Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 18 Mart Çanakkale Zaferi  (Okunma sayısı 1053 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 18, 2019, 11:45:48 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

3 Kasım 1914 – 18 MART 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla GELİBOLU yarımadasında 25 NİSAN 1915-8/9 OCAK 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır.ÇANAKKALE’nin deniz ve kara savaşları; Türk Ulusal tarihinin 1800’lü yıllarının hemen çoğunluğunda görülen yenilgilerden sonra askeri ve siyasal varlığını bir kez daha kanıtladığı savaşlardır.Harp tarihine bakıldığında askeri zaferlerin daima taarruzi bir harekatın sonunda kazanıldığı görülür. Çanakkale savaşları ise savunan orduların taarruz edenleri yenilgiye uğratmış olduğu, hemen tek örnektir.

Sevgi saygı ve minnet ile..

Kaynak:  http://www.atam.gov.tr/dergi/sayi-30/18-mart-canakkale-zaferinin-tarihteki-ve-ulusal-yasantimizdaki-yeri

Mart 18, 2019, 12:17:03 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bu VATAN için Kurşun sıkan da , Kurşun yiyen de bizim başımızın TACIDIR ...
Saygılar

« Son Düzenleme: Mart 18, 2019, 12:19:53 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 19, 2019, 12:18:40 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Çanakkale destanını yazan kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum. Ruhları şadolsun.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 19, 2019, 06:57:06 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Son gazilerimizden Yakup Satar....

“Askerin üstünü başını görseniz ağlardınız. Ağustos ayı. Hava kavurucu sıcak. Otlar iyice kavrulmuş, cayır cayır yanıyor. Ayağımız çıplak. Yanan otları ayağımızla söndürüyor, oraya çöküp düşmana ateş ediyoruz. Sivrihisar’a yakın bir yerde mola verdik. Gece gizlice kasabaya gittim, zifiri karanlık. Bir evi fener ışığı aydınlatıyor. Evin kapısını çaldım. Kapıyı açıp açmamakta tereddüt etti. ‘Korkma, ben Mustafa Kemal’in askeriyim. Ayağımda ayakkabı yok. Parasını vereyim, ayağıma giyecek bir şeyler ver’ dedim. Tesadüf, orası yemenici dükkânıymış. Bana bir çift yemeni verdi. Sökülünce dikmem için de balmumu iple iğne de verdi. Hemen yemeniyi ayağıma sardım. O kadar rahat etti ki ayağım. Bana artık karada ölüm yok. Birliğime adeta uçarak gittim."

"Memleketin kıymetini bilin"
“Biz bu vatanı çok zor şartlarda kurtarıp size teslim ettik, kıymetini bilin...”
Yakup Dede...
*Alıntıdır.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus