Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mustafa Kemal Atatürk'ün Mason Olduğu İddiasıyla İlgili Bir Soru  (Okunma sayısı 135679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2009, 12:52:21 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Sn Dino ,

Paylasiminiz hakikaten cok istifadeliydi. Bazi bilmedigim anektodlari vesilenizle ogrendim. Tekrar cok tesekkur ederim.

Mart 04, 2009, 10:41:18 öö
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

sayın MERICCAN tekrar söylüyorum benim kanıtım olduğunu söyleedim yazılanlar onu gösteriyor tarih kitaplarında atatürkün locaları kapattığından bahsediyor bizde bu nedenle masonlara kızgınlığından kapatmıştır diye düşünüyom çünkü atatürkten sonra tekrar serbest kalmıştır mason locaları bilginize

Mart 04, 2009, 11:04:05 öö
Yanıtla #32
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. heval73,

Forumda arama kısmını kullansanız ve 1935 olayı ile ilgili gayet bilgilendirici yazıları okusanız yukarıda yazdığınız iddianızın ne denli gerçekle örtüşmediğinin de ayırdına varırsınız.

Kısaca tekrar edeyim ki, Atatürk Mason localarını kapatmamıştır, Mason Derneği herhangi bir yasayla ya da idari bir yaptırımla da kapatılmamıştır. Mason Derneği, ayrıntısına girmeye gerek görmüyorum, daha sonra Mahkeme kararıyla da subut bulduğu üzere hukuki olmayan bir biçimde kendi kendini kapatmıştır. Bilginize.

Saygılarımla.

Mart 04, 2009, 11:52:41 ös
Yanıtla #33
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Dino ,

Paylasiminiz hakikaten cok istifadeliydi. Bazi bilmedigim anektodlari vesilenizle ogrendim. Tekrar cok tesekkur ederim.

Sayin Kirlangic,

Rica ederim, bir parca faydasi olduysa sevinirim.

Sayin Hewal,

Ataturk'un Mason'luk ile bagdastirilmasi, planli yapilan yipratma hareketlerinin basinda gelir. Ve bazi okumadan fikir sahibi oldugunu sananlar da bu tuzaga duserler. Fikrim; Ataturk keske bir Mason olsaydi, bu butun dunya Masonlari icin gurur kaynagi olurdu, inanin. Olmamasi ise uzucu degildir, en azindan benim icin, cunku bir Mason gibi yasayip hala kendinden soz ettirecek seyler yaptigi da kesindir.
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mart 05, 2009, 07:39:26 ös
Yanıtla #34

bana göre atatürk masondu ve masonluktan attılar ondan türkiyedeki mason localarını kapattı

:D
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 05, 2009, 08:00:45 ös
Yanıtla #35
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

bana göre atatürk masondu ve masonluktan attılar ondan türkiyedeki mason localarını kapattı

:D

Sayin Isabell,

Sayin Hewal'in hakaretamiz yaklasimi cok mu komik geldi size?

Mart 05, 2009, 08:02:48 ös
Yanıtla #36

Sayın Hewal'in herhangi bir hakaret içerikli mesaj yazdığına inanmıyorum. Bundan dolayı da safça tabiri hoşuma gittiğinden böyle bir smiley kullandım. Ne o farklı şekillerde mi algılıyoruz Insanları?

Mart 05, 2009, 08:22:45 ös
Yanıtla #37
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Hewal'in herhangi bir hakaret içerikli mesaj yazdığına inanmıyorum. Bundan dolayı da safça tabiri hoşuma gittiğinden böyle bir smiley kullandım. Ne o farklı şekillerde mi algılıyoruz Insanları?

Sayin Hanimefendi,

Ilk once, Ataturk icin soylenen, "Masondu, sonra masonluktan attilar, O'da gidip Mason Localarini kapatti" tabirini safca bulduysaniz siz de bir o kadar safsiniz. Bundan hoslandiysaniz, size soyleyecek kelime bulmakta zorlaniyorum. Ataturk Turkiye Cumhuriyeti'ni kurarken, etnik yapilari bir araya getirerek bir dinamizm yakaladi. Bu bir mozaikti. Ve hicbir mozaigi birbirinden ayirmadi, birbirine karistirmadi. Bu mozaik icindeki kirik camlardan bir ikisinin sir'rindan ayrilmasi, butunlugu asla bozmayacak, o mozaigin albenisini kaybettirmeyecektir.

Mart 05, 2009, 08:31:42 ös
Yanıtla #38

Bu, Atatürk'ün Düşüncesi'ydi ve bu maalesef güncelliğini zaman zaman koruyamadı. Bu arada kimsenin hoşuna gitsin ya da gitmesin diye de hiçbirzaman Atatürk'e olan hayranlığımı asla yadsımadım ama Hewal konusunda biraz aşırı tepki verilmesini doğrusu ilk etapta Irkçı bir anlayış olarak algıladım. Umarım yanılıyorumdur, Kendilerini şahsen tanımıyorum ve gözlemlediğim kadarıyla aynı Yörenin Insanı olmamız ve haliyle de böyle bir aşırı tepkiye maruz kalması sebebiyle malum sessiz kalamadım.

Mart 06, 2009, 04:40:55 ös
Yanıtla #39
  • Uzman Uye

Hewal konusunda biraz aşırı tepki verilmesini doğrusu ilk etapta Irkçı bir anlayış olarak algıladım.

Bayan Isabell yukarıda ki alıntıladığım yazınızda tepkiyi ırkçı bir algılayış olarak niteliyorsunuz ancak, aşağıdaki alıntıladığım yazınızda ırkçılığı ve insan kayırmacılığını siz yapıyorsunuz.

gözlemlediğim kadarıyla aynı Yörenin Insanı olmamız ve haliyle de böyle bir aşırı tepkiye maruz kalması sebebiyle malum sessiz kalamadım. .

Ayrıca Bay Hewal, ebru sanatı gibi olan Türk Milleti gerçeğine bakış açısından dolayı, gereksizce kökenini belirterek ırkçılığı kendisi yapmıştır. Düşünebiliyormusunuz, Türkiye'de yaşayan bütün vatandaşlar resmi dil olan Türkçeyi öğrenmek yerine, etnik kökeninin dilini-lehçesini öğrensin ve kendini diğerlerinden ayırsın. Bu ülke kurulduğunda insanlar, dil kanunu ile Osmanlıca-Arapça''dan başka bir dil öğrendi ve bu dil yani Türkçemiz resmi dilimiz oldu, 81 sene geçmesine rağmen siz hala yok ben öğrenmeyeceğim diyorsanız, bu sizin bileceğiniz iş, ama buna bahane olarak; ırkçılık yaparak ben şuyum ben buyum diyemezsiniz, sizin diğer etnik gruplardan bir farkınız yok. Bu ülkede herkez nasıl vergisini veriyorsa, kurallara uyuyorsa, ortak dilimizi de öğrenmelidir.

saygılarımla