Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 324908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 01, 2011, 07:28:58 öö
Yanıtla #80
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Son zamanlarda Sayın Alşah ile çelişkiye düşüyor gibiyiz ya da karşılıklı olarak birbirimizin ne dediğini anlamıyoruz.

Bu başlığa  bir katkı olarak yazacağım bir iki tümce de aynı durumda görülebilir.

Yine eleştiri gibi olacak...

Masonlukta GİZLİLİK yoktur. Gizli olan hiçbir şey yoktur. Öğreti kapsamı bakımından mason olmayanların bilemeyeceği hiçbir şey yoktur. Öyle sanılır. Masonlur da bunun böyle sanılmasına yardımcı olmuştur geçmişti. Fakat yoktur işte.

Sadece ağzı sıkılık (ketumiyet) vardır. Herkese (daha doğrusu ilgili loca üyeleri dışında hiç kimseye) söylenmemesi gereken şeylerin söylenmeyişi vardır.

Şimdi denilecek ki "İşte bu gizlilik değil mi?" Hayır, değil. Bu kişinin kendini bilmesi, kuruma ve oradaki mason kardeşlerine bağlı, erdemli, olması gerektiği gibi davranmasıdır. Bu konu sadece bir locanın belli bir oturumu ile bağlantılıdır. Genel değildir ve sürekliliği yoktur.

Masonlukta "kutsal sır" diye bir şey de yoktur. Belki vardır de ben bilmiyorum. Böyle bir şeyin olduğunu bilen varsa, olduğunu teyit ederse, ben de bu bağlamdaki bilgimi değiştirebilirim.

Sevgiler.

« Son Düzenleme: Kasım 01, 2011, 07:33:32 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 01, 2011, 12:41:31 ös
Yanıtla #81
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam'ı destekleyecek bir iki cümlede ben edeyim izninizle.İlk zamanlar bende bu sırrın peşine düşmüştüm ilkelce bu adamlarda bir sır var ama ne insanlardan gizlediklerini merak etmiştim,bu merakım tabiki ilk zamanların kıt bilgileri ile oldu sonra mısırın gizli sırları ve öğretileri ile ilgili birkaç kitap okuyunca olayı kavradım bu forumda daha öncede yazmıştım aynı şeyleri bilgi insanlığın temel taşıdır her ibadetin ilkidir özüdür,bilgi olmadan hayatta hiç bir hedefe varılamaz,daha kötüsü ise masonların ve mısırlı rahiplerin sakındığı şey bilgiyi sırlamaları yani bilgi aklı evvele verilmez cahilin yada anlayamayan onu kavrayamayan insanın elinde bilgi değerini yitirir.

işte benim anladığımda tam bu o yüzden masonlar tıpkı mısırlı tahipler gibi sırlamışlar bilgiyi daha kısası ana okulu çocuğuna üniversite düzeyinde bilgi verirseniz ne olacaksa o olur bir şey asnlamaz.Herkes öğrendiği kadar bilir,anladığı kadar anlatabilirsin anlayamayan için ise bilgi daima sır olarak kalır,belki sır kalması ona ulaşmak için bir hedef yaptığından dahada ilginç ve güzeldir. O yüzden sn.adam'a katılıyorum masonlarda sır falan yok masonluğu daha yeni yeni asnlamaya çalışmaya başlayan biri iskoç ritinin ne anlama taşıdığını ne yapsın bu bilgi onun için bir gereklilik değil niyeti doğrultusunda ulaşması için bir amaçtır sadece.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 01, 2011, 05:47:10 ös
Yanıtla #82
  • Aktif Uye

bence masonluk bizim bile algılayacağımız bilgileri ve erdemleri daha iyi uygulamak demektir. Burada bir gizem yok bir ketumiyet vardır. Kendini hazır hissetmeyen bir insanın kafası o kadar dünyevi hırslarla doludur ki, olaylara farklı perspektiften bakamazlar. Gözlerinin önündeki doğrudan saparlar.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Kasım 02, 2011, 12:52:20 öö
Yanıtla #83
  • Uzman Uye

Sayın ADAM doğru söylüyor. Bu aralar biraz çelişkiye düşüyoruz. Özellikle Masonluğun uygulanması konusunda çelişkiye düşmemizi de şahsen doğru buluyorum. Çünkü ben Mason değilim. Bu konudaki bilgilerim tamamen okuduklarımdan ve gerek burada gerekse şahsi dostlarımın anlatımlarından öteye geçemez. Ne var ki sayın ADAM anlatılarında adeta işin içindeymişçesine ifadeler kullanınca benim bunlara söyleyecek sözüm zaten olamaz.
           Sayın ADAM'ın "GİZLİLİK" ile "KETUMİYET "  konusundaki düşüncesine katılmakla beraber "KUTSAL SIR"  yoktur  konusunda kendisi ile aynı düşüncede olmadığımı belirtmek isterim . Şöyle ki; belki sayın ADAM'ın incelediği başka bir Mason'luk oluşumunda böyle bir sır olmayabilir. Ancak ; okuduğum bir kitapta  (GLORIA DEI EST CELARE VERBUM ) yani (Bir şeyi gizlemek Tanrı'nın şanındandır) diye bir ifadeye rastladım .  Şimdi burada geçen "gizlemek" ifadesini "GİZLİLİK" olarak mı, yoksa "KETUMİYET " olarak mı ? yorumlayacağız.
           Bilmem anlatabildim mi?
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 02, 2011, 02:06:27 öö
Yanıtla #84
  • Aktif Uye

Sayın Alşah ketumiyet diyebiliriz
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Kasım 02, 2011, 08:05:00 öö
Yanıtla #85
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Alşah'ın önceki dediği doğru. Ben Masonluk ile bağlantılı olarak her şeyi bilemem. Çok şey bilmekte olabilirim ama ne kadar çok şey bilirsem, bilmediklerim o kadar artar.

