Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aidatlar  (Okunma sayısı 43022 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 17, 2009, 02:41:27 ös
Yanıtla #50
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konu zaten gereksiz bir konu fakat gereksiz konunun içerisine öyle şeyler yazılmışki insanları yanlış bilgilendirmeyelim diye ibare girip soru sordum sorunun cevabı da konunun kapanmasına yetecekti fakat yine nerelere geldi.
bkz. artık yazmıyorum. :)

Temmuz 17, 2009, 05:55:55 ös
Yanıtla #51
  • Uzman Uye

[
Sayın SkullG,

Dönüp dolaşıp dile getirdiğiniz"Derince de ki olul meselesi",masonları yüceltmek niyetinizin tamamen aksi bir işleve  dönüşmesine sebep olmaktadır.Bırakın bu konulara ehilleri cevap versin.Kocaman HKEMBL sı yapa,yapa sadece bir okul yapmamıştır herhalde.Sadece okadar ise zaten lafı bile edilmez.Günümüz Türkiyesinde sokakta gezen her 100 kişiden birisinin yaptırdığı bir okul mevcut.Her nekedar,çoğu hayır severin gerçek kasdının,hayır olmadığını bütün memleket biliyor olsa da,bu ve buna yönelik faliyetlerin ifşası,erdemli birlikteliklerin en önemli sırlarından daha önemli olmalıdır.Masonik sembolleri bile ifşa etmekten sakınan masonların,"hayır"işlerine yönelik faliyetlerini deklere etmek,o locaların mensubu bile olmayan ,sizler için ağır bir yükümlülük olarak kabul edilmelidir.Tabi ki bizim bilmediğimiz,tasavvur edemediğimiz,özel görevleriniz olmadığı sürece....

Saygılarımla...]

Sayın ceycet bey;

Sayın skullG'ya yöneltmişsiniz eleştirinizi ama ben şahsım adına eleştirinize katılmadığımı söylemek isterim.

Mason'lar her yaptıkları eseri ''biz yaptık ,biz yaptık'' diye dile getirmezler.
SkullG 'nın Masonluğu yüceltme gibi bir gayreti olduğunu çıkaramadım bu örnekten , Mason'luk zâten yücedir.
Moderatör olarak görevinin dışında entellektüel bilgisi ve yazılı anlatımı kuvvetli olan bir üyenin örneklemelerinin ehil bir elden çıktığını birçok mesajda görebilirsiniz.
Her 100 kişiden biri okul yapıyor demişsiniz bunu abartılı buldum ve her 100 kişiden biri yapıyor olsa bile Mason'lar o kişiler gibi bu yapılan okulların ve/veya diğer yardımların paralarını şahsî vergilerinden düşmemektedirler yâni katıs direk insanlık ve vatana hizmettir.

hayır"işlerine yönelik faliyetlerini deklere etmek---- demişsiniz doğrusu ''deklare'' olacaktı.

Hâricîlerin bildiği bir okul yapımını burda örneklemek ve/veya deklare etmek ağır bir yükümlülük değildir.

En derin sevgi ve saygılarımla...

Sayın mericcan,

dilbilgisisi konusundaki hassayitenizi,okumakta olduğum metindeki emarelerden gayet rahat gözlemleyebildiğim için,bu konuda size yüklenerek,mahcubiyetinize vesile olmak istemem.

Size yönelik omayan bir eleştiriye katılılmanız zaten beklenemez di.Acele verdiğiniz tepkinin sonucununda hayal kırıklığına uğrayacağınızı garanti etmekten başka elimden birşey gelmez.

