Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Çocukları Hakkında  (Okunma sayısı 3503 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 29, 2015, 10:27:42 öö
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Başlık biraz ilginç olsa da önemsiz olduğunu düşünmüyorum.

Diyeceksiniz ki; masonluğu,masonları öğrendin, bir de çocukları üzerine konuşmak mı kaldı ?

Tabiki de durum böyle değil.Geleceğin mimarları çocuklarımızın (mason-harici ayırt etmeksizin) gelecekleri,eğitimleri hakkında konuşmak oldukça önemlidir. Bu başlığın tek farkı bir mason çocuğunun mason gibi yaşamasına veya mason olmasına tesvikini değerlendirmek. Teşvik diyorum çünkü her mason çocuğu mason olacak veya masonluğu benimseyecek diye bir kural söz konusu değil.

Ebeveynlerinin içinde mason olan bir çocuk elbette masonluk hakkında birçok bilgiye sahip olabilecek ve kendini bu doğrultuda yetiştirmek için bir hariciye oranla avantajlı durumda olacaktır.

Zaten masonluğa giriş şartlarında bu durumu çok net bir şekilde görmek mümkündür. Mason çocukları 18 hariciler için minimum 21 yaşında olmak gerekir.Bu sınıf farkı olarak algilanıyorsa, evet bir sınıf farkıdır. Mason çocuğu olan biri bir harici çocuğuna oranla bu konuda daha çok bilgi sahibi olacaktır. Hem ailesinde hem de çevresinde mason tanıdıkları oldukça fazla olacaktır.

Bu avantajın dışında olan asıl soruma gelecek olursam;

Mason çocuklarına yönelik düzenli sosyal etkinlikler yapılıyor mu ? Sadece belli zamanlarda yapılan oturum olarak değil, düzenli ve sıklıkla yapılan. Mesela ayda 1 veya belli aylarda haftada 1 şeklinde..Belirtmiş olduğum gibi bir çalışma yapılıyor mu yapılmıyor ise böyle bir ortam sağlanabilir mi?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Şubat 10, 2015, 04:00:31 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Başlık biraz ilginç olsa da önemsiz olduğunu düşünmüyorum.

Diyeceksiniz ki; masonluğu,masonları öğrendin, bir de çocukları üzerine konuşmak mı kaldı ?

Tabiki de durum böyle değil.Geleceğin mimarları çocuklarımızın (mason-harici ayırt etmeksizin) gelecekleri,eğitimleri hakkında konuşmak oldukça önemlidir. Bu başlığın tek farkı bir mason çocuğunun mason gibi yaşamasına veya mason olmasına tesvikini değerlendirmek. Teşvik diyorum çünkü her mason çocuğu mason olacak veya masonluğu benimseyecek diye bir kural söz konusu değil.

Ebeveynlerinin içinde mason olan bir çocuk elbette masonluk hakkında birçok bilgiye sahip olabilecek ve kendini bu doğrultuda yetiştirmek için bir hariciye oranla avantajlı durumda olacaktır.

Zaten masonluğa giriş şartlarında bu durumu çok net bir şekilde görmek mümkündür. Mason çocukları 18 hariciler için minimum 21 yaşında olmak gerekir.Bu sınıf farkı olarak algilanıyorsa, evet bir sınıf farkıdır. Mason çocuğu olan biri bir harici çocuğuna oranla bu konuda daha çok bilgi sahibi olacaktır. Hem ailesinde hem de çevresinde mason tanıdıkları oldukça fazla olacaktır.

Bu avantajın dışında olan asıl soruma gelecek olursam;

Mason çocuklarına yönelik düzenli sosyal etkinlikler yapılıyor mu ? Sadece belli zamanlarda yapılan oturum olarak değil, düzenli ve sıklıkla yapılan. Mesela ayda 1 veya belli aylarda haftada 1 şeklinde..Belirtmiş olduğum gibi bir çalışma yapılıyor mu yapılmıyor ise böyle bir ortam sağlanabilir mi?

Bu soruya, bir kaç saat evvel öğrendiğim bir cevapla yanıt verebileceğimi düşünüyorum. Yurt dışında, mason gençlik kolları oluyormuş. Masonlara bağlı, gençlik dernekleri. Bu derneklerde masonluk ve masonlar, tarihi ve başarıları anlatılıyormuş. Elbette masonlar, oğullarını bu derneklere gönderiyordur. Ayrıca her mason, oğluna ki benim tahminimce, belirli bir yaşa gelene kadar mason olduğunu söylemiyordur. En azından Türkiye'de söylemiyordur. Çünkü, çocuk yaşta, çocukların ne söyleyeceği belli olmaz. Çocuktan al haberi diye boşuna dememişler. Zaten, bilinçli bir birey olmaya başlayınca yani 18 yaşını geçip, sır tutabilecek yaşa geldiği zaman söylediklerini düşünüyorum. Elbette bu ülkemiz için geçerli. He tabi söyledikten sonra, yılda 1 düzenlenen eşlerin de katıldığı kokteyl tarzı buluşmalara oğullarını da getiriyorlardır sanırım. Yine de en sağlıklı cevabı bir mason 'DİLERSE!' verebilir.

Ek olarak söyleyeceğim şey şu ki; masonların, çocuklarını masonluğa teşvik ettiğini düşünmüyorum. Onlar, çocuklarını iyi ve ahlaklı bireyler olmaya, topluma faydalı olmaya teşvik ediyorlardır. Belirli bir yaşa gelince de, kendi gibi, hayat gayesi iyilik adına olan bireylerin, bir arada bulunduğu 'masonluğu' anlatıyorlardır.

Teşekkür ederim.

Saygılar...
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2015, 04:04:32 öö Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe