ DİNEN UYGUN MUDUR? DEĞİL MİDİR?Bu soru bir nev'i fetva içeriğinde sorulmuş. Bir soruda ben sormak isterdim: İSLAMA GÖRE KİMLER FETVA VEREBİLİR?FETVANIN HÜKMÜ NEDİR? FETVANIN VERENİ BAGLAYICILIĞI NEDİR?FETVA HANGİ DİNİ SONUÇLARIDA BERABERİNDE GETİRİR....?
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Kasım 18, 2007, 12:54:27 ös
Yanıtla #47
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn. İtzhak fetva çok büyük sorumluluk isteyen bir olaydır fetva verebilmek için İslami bilginin çok yüksek olmalı ki Ashab-ı Kiram dan bile büyük İslam alimleri fetva konusunda hep çekinmişlerdir.biz atasözünde "Yarım hoca adamı dinden eder" demişler günümüzde artık bu kavramlar çok aşınmaya başladı bir süre sonra din ve dindarlık herşeyi hoşgörmenin her tutuma tolerans tanımanın adı olup çıkıyor bu başıboşluğa itiraz etmekse geri kafalılık yobazlık oluyor.

Fetva işini üstlenmek ulemamıza göre Efendimiz (SAV) varisi olmayı kabullenmek amlamına gelir yani çok büyük bir sorumluluktur.Hz. Ömer RA. kendisinden fetva isteyenlere “İnsanların sorumluluğunu üstlenmiş olan şu emire git ve fetva verme sorumluluğunu onun boynuna at.” der ve şöyle devam ederdi: “(Fetva sormaya gelenler) bizi köprü yaparak üzerimizden geçip cehenneme gitmek istiyorlar.”

Fetva vermek büyük sorumluluk olduğu gibi çekinip fetva işinide cahillere bırakmak da yanlış fetva vermek kadar günahtır.Yanlış fetva veren kişi yönlendirdiği şahsında günahlarını alır.Fetva vermek çok derin bir konu olduğu için bilgisine güvenmeyen kimse kesinlikle en ufak şüphesi olan  kimse fetva vermemelidir lakin bilgsinden emin olan kişide yardıma ihtiyacı olanlara mutlaka yardım elini uzatmalıdır.Fetva verebilmek içinse bilhassa fıkıh konusunda çok iyi olmak şarttır diye düşünüyorum...
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2007, 12:57:03 ös Gönderen: LuckyEye2 »

Kasım 18, 2007, 02:14:46 ös
Yanıtla #48
  • Ziyaretçi

İNSANIN İNSANI ÖLDÜRMESİ DİNEN UYGUN MUDUR? DEĞİL MİDİR?Bu soru bir nev'i fetva içeriğinde sorulmuş. Bir soruda ben sormak isterdim: İSLAMA GÖRE KİMLER FETVA VEREBİLİR?FETVANIN HÜKMÜ NEDİR? FETVANIN VERENİ BAGLAYICILIĞI NEDİR?FETVA HANGİ DİNİ SONUÇLARIDA BERABERİNDE GETİRİR....?

Sn Ithzak,

Islam'a gore -bu konunun basligi olan soruya cevap vermek icin- , LuckyEye'nin dedigi gibi cok yuksek derecede alim olmayi biraz acmak gerekirse ictihat yapabilecek nitelikte olmak gereklidir. Ictihat yapanlara muctehid denir ve muctehidlerin ozelliklerini Imam Safi Risalesinde siralamistir. Dileyen oraya muracat edebilir.

Ancaaaak, Islam'da olum kalim gibi fetvalari vermek icin oncelikle ortada bir Islam devleti veya Halifeligin olmasi sarttir. Islam devleti olmadan bu mevzu uzerinde muctehid olan zat istedigi kadar "su kisi oldurulebilir desin", bu hukum uygulanamaz. Yine Muslumanlarin Musevilerden aldigi zina etmis kadini -kendi itiraf ederse ve recm edilmeyi kabul ederse- recm edebilmek icin de yine bir Islam mahkemesinin verecegi karar sarttir. Fakat tarih hep gosterdiki, Islam devleti olan gerek Emeviler gerekse Abbasiler bu hukumleri ellerine yuzlerine bulastirmislar, kas cikariyorum derken goz cikararak  dinlerindeki bir cok hukmu suistimal etmislerdir. Ve halen de var olan seriat devletleri bu hukumleri adil bir sekilde uygulamamaktadir. Bugun butun Islam devletleri,  Peygamberleri  Muhammed'in uyguladigi gibi bir devlet stratejisi (Medine Vesikasi) uygulasalardi eminim bu dunyada savaslar buyuk olcude azalirdi. Orta Dogu'da bir cok ulke kendisinin bir Islam devleti oldugunu iddia ediyor ancak nedense intihar bombacilarini yargilayan yok kendi islam mahkelemerinde???Bir de kalkip Israil'i devlet teroru uygulamakla suclarlar.

Saygilar...
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2007, 02:16:48 ös Gönderen: Sebnem »

Kasım 19, 2007, 05:58:49 ös
Yanıtla #49
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

şimdi bu fetva işiyse zaten bu konuyla ilgili fetvalar verilmiştir.

---0---

medine vesikası güzel bir örnek olmuş, birlikte yaşama , çokhukukluluk yönünden güzel bir örnektir.

ama ne yazık ki Hendek Savaşında Yahudi Beni Kureyza ahde vefeasızlık edince Peygamber, onların yaşadıkları yeri kuşatmış, üç günlük kuşatma sonrasında Sa'd b. Muaz'ın hakemliğini bizzat kendileri teklif ederek kuşatmanın kaldırılmasını istemişlerdir. Her iki tarafın hakemlik onaylarını yeniden alan Sa'd b. Muaz, Yahudilerin kendi kitapları olan Tevrat'ın hükmüne göre (Tevrat, Tesniye, XX/10-14)*** karar vermiş ve bunun gereği olarak erkekleri öldürülmüştür

"20: 10 "Bir kente saldırmadan önce, kent halkına barış önerin.

20: 11 Barış önerinizi benimser, kapılarını size açarlarsa, kentteyaşayanların tümü sizin için angaryasına çalışacak, size hizmet edecekler.

20: 12 Ama barış önerinizi geri çevirir, sizinle savaşmakisterlerse, kenti kuşatın.

20: 13 Tanrınız RAB kenti elinize teslim edince, orada yaşayanbütün erkekleri kılıçtan geçirin.

20: 14 Kadınları, çocukları, hayvanları ve kentteki her şeyi yağmalayabilirsiniz. Tanrınız RAB'bin size verdiği düşman malını kullanabilirsiniz."

---0---