Masonların dile getirdikleri hususlar  konusunda,referans kaynağınızı bilemediğim ve gördüğüm kadarı ile mason olmadığınızı bildiğime göre,bu konularda yapılacak açıklamalarınızın,sayın Skullg'un ki kadar ciddiyet unsuru taşıyan beyanlar olduğunu düşünmekten öte de birşey söyleyemiyorum.Mason olmadan masonluk hakkında bukadar,kati öngörüleri olduğunu varsayan insanları bir arada görmekten duyduğum mutluluğu dile getirmenin yanısıra,sizler için hazırlanacağını varsaydığınız ödüllere bakarken veya bakma halinizi tasavvur ederken keyif aldığımı özellikle belirtmek isterim.Yanlız,dikkat ediniz;beyanlarınız mason olmamamınız ve masonik anlamlar içermediği için,nekadar beklerseniz bekleyin teyit edilmeyecektir.Ben buralarda olurmuyum bilemem ama,forumda ki hassas arkadaşlar sizin gelişim sürecinize şahit olacaklardır.Birilerine cevap vermeyi,size aften yapılmadığı halde,görev olarak adledebilecek cesarete sahip olduğunuz kanısına varmadan önce,konunun muhataplarının yazdıkları tüm mesajları okumanızı,aksi takdirde daha gülünç durumlara düşme tehdidinin adayı olacağınızı  belirtmek isterim.

Deklere'nin    ne olduğunu,deklare nin ne olduğunu anladığını sanan ve bizlere,bizim sahip olmadığımız bir dilden nasıl anlatacağını merak ettiğim insanlara,arapça ve farsça literatürde,osmanlıca kelimelerin anlamlarını,bir-bir açıklama fırsatına sahip  olabilmeyi herzaman arzu ederim.Bu konuda yapacağınız girişimlerin sizi rüsva etmememesini umud eder,sizlere ve sizlere....

saygılar sunarım.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 17, 2009, 06:18:12 ös
Yanıtla #52
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ceycet ,
Üzüldünüz sanırım kusura bakmayın ama hiçbir hâyal kırıklığım yok.
Deklere ve deklare konusunda türk dil kurumunun sitesine bakabilirsiniz.Ayrıca beni düzeltmeniz hangi konuda olursa olsun benim hoşuma gider bende kendimi düzeltirim.

Bana yönelik olmasa da bir eleştiriye katılma veya katılmama hakkım var ben de bu forumun üyesiyim sizin gibi.

İnanın Sn. skullG 'yi de sizin kadar tanıyorum özel bir dostluğumuz veya forum dışında yüz yüze görüşmüşlüğümüz yok.

Referans kaynaklarım inanın çok sağlamdır , ciddi olup olmadığının takdîri sizindir, saygı duyarım.

Yanlış bildiğim veya inandığım konularda bana yüklenmeniz beni mahçup etmez aksine araştırmama vesîle olur, ben de size teşekkür ederim.

Bir ödül beklentim yok  nereden çıkardınız :)

Neyse konu başlığını çok dağıtmayalım ve konu ile ilgili konuşmaya da gerek yok anladığım kadarı ile.

Saygılar.
Her şey bir adımla başlar...

Temmuz 20, 2009, 11:44:45 öö
Yanıtla #53
  • Uzman Uye

Sayın Mericcan,

Deklare nin türkçe bir kelime olmadığını,fransızca bir kelimenin arapça yorumu ile telaffuzundan literatürümüze girmiş bir kelime olduğunu söylemeye çalışıyorum.Tıpkı "kavat"...veya "deyyus"gibi...Aslında dilimizin kökleri ile hiç alakası olmadığı halde,başka dillerden ithal ettiğimiz kelimeleri arapça telaffuz ediyoruz;daha sonra da o kelimenin doğru yazılımı ile ilgili refaranslar ortaya çıkarıyoruz.Bundan sonra "declare"olarak kullanmaya özen göstereceğim.Ama henüz "a"lara şapka ilave etmeyi beceremiyorum.Kusuruma bakmayın...

Saygılarımla.

Temmuz 20, 2009, 01:20:24 ös
Yanıtla #54
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ceycet yanlış anlayıp yakası bağrı açık örneklerle biryerlere varmaya mı  çalışıyorsunuz?