Ancak sonraki dediği üzerine bir anımsatma yapmak isterim.

Masonlukta çoğu anlatımlar simgelerle, aleorilerle, simgesel bir dille, simgesel bir nitelik taşıyan sözcük, terim ve öz deyişlerle verilir. Sayın Alşah'ın belirttiği  Latience asıllı özdeyiş de simgesel bir nitelik taşır. Kuşkusuz masonlar bunu tam sözlük anlamında değil, arkasında yatan simgesel anlam çerçevesinde değerlendirmektedir; diğer birçok öz deyiş için olduğu gibi...

Ancak şöyle bir nokta daha var ki o da ilginç... Bu deyiş dünya çapında ünlü mason sözlük ve ansiklopedilerinde (Mackey, Coil gibi..) geçmiyor. Acaba pek iyi bilinmeyen bir rite mi özgü? Yoksa bir yakıştırma mı? Bunu Sayın Alşah gündeme getirdiğine göre, arştırılmasını da ona bırakmak elbette daha doğru olur.

Ötesi... Masonluğun bir yerinde, bir ritin bir derecesinde geçmekte olan bir sözcük, terim ya da öz deyiş, sadece o derecenin öğretisiyle bağlantılıdır. Masonluğun tümü için genel geçerli bir nitelik taşımaz. bunu da göz ardı etmemek gerek.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 02, 2011, 09:55:45 ös
Yanıtla #86
  • Uzman Uye

Sayın ruzber, bence de "ketumiyettir". "Gizlilik" sayın ADAM'ın da belirttiği gibi bir şeydir. Yanlız burada "SIR" konusuna ufakta olsa değinmek istiyorum. Her ne kadar bu aralar "Kurtlar Vadisi" serilerinde  telafus edilsede  (yani ben oradan duymuş değilim), şahsen bu sözü 1965 li yıllardan beri biliyor ve zaman zaman da kullanıyorum. O söz de şu "bir şey iki kişi tarafından biliniyorsa SIR değildir.
            Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 02, 2011, 10:16:17 ös
Yanıtla #87
  • Uzman Uye

Sayın ADAM, sizin de belirttiğiniz gibi, ritler arasında farklı uygulamalar olabilir. Zaten ben de zaman zaman uygulama farklılıklarının olabileceğine değiniyorum.

Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Kasım 03, 2011, 03:44:24 öö
Yanıtla #88
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Bu dunyada bıldıgım birşey var. Oda hiç bir şey bilmediğim.Bu sır surdadır onada değinilmiş bir şeyi yaratanda başka kimse iyi bilemez.
Nicolei Teslanın adı çok gecıyor forumda mesela onu ornek vereyım.Yaptıgı çalısmaların dışında bır çok çalısması oldugu ama  acıklamadıgı solenmektrdir.Sayın ADAM'ın evet ıfadelerınde bı netlık yok bır hafta oncesıne kadar bunu yadırgıyor ve siz bir elf olmasınız ya evet hem oledir. hem ole de olmayabilir bide sunu dusunun dıyorsunuz dıyordum. Ama bir hafta içinde ne olduysa oldu şimdi şunu düşünüyorum. Hiç kimse bu dunyada kesin bilgiden emin olamaz.Bilimsel gerçekler dısında tutunki bunlar bile gerçek sayılmaya bilir. Neden mi çünkü bir bilgi bır bakıyorsunuz bır anda degısı verıyor.Bilgi karşısında ne yazıkki çok güçsüzüz.Ben Orta okuldan beri nakliye piyasısındayım liseden sonrada fiili olarak çalısmaya başladım derken 28 yasında universiteye başladım.Yaşim şu an otuz univeristemde 3 senem ve dıyorum ki ben meslegım hakkında hıç birsey bılmıyormusum  1998-2009  11 sene bır meslek için azmı meslek ıcın az deıl ama bilgi için sanki sanıye. Sayın ADAM ın yanıtlarını sımdı daha ıyı anlıyorum. Saygılar sayın ADAM bılgıye olan saygı ve sevgınız sızı daim kılsın.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 23, 2011, 11:52:40 ös
Yanıtla #89
  • Uzman Uye

Sn Gölge (Benim kullandığım her zaman için bir deyim vardır, özür dilerim bu sitede umduğundan fazlasını yani gayet ciddi bir ortam oluşturulmuş ve bilgi üzerine bu yüzdendir ki bu deyimi burada kullanmam nasıl karşılanacak onu da bilmiyorum ama ben gene de ifade edeyim. Kedi yetişemediği ciğere mırnav dermiş.
İşte Antimasonların da yaptığı şey tamamiyle bu saçmalıktan ibaret.) Benim anlamadığım Mason olmadan masonluk hakkında hiç bir şey bilmemenize rağmen Antimasonları karalama mantığınızı tam anlayamadım ? Y anlış anlamayın bende bir hariciyim ve masonluğun ne olduğunu tam bilmiyorum ama antimasonların sözlerini pek takmıyorum sanki sizin yazınızda biraz Masonlara göz kırpıyon gibi geldi bence bizlerin en güzel yapacağımız eylem Kendizi masonluk hakkında ehil kaynaklardan bilgilendirmektir syg. :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus