Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gerçek Kabe Petrada mıydı?  (Okunma sayısı 3399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2019, 07:12:41 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Youtube da bununla ilgili bir belgesel gördüm belgeselde göre kabenin orjianli kutsal topraklar dahilinde olduğu bilinen petra şehrinde olduğunu fakat abbasi emevi savaşlarında bu yapının yıkıldığı ve hacer-ül esvedin kuşatma altındaki petradan kaçırılıp şu anki mekke şehrinde yeniden kabe olarak dikildiğini iddia eden bir bilim adamı vardı argümanları da çok kuvvetliydi istenilirse link te paylaşırım bu konuyla ilgili bilgisi olan veya başka teorileri olan varsa duymak da isterim gerçekliğiyle ilgili görüşlerinizi almak da isterim.

Mart 04, 2019, 08:32:54 öö
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Gel de kızma. Saçma sapan Youtube başlıklarını siz taşımaktan bıkmadınız biz cevaplamaktan.

Bilim adamı dediğiniz kişi bahsettiğiniz videoda adının altına historian&writer yazmış bir fotoğrafçı.  Kuvvetli dediğiniz argüman Mekke'den Mescid-i Aksa (ilk kıble) ya doğru çekilen çizgi üzerinde Petra'nın da oluşu! Petra Ürdün'dedir, Lut gölü yakınlarındadır. Kutsal topraklar dediğiniz kimin kutsal toprakları? Dan Gibson'un inanışına bakarsanız yaratılmak isteneni çözersiniz.

Bir şey keşfedeceğiz tüm Hristiyanlık ve Papalık boşa çıkacak arayışından sonra şimdi de bir şey keşfedeceğiz tüm İslâm anlayışı havada kalıp çökecek arayışları bunlar.

Biraz tarih biraz gerçek bilim şu youtube'un yerini alsa artık.

Sıfatlarına dikkat etmemişim kendisi bir üniversiteyle çalışıp bilmem kaç senedir o bölgede olduğunu söylüyordu ama bir kişinin sıfatları da aktardığı bilginin yanlış olduğu anlamına gelmez gözümüzün önünde ilk camilerden çizgiyi çekip petrada birleştirince bir kafa karışıklığı oluşuyor üstelik mekkenin de ticaret yolları üzerinde olmadığı doğru fiziksel coğrafyasının anlatılanla uyuşmaması gibi, bu arada kutsal topraklar derken vadedilmiş topraklar manasında söyledim, üstelik bu teori aklımdaki bir sorunun da cevabı oldu Hz.ibrahim batıya göç ederken nasıl güneydeki mekkeye ulaşmıştı bence çok gayri bilimsel bir araştırma değil kesin doğruluğunu iddia etmiyorum ama çok da mantıksız gelmiyor sn Anarchosa

Mart 04, 2019, 09:50:08 öö
Yanıtla #2

Sayın july12;

Bir konu ile alakalı bir kıyas bilginiz yok ise veya başka bir kaynak yok ise şüphe ile bakmakta fayda vardır. Bir kaç kaynak veya kıyas var ve birbirinin zıttı ise o zaman tartışmaya açık olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde fantastik bir video yada bilgiye sağlam veriler ve doneler olmadıkça itimat etmemek gerekir.
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”

Mart 04, 2019, 04:09:24 ös
Yanıtla #3

Youtube da bununla ilgili bir belgesel gördüm belgeselde göre kabenin orjianli kutsal topraklar dahilinde olduğu bilinen petra şehrinde olduğunu fakat abbasi emevi savaşlarında bu yapının yıkıldığı ve hacer-ül esvedin kuşatma altındaki petradan kaçırılıp şu anki mekke şehrinde yeniden kabe olarak dikildiğini iddia eden bir bilim adamı vardı argümanları da çok kuvvetliydi istenilirse link te paylaşırım bu konuyla ilgili bilgisi olan veya başka teorileri olan varsa duymak da isterim gerçekliğiyle ilgili görüşlerinizi almak da isterim.

Sayın july12,

Başlık altında bahsi gecen belgesel bu ise; belgeseli izledim.Konunun bütünü hakkında bir şey diyemem lakin,islam tarihi hakkındaki bir çok karanlık nokta ya da değinilmiş kanımca.

Konunun içinden ayıklanacak değerli bilgiler olabilir.O yüzden araştırılmaya değer sebepleri var gibi duruyor.

https://www.youtube.com/watch?v=5-4wIAmNxIs

« Son Düzenleme: Mart 04, 2019, 04:14:52 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mart 04, 2019, 04:14:20 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Evet bahsettiğim belgesel buydu

Mart 05, 2019, 08:06:04 öö
Yanıtla #5
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

En tehlikeli yalanlar, içine doğrular, gerçekler serpiştirilmiş yalanlardır. Bu yüzden başkalarının düşüncelerinin esiri olmayın, gerçeği bilinsel yöntemlerle arayın. Anonim, halka açık internet kaynakları asla ama asla güvenilir bilgi kaynakları değildir. Eğer bir konuyla ilgili ciddi bir tartışmaya girecekseniz, dayanak noktanız youtube, wikipedia filan olamaz. Sizi etkileyen, araştırmaya değer bir konu bulduysanız, bunu araştırın. Ucunu bırakmayın. Okuyun. Çalışın. Unutmayın, gerçek bilgiye ulaşmak hiçbir zaman kolay olmadı, olmaz. Newton, kafasına düşen elmayı yer çekimine bağlamak için hayatının 20 yılını matematiğe adadı.
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Mart 05, 2019, 02:27:58 ös
Yanıtla #6

En tehlikeli yalanlar, içine doğrular, gerçekler serpiştirilmiş yalanlardır. Bu yüzden başkalarının düşüncelerinin esiri olmayın, gerçeği bilinsel yöntemlerle arayın. Anonim, halka açık internet kaynakları asla ama asla güvenilir bilgi kaynakları değildir. Eğer bir konuyla ilgili ciddi bir tartışmaya girecekseniz, dayanak noktanız youtube, wikipedia filan olamaz. Sizi etkileyen, araştırmaya değer bir konu bulduysanız, bunu araştırın. Ucunu bırakmayın. Okuyun. Çalışın. Unutmayın, gerçek bilgiye ulaşmak hiçbir zaman kolay olmadı, olmaz. Newton, kafasına düşen elmayı yer çekimine bağlamak için hayatının 20 yılını matematiğe adadı.

Anonim eserlerin daha güvenilir olduğunu düşünüyorum.

Dünya genelinde kitlelere yön veren; basın-yayın,kitap,film,müzik vb endüstrilerin özgür irade de çeşitlendiğine inanmaktan daha mantıklı...

Sen Özelsin

Nisan 15, 2019, 02:23:30 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aynı youtube kanalındaki bir başka videoyu izledim. Google Earth programı ile Washington Anıtı'ndan Roma'daki dikilitaşa, oradan da büyük piramite ve devamında Kabe'ye kadar çiziyordu. Bunu yaparken bir yandan masonluk hakkında konuşarak konuya gizem katıyordu. Bu yapılarının hepsinin tek düzlem üzerinde olduğunu iddia ediyordu. Yani bunun saçmalık olduğunu anlamak için, seyir haritasına mevki atacak düzeyde bilgiye gerek yok. İlköğretim coğrafya bilgisi hatta biraz basit mantık kurmak bile yeterli olurdu.
Google reklam gelirlerinden pay almak maksadıyla insanların merakını çekmesi için hazırlanan bu tür içeriklerin tümü yalandır.