Ben bu argümanı burada kesiyorum, kusura bakmayın ama yazdıklarınızı okuyanlar hakaret ettiğinizi düşünebilir.

Eğer öyle ise sizin yaşınıza ve olgunluğunuza uygun olmamış.

Saygılar...

Sayın Mericcan,

Deklare nin türkçe bir kelime olmadığını,fransızca bir kelimenin arapça yorumu ile telaffuzundan literatürümüze girmiş bir kelime olduğunu söylemeye çalışıyorum.Tıpkı "kavat"...veya "deyyus"gibi...Aslında dilimizin kökleri ile hiç alakası olmadığı halde,başka dillerden ithal ettiğimiz kelimeleri arapça telaffuz ediyoruz;daha sonra da o kelimenin doğru yazılımı ile ilgili refaranslar ortaya çıkarıyoruz.Bundan sonra "declare"olarak kullanmaya özen göstereceğim.Ama henüz "a"lara şapka ilave etmeyi beceremiyorum.Kusuruma bakmayın...

Saygılarımla.

Temmuz 20, 2009, 02:39:53 ös
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

Sayın Mericcan,

Hakaret gibi birşey aklımın ucundan bile geçmez.Öyle bir intibaya sebep olduysam özür dilerim.Buarada verdiğim örnekler sizi bu intibaya götürdüyse,bunu özellikle,ama art niyetle yapmadığımı bilmenizi isterim."Kavat"bir pers kralının adıdır."Deyyus"ise,klasik arapçada omuz anlamına gelir.Avam tarafından kullanılsa da,dilimizde nasıl yanlış kullanıldığını belirtmek için verdiğim bu örneklerden;umarım ne yi amaçladığımı anlamışsınızdır.Farkında olduğunuz gibi,hamasete yolaçacak nitelendirmelerle, hakaret maksadı ile butür şeyler yapacak "yaş"ta değilim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2009, 02:51:43 ös Gönderen: ceycet »

Temmuz 20, 2009, 02:45:59 ös
Yanıtla #56
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İstirhâm ederim, ben yanlış anladım.

Saygılar,sevgiler...

Sayın Mericcan,

Hakaret gibi birşey aklımın ucundan bile geçmez.Öyle bir intibaya sebep oldusam özür dilerim.

Ocak 29, 2011, 10:01:18 ös
Yanıtla #57
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Dün burada Kardeş katkılarıyla yaptırılmakta olan okulun önünden geçtim, tesadüf... Bugün forumu karıştırırken bu başlığa denk geldim, tevafuk...

Eh bir görev adamı olarak, hem de keyif alınsın diye bir yandan da bir Locanın üyesi olduğuma göre, evvela kendimi teyit edeyim dedim.

Bir yerde demiştim, konuşacağım vakte biraz daha var diye, şimdi konuşayım artık.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eylül 11, 2014, 08:44:46 ös
Yanıtla #58
  • Yeni Katilimci
  • *

Aidatlar konusunda 32.  büyük üstad Sn. Remzi Sanver açıklama yapmıştı.Merak edenler youtubeden ulaşabilir.

Saygılarımla.

Eylül 11, 2014, 10:01:31 ös
Yanıtla #59
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Üç buçuk yıl öncesinden kalma bu başlık üzerine denilen  çok ilginç!

Merak ediyorsan bilmemnereye git; orada Büyük Üstat Remzi Sanver konuyu anlatıyor.

Böyle şey mi olur?

Ne diyor; daha doğrusu ne demiş?

Üniversiteye gidip kendisine sormak bile bu tariften daha kolay.

Bilen, söyleyecekse, kaynağını belirterek burada söyler; biz de öğreniriz.

Bir diyeceğimiz varsa, o söz üzerine deriz.
« Son Düzenleme: Eylül 11, 2014, 10:09:04 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.